Alergie a poruchy imunity se protlačily na pozici módních nemocí. Což neznamená, že by to nebyly obtíže skutečné a nepříjemné. Jenže podobné projevy mohou mít také jinou příčinu.
Kdo z nás by s tím neměl zkušenost – na kůži se naskočí naběhlé rudé místo a příšerně svědí. Nebo se zčista jasna spustí tekutá rýma. Alergie, řeknete si. Ale co když to vůbec alergie není?
Co může způsobovat…
Kopřivka
Jako alergická reakce se může objevit při užívání léků, zejména antibiotik. Dokonce může nastat i u léků, které jinak snášíte bez potíží, pokud imunita současně vehementně bojuje proti infekci.
Opakovaná kopřivka nejčastěji souvisí s nějakou potravinou. I to je alergická reakce, o té ale určitě dobře víte. Pokud je to nový problém a nemáte vytipovanou pro vás škodlivou potravinu, pak ji můžete nechat určit alergologickými testy.
Kopřivku nealergického původu mohou způsobit vnitřní záněty, například abscesy zubů. Ta pak trvá delší bodu, ba může dokonce přejít do chronického stadia, což ukazuje na přetrvávající zánět v těle.
I když další obtíže nejsou významné a netrápí vás bolesti nebo únava, je třeba chorobný proces v každém případě lokalizovat a léčit.
Původ může být ale také psychický, třeba jako doprovod velké stresové reakce. Ta představuje pro tělo velkou zátěž a riziko, že se rozběhnou další negativní procesy, takže je na místě požádat o léky na tlumení stresu.
Rýmu a ucpaný nos
Pokud nos přestane být náhle průchodný, když si lehnete, pak se může jednat o vazomotorickou
rýmu. Při ní dochází kvůli poruše nervového reflexu k tomu, že při změně polohy sliznice v nose rychle oteče. Pokud se zvednete, můžete za chvíli zase volně dýchat. To by u alergické rýmy, vyvolané například roztoči v posteli, nepomohlo.
Ale jsou i další příčiny, které mohou vyvolávat rýmu a ucpaný nos, například křivá nosní přepážka nebo chronický zánět vedlejších nosních dutin.
Jak se dá alergie vyloučit? Pokud chcete mít jistotu, tak bude nutné se podrobit alergologickému testu.
Pokud se rýma objevují pravidelně, jakmile vyjdete ven, pak je prakticky jisté, že ji vyvolávají dráždivé látky v ovzduší. Nenechte se mýlit tím, že není jaro, sezona pro alergii je téměř celoroční.
Pylovou sezónu začíná líska už v lednu, v únoru se k ní přidává olše. Koncem roku jsou zase aktivní traviny. Ještě v říjnu dráždí alergiky rákos, pelyněk a ambrozie.
Zarudlé a slzící oči
Běžně je to příznak, který doprovází sennou rýmu. Ovšem virové či bakteriální záněty spojivek mohou vypadat velmi podobně. Méně časté, ale také možné je podráždění očí způsobené suchým vzduchem nebo dráždivými látkami na pracovišti.
Pokud slzení, zarudnutí a pálení vypukne náhle a neustupuje, vydejte se co nejrychleji k očnímu lékaři. Pravděpodobně půjde o zánět. Naopak nárazový výskyt potíží, které se rychle upraví, ale zase znovu vrátí, ukazuje spíš na alergii. V tom případě bude stejně jako u rýmy podstoupit alergologické testy.
Pálení a brnění na jazyku
Může se rozvinout jako tzv. křížová alergie u lidí trpících sennou rýmou. Vyvolávají ji určité dráždivé potraviny, nejčastěji je problematický celer, velmi silný alergen, ořechy, ale také třeba jablka. Stačí tyto potraviny vyloučit a je po potížích.
Pokud se opakují, pak se buď nepovedlo pravou příčinu alergie najít (mohou to být i některé přísady průmyslově vyráběných jídel), nebo to není alergie.
Co tedy ještě může nepříjemné pocity jako pálení nebo brnění jazyka způsobovat? V zásadě nevinným důvodem může být nedostatek vitaminů na jídelníčku, hlavně vitaminu B12. To snadno napravíte zvýšeným příjmem mléčných výrobků, ovesných vloček, masa a vnitřností a ořechů, případně vitaminových doplňků stravy.
Pokud se stav nezlepší a brnění jazyka pokračuje, připadá v úvahu nějaká nervová poruchu, takže se poraďte s praktickým lékařem.
Oteklé rty
Spouštěčem bývají některé potraviny, ale také léky či bodnutí hmyzem. Rty natékají také při kopřivce. Jde samozřejmě o alergickou reakci.
Náhlý otok rtů či úst však může vyvolat i vrozený defekt, který se označuje jako angioedém. Příčinou je genetická vada, způsobující náhlé nežádoucí rozšiřování a propustnost cév. K tomu dochází v záchvatech, mezi nimiž je postižený v pořádku.
Záchvat může způsobit široká paleta příčin, od stresu, menstruace až po úrazy. I když je tato vada poměrně vzácná, je nutné podezření na ni ověřit nebo vyvrátit speciálním vyšetřením. Může být totiž až smrtelně nebezpečná, pokud otečou dýchací cesty. Léky na alergii při tomto záchvatu nepomáhají.
Střevní potíže
Způsobuje je řada běžných potravin jako mléko, vejce, ořechy, celer, hořčice, kromě toho také ryby a korýši, sója a sezamová semínka. Tato alergie je rozšířená hlavně u malých dětí a často ve školním věku vymizí. Někdy pak ovšem dítě místo potravinové postihne pylová alergie.
Mnohem častější je ale nealergická nesnášenlivost potravin. Pravé alergii se sice hodně podobá, na rozdíl od ní ale nehrozí tím, že se vyvine až ve stav ohrožující život. Přesto pro postiženého představuje velkou obtíž.
Nejčastější je nesnášenlivost mléčného cukru, lepku nebo histaminu, který je v největším množství ve zrajícím sýru, uzeninách, kysaném zelí, špenátu či rajčatech.
Při alergii i nesnášenlivosti se doporučuje důsledné vedení záznamů o všech zkonzumovaných jídlech, aby se dala vytipovat problémová potravina.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock