Domů     5 fint proti jojo efektu
5 fint proti jojo efektu
8.7.2023

Udržet si váhu je ještě větší dřina než zhubnout. Tělo dělá, co může, abychom nepřišli o nic, co jsme získali. Co s tím?

Tělo nelze přelstít. Mechanismy, které se při hubnutí spouštějí, jsou prastaré a velmi mocné, protože nás mají chránit před vysílením, nebo dokonce před ztrátou života kvůli hladovění.

Fungovaly tak dlouhá tisíciletí, kdy byl pro lidstvo hlad obrovskou hrozbou. Čas blahobytu a přebytku jídla, v němž žijeme dnes, je příliš krátký na to, aby se geny řídící hubnutí a nabírání na váze přeorientovaly.

Musíme se tedy požadavkům těla přizpůsobit a jako první krok na ochranu před jojo efektem především zavrhnout intenzivní diety slibující rychlý úbytek váhy.

Proč nehubnout rychle?

Jednu odpověď asi znáte – tělo přejde na úsporný režim, méně energie spaluje a více ukládá do zásoby. V tom pak pokračuje po ukončení diety a kila rychle letí nahoru. Ale to není jediný problém rychlých a drastických diet:

• Při rychlém hubnutí ztrácí tělo především svalovou hmotu, z níž získává bílkoviny pro udržení vyrovnané hladiny cukru v krvi.

• Tím klesne spotřeba energie, neboť svaly spalují desetkrát více energie než tuková tkáň.

• Opakovaným hubnutím stále klesá množství svalů v těle a naopak narůstá podíl tukové tkáně, což má velmi nepříjemné následky ve stále nižší potřebě energie.

Když už se chyba stala…

… a vy máte za sebou pár týdnů vyčerpávajícího hubnutí. Co dělat, aby celá ta snaha a odříkání nepřišly vniveč? Zde je pár tipů, které pomohou:

1. Trvale změnit jídelníček

Že zhubneme a pak budeme žít stejně jako dřív, a přesto nám štíhlejší postava zůstane, je jen iluze a pohádka. Na dietu je třeba navázat postupným přechodem na racionální jídelníček.

Jenže to bývá kamen úrazu nejen pro sklony k mlsání, ale hlavně kvůli stravovacím zvyklostem ostatních členů domácnosti. Znamená to trvale chystat dva rozdílné jídelníčky, které se jen občas dají propojit.

Proto je třeba detailně naplánovat, jak vlastně bude další stravování vypadat, a vyhledat si šikovné recepty.

2. Nehladovět

Po ukončení diety může rychle naskočit opět několik kilo navíc. Velkou chybou je řešit tenhle přirozený vývoj radikálním odříkáním si jídla. Nejčastěji to bývá snídaně. Tím se ovšem tělo okamžitě opět vrátí k šetření energií, neboť se mu jí nedostává.

Další jídla dne, ačkoli mohou mít celkově energetickou hodnotu nižší než váš vytčený racionální jídelníček, pak může organismus překvapivě využít opět k ukládání zásob. Totéž se stane i při vynechání večeře. Lepší tedy je dopřát si menší porci, než jídlo úplně škrtnout.

3. Nepočítat kalorie, ale živiny

Pokud založíte udržování váhy na počítání kalorií, můžete splakat nad výdělkem. Tělo se vám pomstí za nedostatek živin. Aby se to nestalo, je třeba jíst pravidelně i potraviny, které jsou sice kaloricky vydatné, ale současně neobyčejně bohaté také výživově.

Typickým příkladem jsou mandle a ořechy. Stačí, když si odřeknete jednu housku a místo ní si dáte 20 g mandlí.

Kaloricky je to v zásadě srovnatelné, ovšem oproti porci čistých sacharidů v housce dodají mandle tělu kvalitní tuky, vitamin E, některé vitaminy B a vápník.

Kromě ořechů a semen jsou koncentrovanými zdroji kvalitních živin nízkotučné mléčné výrobky, syrovátka, tofu a sojové jogurty, libové maso a ryby.

Nevyhýbejte se ani luštěninám, jsou nejlepším zdrojem vlákniny, kromě toho obsahují cenné bílkoviny, vitaminy řady B a některé minerály.

4. Chodit pěšky

Zkuste se obejít bez výtahu a co nejvíce také bez auta a choďte. Chůze sice nespálí tolik energie jako cvičení, přesto se prodlužováním času, kdy jste na nohou, zlepší celková kondice a s ní se zvýší spotřeba kalorií.

Každodenní fyzickou zátěž lze zvýšit také částečným návratem k tradičním způsobům úklidu domova a vaření a obejít se co možná nejvíce bez přístrojů, které mají ulehčovat dřinu.

5. Nebát se občas zahřešit

Důraz je na slovo „občas“. Vědomé mlsání zhruba jednou týdně se na linii neprojeví, přitom náramně uleví psychickému napětí. Striktně dodržovaný racionální jídelníček může vést k depresivním náladám a probudit sklony zajídat smutek něčím dobrým.

Snaha se vyplatí i zdravotně

Jojo efekt má totiž nemalý nepříznivý vliv na zdraví, zvláště když se diety a následné přibírání opakovaly vícekrát. Rychlé a opakované výkyvy váhy mohou představovat pro tělo dokonce větší problém než mírná nadváha.

Zatěžují především srdečně oběhový systém, kde se pak vytváří terén pro rozvoj některých onemocnění, především vysokého krevního tlaku. Kromě toho střídání období hladovění a nabírání váhy zvyšuje pravděpodobnost propuknutí cukrovky II. typu.

Trpí kůže, která ztrácí svou pružnost a pevnost, a kosti, z nichž ubývá vápníku.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
2.10.2023
Tahle nebeská pochoutka obsahuje kakaové boby, které v sobě mají velké množství flavonoidů, látek, jež tělo zbavují škodlivin a také regenerují a zpevňují cévy. To samozřejmě není hlavní a jediný důvod, proč saháme po tmavě hnědé, tenké a omamně vonící tabulce, abychom z ní s jemným křupnutím odloupli čtvereček a téměř rituálním způsobem si ho vložili do úst a nechali rozplynout na jazyku. Co ná
30.9.2023
Je běžně v regálech – balíček nepřichuceného kakaového prášku. Stejného, kterého si staří Aztékové a Mayové vysoce cenili pro jeho mimořádné účinky. Některé jsou spíš bájné, ale další už věda potvrdila. * Proti stárnutí Za stárnutí víc než plynutí času může klesající schopnost buněk bránit se poškození, které jim způsobují agresivní volné radikály. Ty jsou všudypřítomné, jsou uvnitř těla stejn
25.9.2023
Možná nevěřícně kroutíte hlavou. Každý přece ví, jak starý je. Omyl. Biologický věk se – podle odborníků – může značně lišit od data v rodném listě. Proč někdo stárne, jak se zdá, rychleji a někoho máte touhu zeptat se, kde koupil elixír mládí? To je právě otázka biologického věku. Věku, který dokáže určit skutečné stáří vašeho těla a prozradí na vás, jak dobře (nebo nedobře) se o něj staráte.
21.9.2023
V takovém případě mnohdy pomůže cvičení. Možná to víte a už máte své oblíbené cviky, které provádíte alespoň občas. Našli jsme pro vás další a jsou skutečně účinné. NA KRČNÍ PÁTEŘ Protažení v záklonu 1) Můžete provádět ve stoje i v sedě. Držte krk, ramena a trup rovně. Bradu držte také rovně a pohled je namířený dopředu. 2) Jemně zaklánějte hlavu směrem dozadu, takže pohled očí míř
19.9.2023
Tvrdá pravda o migréně – žádné „bolení hlavy“. Kdo tento krutý stav nikdy nezažil, neumí si představit, jak paralyzující bolest spojenou s dalšími nepříjemnými jevy nemocný prožívá. Každý desátý člověk trpí migrénou. Naprostou většinu tvoří ženy. Je to závažné neurologické onemocnění, které doprovází nevolnost, poruchy vidění, citlivost na světlo a zvuky, pocení, extrémní únava a depresivní sta
reklama
Šikovné tipy
Zažloutlé nehty a zplihlé vlasy? Zkuste tyhle kosmetické tipy
Fígl na zažloutlé nehty! Pokud si lakujete nehty, pak už víte, že jednu barvu musí vzápětí nahradit nová. Jinak po odlakování zůstane na nehtech nepěkná zažloutlá stopa, někdy až do oranžova. Je to kvůli vpíjení zejména červených pigmentů do vrchní keratinové vrstvy nehtů. A teď ten fígl: Pokud nechcete pro zakrytí zažloutlého nádechu hned nanášet […]
Vydejte se na jeřabiny
Když se na podzim začervenají, je to krása. Možná teprve v tu chvíli si uvědomíte, kolik jich kolem nás roste. Oranžové bobule lákají ptáky, my si je spíše nosíme domů jako dekoraci a to je škoda, protože jeřabiny jsou zdravé. Jen je nesmíte jíst syrové, tedy alespoň ne ve velkém množství, protože obsahují látky, které mohou […]
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Plzeňské pivo si oblíbil i František Palacký
epochaplus.cz
Plzeňské pivo si oblíbil i František Palacký
Co si vybavíte, když se řekne Plzeň? Jednoznačně pivo. Dějiny piva se v tomhle městě táhnou zpátky v čase až do roku 1292, kdy král Václav II. poskytl 260 plzeňským měšťanům právo várečné. Nejslavnější pivařská kapitola ale začíná v 19. století. Obyvatelé Plzně si v roce 1839 zakládají Měšťanský pivovar. Bavorský sládek Josef Groll v něm první pivo uvaří
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Síla motivace: Co ovlivňuje myšlení?
21stoleti.cz
Síla motivace: Co ovlivňuje myšlení?
Přežeňme tu metaforu V seriálu The last of us napadne lidstvo cizopasná houba, která mění myšlení i chování a přinutí člověka, aby jednal v souladu s cíli vetřelce, které nutno říci nejsou zrovna m
W Restaurant & Whiskey Bar: Chrám, kde se gastronomie potkává s byznysem
iluxus.cz
W Restaurant & Whiskey Bar: Chrám, kde se gastronomie potkává s byznysem
V Praze se nachází hodně vytříbených restaurací, které poskytují vhodné zázemí pro obchodní jednání. Jedna z nich je ale v lecčems unikátní. W Restaurant & Whiskey Bar v Maiselově ulici je podnik
Kavky si mě tehdy vybraly, a zahnaly tak mou samotu
skutecnepribehy.cz
Kavky si mě tehdy vybraly, a zahnaly tak mou samotu
Našla jsem ji zraněnou v parku a vzala domů. Kavka se rychle uzdravila, přivolala ale celou svou rodinu. Věděla, jak moc mě trápí, že jsem osamělá. Od chvíle, kdy jsem nastoupila do důchodu, jsem začala žít samotářský život. Plánovala jsem si toho hodně, co budu dělat a na co budu mít čas, najednou bylo ale toho času až
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Tajemná místa z celé planety: Kde se magie cítí jako doma?
enigmaplus.cz
Tajemná místa z celé planety: Kde se magie cítí jako doma?
Jsou místa, která nás nechávají naprosto chladnými. A pak jsou taková, která jsou skrz naskrz prodchnutá tajemnou energií. ENIGMA PLUS vás provede destinacemi, které vyhledávají okultisté z celého svě
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Lásce je konec!
nasehvezdy.cz
Lásce je konec!
Herečka Simona Lewandowská (24) ze Zlaté labutě prožívala donedávna romanci jako z pohádky. S partnerem, hercem Goranem Maiellem (24), začali brzy společně bydlet, klapalo jim to a malovali si pohádko
Ježíšův kříž: Kam se poděla slavná relikvie?
epochalnisvet.cz
Ježíšův kříž: Kam se poděla slavná relikvie?
Náboženské relikvie jsou již od středověku žádaným zbožím mezi obyčejnými věřícími i církví, ty nějak spojované s Kristem obzvlášť. Těch je ale zároveň jen velmi málo. Často se jedná o fragment kříže,
SKOČTE SI DO PARDUBIC
epochanacestach.cz
SKOČTE SI DO PARDUBIC
Podzimní městské slavnosti nabízejí bohatý program: Spanilá jízda kočárů, vystoupení zpěvačky Moniky Absolonové, staročeské tržiště, Pigy a Lily, kapela Electrophonix, HORSE SHOW,  Saxana dětem, Ivana Korolová s kapelou, Oldtimer Corso veteráni, T.J. Sokol Pardubice, Šlapeto, PM Stars, Dny medu, lampionový průvod, Běh Univerzity Pardubice, ELÁN KontraBand, Vinařský minifestival, poutové atrakce, Laserová a světelná show. http://pardubice.eu/podzimni-mestske-slavnosti-6-7-10-2023
Kvůli milenci dostal ihned padáka
nasehvezdy.cz
Kvůli milenci dostal ihned padáka
Když Filip Rajmont (45) začal po škole učit na DAMU, náramně si to užíval; jenže jen chvíli. Praskl na něj totiž poměr se studentem, a dostal okamžitě padáka. Tím nebyl nikdo jiný než herec Ivan Lu