Cesta od talíře s vypečeným vepřovým na koronární jednotku v nemocnici může ubíhat nudně a bez výstražných znamení. Nebo je nechceme vidět a přiznat si, že nás cholesterol může připravit o život.
Důvody, proč se radši díváme stranou, jsou pochopitelné a lidské. Kdybychom varování brali vážně, připravil bychom se o mnohá potěšení z jídla. Možná bychom se dokonce přinutili trochu víc se hýbat.
Ale hlavním příčinou nezájmu je nejspíš „omletost“ téma, podobná varování a rady jsme všichni slyšeli už tolikrát, že jdou mimo nás.
Přitom když se podíváte zblízka, co že se to při ateroskleróze v těle děje, je to hotová detektivka. Pachatel postupuje důmyslně a všechno mu hraje na ruku…
Začíná to jídlem. Uzeniny, sýry, tučné maso, vejce. Spousta kalorií, ale hlavně spousta živočišných tuků. A ty se okamžitě začnou chovat jako pachatel a využijí svou převahu na jídelníčku.
Zapůsobí na jaterní buňky, trochu pozmění jejich povrch a stane se následující: Jaterní buňky, které mají za úkol tyto tuky z krve odchytávat, je najednou nechávají bez povšimnutí.
A protože si pomáhají, tak se kumulují a v krvi koluje stále víc. Rozhodně mnohem víc, než by bylo zdrávo. Už v tuto chvíli máme problém, škodlivý cholesterol si připravil cestičku.
A o není jediná starost. Nadbytek tuků už začíná být znát. V krvi se hromadí škodlivý LDL cholesterol a má sklon se tam usazovat.
Zatím to nemusí být dramatické. Pokud se pravidelně hýbete, což znamená, že ujdete denně aspoň hodinu svižným tempem, pokud netloustnete a nekouříte, nemusí se nic zlého dít.
Jenže většinou tomu bývá právě naopak, životospráva není zrovna jako z učebnice, takže potíže narůstají.
Vymést usazující se cholesterol z cév? To by se teď hodilo. Kupodivu i příroda na to myslela a dodala nám správné koště. Je to druhý typ cholesterolu, označovaný HDL. Ten vrací škodlivý cholesterol zpět do jater.
Jenže jaká smůla, „zlý“ cholesterol si už pojistil, aby nemusel vyklízet pozice. Přiměl vás k pohodlnému životu a k nechuti až odporu k rybám na talíři a rostlinným tukům. Takže šance dostat se z cholerikové pasti by tu byla, jenže sama od sebe se neuskuteční.
V tomto okamžiku už je velmi pravděpodobný katastrofický scénář cholesterolové invaze, který se bude dále odvíjet takto:
Cholesterol přilne k cévním stěnám a začne se do nich zanořovat. Pak už nejde jen tak „vymést“ HDL cholesterolem.
Náš imunitní systém zamořování špatně pochopí a vyhlásí alarm pro boj s cizorodými částečkami. Jde na ně jak umí, tedy stejně jako na mikroby a vytvoří v cévní stěně zánět.
Jde to o to snáze, protože si škodlivý cholesterol o zánět sám říká a ještě mu napomáhá, na rozdíl od HLD cholesterolu, který má protizánětlivé vlastnosti. Další smůla…
Snaha imunity zlikvidovat cholesterol zánětem vede k pravému opaku. Na stěně cévy přibývá tuku i imunitního opevnění z vaziva a svaloviny cévy, které má „nákazu“ izolovat. To všechno se pak ještě pokryje střechou z vápníku, odchytávaného z krve.
I to je další obranná metoda těla. V tomto případě ale zadělává na ještě větší nebezpečí, jak brzy zjistíte.
Tukové ložisko se zvedá a zmenšuje průměr cévy. Už to je dost velký problém. Další představuje tukový útvar sám o sobě. Může být dobře pokrytý kompaktní „střechou“, ale také nestabilní vápenatou vrstvou se sklonem prasknout.
A to kdyby se stalo, pak vám zbývají vteřiny, než to naléhavě pocítíte. Právě tyto nestabilní sklerotické pásy jsou za většinou akutních cévních příhod.
Cévy s největším rizikem
Cholesterolové pláty se sice tvoří všude po těle, ale v některých cévách představují zásadní nebezpečí.
Krční tepny
Pokud se zde uvolní sklerotické ložisko, pak usazenina okamžitě uzavře prokrvení určitého okrsku mozku.
Tepny jsou čtyři a následné postižení záleží na lokalitě mozkové příhody, může to být ochrnutí, ztráta řeči, ztráta zraku v odpovídající polovině hlavy a mnoho dalších nepříjemností, vesměs těžko léčitelných.
Na krčních tepnách jsou na druhou stranu sklerotické usazeniny velmi dobře znát při zobrazení ultrazvukovým vyšetřením. Při včasném nálezu je pak velká šance pro záchranu zdraví.
Srdeční tepny
Tady je i laikovi jasné, co po uvolnění sklerotického plátu následuje – srdeční infarkt.
Aorta
Je to největší tepna v těle a vyvádí okysličenou krev ze srdce velkým obloukem směrem do břicha. Kvůli usazování cholesterolu se aorta ztenčí, což je při velkém tlaku, kterým tu krev proudí, velmi riskantní. Vede to k nebezpečné nemoci, zvané aneurysma aorty.
Laicky to znamená, že tato největší „hadička“ cévního systému je vystavená většímu tlaku, než pro jaký byla zkonstruovaná, a může kdykoli prasknout. Nemoc je záludná tím, že bývá bez příznaků, až na pocit pulsování v břiše v pokročilém stadiu.
Záchrana života při prasknutí aorty je záležitost velkého štěstí a okamžitého lékařského zákroku.
Tepny nohou
Tady obvykle nejde přímo o život, ale spíš o nohy. Jistou výhodou této formy aterosklerozy je to, že ji těžko můžete přehlížet. Špatné prokrvení nohou totiž způsobuje silné bolesti při pohybu, které mizí až odpočinkem.
Stav je tak nápadný, že se s ním nejspíš vydáte k lékaři. V opačném případě může cévní příhoda skončit amputací nohy.
Jak z toho včas ven?
Špatnou zprávou je, že medikamenty řeší u aterosklerózy jen dílčí problémy. Zásadní je změna životosprávy, protože právě ta má největší vliv na odbourávání propletence příčin a souvisejících nemocí jako cukrovka, vysoký krevní tlak a obezita.
Bez pravidelného pohybu a skutečné změny jídelníčku uvedená rizika nesnížíte. To znamená dávat co nejmenší šanci tukům živočišným a nahradit je, kde to jde, rostlinnými.
Velmi prospěšná je také vláknina, což v praxi znamená především luštěninová jídla a pak přirozeně ovoce a zeleninu.
Které, tuky pomáhají
Rostlinné tuky
Vzájemně se liší složením mastných kyselin, což určuje zdravotní účinek konkrétního oleje. Pro snižování LDL cholesterolu v krvi je složením nejvhodnější olej řepkový. Dražší, ale stejně prospěšné jsou oleje z ořechů, zejména vlašských. Ale pozor, rostlinný neznamená u olejů vždy zdravý.
Kokosový olej má na rozvoj aterosklerózy stejně silný vliv jako třeba sádlo. Podobně také olej palmový, kterého nepozorovaně jíme velké množství se sušenkami, náplněmi oplatek, zmrzlinami a rostlinou šlehačkou.
Rybí tuky
Neovlivňují tolik samotný cholesterol jako spíš stav srdce a cév. Mají protizánětlivé účinky, působí proti vzniku krevních sraženin a stabilizují srdeční činnost.
Doporučuje se porce ryb třikrát týdně, přičemž to samozřejmě musí být úprava zdravá, tedy grilováním, dušením, zapékaním.
Olivový olej
Má jen neutrální vliv na aterosklerózu, oproti jiným rostlinným olejům nemá schopnost snižovat hladinu škodlivého cholesterolu v krvi. Rozhodně je však vhodnou alternativou tuků živočišných.
Co neovlivníte
Většinu cholesterolu si tělo syntetizuje samo, to je přirozené, potřebuje ho pro řadu dějů. Bohužel u některých lidí probíhá tvorba cholesterolu až příliš aktivně, takže za vysokou hladina této látky v krvi může být i genetická porucha.
Tou ale trpí jen mizivé množství lidí, drtivá většina případů je následek špatné životosprávy.
Vrozená může být i vyšší citlivost cévní stěny, která pak usazování cholesterolu a rozvoj zánětu usnadňuje. V tomto případě se ale ukazuje genetická zátěž v rodině, takže víte, že aterosklerózou trpěli rodiče, prarodiče i dřívější generace.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock