Nejen proto, že zero waste nebo hezky česky od čumáčku po ocásek je moderní, ale pokud se budete snažit zpracovat každý kousek suroviny, nebudete nic vyhazovat, ušetříte a můžete vymyslet i opravdu zajímavou kulinární kreaci.
Možná jste si toho už všimli. Nějak se vám nedaří spotřebovat všechno, co nakoupíte, a tak lecjaká surovina končí v koši. Nejste v tom sami, děje se to nám všem ve větší či menší míře a také všichni víme, že to není dobře.
A i když nás už od mala učili, že s jídlem se nemá plýtvat, nějak se to nedaří. Všimly si toho i hvězdy gastronomického nebe a začaly ve svých restauracích propagovat co nejudržitelnější přístup.
Dokáží zpracovat téměř všechno a někdy vykouzlí opravdu neotřelé variace. Zkuste to také.
Nejdřív ale na nákup
To, že si máme napsat seznam a nekupovat zbytečnosti, asi víme všichni. Ale často se nám to prostě nedaří. Však také obchodníci vědí, jak na nás, a po cestě nás lákají na nejrůznější nabídky, kterým nelze odolat.
Je to v akci?
Spousta z nás chce ušetřit, a když je něco levné, nakoupí toho hodně. Na tom není vůbec nic špatného. Nakonec mnoho lidí vaří denně a nejen pro sebe, a tak se každá koruna počítá. Než ale koupíte, zamyslete se. Co s danou surovinou budu dělat.
Tedy jak ji zpracuji, jak uchovám přebytek. Jistě, že všichni máme mrazák, ale není malý nebo přeplněný? Spousta surovin se přece před mražením musí nastrouhat, blanšírovat, podusit…
Tím ušetříme nejen prostor, ale můžeme si vyrobit i polotovary, které nám usnadní vaření. Můžete i nakládat a sušit, ale to všechno vyžaduje čas. Máte ho právě teď?
Větší množství se někdy vyplatí
Samozřejmě když si připravujete krabičky do zaměstnání. Další možností je udělat více příloh. Například hotová rýže se dá nejen zmrazit, ale může být základem na další úplně jiné jídlo.
Totéž se týká uvařených brambor, pokrmů z nich je nepočítaně, třeba placky, zapečená jídla s masem i bez, krémová polévka, přidat se dají i do těst. Určitě vykouzlíte další chutná jídla z těstovin. Prostě fantazii a kreativitě se meze nekladou.
Mléko a jogurt
Už dávno nejsou lacinou položkou, a tak je škoda jimi plýtvat. Zbylé čerstvé mléko využijete třeba v krémových polévkách. Kdysi se prostě přebytečné mléko nechávalo zkysnout a zdravá pochoutka byla na světě.
Dnes se vám to nepodaří, ale můžete využít jogurtové kultury ať už na výrobu jogurtu nebo krémového sýru. Zbylé jogurty zase dát do různých těst, do náplní nebo z nich připravit lehkou zmrzlinu či udělat nějaký slaný dip.
Domácí jogurt
1 l plnotučného mléka, 200 g bílého jogurtu s živými kulturami
Mléko nalijte do hrnce a na mírném ohni zahřejte na teplotu 40 °C, ne více. Přidejte jogurt a pořádně zamíchejte.
Naplňte do čistých skleniček, uzavřete víčkem a vložte do jogurtovače. Jogurt bude zrát asi 6 hodin, pak přístroj vypněte a nechte 1 hodinu vychladnout.
Náš tip: Nemáte-li jogurtovač, nevadí, jogurt bude zrát kdekoliv v teple, dřív se nádoba s ním prostě zabalila do deky a dala do postele.
Krém
Hustý jogurt nechte v ubrousku nebo silnější gáze v sítku vykapat 2 hodiny, ale klidně i přes noc. Získáte skvělý jemný a vláčný tvarohový krém. Syrovátku samozřejmě zachycujte, můžete ji přidat do těst nebo vychlazenou vypít.
Máslo
Když je ho víc, než potřebujete, udělejte z něj přepuštěné, o kterém jsme nedávno psali, nebo jako to dělají Francouzi, beurre noisette čili oříškové máslo.
Postup je stejný jako u přepuštěného, jen ho necháte v kastrolu o něco déle, až získá zlatohnědou barvu a začne oříškově vonět. Tohle máslo se už ale nepoužívá na smažení, nýbrž jako jednoduchá omáčka.
Polévat s ním můžete steaky, ale i dušenou zeleninu, použijete-li je třeba do křehkého těsta nebo těsta na cukroví, získáte neopakovatelnou chuť.
Náš tip: Z másla a mouky si můžete udělat takzvané francouzské kuličky. Možná je dobře znáte, jen jste na ně už zapomněli. Smícháte vidličkou změklé máslo s moukou v poměru 1:1 a vytvoříte kuličky.
Moučné máslo uchováte v ledničce, nebo je dáte do mrazáku a použijete k mírnému zahuštění polévek nebo omáček. A pozor, přidává se vždycky studené do horkého pokrmu a nechá se jen rozpustit. Už se nevaří.
Zbytky sýrů
Můžete nastrouhat a použít do polévek a omáček, na těstoviny, do těstíčka na obalování zeleniny nebo přidat do karbanátků, případně nastrouhané zmrazit na pozdější použití.
Zelenina
Patří k těm plodinám, se kterými se plýtvá nejvíce, protože ji buď špatně uskladníme, nebo i když bývá dobře omytá, stejně ji loupeme a slupky a vše, co odkrojíme, skončí v koši.
– Odkrojky nevyhazujte, ale dejte je zmrazit. Připravte si v mrazáku uzavíratelný sáček a do něj je přidávejte. Použít můžete všechno, dokonce i slupky od cibule, košťály od brokolice nebo květákové listy. Až jich budete mít víc, uděláte si zeleninový vývar. Ten pak opět zmrazíte a máte skvělý základ na další vaření.
– Přemýšlejte, jak zeleninu spotřebovat celou. Tedy nejen kořen, ale i nať, kterou jinak často odlomíte už v obchodě nebo doma vyhodíte.
– Kořenovou zeleninu můžete usušit, rozdrtit a používat jako koření.
– Přebytečné bylinky zmrazte. Ale protože některé jsou citlivé na takzvané mrazákové spáleniny, měly by být ponořené ve vodě nebo v troše oleje. Nejlépe se k tomu hodí tvořítka na led.
Maso
Obvykle nám při jeho zpracování zbudou různé odřezky. Nevyhazujte je, zpracovat se dá všechno a nemusí jít jen o jeden druh. Udělejte to jako se zeleninou, to, co zbude, zmrazte a časem použijte na vývar.
Umelte je
I z malého množství masa se dá připravit skvělá pochoutka. Třeba nejrůznější masové placičky nebo kuličky v omáčce. Zdá se vám ho málo?
Vždyť je tolik možností, čím je nastavit, od rýže, brambor, zeleniny, luštěnin, využít můžete i nadrobno nakrájené těstoviny nebo třeba kuskus či bulgur.
Něco pro inspiraci
Řepa
Z bulviček jistě vykouzlíte spoustu skvělých jídel. Ale co listy? I ty zpracujte. Mladé se hodí do salátu, starší na přílohu podobnou špenátu. A když už nevíte, co dalšího, nebo vám zbyde, usušte ji.
Můžete z ní udělat chipsy, které se hodí jako zdravé chroupání.
Nebo ji rozemelete na prášek. S tím budete moci už opravdu kouzlit.
Nejen že se hodí do různých nápojů, třeba limonád nebo řepného latte, ale můžete jím barvit těsto na různé moučníky, třeba tak vytvoříte skvělý dort red velvet, nebo jím zákusky posypat, buď samotným, nebo smíchaným s cukrem, obalovat různé sladké kuličky, … Možností je spousta.
Prášek
Umyjte 3–4 zralé řepy a nakrájejte je na tenké plátky. Ty usušte v sušičce nebo v troubě. Poté plátky rozdrťte na jemný prášek a skladujte v nádobě na chladném a temném místě.
Růžové latte
½ šálku prášku z červené řepy, 150 ml vody, 2 lžíce medu, 600 ml mléka
1) Smíchejte prášek s medem a teplou vodou.
2) Mléko ohřejte a našlehejte pomocí šlehače na mléčnou pěnu.
3) Do našlehané pěny vložte lžíci a po ní opatrně nalijte středem sklenice směs z červené řepy a medu, aby klesla na dno a pěna stoupla nahoru.
Ihned podávejte.
Náš tip: Přidat můžete trochu skořice nebo vanilky, zajímavý je i kardamom. Výsledný nápoj si pak už vyladíte podle své chuti.
Pesto z natí
Napadlo vás někdy, že můžete udělat pesto nejen z bazalky, ale klidně z natě petržele, mrkve či ředkvičky? Zkuste to. Postup je u všech natí téměř stejný.
Petrželové
Svazek hladkolisté petržele, hrst kešu oříšků, 1 lžíce slunečnicových semínek, 1 lžíce parmezánu, 4 lžíce olivového oleje, 3 stroužky česneku, sůl
Kešu a slunečnicová semínka opražte na pánvi a nechte je vystydnout.
Omytou a nasekanou nať dejte do mixovací nádoby, přidejte opražená semínka a kešu, oloupaný česnek, parmezán a zlehka osolte.
Zakápněte olivovým olejem a tyčovým mixérem mixujeme do hladka. Podle potřeby postupně přidávejte olivový olej (samozřejmě můžete těsto připravit i v robotu).
Přendejte je do uzavíratelné nádoby, zalijte olejem. V lednici vydrží týden.
Foto: Shutterstock