Domů     Únava jako nemoc
Únava jako nemoc
2.3.2021

Ty tam jsou naštěstí časy, kdy bezradná medicína řešila dlouhodobou únavu jako psychiatrický problém. Dnes už se ví, že únava může být skutečně fyzickou nemocí a světélko naděje na zlepšení stavu lidí, kteří jí trpí, září stále jasněji.

Pro upřesnění: Chronická únava není totéž jako únavový syndrom, i když se to může zdát. Dlouhodobá únava je doprovodným jevem jiných chorob, nejčastěji deprese a poruchy štítné žlázy.

Naproti tomu chronický únavový syndrom je sám nemocí, má i odborný název, který zní myalgická encefalomyelitida. Za těmi obtížně vyslovitelnými slovy se skrývá shrnutí hlavních potíží. Vedle únavy jsou pro ni totiž typické stěhovavé bolesti svalů a kloubů.

Může to začít angínou

Často to bývá angína s těžším průběhem, chřipka nebo podobné zánětlivé onemocnění, které se stane spouštěčem chronického únavového syndromu. Zánět sice ustoupí, ale tělo jako by se nedokázalo vzpamatovat.

Ochromující únava neustupuje a brání zvládání i běžných každodenních činností. I ranní hygiena může být úkol na hranici sil člověka s chronickým únavovým syndromem. Zamlžené je i myšlení, potíže dělá soustředění a zhoršuje se paměť.

K obrazu nemoci ještě patří už zmíněné stěhovavé bolesti ve svalech a kloubech, zvětšené mízní uzliny, někdy i lehká závrať a střevní potíže. Celkový pocit odpovídá počínající viróze, jenže trvá měsíce, někdy i roky, aniž by ustupoval.

Co se to děje?

To bohužel medicína úplně přesně neví, vychází ale z toho, že jde o poruchu imunity vyvolanou předchozím infekčním onemocněním. Tu doprovází také těžká porucha hospodařením s energií v těle, které od onoho onemocnění běží jen na úsporný režim.

Něco podobného se děje u zvířat při zimním spánku. Snaha o překonání této slabosti například cvičením není řešením vede jen k ještě horší únavě, proto od těchto pokusů lékaři odrazují.

Co zmůže medicína

Onemocnění se dá laboratorně potvrdit změnami v imunitních hodnotách. Cílená léčba bohužel zatím neexistuje, a tak se ošetření zaměřuje na snížení bolestivosti a na ovlivnění imunitního systému.

Zlepšení může přinést také podávání vitaminu D, který je důležitý pro obranyschopnost těla, dále vitaminy B1, B6 a B12 pro zlepšení psychického stavu a nervové zklidnění, prospívat může i zinek a hořčík.

Onemocnění se může spontánně zmírnit, ale při další zátěži pro imunitní systém se zpravidla zase příznaky zhorší.

Čím si pomůžeme sami

– Kvalitní jídelníček

Důležité je nehladovět a nešidit se náhražkami potravin, ale naopak jíst kvalitní bílkoviny. To znamená maso, vejce i nízkotučné mléčné výrobky.

Bílkoviny jsou nezbytné pro fungování imunitního systému, při nedostatku by je tělo nouzově získávalo odbouráváním svalů.

Při stresu, který únavový syndrom nutně vyvolává, se navíc ztrácejí ve vyšší míře důležité minerály, hlavně vápník a hořčík, a vitaminy řady B. To znamená opět jíst libové maso a mléčné výrobky, ale také zeleninu, ořechy a semínka.

– Cílené zklidnění

Překvapivě dobré výsledky může mít pravidelné cvičení jógy nebo meditace. V obou případech jde o zklidnění emocí a zpomalení zběsilého kolotoče myšlenek. Ty nás, aniž bychom si to uvědomovali, připravují o značnou část energie.

Právě ta může být pro momentální stav únavového syndromu rozhodující. Odložit stresující myšlenky a ponořit se do vnitřního klidu pak dává šanci využít energii, kterou tělo má k dispozici, k užitečnějšímu a příjemnějšímu účelu.

Když je to „jen“ chronická únava

Malátnost a slabost, které se odpočinkem nezlepšují, doprovázejí řadu nemocí, ale mohou být i důsledkem vnějších vlivů. Únavou může tělo reagovat na nedostatek živin u nevhodného jídelníčku nebo na chemické látky, které mohou být v jídle, pití nebo ovzduší.

Bývají to pesticidy, cigaretový kouř, kosmetické látky a průmyslové exhalace. Může jít i o tzv. syndrom nemocných interiérů, tedy o následky pobytu v budovách s příliš suchým vzduchem a škodlivinami, které se uvolňují ze stavebních materiálů a vybavení. Častěji přecitlivělostí na chemikálie trpívají ženy.

Chudokrevnost

To je velmi běžná a současně velice podceňovaná příčina vleklé únavy především u žen. Důvod nedostatku energie je v tomto případě zjevný: Kvůli sníženému množství červených krvinek se k tkáním dostává méně kyslíku.

Kyslík je přitom pro buňky nepostradatelným „palivem“, takže méně kyslíku znamená méně energie. Současně vázne také odvádění oxidu uhličitého z tkání. Následkem je chronická únava, nevýkonnost, slabost a stálá spavost.

Anémie může mít různé příčiny, nevzniká jen při nedostatku železa na jídelníčku. Mohou se za tím skrývat například poruchy vstřebávání vitaminu B12 či vadné nastavení hormonálního řízení tvorby krve.

Zkrátka pouze změnou jídelníčku se chudokrevnost nemusí podařit odstranit, je nutné najít příčinu a trpělivě ji léčit.

Tip: Drtivá většina z nás trpí nedostatkem vitaminu B9 čili kyseliny listové. Následky jsou dalekosáhlé, především mezi ně patří chronická únava, ale také porucha tvorby krve.

Proto nezapomínejte denně jíst zelenou listovou zeleninu a s mírou i játra, což jsou po pivovarských kvasnicích hlavní zdroje tohoto vitaminu.

Porucha štítné žlázy

Štítná žláza je jedním z hlavních center energetického řízení organismu. Jakékoli vychýlení z normální funkce má proto ohromný dopad na celé tělo.

Když se ze štítné žlázy dostává do krve nižší množství hormonů, tělo přejde na úsporný režim při vydávání energie. Proto se ozve nevysvětlitelná únava a malátnost, kdy odpočinek nestačí k nabrání nových sil.

Snížené spalování energie se projeví i náhlým nárůstem váhy a zimomřivostí.

Bohužel poruchy štítné žlázy jsou u nás poměrně časté, uvádí se, že ve věku 40 let je sníženou produkcí hormonů štítné žlázy postižena každá třetí žena a tento počet s věkem ještě narůstá. Většina postižených přitom nemá tušení, že touto poruchou trpí.

Příznaky jsou totiž neurčité, vedle únavy je to náladovost, časté pocity chladu nebo přibývání na váze. Projevy onemocnění se přitom dají jednoduše upravit hormonální léčbou.

Čeho si všímat

Máte často špatnou náladu?

Je vám stále zima a nedokážete se zahřát?

Změnila se vám v krátké době výrazně tělesná váha?

Máte potíže usnout nebo spát celou noc bez probuzení?

Škrtí vás oblečení kolem krku?

Míváte pocit „knedlíku v krku“ a není to stresem?

Deprese

Únava při depresi může být tak silná, že znemožní i nejjednodušší denní činnosti. Není jen projevem nechuti cokoli dělat, ale následkem biochemických procesů, které při depresi v těle probíhají.

Stav může dospět až k úplnému ochromení, kdy je obtížným úkolem i vstát z postele a připravit si snídani. Ochromenost přitom často doprovází nespavost, typická probouzením brzy ráno, kdy už nelze usnout. Nevyspání pak únavu způsobenou depresí ještě zvyšuje.

Dlouhodobý stres

Tělesná reakce na ohrožující situaci je u nás stejná jako u našich pravěkých předků. Stresové hormony zrychlí tep i dýchání a vyplaví do krve zásobní cukr, abychom měli dost energie na vlastní obranu nebo útěk.

Tento mechanismus funguje dobře, pokud nebezpečí trvá krátce. Při dlouhodobém stresu se ale energetické zásoby nestačí obnovovat a následkem je obrovská únava, od níž nepomáhá odpočinek.

Narůstající únava ovšem stres ještě zvyšuje, až vzniká uzavřený kruh, kdy strach z nedostatku sil plodí stres a ten pak další únavu.

Řešení dlouhodobého stresu je komplikované. Musí zahrnout jak reálnou situaci, která ho vyvolala, tak i zklidnění psychiky a pohyb v přírodě jako relaxační a současně posilující aktivity pro tělo.

Zkuste uklidňující byliny

– Třezalka

Uvolňuje nervové napětí a tím pomáhá usnout. Třezalka je velmi účinná, ale je třeba opatrnosti, protože ovlivňuje účinky řady léků. Proto je vhodné zeptat se v lékárně, zda třezalka není v kombinaci s vašimi léky problematická. Dostupná je v podobě kapslí, tablet nebo jako tinktura.

– Kozlík

Osvědčená bylina proti nervovému podráždění, ale je nutné dodržovat dávkování. Pokud to přeženete, kozlík podráždění ještě zvýší. K mání je v tabletách i v tradiční podobě tinktury.

– Levandule

Její uklidňující účinky se nejlépe uplatní při koupeli. Pokud si ji chcete připravit sami, pak se na jednu lázeň doporučuje spařit 4 hrsti levandule 4 l vody. Necháme louhovat a po 15 minutách nalijeme do vany.

Srdeční potíže

Nadměrná únava může být příznakem srdečních poruch, typická je u vad chlopní, které se jinak mohou dlouho projevovat jen nevýznamným šelestem. Pokud se přidruží dlouhodobá nevysvětlitelná únava, může signalizovat zhoršování vady.

Únavností a nevýkonností se projevují i další srdeční onemocnění, ne vždy se srdce ozve svíravou bolestí. Proto pocity, že vám „došly baterky“ nepodceňujte, a proberte je se svým praktikem.

Přehlížené záněty a infekce

Mohou to být zánětlivá ložiska u kořenů zubů, neřešené gynekologické potíže i skryté infekce, u nichž netušíme, že jsme se vůbec nakazili.

EB viróza se může stát zdrojem potíží při vyčerpání a opakovaně znovu vzplanout.

Ehrlichióza je další infekce přenášená klíšťaty a je stejně zákeřná jako borelióza. Původcem je bakterie vnikající do bílých krvinek. Tam se pomnoží a nakonec krvinku zlikviduje.

Příznaky jsou často nevýznamné, kromě únavy to může být bolest hlavy nebo stav lehké chřipky.

Chlamydie patří k původcům oněch gynekologických potíží, které často necháváme bez léčení. Chlamydií je ovšem více druhů a mohou napadnout také plíce a vést k vleklým a špatně léčitelným potížím, kde je únava významným průvodním jevem.

Onemocnět můžeme i chlamydiovými infekcemi zvířat, například od papoušků. I ty probíhají jako nevýrazná chřipka, kterou se nedaří vyléčit.

2 výživové tipy

– Pozor na sladkosti! Při únavě tíhneme k rychlým zdrojům energie, tedy ke sladkostem. To v menší míře pomáhá, abychom se cítili lépe, ale jakmile jíme sladkostí moc, propad energie se naopak zvýší.

Proto je lepší spoléhat na přirozeně sladké ovoce a naučit se vychutnávat přirozenou sladkost dušené nebo pečené zeleniny.

– Jezte bílkoviny: Stresový hormon kortizol odbourává bílkoviny ze svalů, proto potřebujeme jíst kvalitní bílkoviny, libové maso, vejce i nízkotučné mléčné výrobky. Na jídelníčku by měly být pravidelně a při únavě a nemoci zvlášť.

Text: Lenka Korandová, foto: PX FUEL

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
17.6.2024
Máme jen sedět a čekat, až se štěstí na nás usměje, anebo je nutné se o něj přičinit? Známý americký spisovatel Nathaniel Hawthorne kdysi prohlásil, že štěstí je jako motýl: „Čím víc ho pronásledujeme, tím víc nám bude unikat. Pokud však upřeme pozornost jinam, přilétne a tiše se posadí na naše rameno.“ Tím je vlastně řečeno vše a téma bychom zde mohli uzavřít. Jenže ono to se štěstím není až tak
12.6.2024
Nevěříte? Je to nemoc kloubů, která dokonale využívá náš životní styl. Proto už dnes není spojována se stářím, ale se středním věkem. Artróza je degenerativní  onemocnění, které může trápit všechny klouby v těle. Projevuje se ztenčením či proděravěním kloubní chrupavky, což způsobuje tření nechráněných kostí a z toho vyplývající citelné bolesti. Postihuje až 17 % lidí do 45 let a 60 % lidí star
6.6.2024
To je zásadní otázka, protože potíže mohou být k nerozeznání podobné. S rychlým rozlišením obou stavů mohou mít problém také zdravotníci. A protože infarkt přímo ohrožuje život, dostává přednost léčebný postup pro záchrannu srdce. To ovšem člověku v záchvatu paniky nepomůže a naopak pacienta zbytečně zatíží. Pokud vás ani jeden z těchto velice nepříjemných stavů nepostihl, podívejte, čím se moho
4.6.2024
Nohám a zvláště chodidlům bychom měli dopřát takovou péči, abychom si po celé jaro a léto mohli užívat lehký krok. Na teplejší období v roce měníme obuv za lehčí, a tak je namístě dopřát chodidlům pečující kúru. Jenže jaký přípravek vybrat, když je jich na trhu tolik? Je téměř jedno, jaké značce dáte přednost, mnohem důležitější je chodidlům dopřát péči komplexní. Začněte od koupele, předtím si p
reklama
reklama
Šikovné tipy
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
nejsemsama.cz
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
Mnoho českých turistů každoročně vybírá pro letní dovolenou Chorvatsko. Která místa tu jsou ta nejlepší, a vyplatí se proto o nich přemýšlet? Dalmácie Naprostou většinu pláží v Dalmácii pokrývají drobné kamínky a pláže poměrně rychle klesají pod vodní hladinu. Příjemné okamžiky určitě strávíte na pláži Zlatni rat, která se nachází v Brači. Pozoruhodné je, že
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
historyplus.cz
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
Mladý litevský kníže se žení, aby posílil vztahy své země se sousedním mocným Polskem. Až bude o půl století později ležet na smrtelné posteli, bude jméno jeho rodu znát celá Evropa. Litevské velkoknížectví existuje už osm desítek let, když se vlády ujímá dynastie Gediminovců, odvozující svůj původ od knížete Gediminase (asi 1275–1341). Ten položí základy
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
epochalnisvet.cz
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
Tým botaniků odhalil významné změny v rozšíření druhů české květeny. Jejich studie analyzovala ústup i šíření jednotlivých druhů flóry na českém území od roku 1960. Nová studie vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR, Univerzitou Karlovou a Vídeňskou univerzitou a byla publikována v mezinárodním odborném časopise Biological Conservation.
Poznala Baroňová toho pravého?
nasehvezdy.cz
Poznala Baroňová toho pravého?
V nekonečné Ulici má po svém boku milujícího manžela a tři potomky. Ve skutečnosti ale představitelka Ivy Klímové takové štěstí v osobním životě nemá. Hana Baroňová (39) oslaví v listopadu jubileum
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
iluxus.cz
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
Pražská palírna Garage22 funguje teprve čtvrtým rokem, přesto se na nápojovou scénu už stihla zapsat výrazným písmem. A to nejen na tu českou. Letošní novinka z produkce holešovické destilerie je již
Libanonský tabbouleh
tisicereceptu.cz
Libanonský tabbouleh
Můžete si připravit i netradiční variantu, kdy místo bulguru použijete kuskus nebo quinou. Suroviny 150 g bulguru 4 rajčata 1 okurka 1 červená cibule 2 jarní cibulky 1 a ½ svazku hladkolist
Děsivý Bullebak: Mohl existovat fantom amsterdamských kanálů?
enigmaplus.cz
Děsivý Bullebak: Mohl existovat fantom amsterdamských kanálů?
Délka vodních kanálů v nizozemském Amsterdamu přesahuje sto kilometrů. Většina z nich je navíc splavná lodí. Klene se nad nimi přes jeden tisíc mostů. Když se z nich zadíváte na temnou vodu kanálů-gra
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
21stoleti.cz
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
V České republice je každoročně diagnostikováno více než 6 000 pacientů s rakovinou plic, více než 5 000 jich na zhoubný karcinom plic každý rok zemře. Tento typ rakoviny má relativně nízkou úspěšnost
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
epochanacestach.cz
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
Úcta k zemřelým se projevuje v každém koutě světa i naší republiky trochu jinak. Šumavští si osvojili velmi svérázný zvyk – stavění umrlčích prken, ze kterých se stalo podivné memento smrti a prostředek, jakým mrtvé uctívat a často i s nimi promlouvat. Mohla v sobě lože nebožtíků soustřeďovat negativní energii zemřelých a prostupovat i do
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
epochaplus.cz
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se
Poslední cinkání dědových klíčů
skutecnepribehy.cz
Poslední cinkání dědových klíčů
Dětství jsem strávila u prarodičů. Když děda ležel v nemocnici v kómatu, zažila jsem něco, co si nedokážu rozumově vysvětlit. S dědečkem Václavem jsme měli opravdu nádherný vztah. Byl spíš jako můj táta, kterého jsem nikdy nepoznala. Odmala jsme s bratrem a mamkou žili u prarodičů. Strávila jsem tam krásné dětství. Milovaný dědeček K bytovce, kde jsme žili, patřila rozlehlá zahrádka. Děda na
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –