Domů     Ach, ty bolavé dutiny!
Ach, ty bolavé dutiny!
2.9.2019

Záněty vedlejších nosních dutin chronicky trápí desítky tisíc lidí u nás. Banalita, na jejímž počátku byla opakovaná rýma, může vést kromě bolestí i k celkově zhoršenému zdravotnímu stavu.

Paradoxním faktem je, že medicína dodnes nezjistila, proč nás vlastně příroda vybavila dutými prostory, spojenými s nosem. Nenašel se dosud žádný biologický účel, k němuž by měly sloužit.

A to si s jejich existencí lámal hlavu i věhlasný Leonardo da Vinci, který soudil, že se v nich shromažďuje „výživa pro kořeny zubů“. Tato teorie – a s ní i rozličné další – je už sice vyvrácená, nicméně o smyslu vedlejších nosních dutin stále nemáme jasno.

Přitom pro zhruba desetinu populace, což je evropský údaj, jsou jen čirým trápením, kvůli chronickým zánětům v těchto partiích.

Začíná to rýmou

Běžný člověk dostane rýmu dvakrát až třikrát ročně. Což by se dalo popsat tak, že se na sliznici v nosní dutině usídlí a pomnoží viry. Odtud se lehce dostanou do vedlejších nosních dutin, které jsou volně přístupné a vystlané stejnou sliznicí.

Napadená sliznice otéká, vzniká zánět s mohutnou produkcí sekretu, který nás nutí kýchat a smrkat. Zpočátku je čirý a řídký, jakmile zhoustne, je to znamení, že poškození sliznice využily bakterie a rýmu zkomplikovaly.

I tak si zdravý organismus s infekcí zhruba během týdne poradí a z rýmy se vyléčí. Sliznice se vyhojí a začne znovu plnit svou funkci a zachytávat mikroby a škodliviny ve vdechovaném vzduchu.

Když se věci zkomplikují

Prostá rýma se lehce rozšíří do vedlejších nosních dutin, ale to stále ještě není problém, i pak se může během několika dní vyléčit. Komplikace nastanou, když sliznice oteče natolik, že se úzké spoje mezi dutinami uzavřou.

Pak z nich sekret nemůže odtékat, což rychle vede k prudkým bolestem. Příčiny takového nežádoucího vývoje bývají různé, například vrozené anatomické odlišnosti, kdy jsou spoje mezi dutinami nepříznivě formované. Totéž mohou způsobit jinak neškodné výrůstky sliznice – polypy.

Projevy zánětu

• pocit tlaku za čelem nebo pod lícními kostmi, někdy v obou partiích současně

• tlak narůstá při předklonění, kašli, kýchání nebo prudkém pohybu hlavou

• postižené mohou být jen dutiny v jedné části obličeje

• bolest může zasáhnout i ucho

Proč to tak bolí?

Uzavřená tekutina v dutinách vytváří dokonalou živnou půdu pro původce nemoci, takže se zánět prudce zhorší. K bolestem ale může dojít i u chronicky probíhajících potíží, ačkoli nebývají tak prudké.

Horší je, že sliznice zůstává dlouhodobě zduřelá a nos je neprůchodný. To vede ke stálé aktivitě imunitní soustavy, doprovázené chronickou únavou. Obvyklá bývá také častá bolest hlavy, tlak v uchu a celková malátnost. Nezřídka dojde i ke ztrátě čichu a chuti.

A může být hůř

Dráždění sliznice při zánětu může vést k tvorbě cyst z ucpaných slizničních žlázek. Cysty pak tlačí na okolní tkáň včetně nervů a tím vyvolávají bolest. V tom případě je nutné při drobném zákroku odčerpat punkcí obsah cysty.

Ještě nepříjemnější komplikací než cysty velké nahromadění hlenu, nejčastěji uvnitř čelních dutin (tzv. mukokéla). Hlen obvykle nezpůsobuje bolest, ale tlačí na okolní struktury a může se skrz ně provalit.

V případě čelní dutiny pak většinou prochází do očnice, což postiženého vyděsí. Nejde ale o nebezpečný stav, hlen se odstraňuje odsátím.

Když se zánět rozšíří

Při nepříznivých okolnostech, což bývá hlavně při celkovém oslabení, u seniorů a malých dětí, se zánět z vedlejších nosních dutin může posunout do dalších tkání, především do dolních cest dýchacích. Stav se tak může během krátké doby dramaticky zhoršit:

• Velmi častou a velmi bolestivou komplikací je rozšíření zánětu do středního ucha.

• Zánět může zasáhnout i oči a jejich okolí, což je viditelné i na otoku a zarudnutí víčka, především ve vnitřním koutku. Oční bulva se může lehce posunout k vnější straně.

Tento stav se může dál zkomplikovat abscesem nebo neohraničeným šířením zánětu v okolí oka. Pak už jde o velice vážnou akutní infekci, která může zasáhnout až do lebeční dutiny. Oko už není jen posunuté, ale vystupuje z důlku. Celá partie je velice bolestivá, okem nelze pohybovat do stran.

• Infekce může z vedlejších nosních dutin proniknout do cév zásobující krví mozek a zasáhnout mozkové pleny nebo přímo mozkovou tkáň. Je to velice nebezpečný stav, naštěstí ale dobře reaguje na léčbu antibiotiky.

Na zasažení měkkých mozkových plen ukazují některé specifické potíže, především neschopnost dotknout se kvůli velké bolestivosti bradou hrudníku. Zánět provázejí silné bolesti hlavy, nutkání na zvracení a zvracení a přecitlivělost na světlo a hluk.

Zlatý stafylokok může nejen zkomplikovat rýmu, ale nakonec vést i k vyvolání alergie.

Proč neodkládat vyšetření

Značná část chronických zánětů dutin padá na vrub běžné patogenní bakterii „zlatý stafylokok“ čili Staphylococcus aureus. Ta hraje s naší imunitou nepěknou hru.

Vylučuje toxin, na nějž imunitní systém reaguje látkou, účinnou spíše u parazitů a některých plísní. Bakterie tento útok vlastně míjí, takže zůstávají nedotčeny a dál produkují tento toxin.

A imunita pokračuje ve zvýšené tvorbě obranných látek – což může vést ke vzniku alergie. Právě to je důvodem, proč nepodcenit více než dva týdny ucpané dutiny a vlekoucí se rýmu a začít je včas léčit, než se situace zkomplikuje alergií.

Jak vyšetření probíhá?

Chronický zánět v nose a vedlejších nosních dutinách se dá celkem lehce prokázat bezbolestným endoskopickým vyšetřením.

Díky sondě s optickým zařízením, která se zavádí nosem, může odborník přímo vidět změny na sliznici a rozsah poškození i případnou neprůchodnost spojů.

Léčba musí být razantní

Základem je intenzivní léčba antibiotiky. Kromě toho se nasazují účinné protizánětlivé léky, především kortikosteroidy.

Ačkoli mají jako léky v lidovém povědomí špatnou pověst, kortikosteroidy dokážou výrazně snížit otok postižených sliznic a tím přinést úlevu. Uklidňují také nežádoucí aktivitu imunitního systému a tím urychlují léčbu zánětu.

Tyto léky se ještě doplňují o přípravky, které podporují „rozpouštění“ hlenu, aby snáze odtékal.

Když léky nestačí

Pak je nutné obnovit průchodnost a provzdušnění dutin chirurgicky, aby sekret mohl volně odtékat. Zákrok se provádí šetrně, opět pomocí sondy přes nosní dutinu, takže nezanechává žádné rány a jizvy.

Jen v určitých případech, například pokud se sondou nelze do dutiny dostat, se operuje starší metodou, kdy je nutné vytvořit přístup odstraněním části kosti. Technika s použitím optického zařízení je ovšem běžným standardem.

Má i tu výhodu, že lékař může sledovat přímo patologické změny ve vedlejších nosních dutinách a cíleně odstraňovat zduřené partie a polypy.

Pozor při samoléčbě

Po zákroku, ale i v počátcích rozvoje chronického zánětu vedlejších nosních dutin je na místě velká opatrnost při používání volně prodejných kapek a nosních sprejů. Používat bychom je měli pouze po omezenou dobu.

Jsou velmi účinné, snižují překrvení postižené sliznice a zánět splaskne. Bohužel při delším používání, ačkoli třeba přípravky střídáte, může dojít k pravému opaku – sliznice zduří a je opět neprůchodná.

Někde vzniknou trvalé změny bez naděje na opětovné rozšíření prostoru. Proto lékaři doporučují dávat přednost celkově působícím lékům uvolňujícím otok v nose.

Pomoc z přírody

Při rýmě a zánětech vedlejších nosních dutin se byliny a bylinné extrakty používají hlavně pro inhalace.

• Eukalyptus pomáhá při zduření sliznice. Přidejte několik kapek eukalyptového oleje do nádoby s vodou, zahřejte téměř k varu a odstavte. Přehoďte si přes hlavu ručník a nosem vdechujte páru.

• Máta peprná má podobné účinky jako eukalyptus, navíc pomáhá mírnit bolestivost. Spařte vrchovatou lžící sušené máty v 0,5 l vroucí vody a použijte pro inhalaci. Lze ohřát opakovaně.

Související články
30.4.2025
Oči jsou okno do duše a umožňují vnímat krásy světa. Denně jim ale dáváme pořádně zabrat používáním mobilů a počítačů, namáháme je při čtení knih i sledování televize. Odpočinou si jen zřídka. Výsledkem je únava, pálení, suchost i zhoršování zraku. Pomohou účinná cvičení. Dobře poslouží jako první pomoc i ke zlepšení zraku. Při pravidelném praktikování se oči zvětší a rozzáří a vy budete působit
28.4.2025
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud vám ale sněží na ramena nebo prosvítají ve vlasech, nastal probl
24.4.2025
Jen málokteré léky mají tak rozporuplnou pověst jako právě antidepresiva. A také kolem nich panuje spousta mýtů. Každý z nás se může ocitnout v náročné životní situaci, kterou nezvládá, například úmrtí blízké osoby, nepříznivý zdravotní stav, rozvod a podobně, a depresivní stavy jsou tu. A že je to někdy stav k nevydržení, potvrdí každý, kdo to zažil. Jenže mnozí se léčby antidepresivy z různých
22.4.2025
Asi tušíte, o čem bude řeč: O prokrastinaci. I když je to modní téma, rozhodně nejde o banalitu. Prokrastinace totiž není vznešenější slovo pro lenost. Už se vám to stalo? Máte spoustu práce, ale ne a ne se donutit ji zdolat. Napadá vás spousta argumentů, proč to nejde. Jak to, že člověk odsouvá své povinnosti nebo je vůbec nevyřídí? Práce za to nemůže Jedno je jisté. Důvody jsou v nás. T
10.4.2025
Nemusí to být ani tolik, ale jestli už se těšíte na jarní procházky nebo výlety, určitě se podívejte, jestli náhodou nepotřebujete nové boty. Je totiž nejvyšší čas, protože chvilku budete hledat ty pravé a musíte je přece trochu vyšlapat, než se vydáte na cesty. A podle čeho vybírat? Kam vás nohy povedou? Řiďte se tím, kde budete nejčastěji chodit. Protože základní výběr byste měli udělat podle
reklama
Šikovné tipy
Dřevo opět v plné kráse: Jak jej renovovat?
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kam zmizelo nakradené bohatství piráta Černovouse?
enigmaplus.cz
Kam zmizelo nakradené bohatství piráta Černovouse?
Má pověst postrachu moří. Ale teď by se měl o kořist podělit. Něco takového nehodlá však nikdy připustit! [gallery ids="153766,153767,153768"] „Dobře jste činili, když jste blokovali jiho-karoli
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
epochanacestach.cz
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
Zahrada, která vás vtáhne do světa zvířat a přírody – Zoo Jihlava je ideálním místem pro všechny, kteří hledají zážitky plné dobrodružství, poznání a zábavy. V srdci Vysočiny na necelých 10 hektarech se vydáte na expedici takřka celým světem. Více než 250 druhů zvířat a přes 1500 jedinců vytváří unikátní svět, kde si na své přijdou
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč
Přelstěte cukrovku a jezte jen to, co jí nezachutná!
nejsemsama.cz
Přelstěte cukrovku a jezte jen to, co jí nezachutná!
V posledních letech je cukrovka neboli diabetes velmi rozšířenou chorobou. Naštěstí existuje mnoho potravin, které dokážou snižovat zvýšenou hladinu cukru v krvi. Cukrovka je porucha metabolismu, při které organismus není schopen využívat cukry a další sacharidy. Vážné zdravotní problémy jsou toho nepříjemným důsledkem. Regulujte cukr stravou Proti cukrovce pomáhá černý bez. Upravit jej lze na mnoho způsobů –
Je rozchod s Tunou na spadnutí?
nasehvezdy.cz
Je rozchod s Tunou na spadnutí?
Milostné začátky mezi herečkou Nelou Boudovou (57) a moderátorem Janem Tunou (52) byly vášnivé a romantické. Tohle krátké období už ale dávno odnesl čas. Po čtyřech letech se bohužel ukazuje, že nep
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Magie včel: Kulturní význam a jak jim pomoci
epochaplus.cz
Magie včel: Kulturní význam a jak jim pomoci
Včely fascinovaly lidi od starověku, kdy byly považovány za posly bohů. Jejich složitá komunikace a nenahraditelná role v přírodě z nich činí zázrak přírody. Jak včely komunikují a co můžeme udělat pro jejich záchranu? Božské včely Ve starověkém Egyptě, Řecku a Římě, v šamanských kulturách v Africe a Jižní Americe byly včely považovány za posly
Básník pro smích: Zakázal Machar vojákům nemravné pohlednice?
historyplus.cz
Básník pro smích: Zakázal Machar vojákům nemravné pohlednice?
Skupinka vojáků vzrušeně diskutuje o novince, kterou jeden z nich zaslechl. Nechtějí věřit vlastním uším. „Víte, kdo se má stát generálním inspektorem armády? Ten básník!“ Když v roce 1887 vychází sbírka básní nazvaná Confiteor, kritika si ji nemůže vynachválit. Kdo je ten autor, který tak dokonale využívá možnosti běžného českého jazyka, a přitom vůbec nepotřebuje berličky patosu,
NASA poprvé zachytila viditelnou polární záři na Marsu
21stoleti.cz
NASA poprvé zachytila viditelnou polární záři na Marsu
Byl to záblesk zeleného světla, který nad rudými horami Marsu rozzářil nebe a s ním i oči vědců. Poprvé v historii se totiž podařilo spatřit viditelnou polární záři na rudé planetě. Nečekaný výsledek
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
To je přece úplně normální
skutecnepribehy.cz
To je přece úplně normální
Někdy mi přijde, že jsme se narodili s úkolem stát se rodiči svých rodičů. Vždyť život je takový smutný, nevyhnutelný cyklus. Když jsem byla mladší, nikdy jsem si neuměla představit, že se jednou budeme muset postarat o rodiče, kteří nám celý život dávali vše. Teď se situace obrátila a je na nás, postarat se o ně. Spolehlivá rodina Moje sestra
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století