Bohužel se to může stát každému, kdo už někdy ledvinový kámen měl. A tak je na místě položit si otázku, co dělat, aby se to nestalo. Důležité je vědět, jaké mají vaše ledvinové kameny chemické složení.
Ledviny odstraňují různé odpadní látky, které se v těle tvoří při zpracovávání potravy nebo při práci svalů, a přebytečnou vodu, kterou přefiltrují do moči. Je-li jí málo, mohou se tvořit ledvinové kameny.
Nejčastěji je ledvinový kámen tvořen šťavelanem vápenatým. Druhými nejčastějšími jsou kameny, které se tvoří z kyseliny močové. Ty mívají lidé trpící dnou. Kromě toho se mohou tvořit z kombinace vápníku a fosfátu a také z jiných minerálů.
Podle druhu se pak hledají možné příčiny a také dietní doporučení, která se mohou od sebe značně lišit. V praxi je to prostě tak, že vám lékař doporučí jiná opatření než sousedce, protože i když obě máte ledvinové kameny, jejich složení je jiné.
Vápenné kameny
Značí vysokou hladinu vápníku v krvi a následně v moči. To může mít více důvodů.
Někdy jde o dědičnost, kdy se ve střevě vstřebává více vápníku, v některých případech může jít o onemocnění příštítných tělísek, která regulují mimo jiné hladinu vápníku a fosfátu v těle.
– Často je ale příčinou strava, například nadměrná konzumace rafinovaných cukrů. Cukr vyvolá produkci inzulínu a ten způsobí nadměrné vylučování vápníku.
– Škodí i nadměrná konzumace živočišných bílkovin.
– Nevhodné jsou potraviny se šťavelany – špenát, reveň, řepa, arašídy, jahody, angrešt, chřest, ostružiny, sladké brambory, pečené fazole, pórek, rebarbora, hroznové víno, ale i potraviny, kde byste je vůbec nečekali, jako je třeba čokoláda nebo kakao a také coca-cola.
Množství šťavelanu dokáže snížit mléko. To je ten důvod, proč se do špenátu dává mléko nebo smetana a tvaroh třeba do rebarborového koláče.
Z kyseliny močové
Většinou se objevují při dně a dlouhodobé dehydrataci. Radí se omezit konzumaci vnitřností, masa mladých zvířat a zvěřiny. Nedoporučují se ani makrely a sardinky.
Jak bránit návratu onemocnění?
Je potřeba zaměřit se na celkový životní styl a také na některé dietní chyby, které třeba nevědomky děláme.
Pitný režim
Protože k tvorbě kamenů přispívá dehydratace, je potřeba pitný režim vhodně upravit, ale také dodržovat. Měli byste do sebe dostat tolik tekutin, abyste vyprodukovali 2 litry moči denně. To znamená asi 2, 5 litru.
V teplém počasí, a když se potíte, to může být i více. K pití je nejvhodnější čistá voda bez bublin, ale třeba i přírodní minerálky. Ty slabě a středně mineralizované můžete pít dlouhodobě.
Střídat můžete i bylinné čaje a ředěné ovocné džusy, nejvhodnější je 100% pomerančový. A jak poznáte, že pijete dostatečně? Velmi dobrou orientaci vám poskytuje barva moči. Moč by měla být čirá nebo slabě žlutá.
Pokud je tmavě žlutá až oranžová, je to známka, že je organismus málo zavodněný.
Alkohol raději ne
Nebo alespoň ve velmi malé míře a rozhodně ne ten tvrdý. Pijete-li alkohol, vylučujete větší množství moči. To pak může vést až k dehydrataci organismu. Alkohol také zvyšuje prokrvení ledvin, což může vést k rozvoji či zhoršení infekce močových cest.
Nedoporučuje se ani pití piva, byť se někdy traduje, že pomáhá. Pivo totiž zvyšuje podíl kyseliny močové. Navíc obsahuje velké množství sacharidů, které přispívají ke zvyšování tělesné hmotnosti. Větší riziko ledvinových kamenů je také u kuřáků.
Jezte dobře
Rozhodující není množství přijímané potravy, ale také její kvalita. Strava s vysokým obsahem červeného masa riziko zvyšuje. Ale nejde jen o maso.
Nebezpečím pro návrat onemocnění jsou průmyslově zpracované potraviny, které obsahují příliš soli, a nadbytek sodíku zvyšuje množství vápníku vyloučeného močí.
Co zařadit?
Ovoce a zelenina
Doporučují se citrusy, zejména citronová šťáva a ze zeleniny a ovoce ty druhy, které obsahují hodně vody – například meloun či okurka. Třešně zase podle některých výzkumů dokáží snižovat hladinu kyseliny močové v krvi.
Celozrnné obiloviny
Kromě výrobků z ovsa, pšenice, žita můžete vyzkoušet i ty méně tradiční, jako je amarant, proso nebo quinoa. Dříve se mělo za to, že zvyšují hladinu fosforu v krvi, ale průzkumy posledních let ukazují, že tomu tak není.
Ryby raději sladkovodní
Nemají sice tolik zdraví prospěšných tuků, které působí protizánětlivě a mohou zabránit tvorbě kamenů jako ryby mořské, ale zase neobsahují tolik látek, ze kterých vzniká v játrech kyselina močová. Ideální rybou je pstruh, ale hodí se i kapr nebo štika.
Hýbejte se
Mohlo by se zdát, že ledvinovými kameny trpí jen střední a starší generace, ale není to pravda. V posledních letech se stále častěji objevuje onemocnění i u dětí a mladých a také u lidí se sedavým zaměstnáním.
Z toho lékaři usuzují, že jde především o nedostatek pohybu. Jaký si vyberete, je celkem jedno, důležitá je pravidelnost. A stejně potřebné je udržovat si správnou hmotnost.
Pomoc hledejte i v přírodě
Na ledvinová onemocnění se hodí některé bylinky. Můžete je užívat preventivně, pokud máte v rodině onemocnění ledvin. Některé působí, i když už ledvinové kaménky máte a chcete se jich zbavit přírodní cestou.
Pampeliška
Působí močopudně, dokáže kaménky vypudit a současně působí proti jejich dalšímu tvoření. Nejlépe se uplatní čaj z kořene.
1 až 2 lžičky nařezaného čerstvého nebo sušeného kořene zalijte 250 ml vroucí vody a nechte 15 minut louhovat. Přeceďte a pijte 2 až 3x denně před jídlem. Čaj je možné užívat dlouhodobě.
Přeslička
Užívá se při onemocnění ledvin a močového měchýře už od pradávna. V knihách bylinkářů se můžete dočíst i doporučení, že od vyššího věku by každý měl vypít šálek čaje denně.
1 polévkovou lžíci natě přesličky zalijte studenou vodou a povařte pod pokličkou 3-5 minut,
nechte ještě 10 minut vyluhovat a přeceďte. Užívejte podle potřeby několikrát denně, ale nejdéle 2-3 týdny, pak je potřeba udělat stejně dlouhou přestávku.
Kokoška pastuší tobolka
Je močopudná a pomáhá udržet zdraví močové soustavy. Je potřeba ale dodržovat dávkování a vyhnout by se jí měly těhotné ženy nebo ti, kteří trpí zvýšeným srážením krve.
1 lžičku natě kokošky přelijte 250 ml vroucí vody, přiklopte a nechte 15 minut louhovat. Sceďte a užívejte 2 – 3x denně.
Kopřiva
Podporuje vylučování vody z organismu, normální činnost kardiovaskulárního systému, normální činnost ledvin, normální funkci prostaty, přispívá k vitalitě a osvěžení těla.
Jednu čajovou lžičku zalijte 200 ml vařicí vody a nechte 10 minut vyluhovat. Doporučená dávka je 1 šálek maximálně 3x denně.
Šťáva z granátového jablka
Užívá se ke zlepšení celkové funkce ledvin. Obsahuje antioxidanty, které jsou důležité při prevenci vzniku ledvinových kamenů. Rovněž snižuje kyselost moči. Je lepší ji ale popíjet zředěnou.