Co si budeme povídat, pokušení hrát si s vlasy a vylepšovat jejich vzhled i účesy podléháme snad všechny. Ale víte, čím si nejvíc škodíme?
* Horká sprcha
Horká voda i bez šamponu vlasy zbavuje přirozeného mazu, což znamená, že se vysušují každým sprchováním, nikoli jen při mytí.
Podobně nepříznivý vliv má vyšší tvrdost vody, kdy se mineralizace na vlasech usazuje, ty jsou pak suché a bez lesku, snáze se také lámou.
* Frotýrování
Že energické vytírání ručníkem mokrým vlasům trochu nesvědčí, není žádné tajemství. Přesto to znovu a znovu děláme, aby z vlasů rychle přestala kapat voda. A čím vlastně frotýrování škodí?
Naruší povrchovou vrstvu a nadzvedne šupinky, které tvoří vnější část vlasu. Vlasy ztratí lesk i pevnost, špatně se rozčesávají a mají sklon k lámání.
* Zašpiněná výbava
Hřebeny, kartáče, ale i žehličky na vlasy a kulmy je třeba pravidelně čistit od zachycených vlasů, lupů a stylingových přípravků. Na těch se totiž drží bakterie a kvasinky, které můžou způsobit infekci vlasové pokožky.
K jejímu propuknutí stačí i oslabení imunity po nemoci. Zvláště kvasinkové infekce pak bývají úporné a vedou k řídnutí vlasů.
* Gumičky a skřipce
To jsou spolehlivé prostředky k poničení vlasů. Kovová spona skřipce a tenká gumička stlačují povrchovou vrstvu vlasů, což časem vede ke zvýšené lámavosti. Zcela bez rizika ale nejsou ani moderní šetrné gumičky.
Ačkoli nepoškozují strukturu vlasů, vedou stejně jako klasické gumičky ke zvýšenému tahu v určitých místech, obvykle kolem čela a na spáncích.
Tam pak vlasy vypadávají, a pokud takový účes nosíte dlouhé roky, pak v olysalých partií začnou odumírat cibulky a vlasy už tam nedorostou.
* Nevhodné povlečení
Během spánku se prý otočíme ze strany na stranu 40x až 60x. Pokud je povlak polštáře z hrubšího materiálu, pak může odírat povrch vlasů, a tím vést k jejich zvýšené lámavosti. Pro krásu vlasů je tedy mnohem vhodnější satén než bavlněný krep.
Velmi se doporučuje také hedvábí, které dodá vlasům lesk, nevytváří statickou elektřinu a nevysušuje je tolik jako bavlna.
Lépe řečeno nevhodně vybraná vlasová kosmetika. Typickým příkladem jsou přípravky se silikony. Vlas pokryjí tenkou vrstvičkou, která zvýší jeho poddajnost a pružnost.
Prospějí tak hrubým a krepovitým vlasům, naopak jemným uškodí, neboť účes zplihne a ztratí na objemu. Vlasová pokožka se pak bude zapařovat, což povede ke svědění a množení kvasinek.
Podobné problémy mohou způsobit také bezoplachové kúry, i tam je nutné zvážit vhodnost přípravku.
* Do bazénu bez koupací čepice
Co s vlasy dělá chlor? Napadá povrchovou vrstvu vlasu, proniká pod ni a tam reaguje s pigmenty. Proto jsou vlasy vybledlé, suché a lámavé. Osprchování po plavání nemusí škodám zabránit, lepší je používat koupací čepici, zvláště pokud chodíte do bazénu častěji.
Jak zmírnit rizika žehlení?
– Rozhodně nepodceňuje přípravky na ochranu proti žáru. Působí tak, že „uzavřou“ povrchové šupinky, tím zabrání úniku vlhkosti za vysoké teploty. A právě toto vysušení vede k lámání žehlených nebo kulmovaných vlasů.
– Důležitá je také technika žehlení nebo kulmování: Nabírejte tenčí proudy, ty se rychle prohřejí, čímž se sníží poškození vlasů, které leží na povrchu.
– Zkuste nastavit nižší teplotu a kulmovat o něco déle, u žehličky pomaleji přejíždět po vlasech.
Foto: Shutterstock