Domů     5 fint proti jojo efektu
5 fint proti jojo efektu
8.7.2023

Udržet si váhu je ještě větší dřina než zhubnout. Tělo dělá, co může, abychom nepřišli o nic, co jsme získali. Co s tím?

Tělo nelze přelstít. Mechanismy, které se při hubnutí spouštějí, jsou prastaré a velmi mocné, protože nás mají chránit před vysílením, nebo dokonce před ztrátou života kvůli hladovění.

Fungovaly tak dlouhá tisíciletí, kdy byl pro lidstvo hlad obrovskou hrozbou. Čas blahobytu a přebytku jídla, v němž žijeme dnes, je příliš krátký na to, aby se geny řídící hubnutí a nabírání na váze přeorientovaly.

Musíme se tedy požadavkům těla přizpůsobit a jako první krok na ochranu před jojo efektem především zavrhnout intenzivní diety slibující rychlý úbytek váhy.

Proč nehubnout rychle?

Jednu odpověď asi znáte – tělo přejde na úsporný režim, méně energie spaluje a více ukládá do zásoby. V tom pak pokračuje po ukončení diety a kila rychle letí nahoru. Ale to není jediný problém rychlých a drastických diet:

• Při rychlém hubnutí ztrácí tělo především svalovou hmotu, z níž získává bílkoviny pro udržení vyrovnané hladiny cukru v krvi.

• Tím klesne spotřeba energie, neboť svaly spalují desetkrát více energie než tuková tkáň.

• Opakovaným hubnutím stále klesá množství svalů v těle a naopak narůstá podíl tukové tkáně, což má velmi nepříjemné následky ve stále nižší potřebě energie.

Když už se chyba stala…

… a vy máte za sebou pár týdnů vyčerpávajícího hubnutí. Co dělat, aby celá ta snaha a odříkání nepřišly vniveč? Zde je pár tipů, které pomohou:

1. Trvale změnit jídelníček

Že zhubneme a pak budeme žít stejně jako dřív, a přesto nám štíhlejší postava zůstane, je jen iluze a pohádka. Na dietu je třeba navázat postupným přechodem na racionální jídelníček.

Jenže to bývá kamen úrazu nejen pro sklony k mlsání, ale hlavně kvůli stravovacím zvyklostem ostatních členů domácnosti. Znamená to trvale chystat dva rozdílné jídelníčky, které se jen občas dají propojit.

Proto je třeba detailně naplánovat, jak vlastně bude další stravování vypadat, a vyhledat si šikovné recepty.

2. Nehladovět

Po ukončení diety může rychle naskočit opět několik kilo navíc. Velkou chybou je řešit tenhle přirozený vývoj radikálním odříkáním si jídla. Nejčastěji to bývá snídaně. Tím se ovšem tělo okamžitě opět vrátí k šetření energií, neboť se mu jí nedostává.

Další jídla dne, ačkoli mohou mít celkově energetickou hodnotu nižší než váš vytčený racionální jídelníček, pak může organismus překvapivě využít opět k ukládání zásob. Totéž se stane i při vynechání večeře. Lepší tedy je dopřát si menší porci, než jídlo úplně škrtnout.

3. Nepočítat kalorie, ale živiny

Pokud založíte udržování váhy na počítání kalorií, můžete splakat nad výdělkem. Tělo se vám pomstí za nedostatek živin. Aby se to nestalo, je třeba jíst pravidelně i potraviny, které jsou sice kaloricky vydatné, ale současně neobyčejně bohaté také výživově.

Typickým příkladem jsou mandle a ořechy. Stačí, když si odřeknete jednu housku a místo ní si dáte 20 g mandlí.

Kaloricky je to v zásadě srovnatelné, ovšem oproti porci čistých sacharidů v housce dodají mandle tělu kvalitní tuky, vitamin E, některé vitaminy B a vápník.

Kromě ořechů a semen jsou koncentrovanými zdroji kvalitních živin nízkotučné mléčné výrobky, syrovátka, tofu a sojové jogurty, libové maso a ryby.

Nevyhýbejte se ani luštěninám, jsou nejlepším zdrojem vlákniny, kromě toho obsahují cenné bílkoviny, vitaminy řady B a některé minerály.

4. Chodit pěšky

Zkuste se obejít bez výtahu a co nejvíce také bez auta a choďte. Chůze sice nespálí tolik energie jako cvičení, přesto se prodlužováním času, kdy jste na nohou, zlepší celková kondice a s ní se zvýší spotřeba kalorií.

Každodenní fyzickou zátěž lze zvýšit také částečným návratem k tradičním způsobům úklidu domova a vaření a obejít se co možná nejvíce bez přístrojů, které mají ulehčovat dřinu.

5. Nebát se občas zahřešit

Důraz je na slovo „občas“. Vědomé mlsání zhruba jednou týdně se na linii neprojeví, přitom náramně uleví psychickému napětí. Striktně dodržovaný racionální jídelníček může vést k depresivním náladám a probudit sklony zajídat smutek něčím dobrým.

Snaha se vyplatí i zdravotně

Jojo efekt má totiž nemalý nepříznivý vliv na zdraví, zvláště když se diety a následné přibírání opakovaly vícekrát. Rychlé a opakované výkyvy váhy mohou představovat pro tělo dokonce větší problém než mírná nadváha.

Zatěžují především srdečně oběhový systém, kde se pak vytváří terén pro rozvoj některých onemocnění, především vysokého krevního tlaku. Kromě toho střídání období hladovění a nabírání váhy zvyšuje pravděpodobnost propuknutí cukrovky II. typu.

Trpí kůže, která ztrácí svou pružnost a pevnost, a kosti, z nichž ubývá vápníku.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Studio archicraft představuje luxusní sídlo Arden Road. Nachází se v prestižní čtvrti Los Angeles
iluxus.cz
Studio archicraft představuje luxusní sídlo Arden Road. Nachází se v prestižní čtvrti Los Angeles
Rezidence Arden Road, nejnovější počin holešovického studia archicraft, přináší unikátní pohled do světa prominentního bydlení. Projekt zasazený do vyhlášené rezidenční čtvrti Pasadena představuje dům
Smažená zmrzlina
nejsemsama.cz
Smažená zmrzlina
Příprava je trochu složitá, ale tato delikatesa ohromí každou návštěvu. Ingredience na 4 porce: Piškotový plát: ● 6 vajec „M“ ● 160 g krupicového cukru ● 80 ml rostlinného oleje ● 160 g hladké mouky ● zmrzlina (vanilková) Vanilková omáčka: ● 1 l smetany ● 100 g cukru ● 8 žloutků ● 2 vanilkové lusky Na ozdobu: ● vejce na obalení ● plátky mandlí na obalení ● rostlinný olej ke
Dobrodružství v podzemí – Historický cínový důl Jeroným
epochanacestach.cz
Dobrodružství v podzemí – Historický cínový důl Jeroným
Trochu stranou turistických tras leží atraktivní památka, která připomíná slavné dějiny dolování nerostných surovin a drahých kovů ve Slavkovském lese. Štoly, kamenné síně i podzemní jezírka dotvářejí tajuplnou atmosféru cínového dolu, při níž můžete obdivovat zručnost a píli našich předků. Oblast Slavkovského lesa leží v západních Čechách přibližně mezi městy Kynšperk nad Ohří, Karlovy Vary
Spikli se proti Václavovi III. vlastní poddaní?
historyplus.cz
Spikli se proti Václavovi III. vlastní poddaní?
Muž se zakrváceným nožem prchá od místa, kde byl právě ubodán král Václav III. Stráže mají jasno, a dotyčného na místě zabijí. Zahodili tak ale příležitost dozvědět se, proč se domnělý pachatel vlastně činu dopustil…   Celé město již spí, jen krčma se otřásá v základech. „Na zdraví krále!“ zvolá pijan, a než si obsah
Kolik uzvedne nosorožík a další rekordy ze světa zvířat
epochaplus.cz
Kolik uzvedne nosorožík a další rekordy ze světa zvířat
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 13 bilionů tolik sarančat tvořilo hejno, které v roce 1874 napadlo americké státy Iowa Minnesota, Kansas a Texas. Jejich celková váha činila téměř 30 milionů tun. 750 000 000 tun tolik
Kuskus s avokádem
tisicereceptu.cz
Kuskus s avokádem
Voňavé dobroty z Maroka, Tuniska, Turecka i z Bulharska. Mezi oblíbené pokrmy patří i kuskus na různé způsoby. Ingredience na 4 porce 300 g kuskusu 350 ml vroucího kuřecího vývaru 2 avokáda 1
Jak se (ne)povedly naše zásnuby
skutecnepribehy.cz
Jak se (ne)povedly naše zásnuby
Než jsem otěhotněla, rozhodli jsme se s přítelem, že si zaletíme na romantický prodloužený víkend do Paříže. Tedy s prohlídkami památek, nákupy, romantickými snídaněmi v kavárnách. S vínem i vybraným jídlem. Byla jsem natěšená jako blecha a nemohla se dočkat, až konečně uvidím Louvre, katedrálu Notre Dame, Eiffelovu věž. Nikdy jsem totiž v hlavním městě Francie nebyla, ale toužila jsem po tom
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,
Spory o dům Václavu Upírovi Krejčí vzaly zdraví!
nasehvezdy.cz
Spory o dům Václavu Upírovi Krejčí vzaly zdraví!
Konec manželství herce Václava Upíra Krejčí (68) a jeho manželky Kateřiny nebyl vůbec poklidný. Dodnes se táhnou spory o majetkové vyrovnání. Nemohou se dohodnout zejména na luxusním domě v pražských
Dodnes neobjasněné záhady: Dávné artefakty i vzkaz o konci světa
enigmaplus.cz
Dodnes neobjasněné záhady: Dávné artefakty i vzkaz o konci světa
Zajímavým objektem, o kterém si mnozí mysleli, že pochází z doby, kdy na Zemi ještě žili dinosauři, je takzvané Londýnské kladivo. Tento artefakt byl nalezen ve 30. letech 20. století v USA, konkrétně
Z čeho se skládá kosmické záření? Napoví přelomová metoda českého fyzika
21stoleti.cz
Z čeho se skládá kosmické záření? Napoví přelomová metoda českého fyzika
Jeden rok večerního sledování televize, jedna cesta letadlem z východního na západní pobřeží USA nebo 3 dny strávené v Atlantě. Všemi těmito činnosti do sebe průměrný Severoameričan dostane dávku 0,1
Gaius Appuleius Diocles: Nejbohatší sportovec v dějinách
epochalnisvet.cz
Gaius Appuleius Diocles: Nejbohatší sportovec v dějinách
Kam se na něj hrabou všichni ti zazobaní basketbalisté, fotbalisté, hokejisté či golfisté. Oproti římskému vozatajovi to jsou jen chudí příbuzní. Gaius Appuleius Diocles si už v době starověku vydělá za svou kariéru tolik, že ho dosud nikdo nepřekonal a stále je hodnocen jako nejbohatší sportovec historie.   Jedním z center zábavy je ve starém