Ke svátkům neodmyslitelně patří také bohatě prostřený stůl. Při cukrovce je ale třeba ještě mnohem pečlivěji plánovat, co připravit, aby sváteční pohodu nenarušily zdravotní problémy.
I diabetik si může o Vánocích dopřát, ovšem s jistými úpravami svátečního menu. Dodržovat je třeba tři zásady: vybírat vhodné sacharidy a potraviny s nízkým glykemickým indexem, k tomu přídávat dostatek vlákniny.
Příprava svátečního menu tedy začíná přemýšlením, které suroviny použít a které nahradit, aby výsledek byl chutný, přitom zdravotně vhodnější.
Osvědčuje se:
* Máslové krémy v cukroví nahraďte pudinkovými nebo tvarohovými. Z dietního hlediska jsou vhodné také nízkotučné krémy s rostlinnými tuky.
* Majonézu v bramborovém salátu může zastoupit jogurt. Zapotřebí je také zvolit jinou úpravu ryby, místo tradičního smažení raději dušení nebo pečení.
* Část pšeničné mouky nahraďte moukou celozrnnou či špaldovou, která obsahuje více vlákniny a také více zasytí.
Jinou možností je mouka mandlová či mleté ořechy, ale pozor, jsou bohaté na tuky a tím na energii, takže je přimíchejte jen v malém množtsví.
* Místo cukru zkuste podle charakteru receptu čekankový sirup nebo přírodní sladidlo erythritol, který má nulovou kalorickou hodnotu (obsahuje 0,2 kalorie na gram).
Výhodou je i to, že při dodržování denní dávky maximálně 50 g by se neměly objevit žádné potíže jako u ostatních sladidel.
* Tradiční vánočku upečte v upravené variantě. Vláčnost těstu dodá nastrouhané jablko či mrkev, místo bílé mouky můžete sáhnout po celozrnné, a kromě ní vlákninu dodají také ovesné vločky.
Opatrně s alkoholem
To samozřejmě každý diabetik ví, ale ani o svátcích nelze riskovat a ochabovat v opatrnosti. Problémem je vysoká kalorická vydatnost. Už dvě skleničky tvrdého alkoholu obsahují tolik kalorií jako standardní tabulka čokolády.
Když už si bude diabetik chtít připít, měl by volit suché bílé víno, nejlépe v podobě střiku. Také pivo by mělo být se sníženým obsahem cukru i alkoholu na 4 %.
Běžné pivo není pro diabetiky vhodné, a to pro obsah cukrů s vysokým glykemickým indexem, které po požití způsobuje hyperglykemii.
Recepty pro inspiraci
Ořechové dia brambůrky
Budete potřebovat:
10 g ztuženého tuku, 10 g sušeného mléka, 5 g bramborového škrobu, 10 g kakaa, 70 g erythritolu, 10 g mletých vlašských ořechů, 1/2 bílku z jednoho vejce, 1 lžíci kakaa na obalení
Postup:
1) Tuk rozpusťte, ale nevařte, vmíchejte sušené mléko, škrob, kakao a sladidlo.
2) Směs nechejte v lednici zatuhnout. Z částečně ztuhlé směsi tvořte malé cca 1/2 cm velké kuličky.
3) Mleté ořechy smíchejte s bílkem a sladidlem. Tvořte kuličku o velikosti 2 cm v průměru, udělejte v ní důlek a zabalte do ní čokoládovou kuličku. Pak lehce obalte v kakau a uložte do ledničky.
Mandlové rohlíčky
Budete potřebovat:
60 g celozrnné mouky, 30 g sojové mouky, 60 g strouhaných mandlí se slupkou, 50 g rostlinného tuku, 1 celé vejce, 80 g erythritolu, 10 g strouhaných mandlí na obalení
Postup:
Z uvedených surovin zpracujte těsto a nechejte v lednici cca 1 hodinu odpočinout. Pak tvarujte drobné rohlíčky, které pečte v troubě na cca 160 °C asi 10 min. Po vyjmutí rohlíčky obalte ve strouhaných mandlích.
Mrkvové sušenky
Budete potřebovat:
2 vejce, 1 a 1/2 lžičky vanilkového extraktu, hrnek nastrouhané mrkve, 1/2 hrnku másla (pokojové teploty), 1/2 hrnku erythritolu, 1/2 hrnku mletých vlašských či pekanových ořechů, 1 hrnek hladké mouky, 1/4 hrnku strouhaného kokosu, 1/2 lžičky prášku do pečiva, 1 lžičku mleté skořice, 1/2 lžičky jedlé sody, 1/4 lžičky mletého zázvoru, špetku muškátového oříšku a soli
Postup:
1) Máslo propracujte se sladidlem, přidejte vejce, vanilkový extrakt a zamíchejte. Troubu si předehřejte na cca 180 °C.
2) Do směsi přimíchejte mrkev, ořechy, kokos. Poté přidejte prášek do pečiva, jedlou sodu, veškeré koření, sůl a vypracujte těsto, které nechte uležet v lednici.
3) Na plechu vyloženém pečicím papírem z těsta vytvářejte stejně velké hromádky, které pečte přibližně deset minut. Můžete je nakonec polít citronovou polevou a ozdobit půlkou vlašského ořechu.
Losos na francouzský způsob
Budete potřebovat:
4 plátky lososa, 1 limetku, petrželku, 1 pórek, 250 g žampionů, rostlinný olej, sůl, kmín, koriandr a máslo
Na přílohu:
brambory nebo řecký bramborový salát
Postup:
1) Plátky lososa osolte, v mističce si připravte nakrájený koriandr a petržel (ne celou) a zalijte šťávou z limetky. Bylinky můžete dávat podle chuti, špatná není ani bazalka či rozmarýn.
2) Plátky lososa touto směsí potřete a dejte do trouby péct. Během pečení přidejte máslo, event. trochu podlijte. Než se ryba upeče, osmažte na oleji nakrájený zbytek petržele, žampiony a pórek s trochou drceného kmínu.
3) Losos podávejte s vařeným bramborem a se směsí pórku a hub. Pokud máte dostatek času a náladu, můžete k tomu nachystat místo vařeného bramboru brambor šťouchaný nebo řecký salát.
Řecký bramborový salát
Budete potřebovat:
1 kg brambor, 250 g cherry rajčat, 40 g jarní cibulky, 2 lžíce olivového oleje, 60 g černých oliv, 180 ml zakysané smetany, 100 g ředkviček, hrst polníčku, citron, sůl a čerstvě namletý pepř
Postup:
1) Uvařené vychlazené brambory oloupejte a nakrájejte na větší kousky. Cherry rajčátka rozčtvrťte, ředkvičky nakrájejte na plátky a dejte do misky k bramborám. Přidejte nakrájené olivy a jarní cibulku.
2) Zakysanou smetanu smíchejte s olivovým olejem, solí, špetkou pepře a přidejte na brambory. Dochuťte solí, pepřem a šťávou z citronu. Nakonec přidejte opraný a osušený polníček. Salát se hodí k lehčím smaženým jídlům, ale třeba i ke grilovaným steakům.
Varianta:
Brambory oloupejte, nakrájejte je na klínky, dejte do mísy.
Přidejte oloupanou a nakrájenou cibuli, olivy, oloupanou a nakrájenou salátovou okurku, nakrájenou pažitku, osolte, opepřete, přidejte olej, citronovou šťávu a dobře promíchejte.
Nechte 15 minut odležet a podávejte posypané nakrájenou petrželkou.
Špaldové tyčinky
Budete potřebovat:
150 g čerstvého sýra (žervé či lučiny), 150 g špaldové mouky, 80 g přepuštěného másla
Postup:
Ze surovin vypracujte těsto, které vyválejte a následně rozkrájejte na tyčinky. Vložte na plech, potřete rozšlehaným vajíčkem a posypte semínky nebo kmínem. Pečte do zlatova cca 15 minut při 170 °C.
Tvarohová vánočka
Budete potřebovat:
500 g hladké mouky, 250 g tvarohu, 70 g erythritolu, 150 g rostlinného tuku, 2 vejce, 2 vrchovaté lžíce rozinek v rumu, 4 lžíce mléka, 2 prášky do pečiva, citronovou kůru, špetku soli, 60 g sekaných mandlí a vanilkový extrakt
Postup:
1) Cukr, vejce, máslo a tvaroh utřete, pak přidejte ostatní. Upleťte vánočku, potřete ji vejcem a posypte mandlemi.
2) Pečte ve vyhřáté troubě na 170-180 °C dvacet minut, pak stáhněte teplotu na 150-160 °C a pečte ještě dalších zhruba dvacet minut.