Posezení s přáteli na zahradě u něčeho dobrého si lze sotva představit bez vůně grilovaných pochoutek. Ale co když starý gril dosloužil?
Grilování je nejen příprava jídla, ale také zábava a pro někoho vášeň. Grilují mladí i ti dříve narození, ženy i muži. A nikdo nechce, aby mu tyhle chvíle kazil nevhodně vybraný gril, i kdyby byl drahý a designový. Ten, který si vyberete, by vám měl ideálně vyhovovat.
Než se vydáte do obchodu
Položte si pár nejzákladnějších otázek. A které to jsou?
* Kde budete grilovat? Jen v létě na zahradě, nebo i na verandě či vevnitř.
* Pro kolik lidí a jak často – pokud počítáte s větším množstvím strávníků, měli byste se poohlédnout po větším grilu. Pokud gril hodláte použít jen nárazově a pro pár členů rodiny, můžete si pořídit i menší a jednodušší.
* Kolik chci utratit – odpověď souvisí s předchozí otázkou. Je-li pro vás grilování vášní a často zvete hosty, budete chtít už vymazlený kousek s různými možnostmi ovládání a budete muset investovat více.
Dražší kousky také bývají z kvalitnějšího materiálu. Naopak jednoduchý gril na dřevěné uhlí pro nárazovou akci pořídíte klidně do tisícovky. Počítejte ale, že vám nevydrží déle než pár sezon.
Z čeho vybírat?
Existují tři základní typy, které se liší hlavně různým vybavením, a pak nějaké grily speciální.
1. Na dřevěné uhlí
Dá se říci, že se používají nejčastěji a za malé peníze zvládnou opravdu hodně. Můžete grilovat přímou i nepřímou metodou, dokonce i udit. Jejich největší půvab je v jednoduchosti. Skládá se z kotle s roštem a víka.
Tady pozor, gril bez víka nekupujte, protože tak by se zúžily vaše kuchařské možnosti.
Výhody a nevýhody
+ Jednoduše se s ním manipuluje.
+ Snadno dosáhnete vysoké teploty.
+ Je levný.
+ Grilování na živém ohni má atmosféru.
+ Je bezpečný. Po grilování zaklopíte víko, uzavřete všechny otvory a za chvíli palivo vyhasne. Zbylé můžete použít příště.
– Déle se rozpaluje.
– Hůře se reguluje teplota.
– Při delším grilování musíte přidat palivo.
– Musíte manipulovat s popelem.
Na co dát pozor
* Gril koupený za pár korun v supermarketu nebude asi moc kvalitní. Ale i když kupujete dražší kousek, měli byste se soustředit na pár věcí.
* Aby byl bezpečný, musí mít pevnou a stabilní konstrukci, aby se nepřevrhl. Pokud se bude kývat už u prodejce, nekupujte ho, protože doma to bude jen horší.
* Pod nátěrem obvykle sice nepoznáte kvalitu oceli, ale podívejte se, jestli se smalt nikde neodlupuje. Dobrým vodítkem je také váha. Příliš lehký gril bude ze slabého plechu.
* Zkontrolujte rošt. Obvykle se vyrábí z poniklované nebo z nerezové oceli. Ideální na grilování je litinový. Hlavě se vyvarujte roštů ze slabých drátů, protože ty se rády deformují. Těžší rošt je také lepší proto, že dobře drží teplo.
Výhodné je, když je rošt odklápěcí. Usnadní vám přidávání paliva nebo dřevěného materiálu na uzení.
* Výhodné je, když má gril kolečka, kvůli snadnému přemisťování, a určitě využijete také teploměr ve víku.
* Důležitá je jednoduchá nebo zcela minimální montáž. Sestavení grilu by nemělo vyžadovat inženýrský diplom. A podívejte se i na délku záruky. Kvalitní výrobky ji mají samozřejmě delší než dva roky.
2. Elektrický
Ideální přístroj, pokud chcete grilovat hlavně na balkoně nebo někde uvnitř. Prostě spíš do města. Nedosáhnete sice takové atmosféry, ale na kvalitě grilování to nic nemění. Stačí zapnout do zásuvky a můžete začít. I proto se těší velké oblibě.
Pokud ovšem chcete opravdu kvalitní gril, zapomeňte na různé typy s teflonovým povrchem, to je pak spíš domácí opékač. Abyste dosáhli kýženého efektu, potřebujete gril s roštem, vanou, do které odkapává šťáva, a topnou spirálou s dostatečným výkonem.
Výhody a nevýhody
+ Snadno se obsluhuje.
+ Je možné regulovat teplotu.
+ Dá se snadno převézt jinam.
– Vyžaduje přívod elektřiny.
– Nedá se v něm udit.
Na co dát pozor
I tento gril musí být stabilní, měl by mít výkonnou topnou spirálu a pohodlnou regulaci teploty. Podívejte se také, zda jsou dostupné náhradní díly. Delší záruka bývá zárukou kvality.
3. Plynový
Je dobrou alternativou, pokud netoužíte po hraní si s ohněm a kouři. Ale i když tu nevzniká popel, čistit ho samozřejmě musíte.
Výhody a nevýhody
+ Zapálíte hořák a je hned připraven.
+ Snadno se reguluje teplota.
+ Dlouho vydrží.
– Bývá větší, takže se s ním hůře manipuluje.
– Většinou neumožňuje uzení.
– Potřebujete plynovou bombu.
– Je dražší.
Na co dát pozor
Nejdůležitější jsou hořáky. Minimálně by měl mít dva na sobě nezávislé nastavitelné. Ideálně pak ještě jeden další boční na přípravu příloh. Odkládací plocha by měla být co největší. Ve víku by měl mít teploměr.
Ideální je, když se dá připojit i grilovací jehla. Zkontrolujte také délku záruky a dostupnost náhradních dílů.
Víte, že…
… kromě těchto tří základních grilů existují ještě různé jejich variace? Například plynový gril s lávovými kameny nebo grilu na dřevěné uhlí podobný, ale daleko dokonalejší keramický gril, kterému se pro jeho tvar také říká vajíčko.
To už je přístroj pro opravdové fajnšmekry. Nejen že griluje, peče i udí maso, ale umí i pizzu, chleba či dezerty. Na keramické části dávají výrobci někdy i doživotní záruku, ta je ovšem vykoupena vyšší cenou.
Existují i grily, které můžete sbalit na cesty a také grily na solární pohon. K tomu ovšem potřebujete jediné, a to dostatek slunečního svitu.
Pár dobrých rad
• Všechno, co budete potřebovat, včetně paliva si připravte předem, abyste to měli na dosah a nemuseli odbíhat.
• Od grilu nikdy neodcházejte. Pokud už musíte, jistě se najde někdo, kdo vás na chvíli zastoupí.
• Všechny suroviny na gril by měly alespoň 30 minut odpočívat při pokojové teplotě. Nikdy je nedávejte rovnou z lednice na gril.
• Do masa nikdy nepíchejte, používejte kleště nebo obracečku.
• Pokud používáte k potírání nasládlé omáčky, nechte si to až nakonec. Cukr by jinak zhořkl.
• Po dohotovení nechte maso chvíli odpočinout na prkénku zakrytém alobalem. Bude tak krásně šťavnaté a chutě se rozleží.
Recepty pro inspiraci
Kuře na zázvorovém pivu
1 menší kuře, 1 chilli paprička, 1 stroužek česneku, kousek zázvoru, kůra z 1 bio pomeranče a 1 citronu, citronová šťáva, 2 lžíce oleje, na špičku nože tlučeného hřebíčku a skořice, sůl, pepř, 1 plechovka zázvorového piva, čerstvý tymián.
1) Chilli papričku nakrájejte na kolečka, stroužek česneku a zázvor oloupejte a nasekejte nadrobno. Přidejte olej, trochu citronové šťávy a všechno koření, osolte, opepřete a důkladně promíchejte.
2) Touto marinádou důkladně potřete omyté a osušené kuře.
3) Otevřete plechovku s pivem a čtvrtinu odlejte. V horní části udělejte ještě dvě díry a nasaďte na ni kuře. Postavte na rošt grilu, zavřete víko a grilujte asi hodinu a čtvrt, podle velikosti kuřete. Že je hotové, poznáte tak, že když do něj píchnete, bude unikat čirá šťáva.
4) Kuře pak opatrně sundejte z plechovky a naporcujte. Podávejte ozdobené tymiánem.
Na tento způsob můžete použít i české pivo. Jen by nemělo být příliš hořké a také změňte koření. Vynechte hřebíček a skořici a zázvor a přidejte třeba grilovací koření, kmín, papriku…
Opilý banán
2 banány, 4 lžičky másla, skořice, 100 ml rumu, 4 lžíce medu
1) Z alobalu vystřihněte 4 stejné čtverce, na každý položte rozpůlený banán, na něj přidejte kousek másla, skořici, trochu medu, přisypat můžete i rozinky. Konečnou tečkou je zakápnutí rumem.
2) Banány zabalte a grilujte z každé strany přibližně 5–8 minut na dobře rozpáleném grilu. Servírovat můžete se zmrzlinou, popřípadě je posypat čokoládou nebo mletými ořechy.
Lze libovolně krátit, případně vynechat některý recept.