Domů     Květináče krásné a praktické
Květináče krásné a praktické
30.7.2023

Chystáte se přesazovat? Tak to budete potřebovat květináče. A jaké vybrat? Druhů je spousta.

Jistě chcete, aby byl květináč hezký. Samozřejmě se také musíte řídit podle velikosti kořenového balu a nároků svých rostlin. Trochu jiné nádoby budete vybírat pro venkovní rostliny, jiné pro ty, které máte v bytě třeba na parapetu.

Důležitý je i materiál, ze kterého je nádoba vyrobena. Pojďme si projít možnosti, ať se můžete rozhodnout.

Keramika

Nejobvyklejší a stále oblíbený materiál. Keramika se dá použít uvnitř i venku. Bývají to většinou květináče z vypálené hlíny, ale mohou být i glazované a různě zdobené.

V neglazovaných se květinám daří dobře, protože propouštějí vzduch, takže kořeny rostliny mohou dýchat. Pálená hlína ovšem také nasává vodu, takže část jí po zalití vsákne, substrát se dříve vysuší a vy musíte častěji zalévat.

Tip: Neglazované keramické květináče budou milovat suchomilné rostliny, protože nehrozí přemokření. Tedy pokud rostliny nepřelijete a voda nezůstane v misce.

Plast

Hlavní výhoda květináčů z umělé hmoty je ta, že jsou levné. Mohou být hnědé, takže jsou podobné keramickým, nebo různě barevné, či jsou vylisovány do všelijakých tvarů. Jejich výhodou je, že jsou odolné a téměř nezničitelné.

Také jsou lehké, takže ideální na zavěšení. Mají ale i některé nevýhody. Jsou nepropustné, takže musíte zalévat opatrně, protože substrát zůstává déle mokrý.

To uvítáte, když budete pár dnů pryč, ale suchomilné rostliny a ty, kterým nedělá dobře přelití, to určitě neocení.

Hodí se dovnitř i ven, jen by květináče, zejména ty tmavé, neměly stát na přímém slunci, protože se snadno přehřívají a žár v kombinaci s vlhkem může ničit kořeny.

Pozinkovaný plech

Před nějakou dobou se nádoby z pozinkovaného plechu objevily na trhu a ujaly se. A nejen jako květináče, ale vyrábějí se i truhlíky a obaly na květináče. Květiny v nich vypadají velmi dobře, ale plech má své slabé stránky.

Brání odpařování vody, takže mají podobné nevýhody jako plastové květináče. Uvažujete-li o nich jako o venkovních nádobách, musíte mít na paměti, že plech slunce rozpálí, takže můžete o své rostliny úplně přijít. Na jejich ochranu byste museli použít izolační vrstvu, například z bambusu.

Tip: A ještě na jednu věc byste měli myslet. Pozinkovaný povrch sice brání rezivění, ale neměl by přijít do styku s kyselými látkami, tedy například hnojivem.

Polyratan

Máte-li v oblibě ratanový nábytek, pak jsou to květináče pro vás. Sice nejsou z přírodního ratanu, jde o dráty potažené umělou hmotou, vzhledově jsou ale ratanovým velmi podobné a jejich výhodou je, že jsou prakticky nezničitelné.

Uvnitř musí být vložka, obvykle plastová. Hodí se jak do interiéru, tak třeba na terasu. Jsou lehké, takže je snadno přenesete.

Sklolaminát

Nádoby jsou vyrobené ze syntetické pryskyřice zpevněné skelnými vlákny. Tento materiál má spoustu výhod, je nerozbitný, pevný a neztrácí barvu. Sehnat se dají kousky, které vypadají jako glazovaná keramika nebo kámen.

Mírnou nevýhodou je jejich lehkost, kvůli které se nádoby s vyššími rostlinami mohou převrhnout. Tomu lze předejít, když dno zatížíte drenáží z kamenů. Pozor musíte také dát na zalévání, protože materiál není propustný, zemina zůstává dlouho vlhká.

I proto je třeba pečlivě vážit, pro které rostliny se hodí. Často se tyto květináče používají na hydroponické pěstování.

Dřevo

Většinou se využívá spíš na terasách a v zahradách. Dřevo hezky vypadá, navíc je to ekologický materiál. Takže když květináč doslouží, snadno ho zlikvidujete.

Ale někdy to není nutné, protože dřevěné květináče můžete snadno opravit a ti šikovnější si je dokáží i vyrobit.

Pokud je budete kupovat, dbejte na to, aby byly vyrobeny ze silnějšího dřeva a dobře naimpregnované, protože jen tak je dřevo delší dobu chráněno proti povětrnostním vlivům.

Rostliny v nich můžete pěstovat celoročně, ale obvykle se jejich vnitřek také kvůli ochraně vyplňuje geotextilií. Výhodné je, když je nádoba postavená na nohách, které umožní, aby voda snadno odtekla. Z téhož důvodu byste měli použít na dno drenáž.

Tip: Rozměrnější nádoby mohou být dost těžké, ale na zahradě je nebudete asi přemisťovat a pro terasu můžete vybrat nádobu s kolečky.

Beton

Beton je už nějakou dobu módní materiál a používá se na všechny možné dekorace a doplňky, protože skýtá spoustu možností. Nádoby se dají použít v interiéru, ale zejména si s tímhle materiálem vyhrajete venku.

Výhodou betonu je, že vydrží léta bez jakékoliv údržby a vypadá stejně. Navíc můžete květináče nejen koupit, ale snadno si je vyrobíte podle svého vkusu. A fantazii se meze nekladou. Udělat se dají snad všechny tvary, na které si vzpomenete. Nádoby jsou sice dost těžké, ale právě proto stabilní.

Foto: Shutterstock, eshop.hydroponie.cz, eshop-kvetinace.cz

reklama
Související články
2.10.2023
Milujete šlehající plameny, vůni buřtů nebo se chcete jen ohřát? Oheň na zahradě může mít spoustu podob. Můžete si vybudovat třeba ohniště sami, nebo si opatřit přenosné. Záleží i na tom, jestli bude jen na opékání nebo na něm budete chtít i vařit. A taky mu vybrat místo… Je toho víc, co si budete muset rozmyslet. Toho, kdo má r
20.9.2023
O jedlých květinách už jste jistě slyšeli, ale možná nevíte, že jednu z nich máte na zahrádce. Je to ta, jejíž květy kvetou jen jeden den, a odtud také pochází její jméno. Je krásná, a nevyžaduje téměř žádnou péči. Existuje spoustu druhů všech možných barev a vůní, i proto ji máme tak rádi. Vlastně si roste tak nějak sama, plevele ji neohrožují, protože je zadusí, a stanoviště si také moc nevyb
12.9.2023
Co si pořídit na zahradu, aby se větve stromů daly pohodlně stříhat a okapy dobře a bezpečně uklízet? Máte chatu, rodinný dům nebo zahradu se vzrostlými stromy? Pak se vám pořádný žebřík určitě hodí. I když takový žebřík se hodí i do bytu. Víte ale, jak si ho vybrat? K čemu ho využijete? Ze všeho nejdříve si ujasněte, k jakému účelu budete žebřík používat. Důležité je ujasnit si také, jak b
31.8.2023
Zkusili jste někdy spočítat, kolikrát do roka vezmete na zahradě do ruky nůžky? Určitě hodně často. A možná máte víc druhů. Některé na silnější větve, jiné na keře či tvarování buxusu, další na trávy nebo květiny. Když ovšem začnou stříhat špatně, je načase je vyměnit za nové. A v obchodech je výběr obrovský. S jedním nebo se dvěma břity? Na trhu jsou obojí a ještě k tomu existují nůžky uni
23.8.2023
Nemáte zahrádku a chcete pěstovat vlastní zeleninu? Jestli máte balkon nebo lodžii, chopte se práce a vytvořte si svůj zelený koutek. Zeleninu i květiny můžete pěstovat i na malém prostoru. Když nemáte záhonek, pusťte svou zelenou přírodu nahoru, do výšky. Využijte každý kousek, který máte k dispozici… Poslouží vám zeď i zábradlí, sežeňte si palety, vytvořte věž z květináčů, na skobu připevněte
reklama
Šikovné tipy
Zažloutlé nehty a zplihlé vlasy? Zkuste tyhle kosmetické tipy
Fígl na zažloutlé nehty! Pokud si lakujete nehty, pak už víte, že jednu barvu musí vzápětí nahradit nová. Jinak po odlakování zůstane na nehtech nepěkná zažloutlá stopa, někdy až do oranžova. Je to kvůli vpíjení zejména červených pigmentů do vrchní keratinové vrstvy nehtů. A teď ten fígl: Pokud nechcete pro zakrytí zažloutlého nádechu hned nanášet […]
Vydejte se na jeřabiny
Když se na podzim začervenají, je to krása. Možná teprve v tu chvíli si uvědomíte, kolik jich kolem nás roste. Oranžové bobule lákají ptáky, my si je spíše nosíme domů jako dekoraci a to je škoda, protože jeřabiny jsou zdravé. Jen je nesmíte jíst syrové, tedy alespoň ne ve velkém množství, protože obsahují látky, které mohou […]
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Plzeňské pivo si oblíbil i František Palacký
epochaplus.cz
Plzeňské pivo si oblíbil i František Palacký
Co si vybavíte, když se řekne Plzeň? Jednoznačně pivo. Dějiny piva se v tomhle městě táhnou zpátky v čase až do roku 1292, kdy král Václav II. poskytl 260 plzeňským měšťanům právo várečné. Nejslavnější pivařská kapitola ale začíná v 19. století. Obyvatelé Plzně si v roce 1839 zakládají Měšťanský pivovar. Bavorský sládek Josef Groll v něm první pivo uvaří
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Síla motivace: Co ovlivňuje myšlení?
21stoleti.cz
Síla motivace: Co ovlivňuje myšlení?
Přežeňme tu metaforu V seriálu The last of us napadne lidstvo cizopasná houba, která mění myšlení i chování a přinutí člověka, aby jednal v souladu s cíli vetřelce, které nutno říci nejsou zrovna m
W Restaurant & Whiskey Bar: Chrám, kde se gastronomie potkává s byznysem
iluxus.cz
W Restaurant & Whiskey Bar: Chrám, kde se gastronomie potkává s byznysem
V Praze se nachází hodně vytříbených restaurací, které poskytují vhodné zázemí pro obchodní jednání. Jedna z nich je ale v lecčems unikátní. W Restaurant & Whiskey Bar v Maiselově ulici je podnik
Kavky si mě tehdy vybraly, a zahnaly tak mou samotu
skutecnepribehy.cz
Kavky si mě tehdy vybraly, a zahnaly tak mou samotu
Našla jsem ji zraněnou v parku a vzala domů. Kavka se rychle uzdravila, přivolala ale celou svou rodinu. Věděla, jak moc mě trápí, že jsem osamělá. Od chvíle, kdy jsem nastoupila do důchodu, jsem začala žít samotářský život. Plánovala jsem si toho hodně, co budu dělat a na co budu mít čas, najednou bylo ale toho času až
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Tajemná místa z celé planety: Kde se magie cítí jako doma?
enigmaplus.cz
Tajemná místa z celé planety: Kde se magie cítí jako doma?
Jsou místa, která nás nechávají naprosto chladnými. A pak jsou taková, která jsou skrz naskrz prodchnutá tajemnou energií. ENIGMA PLUS vás provede destinacemi, které vyhledávají okultisté z celého svě
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Lásce je konec!
nasehvezdy.cz
Lásce je konec!
Herečka Simona Lewandowská (24) ze Zlaté labutě prožívala donedávna romanci jako z pohádky. S partnerem, hercem Goranem Maiellem (24), začali brzy společně bydlet, klapalo jim to a malovali si pohádko
Ježíšův kříž: Kam se poděla slavná relikvie?
epochalnisvet.cz
Ježíšův kříž: Kam se poděla slavná relikvie?
Náboženské relikvie jsou již od středověku žádaným zbožím mezi obyčejnými věřícími i církví, ty nějak spojované s Kristem obzvlášť. Těch je ale zároveň jen velmi málo. Často se jedná o fragment kříže,
SKOČTE SI DO PARDUBIC
epochanacestach.cz
SKOČTE SI DO PARDUBIC
Podzimní městské slavnosti nabízejí bohatý program: Spanilá jízda kočárů, vystoupení zpěvačky Moniky Absolonové, staročeské tržiště, Pigy a Lily, kapela Electrophonix, HORSE SHOW,  Saxana dětem, Ivana Korolová s kapelou, Oldtimer Corso veteráni, T.J. Sokol Pardubice, Šlapeto, PM Stars, Dny medu, lampionový průvod, Běh Univerzity Pardubice, ELÁN KontraBand, Vinařský minifestival, poutové atrakce, Laserová a světelná show. http://pardubice.eu/podzimni-mestske-slavnosti-6-7-10-2023
Kvůli milenci dostal ihned padáka
nasehvezdy.cz
Kvůli milenci dostal ihned padáka
Když Filip Rajmont (45) začal po škole učit na DAMU, náramně si to užíval; jenže jen chvíli. Praskl na něj totiž poměr se studentem, a dostal okamžitě padáka. Tím nebyl nikdo jiný než herec Ivan Lu