Domů     Svědí to, že by se jeden zbláznil!
Svědí to, že by se jeden zbláznil!
12.2.2025

Možná se vám to už také stalo: Nikde žádný pupínek, žádná vyrážka, přitom kůže svědí tak, že se nedokážete přestat podrbat.

Co může být příčinou? Opakované nebo dlouhodobé svědění na pohled zdravé kůže signalizuje jakési vnitřní zdravotní problémy. Nemusíte se obávat rakoviny, spíš častějších a chronických potíží, jako je cukrovka nebo jaterní onemocnění.

A překvapivě běžně se za záhadou s urputným svěděním skrývá příliš intenzivní péče o kůži, která vede k extrémní suchosti.

Dlouhodobě suchá kůže

Není to jen odmašťujícím účinkem mycích přípravků a horké vody. S postupujícími lety se sčítají vlivy, které vedou ke stále výraznější suchosti kůže. Je to především častý pobyt na slunci, hormonální změny a přirozený pokles produkce mazových žláz.

Stav zhoršuje i klesající elasticita. V kůži se ve zralém věku snáze tvoří mikrotrhliny a ty dále svědivost zhoršují. Co pomáhá, je pravidelná péče a natírání tělovými mléky s intenzivním hydratačním účinkem.

Mezi ingrediencemi hledejte látky jako močovina čili urea, dexpanthenol, ale také glycerin, které velmi dobře zadržují vlhkost v kůži.

Tip: Pokud není kůže poškrábaná nebo popraskaná, zkuste přípravky s mentolem nebo kafrem. Přinášejí okamžitou úlevu.

Reakce na potraviny

Nejde o alergii v pravém slova smyslu, ale o přecitlivělost na určité složky, které se v potravinách vyskytují, ať přirozeně, nebo jako potravinářské přísady. Pokud se reakce opakuje, pak si spojitosti s jídlem brzy všimnete.

Svědění se ozývá brzy po jídle a může trvat řadu hodin. Obtěžovat může hlavně po večeři, svědění pak ruší spánek. Jen vzácně se přidávají i nevolnost a bolesti břicha.

Jedinou obranou je vytipovat si potravinu nebo potravinářské přísady, které tyto potíže mohou způsobovat, a vyhýbat se jim.

Obvyklí viníci: sýry, ryby, kysané zelí, červené víno, droždí, banány, rajčata, ostré koření, glutamát.

Jaterní potíže

Při některých onemocněních jater se ucpávají žlučovody a tím začne váznout odvádění žluči. V těle se pak začnou hromadit žlučové kyseliny a ukládají se do kůže. Tam způsobují svědění, které může být prvním signálem nemoci jater nebo jejího zhoršení.

Potíže jater totiž bývají dlouhodobé a střídají se v nich klidová období se vzplanutím akutních potíží. Svědění pak zhoršení ohlásí s jistým předstihem, který je možné využít ke včasné léčbě.

Příčinou ale může být i rostoucí nádor žlučových cest nebo slinivky, který blokuje tok žluči. O důvod více varovné svědění nepřehlížet a nechat se vyšetřit. Léčba se zaměřuje na zprůchodnění žlučovodů, poté svědění samo ustoupí.

Selhávání ledvin

Příčina je obdobná jako u onemocnění jater, jen se při selhávání ledvin začne v těle hromadit jiná látka – močovina. Ta způsobuje úporné svědění kůže.

Oproti jaterním potížím neukazuje na zatím skrytě se rozvíjející onemocnění, ale naopak na pokročilejší fázi selhávání ledvin. Jistou úlevu pak dočasně přináší čištění krve při dialýze.

Cukrovka

Svěděním se ozývá zatím nerozpoznaná cukrovka, ale může jím trpět i léčený cukrovkář, pokud nedostatečně dodržuje léčebný režim. Svědění vlastně ukazuje na dlouhodobě vysokou hladinu glukózy v krvi.

Ta poškozuje nervová zakončení, a tak dochází k dráždění, které pak diabetik vnímá jako obtěžující svědění.

Onemocnění krve

Tím nejčastějším problémem je obyčejná chudokrevnost, způsobená nedostatkem železa. Vede kromě typické slabosti a bledosti také k chronickému svědění kůže zdánlivě bez příčiny.

Zvýšenou svědivostí se ale může ozývat i obecně velmi známé onemocnění zvané polycytémie. O co jde? Při této poruše, která má genetický původ, se tvoří nadměrné množství červených krvinek. Zdraví to neprospívá, právě naopak.

Povážlivě narůstá nebezpečí vzniku krevních sraženin se všemi riziky, které s tím souvisejí, jako infarkt nebo mrtvice.

Projevy svědění jsou u této nemoci poněkud odlišné, často jde o reakci na velké změny teplot, typicky po příchodu do vyhřáté místnosti za chladného až mrazivého počasí. Stejně dráždivě může kůže při této nemoci reagovat na obyčejné mytí nebo namočení vodou.

Při správné diagnóze se pak nasazují léky na ředění krve, které svědění, a především riziko trombózy opět sníží.

Parkinson i roztroušená skleróza

Jakmile přestane mít mozek a nervová soustava obvyklou kontrolu nad přenosem nervových impulzů, vznikne příležitost pro celou řadu nepříjemných a svévolných nervových reakcí, mezi nimi i svědění.

I když to vzhledem k celkovému obrazu působí podružně, svědění je tak silný zdroj stresu, že by nemocný, případně jeho blízcí, měli s ošetřujícím lékařem hledat možnost, jak ho omezit.

Nervozita

Psychické přetížení může mít mnoho různých projevů, mezi nimi i silné svědění jinak zdravé kůže. Škrábání nepomáhá, naopak může vést k rankám, kterými do kůže proniknou bakterie, a problém se dál zhoršuje. Svědění ale může doprovázet i další psychické potíže.

Objevit se může při depresi, anorexii, úzkostných stavech, ale i hypochondrii a strachu z rakoviny kůže.

Reakce na léky

Svědění mohou jako nežádoucí vedlejší účinek vyvolat především některá antibiotika, antidepresiva, hormonální a protizánětlivé přípravky.

Reakce přitom nemusí následovat okamžitě, ale mnohdy se objeví s jistým zpožděním, po dvou nebo třech týdnech, takže souvislost s léky může uniknout. Mechanismy, jakými léčivé látky svědění vyvolávají, jsou rozmanité.

Mohou podobně jako jaterní onemocnění omezovat odtok žluči a tím vyvolávat svědění. Stát se to může u hormonální antikoncepce nebo některých antibiotik. Pokud svědění nebudete řešit, pak vás může v dalším stadiu překvapit žloutnutí kůže.

Léky mohou v těle ale vyvolat i pseudoalergickou reakci, podobně jako určité potraviny. Způsobit to mohou např. kontrastní látky používané při rentgenovém vyšetření.

Text: Lenka Korandová, foto: PX FUEL

Foto: PX FUEL
Štítky:
Předchozí článek
Související články
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
10.3.2025
Dobrou zprávou je, že následky alkoholu tělo překoná dříve než kouření. Přesto si regenerace vyžádá čas a ten bude u různých orgánů a duševních i fyzických dějů jinak dlouhý. Duševní výkonnost: 2 a 3 týdny Abstinence se rychle promítne v metabolismu a ve zlepšení laboratorních hodnot krve. Ty se projeví i reálně. Pokles toxických látek a zátěže, kterou pro tělo představovaly, povede ke snížení p
4.3.2025
Téměř všichni, kteří opary na rtech trpí, vědí, jak jsou záludné. Vždycky se objeví v té nejnevhodnější chvíli. Třeba když se chystáte do společnosti a chcete, aby vám to slušelo, nebo už balíte na dovolenou, najednou se objeví bolestivé puchýřky. A děje se to nejen v létě, ale právě i v zimě, často na horách. Může za to zvýšené UV záření, které se odráží od sněhu. Ale na to, aby vám tenhle zálud
reklama
Šikovné tipy
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
epochanacestach.cz
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9:00
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
Jaro přináší nejen probouzející se život do přírody, ale i do kuchyně restaurace The Artisan v pražském hotelu Marriott. Pro letošní Velikonoce připravil šéfkuchař David Rejhon speciální menu, které s
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
epochalnisvet.cz
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
Kostel Nejsvětější Trojice najdeme v podhůří Orlických hor, v obci Klášterec nad Orlicí. Historie tohoto původně gotického kostela sahá hluboko do minulosti. Uvnitř kostela, v oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí, nacházejí restaurátoři nápis: ,,Chrám tento Nejsv. a nerozdílné Trojice Boží vystavěn jest v Létu 453 od Narození Božího“. Je tedy možné, že se může jednat o
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
epochaplus.cz
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu. Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
enigmaplus.cz
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
Když byl v roce 1974 v Číně objeven soubor osmi tisíc keramických soch, zpráva o tomto neuvěřitelném nálezu se rozletěla do světa. Dnes tuto unikátní kolekci známe pod označením Terakotová armáda. Byl
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
nasehvezdy.cz
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
Sotva skončilo patnáctileté manželství herečky Jany Bernáškové (44) ze seriálu ZOO Nové začátky, už začínají vyplouvat na povrch pikantní detaily. A povídá se, že režiséra a scenáristu Rudolfa Merkn
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
skutecnepribehy.cz
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
Kolegyni jsem považovala za svůj vzor. Nakonec jsem zjistila, že za líbivou fasádou se skrývá zlá a zákeřná osoba, která se ničeho neštítí. Anna byla sociální pracovnice, stejně jako já. Pracovaly jsme společně na oddělení péče o seniory. Na začátku naší spolupráce jsme si rozuměly skvěle. Byla vnímavá, empatie z ní přímo sršela, a především měla vždy dobré rady, jak se postarat o pacienty.
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
historyplus.cz
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
„Čajovník je zřejmě nejstarší kulturní rostlinou světa. Pochází z Číny, kde se pěstuje asi 2500 let,“ uvádí současná autorka Viola von Wachendorfová. I další knihy, popisující dějiny pěstování čaje, začínají podobnými příběhy. Bylo to ale tak doopravdy?   Některé legendy kladou počátky pěstování čaje dokonce ještě mnohem dál do minulosti. „Louis Lewin (německý farmakolog, žijící
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
21stoleti.cz
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
rezidenceonline.cz
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
Když tato zajímavá rezidence získala celosvětové prvenství ve světové soutěži International Architecture Award 2008, bylo to pro její tvůrce velké překvapení. Návrh totiž vznikl v nevytápěném suterénním ateliéru, kde tehdy tříčlenný tým dnes slavného architekta Roberta Konieczného skončil po své nepříliš úspěšné předchozí kariéře. Měl za sebou osm let chudoby, spaní v autě na staveništích, pouze
Všechno jsme spolu zvládli
nejsemsama.cz
Všechno jsme spolu zvládli
Když už jsem myslela, že se budu soustředit na sebe a budu si užívat klidný život po všech trápeních, syn mi zaklepal na dveře s tím, že se dostal do obrovských potíží a jde mu o život. Celý život jsem si přála jen to, aby se moje děti měly dobře. Po dramatickém rozvodu s manželem, který nás
Kroupové rizoto s houbami
tisicereceptu.cz
Kroupové rizoto s houbami
Pokud chcete použít sušené hříbky, namočte je asi hodinu předem. Suroviny 300 g čerstvých hub 300 g ječných krup 2 stroužky česneku 2 lžíce másla 2 lžíce olivového oleje 50 ml bílého vína