Každý z nás si všimne, když začne vidět hůř. Brýle ze supermarketu jsou ale jen dočasným řešením, zvlášť když nevíte, co je příčinou potíží.
Šedý zákal
Máte pocit, že se kolem vás stále vznáší šedožlutá mlha? A když se rozhlédnete, nezdá se vám, že obraz okolí splývá, že zmizely kontrasty? Přesto vám asi vadí ostré světlo, oslňuje vás, kolem svítidel vidíte za tmy a za šera světelné kruhy a odlesky.
Detaily ztrácejí na jasnosti a zřetelnosti, totéž se může stávat i s tvářemi lidí.
Co je příčinou: Oční čočka ztrácí průzračnost, kterou dříve měla. Podle očních lékařů je to víceméně přirozený průvodní jev stárnutí a v určité míře se objevuje u většiny lidí nad 60 let.
Jak se dá řešit: Jedinou možností je vyměnit čočku za implantát, tím se vrátí jasné vidění.
Zelený zákal
První, čeho si všimnete, jsou výpadky zorného pole. V některých místech je zkrátka jen černo. Výpadků postupně přibývá a současně se zmenšuje schopnost periferního vidění. I tam je už jen černo.
Co je příčinou: Části zrakového nervu degenerují a odumírají. Hrozí částečná nebo úplná slepota.
Jak se dá řešit: Léčí se příčina, která vede k poškozování zrakového nervu. Nejčastěji je to nahromadění nitrooční tekutiny v oku, která pak tlačí na zrakový nerv. V každém případě je třeba s léčbou neotálet.
Vetchozrakost
Držíte si při čtení knihu nebo časopis stále dál od sebe? Nebo už jste si koupili brýle v supermarketu, protože prostě písmenka dobře nerozeznáte? Do dálky ale patrně vidíte stále stejně dobře.
Co je příčinou: Oční čočka ztrácí někdejší pružnost a hůře se přizpůsobuje tomu, kam zaměříte pohled. Na blízko už zaostřuje neochotně. Nejde o nemoc, ale průvodní jev stárnutí.
Jak se dá řešit: Budete potřebovat brýle na čtení. Jednou za rok byste měli absolvovat vyšetření na očním oddělení, aby se vyloučily jiné příčiny potíží.
Astigmatismus
Vidíte rozmazaně na blízko i na dálku? Bolí vás často hlava? Tyto potíže bývají vrozené, ale v mladém věku často dokáže mozek mírné rozmazání obrazu vyrovnat. Se stárnutím se ale začnou zvýrazňovat. Skokové zhoršení může nastat po zvýšené zátěži, například po angíně.
Co je příčinou: Pro ostrý zrak se musí paprsky, které nesou obraz toho, na co se díváme, sbíhat uvnitř oka v jednom místě na sítnici. U astigmatiků se ale rozbíhají. Příčinou bývá chybné zaoblení rohovky nebo sítnice. Celý obraz je pak rozmazaný a v určitém směru posunutý.
Jak se dá řešit: Vada se dá korigovat speciálními skly na míru. Jinou možností je laserová operace, která by měla vyhladit sítnici do správného tvaru.
Makulární degenerace
Máte pocit, že nedokážete zaostřit přímo na střed obrazu, na který se díváte? Nejsou to jen mžitky, ale také zamlžení téhle části zorného pole. Problémy dělá sledování televize, ale i běžný mezilidský kontakt, protože obličeje se rozpíjejí.
Co je příčinou: Jde o onemocnění, které postihuje oblast nejostřejšího vidění, tzv. žlutou skvrnu. Poruchu nelze vyléčit, s postupem času se jen zhoršuje.
Jak se dá řešit: Nemoc má dvě formy, u jedné se léčení zaměřuje na zpomalení postupu choroby a tím i oslepnutí. U druhé lze jen podpůrně užívat přípravky s přírodními žlutými barvivy čili karotenoidy, důležitými pro stav žluté skvrny.
Foto: Shutterstock, PX FUEL, Creative Commons