Někdy se mu tak přezdívá. Jeho hlavním zdrojem je skutečně sluneční záření. S narůstající spotřebou ochranných krémů se tak o něj ochuzujeme. To má značný dopad na zdraví.
Řeč je samozřejmě o vitaminu D. Pro začátek si můžete udělat orientační test, jestli se vás jeho nedostatek také netýká.
– Časté virózy
Pokud chytnete rýmu a kašel častěji než dvakrát nebo třikrát ročně, pak máte velkou smůlu na setkání s patogeny nebo slabší imunitní systém.
Potíže s imunitou mohou mít samozřejmě vícero příčin, ale jednou ze zásadních je nedostatek vitaminu D. Pro správnou funkci naší obranyschopnosti je nepostradatelný.
Mimochodem: Nejde jen o virózy, vitamin D je nezbytný pro tzv. zabijácké buňky, které se zaměřují na likvidaci rakovinných buněk.
Dostatečná hladina vitaminu D proto pomáhá chránit proti zhoubnému bujení, a to zejména ve střevě, plicích a v prsou, navíc má zvyšovat šance při léčení těchto nádorů chemoterapií.
– Chronická únava
Slabost a nevýkonnost může sice být následkem mnoha různých potíží v těle, ovšem i mezi nimi figuruje nedostatek vitaminu D. Že to byla správná stopa, zjistíte, pokud ho začnete doplňovat uměle. Chronická únava rychle ustoupí.
– Pomalé hojení
Schopnost vitaminu D podporovat obnovu poškozené tkáně je tak výrazná, že dokonce i u diabetiků konzumace umělého znatelně ovlivní hojení ran a kožních vředů. Jeho nedostatek samozřejmě vede k opaku.
– Padání vlasů
Podezření na nedostatek vitaminu D by mělo padnout zejména u žen, kterým ubývají a řídnou vlasy. I když je to obecně nepříliš známé, vitamin D je důležitý pro růst a kvalitu vlasů.
– Úzkost a deprese
Dlouhodobý nedostatek vitaminu D negativně postihuje nejen náladu, ale může dokonce podpořit i rozvoj duševního onemocnění. Uvádí se schizofrenie.
– Bolest kostí
Význam vitaminu D pro pevnost kostí je poměrně známý. Jakmile se kvůli jeho nedostatku více kostní hmoty odbourává, než nově tvoří, může se ozvat i bolest.
– Bolest svalů
Vitamin D posiluje nejen kosti, zásadní význam má i pro dobrý stav svalů. Chronický nedostatek tak může hlásit bolest ve svalech, jejich slabost a ubývání na objemu.
– Pocení hlavy
To je poměrně specifický příznak, jímž se se hlásí právě deficit vitaminu D. Jak k tomu dochází, přitom zatím ještě není známo.
Jak jste dopadli?
Pokud trpíte pěti a více potížemi z uvedeného výčtu, pak je u vás nedostatek vitaminu D vysoce pravděpodobný. Můžete požádat vašeho praktického lékaře o vyšetření, hladina vitaminu D se dá určit laboratorně z krve.
Pokud se podezření potvrdí, dostanete k užívání jeho syntetickou náhražku a potíže by měly brzy ustoupit.
Sezonní nedostatek
Největším nedostatkem vitaminu D v našich zeměpisných šířkách tradičně trpíme v předjaří, když už je vyčerpaná zásoba, kterou si tělo vytvořilo předcházející léto. Pokud jste ale vydatně používali
ochranné krémy, pak mohou vaše potíže s nedostatkem vitaminu D začít už počátkem zimy. Právě proto je ochrana proti UV záření sporným bodem, na němž se lékaři odlišných specializací nemohou dohodnout.
Zatímco dermatologové před sluncem varují a poukazují na nárůst nádorů kůže, podle imunologů a onkologů představuje vitamin D významnou prevenci infekčních i zhoubných onemocnění.
Je třeba tedy hledat rozumný kompromis a nevystavovat se bez ochranného krému slunci v poledních hodinách. Rovněž u malých dětí se doporučuje kůži dobře chránit.
V dětském věku a až zhruba do 20 let je produkce vitaminu D v kůži mnohem aktivnější než u dospělých, naopak poškození kůže může mít vážnější dopad, a to i po mnoha letech.
Vitamin D na talíři
Oproti slunečnímu záření, které dokáže pokrýt asi 80 až 90 % potřeby vitaminu D, je jídelníček jen slabým zdrojem. Čerpáme z něj obvykle jen 10 až 20 %.
– Nejvydatnějším zdrojem jsou tučné mořské ryby, 150g porce lososa nebo makrely zajistí týdenní dávku vitaminu D.
– Při časté konzumaci mohou přispět menší dávkou také houby, hlavně lišky a žampiony.
– Malé množství vitaminu D je také v mléčných výrobcích, vejcích a margarínech obohacených vitaminem D.
S lékovou formou opatrně
Vitamin D se při výrazném nedostatku dá samozřejmě do těla snadno doplňovat i uměle, ale má to háček. S dávkou vitaminu je nutné sladit také množství vápníku, které denně přijímáme.
Obě živiny v těle úzce spolupracují na důležitých procesech, ovlivňujících nejen ukládání vápníku. Nerovnováha v jejich množství pak může vytvořit vážné poruchy. Hrozí vznik vápenatých usazenin v tkáních, hlavně v ledvinách a v cévách, a také oběhové potíže.
„Předávkování sluncem“ přitom nehrozí, příroda se už postarala o to, aby se případný přebytečný vitamin D v kůži zase rozložil a nedostal se do krevního oběhu.
Foto: Shutterstock