Domů     5 fint proti jojo efektu
5 fint proti jojo efektu
8.7.2023

Udržet si váhu je ještě větší dřina než zhubnout. Tělo dělá, co může, abychom nepřišli o nic, co jsme získali. Co s tím?

Tělo nelze přelstít. Mechanismy, které se při hubnutí spouštějí, jsou prastaré a velmi mocné, protože nás mají chránit před vysílením, nebo dokonce před ztrátou života kvůli hladovění.

Fungovaly tak dlouhá tisíciletí, kdy byl pro lidstvo hlad obrovskou hrozbou. Čas blahobytu a přebytku jídla, v němž žijeme dnes, je příliš krátký na to, aby se geny řídící hubnutí a nabírání na váze přeorientovaly.

Musíme se tedy požadavkům těla přizpůsobit a jako první krok na ochranu před jojo efektem především zavrhnout intenzivní diety slibující rychlý úbytek váhy.

Proč nehubnout rychle?

Jednu odpověď asi znáte – tělo přejde na úsporný režim, méně energie spaluje a více ukládá do zásoby. V tom pak pokračuje po ukončení diety a kila rychle letí nahoru. Ale to není jediný problém rychlých a drastických diet:

• Při rychlém hubnutí ztrácí tělo především svalovou hmotu, z níž získává bílkoviny pro udržení vyrovnané hladiny cukru v krvi.

• Tím klesne spotřeba energie, neboť svaly spalují desetkrát více energie než tuková tkáň.

• Opakovaným hubnutím stále klesá množství svalů v těle a naopak narůstá podíl tukové tkáně, což má velmi nepříjemné následky ve stále nižší potřebě energie.

Když už se chyba stala…

… a vy máte za sebou pár týdnů vyčerpávajícího hubnutí. Co dělat, aby celá ta snaha a odříkání nepřišly vniveč? Zde je pár tipů, které pomohou:

1. Trvale změnit jídelníček

Že zhubneme a pak budeme žít stejně jako dřív, a přesto nám štíhlejší postava zůstane, je jen iluze a pohádka. Na dietu je třeba navázat postupným přechodem na racionální jídelníček.

Jenže to bývá kamen úrazu nejen pro sklony k mlsání, ale hlavně kvůli stravovacím zvyklostem ostatních členů domácnosti. Znamená to trvale chystat dva rozdílné jídelníčky, které se jen občas dají propojit.

Proto je třeba detailně naplánovat, jak vlastně bude další stravování vypadat, a vyhledat si šikovné recepty.

2. Nehladovět

Po ukončení diety může rychle naskočit opět několik kilo navíc. Velkou chybou je řešit tenhle přirozený vývoj radikálním odříkáním si jídla. Nejčastěji to bývá snídaně. Tím se ovšem tělo okamžitě opět vrátí k šetření energií, neboť se mu jí nedostává.

Další jídla dne, ačkoli mohou mít celkově energetickou hodnotu nižší než váš vytčený racionální jídelníček, pak může organismus překvapivě využít opět k ukládání zásob. Totéž se stane i při vynechání večeře. Lepší tedy je dopřát si menší porci, než jídlo úplně škrtnout.

3. Nepočítat kalorie, ale živiny

Pokud založíte udržování váhy na počítání kalorií, můžete splakat nad výdělkem. Tělo se vám pomstí za nedostatek živin. Aby se to nestalo, je třeba jíst pravidelně i potraviny, které jsou sice kaloricky vydatné, ale současně neobyčejně bohaté také výživově.

Typickým příkladem jsou mandle a ořechy. Stačí, když si odřeknete jednu housku a místo ní si dáte 20 g mandlí.

Kaloricky je to v zásadě srovnatelné, ovšem oproti porci čistých sacharidů v housce dodají mandle tělu kvalitní tuky, vitamin E, některé vitaminy B a vápník.

Kromě ořechů a semen jsou koncentrovanými zdroji kvalitních živin nízkotučné mléčné výrobky, syrovátka, tofu a sojové jogurty, libové maso a ryby.

Nevyhýbejte se ani luštěninám, jsou nejlepším zdrojem vlákniny, kromě toho obsahují cenné bílkoviny, vitaminy řady B a některé minerály.

4. Chodit pěšky

Zkuste se obejít bez výtahu a co nejvíce také bez auta a choďte. Chůze sice nespálí tolik energie jako cvičení, přesto se prodlužováním času, kdy jste na nohou, zlepší celková kondice a s ní se zvýší spotřeba kalorií.

Každodenní fyzickou zátěž lze zvýšit také částečným návratem k tradičním způsobům úklidu domova a vaření a obejít se co možná nejvíce bez přístrojů, které mají ulehčovat dřinu.

5. Nebát se občas zahřešit

Důraz je na slovo „občas“. Vědomé mlsání zhruba jednou týdně se na linii neprojeví, přitom náramně uleví psychickému napětí. Striktně dodržovaný racionální jídelníček může vést k depresivním náladám a probudit sklony zajídat smutek něčím dobrým.

Snaha se vyplatí i zdravotně

Jojo efekt má totiž nemalý nepříznivý vliv na zdraví, zvláště když se diety a následné přibírání opakovaly vícekrát. Rychlé a opakované výkyvy váhy mohou představovat pro tělo dokonce větší problém než mírná nadváha.

Zatěžují především srdečně oběhový systém, kde se pak vytváří terén pro rozvoj některých onemocnění, především vysokého krevního tlaku. Kromě toho střídání období hladovění a nabírání váhy zvyšuje pravděpodobnost propuknutí cukrovky II. typu.

Trpí kůže, která ztrácí svou pružnost a pevnost, a kosti, z nichž ubývá vápníku.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
12.4.2024
Někdy je to zkrátka vrozená kondice nervové soustavy, ale mnohdy se za nervozitou skrývají jiná onemocnění. Úleva při správném léčení tedy může být dvojnásobná. Vnitřní neklid dá zabrat nejen nervóznímu člověku, ale stejnou měrou i jeho okolí, zejména těm nejbližším. Psychické napětí se často ventiluje vztahovačností, útočností, ale i hektickou činorodostí nebo uzavřeností. Vztahy v rodině tím zn
10.4.2024
A to během šesti týdnů: Stačí k tomu úprava večerních rituálů a nácvik jednoduchých technik. Za potíže se spánkem mohou někdy zdravotní problémy a ty je samozřejmě třeba řešit s lékařem, většinou jsou však příčinou jen špatné návyky či přímo zlozvyky, které oddalují a kradou spánek. Dobrou zprávou je, že s trochou snahy a vytrvalosti je můžeme natolik změnit, že spánku už bránit nebudou. Zkuste
3.4.2024
Mozek je přirozeně hravý a nejvíce ho ubíjí rutina. Tedy když jeden den probíhá jako druhý a žádné nové výzvy nepřicházejí. Čelit tomu přitom můžete i maličkostmi. Prostě udělejte něco jinak nebo zkuste nacvičit novou dovednost. Začněte cvičit svou méně šikovnou ruku. Jste praváci? Pak si zkuste vyčistit zuby nebo se učesat levou rukou. U leváků samozřejmě naopak pravou. To je ale jen jedna z řa
2.4.2024
Probiotika v našem povědomí zakotvila jako přírodní prostředek pro zlepšení imunity. Tím skutečně jsou. Mnohem méně se ale ví, že je to jen jedna z jejich mimořádných schopností. Střevo obývá kolem 400 různých typů bakterií a ideální je stav, kdy převažují ty prospěšné, což jsou hlavně laktobacily a bifidobakterie. Ty svým metabolismem vytvářejí prostředí, které nesvědčí škodlivým bakteriím, a
29.3.2024
Při náhlých zdravotních potížích saháme do domácí lékárničky. Zatímco u dospělých s tím nebývá problém, dětem by taková domácí léčba mohla uškodit. Dětský organizmus se od dospělého neliší jen váhou, rozdíly mohou nastat i v reakcích na léky, a to i na ty nejběžnější, které obvykle míváme doma. To jsou například tabletky a rozpustné nápoje s kyselinou acetylsalicylovou, užívané proti horečce neb
reklama
reklama
Šikovné tipy
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Velký úklid knihovny
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mám zuby za všechny peníze
skutecnepribehy.cz
Mám zuby za všechny peníze
Nikdo mě nenutil, mohla jsem si pořídit skleničku a umělé zuby. Já ale toužila po hezkém chrupu. Spořila jsem, jak to šlo, ale ono to moc nešlo. Jako rozvedená s platem nic moc to dalo docela fušku. Když k tomu člověk přičte nájem a občas něco na sebe, zbylo mi sotva na jídlo a nějaké to
Indické karbanátky z červené čočky
tisicereceptu.cz
Indické karbanátky z červené čočky
Pokud se nechcete vzdát masa, můžete polovinu čočky nahradit mletým hovězím masem. Budete mít zdravější verzi klasických masových karbanátků. Suroviny 200 g červené čočky 2 velké mrkve 1 cibul
Nejoblíbenějším „domácím“ mazlíčkem argentinských lovců a sběračů byla liška
21stoleti.cz
Nejoblíbenějším „domácím“ mazlíčkem argentinských lovců a sběračů byla liška
V lokalitě Cañada Seca na západě Argentiny objevili vědci hrob, který vedle koster nejméně 24 lidí obsahoval i částečnou kostru vyhynulého druhu lišky. Zkoumání naznačují, že byla zřejmě oblíbeným „do
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Sportovní obuv – 5 tipů, jak vybrat ten nejlepší model pro vaše potřeby
epochanacestach.cz
Sportovní obuv – 5 tipů, jak vybrat ten nejlepší model pro vaše potřeby
Výběr správné sportovní obuvi může mít zásadní vliv na váš sportovní výkon i komfort během nošení. Ať už jste zapálený sportovec nebo hledáte pohodlnou obuv na běžné nošení, důležité je vybrat si model, který nejlépe odpovídá vašim potřebám. V následujících řádcích vám nabídneme pět zásadních tipů, jak na to. Zvažte typ vaší aktivity Prvním a
Když se luxusní hodinářství setká s divokou přírodou
iluxus.cz
Když se luxusní hodinářství setká s divokou přírodou
Od svého založení se značka Cartier etablovala v luxusním hodinářství jako synonymum pro inovace a eleganci . V roce 1914 Cartier poprvé představil design inspirovaný panterovou srstí na pouzdře hodin
Patrasovou napadl psychopat!
nasehvezdy.cz
Patrasovou napadl psychopat!
Oblíbená herečka Dagmar Patrasová (67) brzy oslaví své osmašedesáté narozeniny. Nedávno ale přiznala, že se jich vůbec nemusela dožít. Zaútočil na ni totiž psychicky nemocný muž, který ji chtěl dokonc
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
epochaplus.cz
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty
Zasáhlo do bitvy u Kadeše 5000 bojových vozů?
historyplus.cz
Zasáhlo do bitvy u Kadeše 5000 bojových vozů?
Planina na dohled od řeky připomíná mraveniště. Těmi mravenci jsou bojové vozy, jejichž posádky spolu svádějí krvavý boj na život a na smrt. Největší bitva válečných vozů v historii za sebou zanechá tisíce mrtvých, ale nepozná jednoznačného vítěze. Jen krátká a nejasná hranice na samém východním okraji Středozemního moře nedaleko dnešního syrského Damašku odděluje ve 13.
Horoskop starých Řeků
nejsemsama.cz
Horoskop starých Řeků
Už v dobách starověkého Řecka se i běžní Řekové řídili seskupením hvězd podle dvanácti znamení, které nazvali v souladu s antickými bohy. Víte, který z vládců Olympu nad vámi drží ochrannou ruku? Arés 21. 3. – 19. 4. Arés byl řeckým bohem války. Stejně jako on jste i vy odvážná a bojovná a umíte se srdnatě a s nasazením rvát za svoji pravdu. Žijete okamžikem, toužíte
Tajemství pláže Manzanita: Hledají zde duchové ztracený zlatý poklad?
enigmaplus.cz
Tajemství pláže Manzanita: Hledají zde duchové ztracený zlatý poklad?
Loď se zmítá v silné bouři. Kormidelník jen stěží udržuje galeonu v bezpečné vzdálenosti od skalisek. Náhle však přichází velká vlna. Ta největší, osudová! Ostrý útes párá trup lodi a ve vodní tříšti
Supermatky zvířecí říše
epochalnisvet.cz
Supermatky zvířecí říše
Lidští rodiče musí podstoupit nemalé oběti, aby si pořídili dítě. V těhotenství ženám rostoucí plod odčerpává živiny a při porodu je může i ohrozit na životě. Oba rodiče pak do dítěte investují nemalé finanční prostředky, svůj čas a často i nervy. V živočišné říši ovšem existují rodiče, kteří do svých potomků investují ještě více.