Úterý, 8. dubna 2025
Domů     Arteroskleróza: Tiše tikající bomba
Arteroskleróza: Tiše tikající bomba
17.1.2020

Cesta od talíře s vypečeným vepřovým na koronární jednotku v nemocnici může ubíhat nudně a bez výstražných znamení. Nebo je nechceme vidět a přiznat si, že nás cholesterol může připravit o život.

Důvody, proč se radši díváme stranou, jsou pochopitelné a lidské. Kdybychom varování brali vážně, připravil bychom se o mnohá potěšení z jídla. Možná bychom se dokonce přinutili trochu víc se hýbat.

Ale hlavním příčinou nezájmu je nejspíš „omletost“ téma, podobná varování a rady jsme všichni slyšeli už tolikrát, že jdou mimo nás.

Přitom když se podíváte zblízka, co že se to při ateroskleróze v těle děje, je to hotová detektivka. Pachatel postupuje důmyslně a všechno mu hraje na ruku…

Začíná to jídlem. Uzeniny, sýry, tučné maso, vejce. Spousta kalorií, ale hlavně spousta živočišných tuků. A ty se okamžitě začnou chovat jako pachatel a využijí svou převahu na jídelníčku.

Zapůsobí na jaterní buňky, trochu pozmění jejich povrch a stane se následující: Jaterní buňky, které mají za úkol tyto tuky z krve odchytávat, je najednou nechávají bez povšimnutí.

A protože si pomáhají, tak se kumulují a v krvi koluje stále víc. Rozhodně mnohem víc, než by bylo zdrávo. Už v tuto chvíli máme problém, škodlivý cholesterol si připravil cestičku.

A o není jediná starost. Nadbytek tuků už začíná být znát. V krvi se hromadí škodlivý LDL cholesterol a má sklon se tam usazovat.

Zatím to nemusí být dramatické. Pokud se pravidelně hýbete, což znamená, že ujdete denně aspoň hodinu svižným tempem, pokud netloustnete a nekouříte, nemusí se nic zlého dít.

Jenže většinou tomu bývá právě naopak, životospráva není zrovna jako z učebnice, takže potíže narůstají.

Vymést usazující se cholesterol z cév? To by se teď hodilo. Kupodivu i příroda na to myslela a dodala nám správné koště. Je to druhý typ cholesterolu, označovaný HDL. Ten vrací škodlivý cholesterol zpět do jater.

Jenže jaká smůla, „zlý“ cholesterol si už pojistil, aby nemusel vyklízet pozice. Přiměl vás k pohodlnému životu a k nechuti až odporu k rybám na talíři a rostlinným tukům. Takže šance dostat se z cholerikové pasti by tu byla, jenže sama od sebe se neuskuteční.

V tomto okamžiku už je velmi pravděpodobný katastrofický scénář cholesterolové invaze, který se bude dále odvíjet takto:

Cholesterol přilne k cévním stěnám a začne se do nich zanořovat. Pak už nejde jen tak „vymést“ HDL cholesterolem.

Náš imunitní systém zamořování špatně pochopí a vyhlásí alarm pro boj s cizorodými částečkami. Jde na ně jak umí, tedy stejně jako na mikroby a vytvoří v cévní stěně zánět.

Jde to o to snáze, protože si škodlivý cholesterol o zánět sám říká a ještě mu napomáhá, na rozdíl od HLD cholesterolu, který má protizánětlivé vlastnosti. Další smůla…

Snaha imunity zlikvidovat cholesterol zánětem vede k pravému opaku. Na stěně cévy přibývá tuku i imunitního opevnění z vaziva a svaloviny cévy, které má „nákazu“ izolovat. To všechno se pak ještě pokryje střechou z vápníku, odchytávaného z krve.

I to je další obranná metoda těla. V tomto případě ale zadělává na ještě větší nebezpečí, jak brzy zjistíte.

Tukové ložisko se zvedá a zmenšuje průměr cévy. Už to je dost velký problém. Další představuje tukový útvar sám o sobě. Může být dobře pokrytý kompaktní „střechou“, ale také nestabilní vápenatou vrstvou se sklonem prasknout.

A to kdyby se stalo, pak vám zbývají vteřiny, než to naléhavě pocítíte. Právě tyto nestabilní sklerotické pásy jsou za většinou akutních cévních příhod.

Cévy s největším rizikem

Cholesterolové pláty se sice tvoří všude po těle, ale v některých cévách představují zásadní nebezpečí.

Krční tepny

Pokud se zde uvolní sklerotické ložisko, pak usazenina okamžitě uzavře prokrvení určitého okrsku mozku.

Tepny jsou čtyři a následné postižení záleží na lokalitě mozkové příhody, může to být ochrnutí, ztráta řeči, ztráta zraku v odpovídající polovině hlavy a mnoho dalších nepříjemností, vesměs těžko léčitelných.

Na krčních tepnách jsou na druhou stranu sklerotické usazeniny velmi dobře znát při zobrazení ultrazvukovým vyšetřením. Při včasném nálezu je pak velká šance pro záchranu zdraví.

Srdeční tepny

Tady je i laikovi jasné, co po uvolnění sklerotického plátu následuje – srdeční infarkt.

Aorta

Je to největší tepna v těle a vyvádí okysličenou krev ze srdce velkým obloukem směrem do břicha. Kvůli usazování cholesterolu se aorta ztenčí, což je při velkém tlaku, kterým tu krev proudí, velmi riskantní. Vede to k nebezpečné nemoci, zvané aneurysma aorty.

Laicky to znamená, že tato největší „hadička“ cévního systému je vystavená většímu tlaku, než pro jaký byla zkonstruovaná, a může kdykoli prasknout. Nemoc je záludná tím, že bývá bez příznaků, až na pocit pulsování v břiše v pokročilém stadiu.

Záchrana života při prasknutí aorty je záležitost velkého štěstí a okamžitého lékařského zákroku.

Tepny nohou

Tady obvykle nejde přímo o život, ale spíš o nohy. Jistou výhodou této formy aterosklerozy je to, že ji těžko můžete přehlížet. Špatné prokrvení nohou totiž způsobuje silné bolesti při pohybu, které mizí až odpočinkem.

Stav je tak nápadný, že se s ním nejspíš vydáte k lékaři. V opačném případě může cévní příhoda skončit amputací nohy.

Jak z toho včas ven?

Špatnou zprávou je, že medikamenty řeší u aterosklerózy jen dílčí problémy. Zásadní je změna životosprávy, protože právě ta má největší vliv na odbourávání propletence příčin a souvisejících nemocí jako cukrovka, vysoký krevní tlak a obezita.

Bez pravidelného pohybu a skutečné změny jídelníčku uvedená rizika nesnížíte. To znamená dávat co nejmenší šanci tukům živočišným a nahradit je, kde to jde, rostlinnými.

Velmi prospěšná je také vláknina, což v praxi znamená především luštěninová jídla a pak přirozeně ovoce a zeleninu.

Které, tuky pomáhají

Rostlinné tuky

Vzájemně se liší složením mastných kyselin, což určuje zdravotní účinek konkrétního oleje. Pro snižování LDL cholesterolu v krvi je složením nejvhodnější olej řepkový. Dražší, ale stejně prospěšné jsou oleje z ořechů, zejména vlašských. Ale pozor, rostlinný neznamená u olejů vždy zdravý.

Kokosový olej má na rozvoj aterosklerózy stejně silný vliv jako třeba sádlo. Podobně také olej palmový, kterého nepozorovaně jíme velké množství se sušenkami, náplněmi oplatek, zmrzlinami a rostlinou šlehačkou.

Rybí tuky

Neovlivňují tolik samotný cholesterol jako spíš stav srdce a cév. Mají protizánětlivé účinky, působí proti vzniku krevních sraženin a stabilizují srdeční činnost.

Doporučuje se porce ryb třikrát týdně, přičemž to samozřejmě musí být úprava zdravá, tedy grilováním, dušením, zapékaním.

Olivový olej

Má jen neutrální vliv na aterosklerózu, oproti jiným rostlinným olejům nemá schopnost snižovat hladinu škodlivého cholesterolu v krvi. Rozhodně je však vhodnou alternativou tuků živočišných.

Co neovlivníte

Většinu cholesterolu si tělo syntetizuje samo, to je přirozené, potřebuje ho pro řadu dějů. Bohužel u některých lidí probíhá tvorba cholesterolu až příliš aktivně, takže za vysokou hladina této látky v krvi může být i genetická porucha.

Tou ale trpí jen mizivé množství lidí, drtivá většina případů je následek špatné životosprávy.

Vrozená může být i vyšší citlivost cévní stěny, která pak usazování cholesterolu a rozvoj zánětu usnadňuje. V tomto případě se ale ukazuje genetická zátěž v rodině, takže víte, že aterosklerózou trpěli rodiče, prarodiče i dřívější generace.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
7.4.2025
Ruce namáháme víc než si vůbec uvědomujeme a to po celý život. Musí vykonat tolik činností, od práce v domácnosti, zatěžujeme je i při sportu a do toho všeho hodiny ťukáme do klávesnice a píšeme zprávy na smartphonech. Není divu, že najednou může přijít bolest. A ta bohužel častěji postihuje ženy. Je to dáno jak geneticky, tak vlivem hormonálních změn při menopauze, proto také potíže přicházejí o
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
10.3.2025
Dobrou zprávou je, že následky alkoholu tělo překoná dříve než kouření. Přesto si regenerace vyžádá čas a ten bude u různých orgánů a duševních i fyzických dějů jinak dlouhý. Duševní výkonnost: 2 a 3 týdny Abstinence se rychle promítne v metabolismu a ve zlepšení laboratorních hodnot krve. Ty se projeví i reálně. Pokles toxických látek a zátěže, kterou pro tělo představovaly, povede ke snížení p
reklama
Šikovné tipy
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Soukromý západ i východ slunce
rezidenceonline.cz
Soukromý západ i východ slunce
Má to tak někdo štěstí, že si může užívat nejenom západ slunce, ale i jeho východ, což je dáno dvěma naprosto dokonalými terasami podkrovního bytu, které rovněž nabízejí romantické výhledy na moře a vlnící se horské výběžky. Byt má rozlohu devadesát sedm metrů čtverečních a nachází se ve španělské Barceloně. Zmíněné terasy, zařízené venkovním kinem,
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Hrad Wewelsburg: Probíhaly v nacistickém sídle rituály černé magie?
enigmaplus.cz
Hrad Wewelsburg: Probíhaly v nacistickém sídle rituály černé magie?
Vydáme se na tajemný hrad Wewelsburg, který se nachází nedaleko města Paderborn v severozápadním Německu. Právě zde se prý za druhé světové války někteří nacisté účastnili magických rituálů, s jejichž
Tropické cyklóny mohou zpomalit úbytek tajgy způsobený klimatickou změnou
21stoleti.cz
Tropické cyklóny mohou zpomalit úbytek tajgy způsobený klimatickou změnou
Oteplování a sucho způsobují rapidní úbytek stromového patra v jižní oblasti boreálních lesů (tajgy). Druhy mírného pásma zároveň nejsou schopny dostatečně rychle migrovat na sever a obsadit uvolněný
Diagnóza ze srdečního pulsu: Je možné vyčíst zdravotní stav pohmatem předloktí?
epochalnisvet.cz
Diagnóza ze srdečního pulsu: Je možné vyčíst zdravotní stav pohmatem předloktí?
Srdeční puls je mnohem víc než známka toho, že jsme naživu. V tradiční medicíně dálného i blízkého východu z něj prý léčitelé umí vyčíst zásadní informace o stavu vnitřních orgánů a odhalit zdravotní problémy dříve, než se vůbec projeví. Jak pulzní diagnostika funguje? A je vůbec spolehlivá?   Pulsní diagnostika je obvykle spojována hlavně s
Mýty z posilovny: Když cvičím, můžu jíst, co chci. Nebo ne?
epochaplus.cz
Mýty z posilovny: Když cvičím, můžu jíst, co chci. Nebo ne?
Zpocená těla, pach potu, občasné heknutí a zvuky strojů v pohybu. Pokud se cvičením začínáte a nemáte po ruce trenéra, hrozí vám nejedno fiasko…   Potřebujete se zbavit pár kil? Anebo zformovat postavu? Či chcete prostě něco udělat pro zdraví a kondici? Cvičení je to pravé! Možná právě marně listujete diářem a hledáte, kde si
Průhonický park: Nejlepší reklama na přírodu
epochanacestach.cz
Průhonický park: Nejlepší reklama na přírodu
Příroda je krásná sama o sobě, ale když má někdo cit, dokáže ji ještě vylepšit. Zámecký park v Průhonicích u Prahy je toho nejlepším důkazem. Obec Průhonice u Prahy sice leží oficiálně už ve Středočeském kraji, i když doslova jen o pár metrů, ale přesto vyhlášený Průhonický park můžeme směle přiřadit k hlavnímu městu. Prestižní
Němci sestřelili letadlo se slavným hercem
historyplus.cz
Němci sestřelili letadlo se slavným hercem
„Sestřelit!“ dostává rozkaz skupina německých stíhaček z letky 14 v Bordeaux. Osm strojů Junkers Ju-88 vyráží do vzduchu proti civilnímu letounu Douglas DC-3, který vzlétl z lisabonského letiště Portela a míří do anglického Bristolu. Malé letadlo se 13 cestujícími a čtyřčlennou posádkou na palubě nemá šanci…   Ač zuří druhá světová válka, pasažéři letounu Douglas
Nakonec jsem našla svou spřízněnou duši
skutecnepribehy.cz
Nakonec jsem našla svou spřízněnou duši
Můj muž byl mým opakem. Nebyla jsem s ním nešťastná, ale o velkém štěstí se také mluvit nedalo. Až nedávno jsem našla toho pravého. Vdala jsem se až po dvacítce, což v době mého mládí bylo spíše pozdě. Mnoho spolužaček bylo už povdávaných a každá tlačila před sebou kočárek. Já odmaturovala na střední škole, a nejraději bych bývala pokračovala na
Hublot slaví 20 let Big Bangu: Unikátní set za milion euro prodaný ihned po uvedení
iluxus.cz
Hublot slaví 20 let Big Bangu: Unikátní set za milion euro prodaný ihned po uvedení
Za dvě dekády se ze značky Hublot stal odvážný průkopník – značka, která si troufá měnit pravidla. K 20. výročí kolekce Big Bang představila výjimečnou pětici hodinek v unikátním setu „Materials &
Lewandowská přiznává: Jsem na prachy
nasehvezdy.cz
Lewandowská přiznává: Jsem na prachy
Hvězda seriálů Zlatá labuť či Studna je oficiálně bez partnera. Simona Lewandowská (25) nedávno potvrdila rozchod s fešákem s italskými kořeny Goranem Maiellem (25). Zdá se však, že krásná blondýn
Musela jsem Heleně říct pravdu
nejsemsama.cz
Musela jsem Heleně říct pravdu
Opravdu jsem přála kamarádce novou lásku. Jenže když jsem zjistila, koho si vlastně vzala a že se řítí do maléru, zasáhla jsem. Plést se cizím lidem do života nikdy není dobré a tím jsem se řídila celý svůj život. Jenže když se jednalo o mou nejlepší kamarádku Helenu, udělala jsem výjimku. Byla jsem totiž na sto procent