Kdo má rád kávu, určitě jí nepohrdne i v jiné podobě. I ti, kteří ji nemusejí, si občas rádi dopřejí její vůni v nějakém tom dezertu. A tak jsme pro vás připravili pár receptů pro inspiraci.
Coffee Jelly
Oblíbený nápoj si můžete vychutnat také jako dezert. V Japonsku si na něm pochutnávají v podobě Coffee Jelly. Nejedná se o nic jiného než o slazenou instantní kávu, do které dáte rozpustit želatinu, kterou necháte zatuhnout. Nejčastěji se toto želé podává se šlehačkou, zmrzlinou či čokoládovou polevou.
Affogato
Spojení vanilkové zmrzliny a silné chuti espressa se ve sklenici báječně snoubí. Tuto italskou pochoutku si však můžete zkusit vyrobit i doma. Kupte si kvalitní vanilkovou zmrzlinu, připravte porci kávy a tou zalijte připravený kopeček zmrzliny. (Můžete si dát klidně dva.)
Koktejl
40 ml vodky, 30 ml espressa, 20 ml kávového likéru
1) Skleničku naplníme drceným ledem a necháme chladit. Šejkr naplníme ledem, přidáme 40 ml vodky, 30 ml espressa, 20 ml kávového likéru a protřepeme.
2) Koktejl podáváme ve vychlazené sklenici a zdobíme zrnky kávy.
Likér
2 slazená kondenzovaná mléka (Salko, konzerva po 397 g), 250 ml silné černé kávy, 100 ml rumu
1) Kondenzované mléko v uzavřené plechovce vložíme do hrnce s vodou a vaříme zvolna tři hodiny.
2) Plechovky vyjmeme, necháme vychladnout, otevřeme a zkaramelizované mléko smícháme v mixeru se silnou vlažnou kávou a rumem. Vychladíme a podáváme.
Čokoládové tartaletky
(16 porcí)
Na těsto: 400 g hladké mouky, 100 g cukru, 200 g změklého másla nebo margarínu, 1 vejce
Na náplň: 400 ml smetany ke šlehání, 50 g másla , 3 lžičky tekutého medu, 1 balíček vanilkového cukru, 1 zarovnaná lžička instantní kávy, 2 balíčky polevy tmavé
Na ozdobení
1 balíček polevy světlé, gelová potravinářská barva růžová, 250 g čerstvých malin
Ještě potřebujeme: plech na pečení, 16 formiček na tartaletky (průměr 10 cm), elektrický ruční šlehač
cukrářský sáček s hladkou trubičkou
1) Na přípravu těsta v míse smícháme mouku s cukrem. Přidáme máslo nebo margarín a vejce a ručně vypracujeme dohladka. Těsto naneseme do vymazaných a moukou vysypaných formiček a uhladíme.
Vložíme do předehřáté trouby a pečeme asi 20 minut( elektrická trouba 170 °C , horkovzdušná trouba 150 °C, plynová trouba stupeň 3).
2) Korpusy necháme asi 5 minut zchladnout, poté je z formiček vyklopíme a necháme vychladnout.
3) Na přípravu náplně nalijeme do kastrůlku smetanu. Přidáme máslo, med, vanilkový cukr a kávu a za stálého míchání zahříváme, dokud se máslo nerozpustí. Stáhneme z plotny a do směsi nalámeme polevy. Mícháme, dokud se polevy nerozpustí.
Necháme zchladnout a uložíme asi na 3 hodiny do chladničky, nejlépe však přes noc.
Lahodné kostky
(24 porcí)
Na těsto: 4 vejce, 100 g cukru, 1 balíček vanilkového cukru, 100 g hladké mouky, 2 zarovnané lžičky kypřicího prášku do pečiva, 1 vrchovatá lžíce kakaa, 1 zarovnaná lžička instantní kávy
Na sušenkovou náplň: 1 balíček polevy tmavé, 200 g máslových sušenek
Na smetanovou náplň: 1 balíček polevy tmavé, 750 ml vychlazené smetany ke šlehání, 3 balíčky Smeta-fixu, 80 g cukru, 1 balíček želatinového ztužovače, 100 ml vlažné vody
Na ozdobení: 1 balíček polevy tmavé, 1 zarovnaná lžička instantní kávy
Ještě potřebujeme: plech na pečení (30 x 40 cm), papír na pečení
Příprava
1) Na přípravu těsta vyšleháme vejce, cukr a vanilkový cukr elektrickým ručním šlehačem na nejvyšším stupni do pěny. Smícháme mouku, kypřicí prášek, proseté kakao, kávu a ručně vmícháme do vaječné pěny. Těsto rozetřeme na plech vyložený papírem na pečení.
Vložíme do předehřáté trouby a pečeme asi 11 minut (elektrická trouba 200 °C, horkovzdušná trouba 180 °C, plynová trouba stupeň 4)
2) Plát necháme i s papírem na pečení vychladnout na kuchyňské mřížce. Vychladlý plát položíme na plech a stáhneme papír na pečení.
3) Na přípravu sušenkové náplně rozpustíme polevu podle návodu na obalu. Sušenky vložíme do mikrotenového sáčku, dobře uzavřeme a válečkem rozdrtíme. Polevu smícháme se sušenkami a rovnoměrně rozetřeme na korpus.
4) Na přípravu smetanové náplně rozpustíme polevu podle návodu na obalu. Smetanu, ztužovač a cukr ušleháme elektrickým ručním šlehačem na nejvyšším stupni do tuha. Želatinový ztužovač připravíme s vodou podle návodu na obalu a ihned vmícháme do šlehačky.
5) Do jedné poloviny náplně opatrně ručně vmícháme rozpuštěnou polevu a rovnoměrně rozetřeme na sušenkovou náplň. Zbytek náplně rovnoměrně rozetřeme na čokoládovou náplň a uložíme nejméně na 2 hodiny do chladničky.
6) Na ozdobení rozpustíme polevu podle návodu na obalu, vylijeme na pečicí papír, nožem rozetřeme a necháme ztuhnout. Polevu nakrájíme na 24 dílů. Před podáváním moučník nakrájíme na 24 kostek, ozdobíme dílky polevy a posypeme instantní kávou.
Domácí kávová zmrzlina s ořechy
500 ml mléka, 250 ml smetany, 250 ml kondenzovaného mléka, 2 žloutky, 100 ml kávového likéru, 1 lžíce instantní kávy, drcené ořechy
1) Nejdříve žloutky ušleháme s cukrem. V hrnci zahřejeme mléko se smetanou a kávou. Trošku mléka dáme stranou a zamícháme ke žloutkům. Poté přilijeme i zbytek.
2) Směs za stálého míchání vaříme do zhoustnutí. Přidáme kondenzované mléko a kávový likér.
3) Směs nalijeme do misky a dáme zmrazit. Po třech hodinách vždy promícháme. Takto opakujeme ještě dvakrát.
4) Nakonec zmrzlinu posypeme ořechy.
Aby nám chutnala
Je jasné, že hlavním předpokladem je kvalita. Ale také druh, protože každému chutná něco jiného.
Existují tři základní druhy kávovníku – arabica, robusta a liberica. Arabica je náročnější na pěstování a sklizeň. Je proto dražší, ale zato kvalitnější, jemnější a s nižším obsahem kofeinu. Je také aromatičtější než robusta a méně hořká.
Jste-li gurmány, sáhněte po arabice, za chuťový zážitek si ovšem připlatíte. Robusta obsahuje dvakrát až třikrát více kofeinu než arabica, je silnější a tmavší. Káva, kterou si kupujeme, je většinou směsí arabiky a robusty.
Jejich poměr určuje množství kofeinu, jemnost chuti a výslednou cenu. Liberica se pěstuje pouze v západní Africe a Malajsii a poptávka po ní je velmi malá.
Jaká by tedy měla být?
Poznáte to jednoduše. Zrnka by neměla být nedopražená (příliš světlá) ani přepražená (příliš tmavá či mastná).
Neměla by mezi nimi být žádná zdeformovaná zrna ani úlomky. Zrna by měla být celistvá, stejné velikosti i barvy. Neměla by být olejnatá.
Důležité je silné aroma a vůně. Pokud vám káva nevoní, nebude vám ani chutnat.
Meleme
Staré známé pravidlo říká, že nic nechutná tak jako čerstvě umletá káva. Potřebujeme tedy kvalitní mlýnek s možností nastavení hrubosti.
Ruční, nebo elektrický?
Pokud denně melete velké množství kávy, zvolte elektrický, který udělá vše za vás. Dejte si ale velký pozor na kvalitu, protože ty horší mají tendenci přepalovat kávu a kazit tak její chuť. Pokud melete jen pro sebe, určitě kupte ruční mlýnek.
Stojí daleko méně peněz a mletí je kvalitnější. Kávu nikdy nespálíte a můžete si také snadno nastavit hrubost mletí, která je pro dobrý šálek zásadní. Další výhodou je vůně, která se při mletí line po celé místnosti.
Jak poznat ten pravý?
Zaměřte se na mlecí mechanismus mlýnku. U elektrických se často setkáme s noži. Velký rozdíl je ale mezi keramickými, které se zdaleka nezahřívají tolik jako ocelové. Jak už jsme psali výše, kávu nikdy nesmíte spálit.
Pro rovnoměrné namletí je nejlepší koupit elektrický mlýnek s mlecími kameny. Pokud máte ruční mlýnek, máte vyhráno, protože ten má mlecí kameny vždycky.
Velmi hrubé mletí
Hodí se pro přípravu kávy studenou cestou, kdy trvá extrakce i několik hodin. Svým vzhledem a konzistencí by měla připomínat hrubozrnnou mořskou sůl.
Hrubé
Ve french pressu probíhá filtrace přes sítko, kávu je tedy potřeba namlít na hrubo – sítko totiž zachytí jen větší částečky kávy.
Jemné
Konzistence po semletí je někde na začátku cesty mezi cukrem krupicí a hrubou moukou a je určena pro použití v moka konvičce.
Velmi jemné
Hodí se pro espresso. Pokud je káva příliš hrubá, espresso bude slabé. V případě, že to s jemností přeženete, tomu bude naopak – výsledek bude mít hořkou chuť.
Extra jemné
Je skvělé pro džezvu a přípravu arabské (turecké) kávy.
Text Eva Hořánková
Foto PX FUEL, Dr. Oetker, tescorecepty.cz, PC FUEL