Domů     Když očí pálí
Když očí pálí
30.5.2023

Pálení v očích sice zdraví neohrožuje, zato dokáže pěkně znepříjemnit život. Samo od sebe navíc přestane jen málokdy.

Běžně si to sotva uvědomíme, ale během jediné minuty desetkrát, a někdy i častěji mrkneme. Tento drobný automatický pohyb je vysoce důležitý. Udržuje totiž povrch oka vlhký tím, že po něm roztírá tekutinu ze slzných váčků. Jak moc oči tuto vlhkost potřebují, zjistíme ve chvíli, kdy jí ubyde.

Varovné signály

Začíná to pocitem neurčité nepohody v očích a nutkáním si je třít. Tření ovšem nepomáhá, písek ani jiné nečistoty v oku nejsou. Kromě nepohodlí v oku se současně komplikuje vidění. Vlhký film na povrchu oka totiž hraje roli také při lomu světla na rohovce.

Proto se při suchosti očí zhoršuje ostrost vidění, obraz může být chvílemi jako rozpitý. Jakmile potíže pokročí tak daleko, dostává o nich hlášení mozek, který je maličko zvýrazní, aby nás varoval, neboť zachování zraku je pro nás mimořádně důležité.

Proto nás obtěžuje pocit pálení, které má být varovným signálem, abychom situaci řešili.

Tip: Tření očí nepomůže, naopak dokáže podráždění zhoršit. Místo tření se proto doporučuje chvíli intenzivně mrkat.

Zkontrolujte si léky

Příčin, které mohou vést k úbytku vlhkého filmu na povrchu oka, je vícero, takže je třeba pátrat. Pokud berete nějaké léky, pak si především pročtěte příbalový leták a informace o nežádoucích účincích. Pokud leták nemáte, najdete ho v plném znění na internetu.

Suchost v očích uvádějí například některé prostředky proti alergiím, léky na spaní, na určité psychické potíže nebo tzv. betablokátory, předepisované při srdečních potížích.

Nemoc jako příčina

Vysychání očí může být také vedlejším projevem některých onemocnění, zpravidla chronických. Pro úlevu se pak nedá mnoho udělat, stav záleží na průběhu základní choroby.

Dojít k tomu může při potížích se štítnou žlázou, při revmatických chorobách či kožních onemocněních jako neurodermatitida nebo lupénka. Suchost a pálení v očích se může objevit i při cukrovce.

Při zlepšení základního onemocnění mohou potíže s očima ustoupit, naopak při zhoršení se zase vrátí. Pálení se pak dá pouze zmírnit umělými slzami.

Suchý vzduch i počítač

Oproti suchosti očí způsobené celkovým onemocněním se stejné potíže vyvolané vlivy prostředí dají úspěšně řešit. Pálení v očích se objevuje hlavně v topné sezoně, kdy pobýváme v místnostech se suchým vzduchem, v létě vliv topení střídá klimatizace.

K vysychání povrchu rohovky ale může vést i celodenní práce u počítače. Čím více se totiž na text soustředíme, tím méně mrkáme. Pak se vlhký film na povrchu oka nemusí plynule obnovovat.

Co pomůže?

Úlevu přinášejí umělé slzy, ale současně bychom měli:

– častěji větrat, aby se vzduch v místnosti zvlhčil.

– klimatizaci nebo větrák nařídit tak, aby proud vzduchu nemířil na obličej.

– vyhýbat se zakouřenému prostředí, neboť zvyšuje podráždění očí.

– při práci u počítače si dělat častěji krátké pauzy, kdy na chvíli zavřete oči.

Zánět víček

Příčina pálení ale může být na očích na první pohled patrná – tak tomu je, když se zanítí drobné žlázky u kořínků řas. Žlázkám se říká Meibomovy a zánětu meibomitida či též blefaritida.

Kromě suchosti a pálení očí se přihlásí nápadnými šupinkami nebo zatvrdlinami na okraji víčka, při hnisavém zánětu jsou řasy navíc slepené sekretem. Příčinou může být prosté ucpání žlázek.

Ty totiž produkují maz, který se stává součástí vlhkého filmu na povrchu oka. Pokud maz slepí vývody žlázek, pak nemůže dál odtékat a žlázky se zanítí. Zánět ale může vyvolat také bakteriální infekce, případně může zkomplikovat prosté ucpání žlázek.

Léčba vyžaduje trpělivost

Záněty víček mají sklon přecházet do chronického průběhu, s horšími i lepšími fázemi a jsou obecně těžko vyléčitelné. Situaci si mnohdy komplikujeme sami i tím, že tuto potíž považujeme za banalitu, takže jen část postižených se vydá k očnímu lékaři.

Těžké komplikace sice hrozí velmi vzácně, ale bez správné péče se chronický zánět víček samovolně nezlepší. U hnisavé bakteriální infekce je nutné léčení antibiotickou mastí.

Domácí péče

Aby zánět ustoupil, je nutné denně odstraňovat usazeniny na okrajích víček a současně podpořit odtékání mazu. Při tom je důležité dodržet správný postup:

Nejprve musíme nechat změkčit zatvrdlé usazeniny a ztuhlý maz teplým obkladem. K tomu stačí vatové tamponky namočené v hodně teplé vodě. Pokud použijete hadřík, bude nutné ho vyvařit, sekret může být infekční. Obklad vyměňujte, aby byl stále teplý, a nechte působit 5 až 10 minut.

Jemným masírováním bříška prstu pak zkuste uvolnit usazeniny a vytlačit změklý maz ze žlázek směrem k okraji víčka.

Uvolněný sekret pak z okrajů víček odstraňte některým z čisticích přípravků, které jsou pro hygienu očních víček volně prodejné v lékárnách. Naneste na tampon a otřete okraje očních víček směrem k vnitřnímu koutku.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
13.6.2025
Přezdívá se mu sluneční vitamin. Možná nejen díky jeho nejvýznamnějšímu zdroji. Déčko je totiž také hlavní pojistkou pro dobrou náladu. Většina světové populace má vitaminu D nedostatek. Bacily a viry tak mají velkou šanci tělo napadnout a skolit. Co je vitamin D Řadí se mezi vitaminy, ale je to vlastně v tucích rozpustný hormon seco-steroid nezbytně důležitý pro správné fungování lidského tě
11.6.2025
O zdraví koluje nespočet mýtů. Mnoho z nich jsme slyšeli jako už děti a v dobré víře je pak v dospělosti předávali. Mnoho dalších pak přidala doba internetová… Řada z těchto rad má racionální jádro a spolehnlivý účinek. Vedle nich ovšem koluje spousta nepodložených nebo vysloveně nebezpečných mýtů. Místo abychom svému tělu prospěli, můžeme si jejich dodržováním naopak uškodit. 1. Pitný režim se
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
epochalnisvet.cz
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
rezidenceonline.cz
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
V koupelně se zdržujeme stále déle, relaxujeme zde a zbavujeme se stresu. Proto klademe velké nároky na dokonalou sanitu i esteticky působivý nábytek. Koupelna bezprostředně navazuje na ložnici, a proto stejně jako celý moderní interiér mění svůj vzhled. Proměňuje se ve vzdušnou místnost, která vedle praktického využití nabízí také estetický zážitek. Nábytek tvoří variabilní řady skříněk,
Steaky ze svíčkové
nejsemsama.cz
Steaky ze svíčkové
U steaků platí, že se pečou z každé strany tak dlouho, jak jsou vysoké v cm. Pokud máte tedy 3 cm vysoké maso, pečte z každé strany 3 min, aby bylo propečené akorát. Ingredience na 4 porce: 4 plátky ze svíčkové (vysoké 3 cm) 2 lžičky hrubé soli 2 lžičky drceného barevného pepře olivový olej Postup: Maso opláchněte
Tragický sen nás zachránil…
skutecnepribehy.cz
Tragický sen nás zachránil…
S manželem jsme byli před lety na služební cestě v Německu a druhý den jsme měli dál pokračovat vlakem. Naše plány nakonec změnil děsivý sen. Pokud nám hrozí vážné nebezpečí, dobré síly nám mohou poslat poselství, které plně oceníme až se zpětnou platností. Sama jsem něco takového zažila, takže vím, o čem mluvím. Varování před katastrofou Během spánku můžeme
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
V roce 1587 zmizela celá anglická kolonie na ostrově Roanoke bez jediné stopy. Osadníci, včetně žen a dětí, se jednoduše vypařili z povrchu zemského. Co se stalo s těmito lidmi a proč po sobě nezanech
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
epochanacestach.cz
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
Je to jeden z nejvyšších vrcholů Českomoravské vrchoviny, turistický cíl a poutní místo. Vypravte se na Křemešník za zázračnou studánkou, která má prý řadu výjimečných vlastností. Kousek od Pelhřimova se tyčí vrch Křemešník, který je významným poutním místem. Stojí zde kostel Nejsvětější Trojice, konají se sem náboženské poutě a turisty sem přitahuje Zázračná studánka. O
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
nasehvezdy.cz
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
Ještě ani neproběhla svatba s partnerkou Petrou Hebkou, a herec Marek Němec (44) už se chlubí výrazným prstýnkem na prsteníčku. Zvídavým lidem v jeho okolí to nedalo spát a ptali se, jestli to nen
Letní bruschetta s rajčaty
tisicereceptu.cz
Letní bruschetta s rajčaty
Báječná jednoduchá pochoutka, kterou zvládnete za chvíli a s minimem ingrediencí. Ingredience chléb či bagety 4 rajčata 1 svazek čerstvé bazalky sůl a pepř 3 stroužky česneku olivový olej
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
21stoleti.cz
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývo
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
historyplus.cz
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
Faraon Thutmose III. je inteligentní a velkorysý, jedná s rozvahou. Jestli ale něco nesnáší, je to neúspěch. Jeho vojevůdce Džehuti dobře ví, že svého pána nesmí zklamat. Když hrozí, že se obléhání blízkovýchodního města Joppa potáhne příliš dlouho, musí vymyslet lest. Řadu let vyrůstal ve stínu své nevlastní matky, královny Hatšepsut (vláda v letech asi
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
epochaplus.cz
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
26. dubna 1986 otřásly jadernou elektrárnou v Černobylu dvě mohutné exploze, které navždy změnily osud města Pripjať a okolní krajiny. Tato nejhorší jaderná katastrofa v historii lidstva proměnila kdysi prosperující oblast v uzavřenou zónu, kde se život zastavil a příroda pomalu přebírá svou vládu. Navzdory tragické minulosti je dnes Černobyl poměrně bezpečnou destinací pro organizované