Každá hospodyňka ví, že co je doma, to se počítá. A tak možná i vy uvítáte návod na přípravu bujonové pasty, kterou můžete přidat do polévek a omáček a obohatíte je tak o nové netušené rozměry.
Budete potřebovat:
3 bobkové listy, 15 kuliček nového koření, 3 g sušených hřibů, 20 kuliček nového pepře, 50 g listů čerstvého libečku (nebo trochu sušeného), několik větviček rozmarýnu, svazek petrželové natě, 1/3 svazku kopru, 50 g parmazánu (nemusí být), 200 g mořské soli, 500 g mrkve, 200 g celeru, 100 g bílé části pórku, 100 g kořene petržele, 200 g rajčat bez slupky a středů se semínky, 5 g česneku, 70 ml vody nebo bílého suchého vína, 20 ml nerafinovaného řepkového oleje nebo panenského olivového oleje
1) Bobkový list, nové koření, sušené hřiby a kuličky pepře umelte v mlýnku na kávu nebo rozdrťte v hmoždíři. Libeček, rozmarýn, petrželovou nať a kopr nasekejte najemno, parmazán nastrouhejte najemno na struhadle. Zeleninu rozmixujte v kuchyňském robotu nebo nastrouhejte najemno na struhadle.
2) Všechny suroviny vložte do hrnce se silným dnem, přidejte vodu nebo víno, řepkový nebo olivový olej a sůl. Vše uveďte pod pokličkou do varu.
Potom pokličku odkryjte a zahřívejte 40–50 minut, po celou dobu míchejte (je to důležité, protože směs je hustá a může se přichytávat ke dnu hrnce). Nakonec vše rozmixujte v kuchyňském robotu.
3) Pastu vložte do sklenice a skladujte v ledničce. Má více než roční trvanlivost. Můžete ji také rozdělit na menší porce a zmrazit. K přípravě polévky použijte 1–2 lžičky.
Toto množství vystačí na 1 litrovou sklenici.
Náš tip: Výhodou tohoto receptu je, že si můžete můžete některé ingredience upravit podle vlastní chuti. Můžete třeba přidat cuketu, řapíkatý celer a vynechat například česnek nebo houby.
Text a foto podle publikace Sklenice plné dobrot, vydala Bookmedia, redakčně upravila Eva Hořánková…