Domů     Advent ve Wroclavi
Advent ve Wroclavi
16.12.2021

Máte-li chuť udělat si výlet, historické město Slezska, Benátky střední Evropy, kterému my Češi také říkáme Vratislav, vás určitě nadchne.

Navíc to sem nemáme daleko, zejména Slezané. Wroclav je totiž jen 60 km od našich hranic, a tak o české návštěvníky nemá nouzi.

To platí i v době adventu, kdy historické centrum ovládnou vánoční trhy, které jsou stejně jako ty krakovské, vyhlášené široko daleko. A pro nás mají ještě jednu přednost.

Je tady levněji než v německém Norimberku nebo ve Vídni a našinec se bez problému domluví.

Ta pravá vánoční atmosféra

Vydejte se do víru vánočních melodií a vůně voskových svíček na Rynek. Pro Poláky jsou Vánoce důležité křesťanské svátky a i trhy se stále nesou v tradičním duchu.

Nakoupit můžete ruční výrobky místních umělců – od barevných skleněných lampiček přes pletené košíky, vánoční stromečky a šperky až po vázané kytice ze sušených květin. Nebo oblíbenou keramiku, kterou o Vánocích reprezentují hlavně andělé, a aromalampy. Turisté rádi kupují tradiční výrobky z ovčí vlny.

Co ochutnat?

Zkuste grilovaný sýr s brusinkovou zavařeninou či zapiekanki, což jsou prostě zapečené bagetky s různými náplněmi. Milovníci klobásek všech druhů také nepřijdou zkrátka.

Vyhledáváte-li na svých cestách místní speciality, dejte si nápoj, kterému se říká pitný med. A sladké dobroty také najdete na každém rohu, zejména různé koblihy s všemožnými polevami. Až budete zasyceni či zahlceni, prohlédněte si město, stojí to za to.

Začněte na trhovém náměstí

Tedy na Rynku. Je opravdu velké, větší má jenom Krakov. Na první pohled zaujme radnice, jejíž stavba trvala tři sta let. A bude vám známá, protože ji najdete na nejedné pohlednici města. Uvnitř vás okouzlí dva starobylé sály, rytířský a knížecí.

V podzemí se nachází Svídnická pivnice (Piwnica Swidnicka), o které se tvrdí, že je nejstarší v Evropě, byla prý založena 1273. Dokládá to prý nález starého účtu. Nebyl ovšem za konzumaci, ale za ječmen.

Bohužel dovnitř se nepodíváte, protože ji město kvůli majetkovým sporům po 745 letech uzavřelo.

Jeníček a Mařenka

V severozápadní části náměstí uvidíte na dva domy, které jsou spojené barokní bránou. Tou se kdysi procházelo na hřbitov. Lidé jim říkají Jeníček a Mařenka (Jaś a Małgosia). Když branou projdete uvidíte před sebou baziliku sv. Alžběty (sw.

Elzbiety), kterou si můžete prohlédnout, a nebo si užít pohled na město z devadesátimetrové věže.

Za trpaslíky

Wroclaw se jimi hemží a místní místní i turisté je milují. Skřítci Krasnale či Krasnoludki jsou vtipní i roztomilí.

Mají i svou speciální mapu, vlastní webové stránky i mobilní aplikaci, takže se můžete vydat po jejich stopách nebo na lov, jak se tomu tady říká. Všechny je asi nenajdete, protože je jich na 300, ale i tak to bude zábava pro dospělé i pro děti.

A kde se tihle malí hrdinové vzali? První se v ulicích města objevil v roce 2001 jako pomník hnutí Oranžová alternativa, které vzniklo ve městě v 80. letech jako vzdor proti režimu. Trpaslík byl jedním z jeho symbolů.

Po nějakém čase se objevil další a nic nenasvědčovalo tomu, že by jich mělo být víc. Až v roce 2005 vytvořil mladý výtvarník Tomasz Moczek dalších pět a spustila se trpaslíkománie.

Mužíčky najdete v bočních uličkách i před úřady či obchody, stojí u řeky i u kostelů. Vlastně kdo nemá svého trpaslíka, jako by nebyl.

Město mostů

Přezdívku Benátky střední Evropy si Wrocław nevysloužila bezdůvodně. Právě po nich a Amsterodamu má největší počet mostů, můstků a lávek. Přes Odru se jich napočítáme okolo sto třiceti.

Za nejhezčí je považován nýtovaný Tumský most (Tumski) z roku 1889. Někteří mu přezdívají most zamilovaných, a tak tu také vládne zámečkové šílenství. Nepřidávejte se k němu, raději si svou lásku ponechte jen ve svém srdci.

Na ostrov kostelů

Jde o Tumský, a i když se mu říká ostrov, už to dávno neplatí. V době, kdy se město rozrůstalo, bylo totiž koryto řeky Odry různě upravováno. Kostelů tu najdeme šest.

Za pozornost stojí všechny, ale zejména ty nejstarší, tedy kostel Svatého Kříže (Świetego Krzyża) a katedrála svatého Jana Křtitele (Katedra sw. Jana Chrzciciela).

Ta několikrát vyhořela, byla mnohokrát přestavována až nakonec největší úder dostala při sovětském bombardování na konci 2. světové války, kdy byla ze 70% srovnána se zemí. Dnes se už můžeme znovu těšit její krásnou.

Bývá většinou otevřena na rozdíl od jednotlivých kostelů, které se po mši zavírají. A můžete se podívat i do věží, dokonce výtahem, což je u katedrály opravdu neobvyklé.

Foto: PX FUEL

Předchozí článek
reklama
Související články
6.9.2023
Charismatický, často zamračený, vyjadřující se stručně a úsporně. Divadelní režisér, který se po padesátce stal hereckou hvězdou. Animovaný Alois Nebel. Jeden z řidičů Karlů v Účastnících zájezdu. A nebo zarputilý fotbalový trenér Pepik Hnátek z Okresního přeboru. Pochází z vesnice Vyšehoří na Šumpersku. „To je krásná vesnička, ale tak trochu prdel světa,“ komentoval jednou lapidárně své rodišt
15.8.2023
U příležitosti světového dne zvířat bez domova chce společnost Mars upozornit na statisíce opuštěných psů a koček žijících v České republice, ale také na důležitost adopce těchto čtyřnohých přátel. Většina útulků v naší zemi je na hraně svých kapacit, ale počet adopcí z těchto zařízení stále klesá. Společnost Mars, jako jeden z předních výrobců cukrovinek, potravin a krmiv pro domácí zvířata se ji
3.8.2023
Bezelstný policejní inspektor Trpělka ve vodnickém seriálu Neviditelní. Koktavý princ Bartoloměj v Sedmeru krkavců. Nadporučík Robin Lupínek z krimiseriálu Rapl… Dnes ale hlavně táta. Jihomoravská Strážnice, město proslavené folklorem. „Dětství jsme strávili hlavně venku a dělali tisíce lotračin.“ Od mala ho provází muzika, vždyť na Slovácku snad každý zpívá, každý na něco hraje, každý tancuje.
2.8.2023
Nový titul autorky nám zajímavým způsobem představuje život na Karvinsku po roce 1948. Teodor je zapálený vesnický učitel, který hrává v kostele na varhany. Padesátá léta v Československu ovšem nejsou dobou varhan a kostelů a Teodor se tak dostává do stále ošemetnější situace. Když během tragické nehody zaviní smrt svého souseda, odsoudí ho ve zpolitizovaném procesu na dvacet let do vězení. Živ
24.7.2023
Pokud se poohlížíte po kočičce, ale chtěli byste takovou, která by měla také trochu psí povahu, tak ragdollka, jak jí lidé říkají, je ta správná volba. Ne nadarmo se jí říká také kočkopes. Má krásné modré oči, které vás hned uhranou, a jemný kožíšek. A je opravdu hodně veliká. To je asi první dojem. A skutečně kocour může vážit až 10 kilogramů, kočička jen o něco méně. Dlouhá srst a chlupatý oc
reklama
Šikovné tipy
Zažloutlé nehty a zplihlé vlasy? Zkuste tyhle kosmetické tipy
Fígl na zažloutlé nehty! Pokud si lakujete nehty, pak už víte, že jednu barvu musí vzápětí nahradit nová. Jinak po odlakování zůstane na nehtech nepěkná zažloutlá stopa, někdy až do oranžova. Je to kvůli vpíjení zejména červených pigmentů do vrchní keratinové vrstvy nehtů. A teď ten fígl: Pokud nechcete pro zakrytí zažloutlého nádechu hned nanášet […]
Vydejte se na jeřabiny
Když se na podzim začervenají, je to krása. Možná teprve v tu chvíli si uvědomíte, kolik jich kolem nás roste. Oranžové bobule lákají ptáky, my si je spíše nosíme domů jako dekoraci a to je škoda, protože jeřabiny jsou zdravé. Jen je nesmíte jíst syrové, tedy alespoň ne ve velkém množství, protože obsahují látky, které mohou […]
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Plzeňské pivo si oblíbil i František Palacký
epochaplus.cz
Plzeňské pivo si oblíbil i František Palacký
Co si vybavíte, když se řekne Plzeň? Jednoznačně pivo. Dějiny piva se v tomhle městě táhnou zpátky v čase až do roku 1292, kdy král Václav II. poskytl 260 plzeňským měšťanům právo várečné. Nejslavnější pivařská kapitola ale začíná v 19. století. Obyvatelé Plzně si v roce 1839 zakládají Měšťanský pivovar. Bavorský sládek Josef Groll v něm první pivo uvaří
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Síla motivace: Co ovlivňuje myšlení?
21stoleti.cz
Síla motivace: Co ovlivňuje myšlení?
Přežeňme tu metaforu V seriálu The last of us napadne lidstvo cizopasná houba, která mění myšlení i chování a přinutí člověka, aby jednal v souladu s cíli vetřelce, které nutno říci nejsou zrovna m
W Restaurant & Whiskey Bar: Chrám, kde se gastronomie potkává s byznysem
iluxus.cz
W Restaurant & Whiskey Bar: Chrám, kde se gastronomie potkává s byznysem
V Praze se nachází hodně vytříbených restaurací, které poskytují vhodné zázemí pro obchodní jednání. Jedna z nich je ale v lecčems unikátní. W Restaurant & Whiskey Bar v Maiselově ulici je podnik
Kavky si mě tehdy vybraly, a zahnaly tak mou samotu
skutecnepribehy.cz
Kavky si mě tehdy vybraly, a zahnaly tak mou samotu
Našla jsem ji zraněnou v parku a vzala domů. Kavka se rychle uzdravila, přivolala ale celou svou rodinu. Věděla, jak moc mě trápí, že jsem osamělá. Od chvíle, kdy jsem nastoupila do důchodu, jsem začala žít samotářský život. Plánovala jsem si toho hodně, co budu dělat a na co budu mít čas, najednou bylo ale toho času až
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Tajemná místa z celé planety: Kde se magie cítí jako doma?
enigmaplus.cz
Tajemná místa z celé planety: Kde se magie cítí jako doma?
Jsou místa, která nás nechávají naprosto chladnými. A pak jsou taková, která jsou skrz naskrz prodchnutá tajemnou energií. ENIGMA PLUS vás provede destinacemi, které vyhledávají okultisté z celého svě
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Lásce je konec!
nasehvezdy.cz
Lásce je konec!
Herečka Simona Lewandowská (24) ze Zlaté labutě prožívala donedávna romanci jako z pohádky. S partnerem, hercem Goranem Maiellem (24), začali brzy společně bydlet, klapalo jim to a malovali si pohádko
Ježíšův kříž: Kam se poděla slavná relikvie?
epochalnisvet.cz
Ježíšův kříž: Kam se poděla slavná relikvie?
Náboženské relikvie jsou již od středověku žádaným zbožím mezi obyčejnými věřícími i církví, ty nějak spojované s Kristem obzvlášť. Těch je ale zároveň jen velmi málo. Často se jedná o fragment kříže,
SKOČTE SI DO PARDUBIC
epochanacestach.cz
SKOČTE SI DO PARDUBIC
Podzimní městské slavnosti nabízejí bohatý program: Spanilá jízda kočárů, vystoupení zpěvačky Moniky Absolonové, staročeské tržiště, Pigy a Lily, kapela Electrophonix, HORSE SHOW,  Saxana dětem, Ivana Korolová s kapelou, Oldtimer Corso veteráni, T.J. Sokol Pardubice, Šlapeto, PM Stars, Dny medu, lampionový průvod, Běh Univerzity Pardubice, ELÁN KontraBand, Vinařský minifestival, poutové atrakce, Laserová a světelná show. http://pardubice.eu/podzimni-mestske-slavnosti-6-7-10-2023
Kvůli milenci dostal ihned padáka
nasehvezdy.cz
Kvůli milenci dostal ihned padáka
Když Filip Rajmont (45) začal po škole učit na DAMU, náramně si to užíval; jenže jen chvíli. Praskl na něj totiž poměr se studentem, a dostal okamžitě padáka. Tím nebyl nikdo jiný než herec Ivan Lu