Domů     Jste makoví?
Jste makoví?
16.3.2021

Když se řekne mák, mnohé napadnou buchty a koláče. A někoho třeba nic, protože mák moc nejí. Ale to je škoda a stojí za to se s ním seznámit.

Především je dobré vědět, že existuje množství odrůd a ty se dělí na farmaceutické a potravinářské. Farmaceutické někdy nazývané technické odrůdy jsou zdrojem opia, bílé šťávy z naříznutých nezralých makovic, která na vzduchu tuhne.

Opium obsahuje 26 návykových alkaloidů s různými účinky. A toho právě využívá farmaceutický průmysl. Nás ale bude zajímat mák potravinářský, v jehož pěstování patříme spolu s Maďarskem a Německem ke špičce Evropy.

V semínkách potravinářského máku je alkaloidů minimum a ještě se jejich obsah snižuje opakovaným praním.

Symbol hojnosti a zdraví

Semínka jsou bohatá na minerální látky, z nichž je nejvýznamnější vápník, ale zanedbatelné nejsou ani draslík, hořčík a železo. Takže mák je vhodnou potravinou pro prevenci osteoporózy, jeho konzumace pomáhá při migréně, vysokém krevním tlaku i revmatismu.

Pro představu jedno makové zrnko obsahuje 42–58 % tuků, 18–20 % bílkovin, 16–54 % sacharidů, 5–8 % vlákniny a 6 % minerálních látek. A jestli teď marně přemýšlíte, co udělat jiného než koláč, trochu vám pomůžeme.

Všechny barvy máku

Modrý mák – může mít celou škálu odstínů od světle po tmavě modrou. Semínka mají charakteristickou, mírně nahořklou chuť.

Šedý mák – pochází z Rakouska. Až na sytost barvy je velmi podobný modrému, chuťově je ale jemnější a sladší. Typické pro něj je, že se zralá semínka vysypávají přímo malými otvory pod korunkou makovičky. Květy mají modravě červenou barvu.

Hnědý mák – se do sousedních zemí rozšířil z Čech. Chuť připomíná slunečnicová semínka. Podobně jako u modrých odrůd jsou i květy hnědého máku bílé s fialovým lemováním.

Bílý mák – je barevně i chuťově nejosobitější. Má máslové zabarvení semínek a jemnou oříškovou příchuť. Květy mají narůžovělou barvu.Olej

Ze 750 g máku se dá vylisovat 250 ml oleje. Pokud se vám do lisování nechce, kupte si ho a používejte do salátu, na bruschetty, prostě všude ve studené kuchyni. Nezapomeňte jej ukládat na suché temné místo, kde vydrží zhruba půl roku.

Mouka

Zbytkovým produktem při výrobě oleje je sušina, která se mele na modrou nebo bílou makovou mouku. Ta neobsahuje lepek, takže je vhodná pro osoby s celiakií.

Podobně jako mák obsahuje hodně bílkovin, vitaminů a minerálních látek, ale na rozdíl od zrnek jen malé procento tuku. Do těsta ji můžete přidávat současně s jiným druhem mouky nebo s mletým mákem.

Mléko

To si zvládnete udělat sami. Třeba takto:

1) Mletý mák zalijte horkou vodou (na 100 g máku asi 800 ml vody) a nechte při pokojové teplotě louhovat několik hodin, případně i přes noc. Občas můžete směs zamíchat.

2) Pak ji důkladně rozmixujte a bílou tekutinu přeceďte přes plátno.

Tip: Nejlepší je vypít mléko co nejdříve chlazené, popřípadě s troškou medu nebo kakaa či skořice. Mléko je snadno stravitelné a určitě vás překvapí jeho smetanová chuť.

Pesto

1) Půl sklenky piniových oříšků nebo mandlí, půl sklenky strouhaného parmezánu, 1 stroužek česneku, ¾ sklenky olivového oleje, 1–2 lžíce citronové šťávy a půl sklenky nemletého máku a hrst bazalky rozmixujte a podle chuti osolte a okořeňte.

Část olivového oleje můžete nahradit makovým olejem z bílého máku. Pesto dejte do chladničky, kde vydrží několik dní a vy je oceníte třeba při podávání těstovin.

Smoothie

Jakékoliv sezonní ovoce nakrájejte, oslaďte medem nebo agávovým sirupem, přisypte 2–3 lžíce máku a rozmixujte. Pokud je třeba, dolijte trochu vody nebo mléka.

Něco na zub

Obrácený koláč

(12 porcí)

Na těsto: 5 vajec, 200 g moučkového cukru, 125 ml oleje, 125 ml vlažné vody, 250 g polohrubé mouky, 1 balíček kypřicího prášku do pečiva, 100 g mletého máku

Na jablečnou náplň: 1 kg nahrubo nastrouhaných jablek, 2 lžíce hnědého cukru, špetka skořice

Na polevu: 250 g moučkového cukru, 2 lžíce pomerančové šťávy, 4–5 lžic citronové šťávy

1) Začněte těstem. Žloutky utřete se 150 g cukru do pěny a po lžicích přidejte olej, vodu a mouku smísenou s kypřicím práškem. Z těsta odeberte zhruba polovinu a ve druhé míse do ní přimíchejte mák a zbylý cukr.

2) Nyní vytáhněte třetí mísu a smíchejte v ní nastrouhaná jablka s cukrem a skořicí. Jablečnou náplň navrstvěte na plech vyložený alobalem.

3) Makovou část těsta nalijte na náplň, zarovnejte a nalijte bílou část těsta. V troubě vyhřáté na 180 °C pečte přibližně 40 minut. Vychladlý koláč opatrně překlopte na druhý, stejně velký plech a stáhněte alobal.

Vrchní jablečnou část natřete polevou míchanou z cukru a citronové a pomerančové šťávy. Nechte dobře ztuhnout.

Jemný makovník bez mouky

Na těsto: 9 vajec, 320 g moučkového cukru, 250 g másla, 320 g modrého máku, malinový džem na potření

Na polevu a zdobení: 150 g čokolády na vaření, 80 g másla, čerstvé drobné ovoce

1) Žloutky třete s máslem a cukrem. Když se utvoří světlá pěna, je správný čas na přidání mletého máku. Potom zlehka vmíchejte do tuha ušlehaný sníh s bílků.

2) Plech vyložte papírem na pečení. Rozetřete na něj těsto, uhlaďte a vložte do trouby vyhřáté na 150 °C. Pečte 40–45 minut.

3) Nechte vychladnout a potřete džemem. Když džem trochu vsákne, nalijte na povrch polevu, kterou jste ve vodní lázni vymíchali z nalámané čokolády a másla. Nechte dobře ztuhnout, aby se makovník lépe krájel. V roli tradiční třešničky na dort použijte před podáváním čerstvé ovoce.

Text: Eva Hořánková podle Makové kuchařky vydavatelství Euromedia Group

Foto: PX FUEL

Předchozí článek
Další článek
Související články
2.4.2025
Zůstal vám doma tři dny starý chleba, který už se nikomu jíst nechce, ale vyhazovat ho je taky škoda? Možná by se dal ještě skvěle zužitkovat a zároveň byste si mohli pochutnat. Ceny pečiva vystřelily za poslední měsíce do výše, o níž se nám dřív ani nezdálo, a tak jsme připravili tipy, jak chléb využít do posledního krajíčku. Nápadů je více, tudíž se nám sem ani všechny nevejdou. Jednu radu si v
28.3.2025
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a rychlost jsou také důležité doplňkové funkce. J
27.3.2025
Máme je rádi už proto, že vyřeší večeři i pohoštění, a většinou nám i ušetří peníze. Navíc můžeme zpracovat spoustu surovin, které nám doma přebývají, a fantazii se meze nekladou. A pokud vás právě nic nenapadá, přinášíme trochu inspirace. Vajíčková 3 vejce, 1 lžička plnotučné hořčice, 4 lžíce másla, pažitka, sůl, pár kapek citronové šťávy, špetka cukru, sladká paprika, lžička olivového oleje 1
25.3.2025
Kozí sýr nemá jednu chuť ani texturu: Může být vyzrálý i sametově hladký, plísňový nebo pikantní, drobivý či přírodně jemný a snadno roztíratelný, stejně jako doladěný kořením. A seženete jeho různé druhy dnes téměř v každém supermarketu. Dokonce existuje řada kozích farem, které prodávají domácí kozí sýry i v bio kvalitě. Asi si ale řeknete, proč byste ho měli jíst. Protože je zdravý Kozí mlé
21.3.2025
Cibule není jenom přírodním elixírem pro léčbu neduhů, ale hlavně kuchyňská ingredience, bez které by jídlo nestálo za nic. Cibulačku a smažené cibulové kroužky asi všichni známe. Ale co zkusit cibulovou pizzu z listového těsta, cibulovou pomazánku nebo cibulový koláč? Smažené kroužky Potřebujete: 3 velké cibule, 1 lžíci solamylu, 6 lžic hladké mouky, 2 vejce, mletý pepř, 6 lžic piva, olej na s
reklama
Šikovné tipy
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Peče, která ulehčí odchod
Smrt a umírání je pro mnoho lidí téma, o kterém nechtějí mluvit. I v důsledku toho je paliativní péče opředena řadou mýtů a domněnek. Přitom tomu tak být nemusí. Jedním z klasických mýtů je, že s paliativní péčí a hospicem nechci mít nic společného, protože to urychlí smrt tím, že se některé věci nebudou dělat […]
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Maďarský rybí paprikáš
nejsemsama.cz
Maďarský rybí paprikáš
Skvělé kotlíkové jídlo, které můžete připravit také na chalupě. Ingredience: 800 g filetů ze sladkovodní ryby 3 rajčata 1 žlutá a 1 červená paprika 2 cibule 100 ml smetany 33% 100 g anglické slaniny 1 lžíce sádla 2 lžičky mleté sladké papriky ½ lžičky mleté pálivé papriky sůl Postup: Rajčata spařte, oloupejte a nakrájejte na čtvrtky. Rybu nakrájejte na kusy o velikosti sousta. Slaninu nakrájejte
Udržitelná móda v souladu s přírodou: TATUUM
iluxus.cz
Udržitelná móda v souladu s přírodou: TATUUM
Nová kampaň TATUUM SENSES AT EASE je věnovaná udržitelné módě. Kolekce z přírodních materiálů zdůrazňuje, že móda může být stylová, nadčasová, ale i zodpovědná k planetě. Je tak skvělou volbou pro ty,
Styděla se, že ji okradla!
skutecnepribehy.cz
Styděla se, že ji okradla!
Jsem už v důchodu a mou největší radostí je občasná návštěva vnučky. Někdy si ke mně rovnou po škole zajde na oblíbený koláč. Je to taková malá slečna a já si chvíle s ní moc užívám. Povídáme si o všem možném, probereme její kamarádky, co poslouchá za hudbu a někdy chce, abych jí vyprávěla, jak zlobila její maminka, když byla malá. Tak jsem ji neznala
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
epochaplus.cz
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
Cirkusy provázejí lidstvo po staletí – od krvavých římských her až po okázalé show plné akrobacie a kaskadérských kousků. Jak se z antických arén stala manéž plná barev a hudby? A proč někteří lidé cirkusy milují, zatímco jiní je odmítají? Antický circus: Popravy určené k pobavení Dávnou historii cirkusu můžeme vystopovat až do antiky. „Circus“
Stylový pobyt v zahradě
rezidenceonline.cz
Stylový pobyt v zahradě
Funkčnost, odolnost, uživatelský komfort, v neposlední řadě ale rovněž designová úroveň. To jsou parametry, které by měl venkovní nábytek splňovat bez ohledu na to, za jakých materiálů je vyroben. Patříte-li k příznivcům přírodního dřeva, měli byste se zaměřit především na produkty bez problémů odolávající rozmarům počasí, především vlhkosti, působení plísní a různých škůdců. Pro svůj vysoký
Česká republika vstupuje do polovodičové ligy: Brno otevřelo nové inovační centrum
21stoleti.cz
Česká republika vstupuje do polovodičové ligy: Brno otevřelo nové inovační centrum
V Brně vzniklo České polovodičové centrum, které propojí výzkum s průmyslem a pomůže nastartovat polovodičový ekosystém. Má ambici posílit nejen českou, ale i evropskou technologickou suverenitu.
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
epochanacestach.cz
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
Když se řekne pouť, mnoho lidí si nejspíš představí Matějskou pouť a její menší obdoby, konající se v různých městech po celé zemi. Takováto pouť, to jsou kolotoče, labutě, autodromy, střelnice, klobásy, cukrová vata, hlasitá změť vzájemně se překřikujícího hudebního doprovodu a k tomu dav bavících se lidí. Jiní si představí křesťanskou pouť s knězem
Bouchalo cestou do Brixenu šampaňské?
historyplus.cz
Bouchalo cestou do Brixenu šampaňské?
Brodí se sněhem, který leží na silnici na Vysočině. „Co mi to dali za starou špatnou bednu,“ rozčiluje se Franz Dedera. Jen co vyjeli, vůz museli opravovat. Teď si tu vykračuje pustinou s tím buřičem Havlíčkem. „No nic, aspoň se podívám domů,“ říká si komisař, rodák z Jindřichova Hradce. Sníh málem nevnímá. Karel Havlíček (1821–1856) má
Má Randová deprese kvůli nesplněným snům?
nasehvezdy.cz
Má Randová deprese kvůli nesplněným snům?
Chtěla milujícího chlapa, nedočkala se. Toužila po miminku, které nemá. Martina Randová (53) se však musela rozloučit i s dalšími sny, jež se jí nikdy nesplnily. Poslední dobou ji prý kolegové víd
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Záhadný mrak nad Novým Mexikem: Prováděli zde Američané tajné jaderné zkoušky?
enigmaplus.cz
Záhadný mrak nad Novým Mexikem: Prováděli zde Američané tajné jaderné zkoušky?
V březnu 2014 zaznamenali meteorologické radary nad americkou raketovou střelnicí White Sands v Novém Mexiku zvláštní bouřkový mrak. Na první pohled připomínal atomový hřib. Testuje zde americká armád
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
epochalnisvet.cz
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
Oba břehy Temže v Londýně spojovala kdysi stavba, označovaná za jeden z divů světa. Most, který se stal samostatnou městskou čtvrtí a také místem odporné přehlídky popravených nešťastníků.   Most v samém centru Londýna postavili už Římané v roce 46 našeho letopočtu. Byl dřevěný a vydržel téměř 1000 let, než ho v roce 1013 nechal spálit král Ethelred II. (asi