Domů     Květináče krásné a praktické
Květináče krásné a praktické
30.7.2023

Chystáte se přesazovat? Tak to budete potřebovat květináče. A jaké vybrat? Druhů je spousta.

Jistě chcete, aby byl květináč hezký. Samozřejmě se také musíte řídit podle velikosti kořenového balu a nároků svých rostlin. Trochu jiné nádoby budete vybírat pro venkovní rostliny, jiné pro ty, které máte v bytě třeba na parapetu.

Důležitý je i materiál, ze kterého je nádoba vyrobena. Pojďme si projít možnosti, ať se můžete rozhodnout.

Keramika

Nejobvyklejší a stále oblíbený materiál. Keramika se dá použít uvnitř i venku. Bývají to většinou květináče z vypálené hlíny, ale mohou být i glazované a různě zdobené.

V neglazovaných se květinám daří dobře, protože propouštějí vzduch, takže kořeny rostliny mohou dýchat. Pálená hlína ovšem také nasává vodu, takže část jí po zalití vsákne, substrát se dříve vysuší a vy musíte častěji zalévat.

Tip: Neglazované keramické květináče budou milovat suchomilné rostliny, protože nehrozí přemokření. Tedy pokud rostliny nepřelijete a voda nezůstane v misce.

Plast

Hlavní výhoda květináčů z umělé hmoty je ta, že jsou levné. Mohou být hnědé, takže jsou podobné keramickým, nebo různě barevné, či jsou vylisovány do všelijakých tvarů. Jejich výhodou je, že jsou odolné a téměř nezničitelné.

Také jsou lehké, takže ideální na zavěšení. Mají ale i některé nevýhody. Jsou nepropustné, takže musíte zalévat opatrně, protože substrát zůstává déle mokrý.

To uvítáte, když budete pár dnů pryč, ale suchomilné rostliny a ty, kterým nedělá dobře přelití, to určitě neocení.

Hodí se dovnitř i ven, jen by květináče, zejména ty tmavé, neměly stát na přímém slunci, protože se snadno přehřívají a žár v kombinaci s vlhkem může ničit kořeny.

Pozinkovaný plech

Před nějakou dobou se nádoby z pozinkovaného plechu objevily na trhu a ujaly se. A nejen jako květináče, ale vyrábějí se i truhlíky a obaly na květináče. Květiny v nich vypadají velmi dobře, ale plech má své slabé stránky.

Brání odpařování vody, takže mají podobné nevýhody jako plastové květináče. Uvažujete-li o nich jako o venkovních nádobách, musíte mít na paměti, že plech slunce rozpálí, takže můžete o své rostliny úplně přijít. Na jejich ochranu byste museli použít izolační vrstvu, například z bambusu.

Tip: A ještě na jednu věc byste měli myslet. Pozinkovaný povrch sice brání rezivění, ale neměl by přijít do styku s kyselými látkami, tedy například hnojivem.

Polyratan

Máte-li v oblibě ratanový nábytek, pak jsou to květináče pro vás. Sice nejsou z přírodního ratanu, jde o dráty potažené umělou hmotou, vzhledově jsou ale ratanovým velmi podobné a jejich výhodou je, že jsou prakticky nezničitelné.

Uvnitř musí být vložka, obvykle plastová. Hodí se jak do interiéru, tak třeba na terasu. Jsou lehké, takže je snadno přenesete.

Sklolaminát

Nádoby jsou vyrobené ze syntetické pryskyřice zpevněné skelnými vlákny. Tento materiál má spoustu výhod, je nerozbitný, pevný a neztrácí barvu. Sehnat se dají kousky, které vypadají jako glazovaná keramika nebo kámen.

Mírnou nevýhodou je jejich lehkost, kvůli které se nádoby s vyššími rostlinami mohou převrhnout. Tomu lze předejít, když dno zatížíte drenáží z kamenů. Pozor musíte také dát na zalévání, protože materiál není propustný, zemina zůstává dlouho vlhká.

I proto je třeba pečlivě vážit, pro které rostliny se hodí. Často se tyto květináče používají na hydroponické pěstování.

Dřevo

Většinou se využívá spíš na terasách a v zahradách. Dřevo hezky vypadá, navíc je to ekologický materiál. Takže když květináč doslouží, snadno ho zlikvidujete.

Ale někdy to není nutné, protože dřevěné květináče můžete snadno opravit a ti šikovnější si je dokáží i vyrobit.

Pokud je budete kupovat, dbejte na to, aby byly vyrobeny ze silnějšího dřeva a dobře naimpregnované, protože jen tak je dřevo delší dobu chráněno proti povětrnostním vlivům.

Rostliny v nich můžete pěstovat celoročně, ale obvykle se jejich vnitřek také kvůli ochraně vyplňuje geotextilií. Výhodné je, když je nádoba postavená na nohách, které umožní, aby voda snadno odtekla. Z téhož důvodu byste měli použít na dno drenáž.

Tip: Rozměrnější nádoby mohou být dost těžké, ale na zahradě je nebudete asi přemisťovat a pro terasu můžete vybrat nádobu s kolečky.

Beton

Beton je už nějakou dobu módní materiál a používá se na všechny možné dekorace a doplňky, protože skýtá spoustu možností. Nádoby se dají použít v interiéru, ale zejména si s tímhle materiálem vyhrajete venku.

Výhodou betonu je, že vydrží léta bez jakékoliv údržby a vypadá stejně. Navíc můžete květináče nejen koupit, ale snadno si je vyrobíte podle svého vkusu. A fantazii se meze nekladou. Udělat se dají snad všechny tvary, na které si vzpomenete. Nádoby jsou sice dost těžké, ale právě proto stabilní.

Foto: Shutterstock, eshop.hydroponie.cz, eshop-kvetinace.cz

reklama
Související články
10.6.2024
Petúnie jsou hned po muškátech nejoblíbenějším druhem truhlíkových rostlin. Osázet se jimi dají i mísy na terase, květináče na balkóně a dokonce i záhony. Každoročně se rozsáhlá nabídka petúnií a jejich nejbližších příbuzných surfinií rozrůstá o nové a nové druhy a kultivary. Ty se vzhledem buď prolínají a zdánlivě splývají, nebo se naopak výrazně liší od svých předchůdkyň. Jaké si vybrat? U p
30.5.2024
Milujete houby, ale do lesa už se nedostanete nebo chcete mít na talíři vždycky čerstvé, ať už je houbová sezona jakákoliv? Zkuste si je vypěstovat sami. Samozřejmě to nebudou hřiby, i když pokusy se v tomto směru dělají, jenže s nevalnými výsledky. Hřibovité houby totiž potřebují symbiózu s různými dřevinami a travinami a té v domácích podmínkách nedosáhnete. Vy potřebujete houby, které se živí
19.4.2024
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude mít tvar, jak bude velký i jaký mu určíte os
8.4.2024
Pokud máte rádi ten náš, určitě vaší pozornosti neuniklo japonské wasabi. Minimálně jste je zaznamenali, pokud jste si někdy dali japonské sushi nebo sashimi. V obchodech je nejčastěji dostanete v podobě pasty nebo prášku, ale možná netušíte, že pravého wasabi tyto výrobky obsahují minimum. Většinou je to křen s kořením a zeleným barvivem. To proto, že wasabi je drahé. Pokud je chcete opravdu och
27.3.2024
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, nechte se inspirovat japonskou ike
reklama
reklama
Šikovné tipy
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
epochaplus.cz
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové,
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského