Přinášíme vám sadu tipů a rad od našich naniček, které se v kuchyni uměly otáčet.
Česnek
Chcete-li zmírnit ostrost česneku, můžete ponořit stroužky do studené vody.
Když vám zbude oloupaný česnek, brzy se zkazí, ale vyhodit ho je škoda. Naložte stroužky do olivového oleje. Budete tak mít stále po ruce čerstvý česnek a získáte i olej na pokapání salátu či topinek.
Málokdo ví, že se česnek hodí do jídel připravovaných na víně. A je jedno jestli je červené, nebo bílé.
Česnekový odér odstraníte z rukou citronovou šťávou nebo plátkem syrové brambory. Prý také pomůže, když si ruce namažete olejem a posypete je cukrem. Necháte chvíli působit a opláchnete.
Na zápach z úst po konzumaci česneku platí žvýkat petrželku. Pomoci má také žvýkání kávového zrno nebo několik doušků mléka.
Víte, co je boží dřevec?
Pelyněk brotan, který znaly už naše babičky, možná máte na zahrádce a vůbec nevíte, že se vám může hodit v kuchyni. Sušené listy se používají jako koření. Mladé čerstvé listy můžete přidat do salátů, jsou slabě nahořklé a voní po citronu.
Snítku můžete také přidat při pečení masa, zejména toho tučnějšího, jako je bůček, ale i do svíčkové, na drůbež i ke zvěřině. Ale až ke konci, aby nevyprchala silice.
Hodí se i do majonéz, tvarohových pomazánek a malá větvička příjemně ochutí okurky v octovém nálevu. A protože tato bylina podporuje trávení, můžete si z ní uvařit také čaj.
Bouquet garni jídlo provoní
Určitě jste tenhle název už slyšeli, jen ho třeba nedokážete hned zařadit. V překladu to znamená zdobená kytice. A vkládá se do jídla. Francouzští kuchaři ji používají už od konce 17. století. Udělat si ji můžete ale i vy.
Stačí svázat bylinky provázkem nebo je také můžete dát do pytlíčku z gázy a při vaření přidat do pokrmu. Na závěr ji odstraníte.
Jaké bylinky použít?
Žádné pevné pravidlo neexistuje, ale určitě by v kytičce měly být petržel, tymián a bobkový list. A přidat můžete podle druhu jídla také bazalku, rozmarýn saturejku nebo estragon.
Aby v tom nebyl guláš
Máme na mysli ten maďarský a jídla, která s ním tak nějak zaměňujeme. Takže jak to je?
Guláš – v Maďarsku je to vždycky polévka z hovězího masa krásně červené barvy, kterou získala díky místní paprice. Kromě masa se do ní dávají brambory a kořenová zelenina. Svůj název gulyás má podle maďarského slova pro pastýře. Ti si tuto pochoutku vařili na pastvinách, většinou v kotlíku.
Paprikáš – můžete ho připravit z jakéhokoliv masa, které podusíte, podstatné je, že před podáváním se do šťávy přidává hustá kyselá smetana. Kuřecí je trochu podobný našemu kuřeti na paprice.
Perkelt – pochází z maďarského slova pörkölt, které znamená pražený. Připravuje se tak, že se na sádle nebo oleji osmaží cibule, přidá se mletá paprika, maso a až následně se mírně podlije. Asi nejvíc připomíná naše pojetí guláše.
Tokáň – od perkeltu se liší tím, že maso se krájí na nudličky, dává se do něj méně papriky a více pepře a přidávají se třeba houby, rajčata nebo fazole. Často se podlévá vínem.
Foto: Shutterstock