Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů?
První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí 1-4 šálky kávy, nemusíte se starat o objem nádoby na vodu ani o rychlost přípravy. Vystačíte si s menším a cenově dostupnějším kávovarem.
Důležitá pak je otázka, jaký druh kávy pijete. Je to intenzivní espresso, anebo káva s bohatou mléčnou pěnou? Podle všech kritérií a preferencí pak hledejte univerzální kávovar. Můžete za něj dát několik stovek, ale i tisíce korun.
Pákový kávovar
Počítejte s tím, že koupí takového kávovaru vaše investice do vybavení nekončí.
Budete totiž potřebovat nejen mlýnek na kávu – mlýnky jsou součástí pouze dražších a profesionálních přístrojů – ale i pěchovadlo (to někdy bývá součástí přístroje), podložku či odklepávač.
Při samotné přípravě kávy se musíte naučit i takovým věcem, jako je extrakce či údržba kávovaru.
*Všímejte si čerpadla
Prvním bodem, kterého si u pákového kávovaru všímejte, je, zda má vibrační nebo rotační čerpadlo.
Nejlepší variantou je čerpadlo rotační, které poskytuje stálý tlak a umožňuje nastavení na ideálních 9 barů. Jsou jím vybaveny hlavně profesionální kavárny, proto spadají do nejvyšší cenové kategorie. Nevýhodou rotačního čerpadla je i jeho velikost a váha.
Součástí levnějších kávovarů je většinou vibrační čerpadlo, které je malé, lehké, ale jeho velkou nevýhodou je nemožnost regulace tlaku. Kompromisem je střední třída kávovarů s OPV ventilem, díky kterému lze výši tlaku alespoň omezit na požadovaných 9 barů.
*Nastavitelná teplota vody
Tato funkce je také důležitá. Regulace teploty na výstupu se označuje zkratkou PID. Zvýšení nebo snížení teploty vody byť jen o dva stupně může výrazně změnit chuťové vyznění připravené kávy, takže jde o důležitou funkci kávovaru. Pokud kávovar tuto funkci má, spadá opět do dražší kategorie.
*Zpěňovací tryska na mléko
Se správnou technikou napěňování mléka můžete dosáhnout pěny vhodné i na latte art. K tomu však musíte mít kávovar s kvalitní tryskou. Ty mívají tlak 1-1,5 baru a mléko se napěňuje přes tzv. bojler.
*Příslušenství a náhradní díly k pákovým kávovarům
Při nákupu kávovaru je dobré myslet dopředu na investice do speciálních náhradních dílů.
Někteří výrobci totiž vůbec nenabízejí náhradní díly, jako je páka, přetlakové a nepřetlakové sítko ve své standardní nabídce, případně nemají příslušenství kompatibilní s výrobky jiných značek a vy jste pak nuceni kupovat díly od značky, které mohou být i několikanásobně dražší.
Automatický kávovar
Skvěle se hodí do kanceláří, kde není možnost se přípravě kávy více věnovat, ale je vhodný i pro domácí účely. Kávu si v něm připravíte rychle a bez námahy, stisknutím jednoho tlačítka. Automatická příprava je však vždy na úkor chuti kávy.
Lepší automaty nabízí možnost volby intenzity výsledného nápoje, případně nastavení hrubosti mletí kávy. Poloautomatický espresso kávovar nabízí rovněž možnost přípravy mnoha nápojů, ale používá se zde již mletá káva nebo kávové E.S.E. pody.
Příprava kávy v poloautomatickém kávovaru vyžaduje více práce než v automatickém kávovaru.
*Pozor na spařovací jednotku
Levnější typy automatických kávovarů mívají většinou vestavěný mlýnek, jímž voda proteče příliš rychle, káva je pak nevýrazná a mdlá.
Některé dražší varianty ale mají už robustnější spařovací jednotku, která zpomaluje průtok vody kávou, čímž pak připravenou kávu výrazně přiblíží výsledku z pákového kávovaru. Je možné v něm nastavit jak množství kávy, tak hrubost mletí.
*Služby a servis
U automatického kávovaru je doporučeno jednou za šest měsíců pročistit spařovací jednotku, tedy odvézt kávovar do servisu.
Připravte se na to, že i mezi servisováním byste měli o stroj pečovat, například jej musíte odmašťovat čisticí tabletou na automatické kávovary a odvápňovat.
Každý kávovar vyžaduje čas od času servis, proto při koupi zvažujte, jaké služby prodejce nabízí, jakým způsobem probíhá reklamace, kam bude potřeba kávovar odvézt na servis, případně zda dostanete po tu dobu náhradní přistroj.
Kávovary na kapsle
Kapslové kávovary za poslední roky prošly velkými změnami a dnes už většina kvalitních kávovarů tohoto druhu pracuje s čerpadlem s dostatečným tlakem a má ve svojí výbavě i nádobku na mléko a pěniče mléka.
Dokážou tak připravit výborné espresso, ale i latte macchiato či cappuccino. Každá kapsle v sobě obsahuje dávku čerstvě namleté kávy, která byla vakuově zabalená, proto při kontaktu se vzduchem neztratí nic ze svojí intenzity.
Výhodou tak je, že není třeba se starat o namletí kávových zrn ani se strachovat, za jak dlouho umletou kávu zpracujete. Kapslové kávovary jsou vhodnou volbou pro ty, kteří chtějí mít horký nápoj na stole do minuty.
Některé kapsle mají navíc zvenku čárový kód, z něhož umí kávovar přečíst recept a odměřit správné množství všech ingrediencí.
Jednoduchý překapávač
S ním je příprava kávy rychlá a snadná, dokonce si můžete připravit velké množství kávy najednou. Dalším plusem bývá to, že káva není oproti espressu tak silná, a třetí nespornou výhodou je nízká pořizovací cena kávovaru a snadná údržba.
Překapávače kávy dělíme na klasické a elektrické. Zatímco s elektrickými je proces téměř bez vaší účasti, u klasických jde spíše o specifické překapávače, jako jsou drippery, vacuum poty, aeropressy či moka konvičky.
*Nekvalitní filtr ovlivní chuť
Překapávač na kávu vybírejte podle příkonu, objemu nádoby na kávu a jeho dalších funkcí. Nepodceňujte ani výběr filtrů – nekvalitní filtr totiž negativně ovlivní chuť kávy.
Existují filtry papírové, které jsou určeny na jedno použití a vyplatí se na nich nešetřit. Filtry z umělé hmoty jsou vyjímatelné a dobře omyvatelné, lze je proto použít opakovaně.
Překapávání kávy přes bavlněný filtr trvá déle, jelikož je jemnější než papírový nebo plastový. Bavlna však dokáže propustit více kávových olejů a chuť kávy pak bývá bohatší.
*Zkontrolujte si rozměry
Aby se vám překapávač vešel na předem vybrané místo, je třeba si pohlídat jeho rozměry a hmotnost. Pokud s přístrojem nebudete hýbat, klidně si vyberte stabilní kovový model.
Pokud jej ale budete pravidelně převážet třeba na chatu, praktičtější bude plastový překapávač na kávu.
*S mlýnkem
Kvalitní překapávače mívají zabudovaný přístroj s mlýnkem. Jeho pořízení ale není nijak levné – vyjde vás i na čtyři tisíce korun. Samozřejmě i v této kategorii jsou ještě dražší přístroje, ty však jsou určeny pro výrazně větší objemy připravované kávy.
Presovač – french press
Jak si v něm kávu připravit? Do skleněné nádoby ve tvaru válce opatřené nerezovým sítkem nasypete potřebné množství kávy podle počtu porcí a požadované „síly“ kávy.
Doporučuje se spíše jednodruhová nahrubo namletá káva, připomínající krystalový cukr či jemnější písek. Vše pak zalijete odpovídajícím množstvím vody, která má být těsně pod bodem varu, tedy okolo 92–96 °C. Takto zalitou kávu necháte asi čtyři minuty louhovat.
Na nádobu pak nasadíte píst s otvory a vytvořený lógr tlačíte dolů. Poté kávu slijete, aby se dál nelouhovala, a servírujete.
Něco kávového ke kávě
Irské kávové muffiny (Irish Coffee Muffins)
1 vejce, 200 g hladké mouky, 60 g cukru, 50 g másla, 50 ml smetany na šlehání, 70 g rozpustné kávy, 50 ml whisky, prášek do pečiva, sůl.
Troubu předehřejte na 200 °C, smíchejte všechny suroviny a důkladně promíchejte. Směs naplňte do papírových formiček na muffiny a dejte do trouby péct na 20 minut.
Čokoládovo-kávové šálky
200 g tmavé čokolády s vysokým obsahem kakaové hmoty, 100 ml silné kávy, 4 lžíce oblíbeného alkoholu – například rumu či brandy, 400 ml smetany ke šlehání, 1 lžíce třtinového cukru a kakao na ozdobu.
1) Rozlámejte čokoládu na malé kousky a smíchejte s kávou a alkoholem. V kastrůlku přiveďte k varu 250 ml smetany, ztlumte, přidejte čokoládovou směs a míchejte, až se čokoláda rozpustí a bude hladká. Rozdělte do šesti šálků a nechte v chladničce přes noc odpočinout.
2) Před podáváním ušlehejte zbylých 150 ml smetany s cukrem na tuhou šlehačku. Šálky s čokoládovou směsí ozdobte šlehačkou a posypte kakaem tak, aby vše vypadalo jako cappuccino.
Text: Olga Böhmová, foto: Shutterstock