Domů     Chcete archivovat víno?
Chcete archivovat víno?
15.4.2023

Pokud je rádi pijete, jistě kupujete značky, které vám chutnají. Ale možná vás už také napadlo, že byste chtěli ochutnat archivní. Bývá drahé, ale můžete zkusit archivovat víno sami.

Víno pro budoucnost

Nejen proto, že archivací víno získá na kvalitě, ale může se hodit také pro slavnostní příležitosti nebo nějaké jubileum. Pokud například při narození vnoučete pořídíte víno a uložíte je do archivu, můžete je otevřít třeba při jeho osmnáctinách či při promoci.

Nebo si naplánujte ochutnávku na nějaké své významné výročí. Samozřejmě je třeba zvolit vhodnou láhev, a když jí dáte patřičnou péči, víno vás jistě překvapí plností a harmonickou chutí. Archivace má svá pravidla, ale s trochou snahy to zvládne každý. Jak na to, nám poradil sommelier Jan Pánek.

Správný výběr

Láhve k archivování v supermarketu nekoupíte. Tam obvykle dostanete vína, která byla brzy sklizena a také hned stočena do lahví, což znamená, že dlouho nevydrží. Typickým příkladem jsou vína svatomartinská.

Naopak víno určené k archivaci se nechává ve vinařství několik let uležet v dřevěných sudech. Jak tedy vybrat? Je to jednoduché. Obraťte se na některého vinaře. Ten totiž nejlépe ví, které víno je pro archivaci vhodné.

Nebo se podívejte na internetové stránky vinařství. Některá tam uvádějí doporučenou dobu archivace. Jsou i vinaři, kteří tuto informaci dávají na etiketu.

Začněte s více lahvemi

Archivovat jednu láhev asi nemá smysl a nemusí se to ani vyplatit. Jak se bude víno při archivaci vyvíjet, nemůže spolehlivě určit ani zkušený vinař.

Takže pokud koupíte lahví více, můžete po nějaké době víno ochutnat, abyste věděli, jestli má smysl je nechat ležet dál, nebo se už hodí spíš k okamžité konzumaci.

Nejlepší je korek

Určitě jste si všimli, že se čím dál častěji prodávají vína s kovovým uzávěrem nebo zátkou z umělé hmoty. To jsou ta, u nichž se předpokládá rychlá spotřeba a nehodí se k dlouhému skladování. Archivní vína by měla být vždy uzavřená kvalitním přírodním korkem.

Teplota je důležitá

Že víno musí mít určitou teplotu, ví každý – bílé víno před podáváním chladíme na 9–11 °C, pro červené je zase ideální teplota do 18 °C. Jak je to ale při archivaci?

Ideálně by v místnosti, kde chcete archivní víno uchovávat, měla být teplota mezi 10–15 °C. Větší chlad by mu sebral aroma. Vyšší teplota naopak často zapříčiní, že je aroma silné až nepříjemně. V místě uskladnění by navíc nemělo docházet k teplotním výkyvům.

Na to platí jednoduché pravidlo. Je lepší skladovat víno v místnosti o trochu teplejší než v takové, kde se stálá teplota nedá udržet.

Víno musí ležet

Spousta lidí lahev vína jen tak postaví do spíže nebo do přihrádky ve dveřích ledničky a vůbec si neuvědomí, že tím vínu škodí – v tom nejhorším případě se dokonce může úplně zkazit. Spodní část korku by měla být neustále namočená.

Proto byste měli vždy víno skladovat naležato a u archivních vín to platí obzvlášť. Jedině tak do lahve nepronikne kyslík, který má na víno neblahý vliv.

Pozor na pachy

Právě ty korek umí dokonale nasát. Je proto potřeba dát pozor, s čím víno skladujete. Určitě se nebude snášet s výrazně aromatickými potravinami. Nehodí se ani komora, sklep nebo garáž, kde jsou uskladněny různé čisticí prostředky nebo chemikálie.

Ideální není ani skladování vína v takovém místě, kde uchováváte přes zimu ovoce či zeleninu, protože i ty vydávají různé vůně. Už vůbec víno neskladujte tam, kde je třeba i jen minimálně cítit plíseň.

Vlhkost a tma

Vlhkost, kterou víno potřebuje k uskladnění, se pohybuje mezi 60 a 70 %. To je víc, než máte obvykle v bytě. Z toho plyne, že skladování v obýváku je naprosto nevhodné.

Pokud by vás napadla chladná vlhčí chodba, ani to není řešení, protože nezabráníte zase kolísání teplot. Další věcí, kterou víno nemá rádo, je světlo. Nesnáší ani sluneční, ani umělé. UV záření totiž urychluje oxidaci a zrání.

Vinotéka pomůže

Když nemáte sklep ani jinou vhodnou místnost, a přesto byste se chtěli do archivace pustit, pomůže vám vinotéka. Na trhu je jich spousta. Vybírejte z těch, do kterých není vidět a které nejsou zevnitř osvětleny.

Netřást a nepřevážet

Aby mohlo víno dobře zrát, potřebuje především klid. Neměli byste s ním vůbec hýbat. Jen si vzpomeňte, jak lahve leží klidně leta ve vinných sklípcích, aniž by se jich někdo dotýkal.

Když tedy budete lahve neustále brát do rukou, často je přesouvat z místa na místo, proces archivace určitě narušíte.

Jak archivní víno pít?

Až se rozhodnete, že nastal čas degustace, a víno otevřete, měli byste je v ten samý den vypít. Je to trochu jiné, než když máte mladé víno. To vydrží nedopité i několik dní v ledničce. U zralého vína ale nedokážete odhadnout, jak se bude po otevření vyvíjet.

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno ale přišli na to, že Pe
1.5.2024
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat mezi vaječnými a bezvaječnými, semolinovými či celozrnnými, z pšenice, špaldy nebo
29.4.2024
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar lžiček je rozmanitý. Stejně tak nešikovné je toto odměřování, když si h
26.4.2024
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí 1-4 šálky kávy, nemusíte se starat o objem nádoby na vodu ani o rychlost přípravy. Vy
23.4.2024
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva Na náplň 500 g měkkého tvarohu 150 g selskéh
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Grilovaný camembert
tisicereceptu.cz
Grilovaný camembert
Suroviny 4 camemberty 4 lžíce olivového oleje 1 snítka čerstvého rozmarýnu 1 snítka čerstvého tymiánu špetka soli mletý černý pepř 2 stroužky česneku Můžete si vymyslet svou vlastní marinádu
Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima
epochaplus.cz
Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima
Za sklem se tísní desítky lidí, někteří nadšeně vytahují mobily a zběsile fotí. Na druhé straně si v klidu vysedává robustní pandí samec. S nezájmem chroupá bambus, když mu potrava dojde, stačí se převalit na bok a natáhnout pracku. Život pandy má do akčnosti hodně daleko. Když se řekne panda velká, většině populace okamžitě vytane na mysl
Má už Petruchové tak akorát dost?
nasehvezdy.cz
Má už Petruchové tak akorát dost?
Už dlouhé měsíce ze zákulisí televize Nova unikají pikantní informace. Říká se, že Lucii Borhyové (46) dělá čím dál větší naschvály její mladší kolegyně Veronika Petruchová (29). Nejenom že se snaží
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
enigmaplus.cz
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
Tekutá esence slunečního svitu a květinové magie, med je daleko více než jen lahodné ochucení. Po staletí je uctívaný jako pokrm bohů i lidí, tento zlatavý elixír skrývá v sobě sílu, která uzdravuje t
Aby hubnutí mělo svůj efekt
nejsemsama.cz
Aby hubnutí mělo svůj efekt
Pokoušíte se zhubnout, ale nejde to a jenom se cítíte ztrápená hlady? Příčiny mohou být hlubšího rázu. Pocit hladu ovlivňuje spousta faktorů – vyvážený jídelníček, stres, kvalita spánku, užívání léků, práce na směny či fyzický výkon. Na vině ale může být i hormonální nerovnováha. Které hormony mohou bránit hubnutí? Hormonů je spousta a řídí různé procesy v
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
iluxus.cz
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
V samém srdci Prahy se nachází restaurace Apelace 21, o níž jsme psali zde - nicméně, je známá svým unikátním přístupem k gastronomii a vínu. Tento měsíc se rozhodla rozšířit své horizonty a nabídnout
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
historyplus.cz
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
Vypadá to zle. Turci dobyli dolní město a co nevidět obsadí i to horní. Pak se vrhnou na hradby chránící samotnou bělehradskou pevnost a je jen otázka času, kdy je ztečou. Tedy pokud Hunyadi něco neudělá. Sedmihradský vévoda má v rukávu tajnou zbraň, která se mu už jednou osvědčila. Zafunguje i tentokrát?   Turci se tlačí
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
21stoleti.cz
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
Žijeme v době plastové jako generace „plastic people“, v barevném, naleštěném a nerozbitném. Z kdysi zázračného produktu se stává veřejný nepřítel číslo jedna. Máme se ho ale bát? „Plasty nejsou zlo.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
epochalnisvet.cz
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
Když mladý španělský válečný lékař během první světové války vidí utrpení raněných vojáků, hledá způsob, jak jim od bolesti rychle ulevit. Najde epidurální anestezii!   Španěl Fidel Pagés Miravé (1886–1923) vystuduje medicínu v Zaragoze na severovýchodě země. Promuje v roce 1908 a nastoupí k vojenskému zdravotnickému sboru, kde je přidělen vojenské nemocnici v madridské čtvrti
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
epochanacestach.cz
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
Je prý starší než anglické Stonehenge a egyptské pyramidy. Záhadná svatyně nedaleko od Prahy vzbuzuje otázky, na které se dosud nikomu nepodařilo najít odpověď. Možná šlo o nejstarší observatoř v Evropě, možná zde probíhaly brutální rituály. Tragické dopravní nehody na silnici z Prahy do Chomutova, která tajemným místem prochází, jsou zase přičítány zdejší temné historii. Prehistorická svatyně
Kapky deště nám přinesly štěstí
skutecnepribehy.cz
Kapky deště nám přinesly štěstí
Znali jsme se s Mirkem krátce a museli jsme se brát. Ve svatební den bylo ještě ke všemu příšerné počasí. Už jako holka jsem toužila mít letní svatbu. Před spaním jsem si představovala, jak kráčím rozkvetlou loukou v nádherných krajkových šatech ruku v ruce s urostlým ženichem, i když jsem neměla ponětí, kdo to je a kam vlastně jdeme. A mimochodem,