Domů     Únava jako nemoc
Únava jako nemoc
2.3.2021

Ty tam jsou naštěstí časy, kdy bezradná medicína řešila dlouhodobou únavu jako psychiatrický problém. Dnes už se ví, že únava může být skutečně fyzickou nemocí a světélko naděje na zlepšení stavu lidí, kteří jí trpí, září stále jasněji.

Pro upřesnění: Chronická únava není totéž jako únavový syndrom, i když se to může zdát. Dlouhodobá únava je doprovodným jevem jiných chorob, nejčastěji deprese a poruchy štítné žlázy.

Naproti tomu chronický únavový syndrom je sám nemocí, má i odborný název, který zní myalgická encefalomyelitida. Za těmi obtížně vyslovitelnými slovy se skrývá shrnutí hlavních potíží. Vedle únavy jsou pro ni totiž typické stěhovavé bolesti svalů a kloubů.

Může to začít angínou

Často to bývá angína s těžším průběhem, chřipka nebo podobné zánětlivé onemocnění, které se stane spouštěčem chronického únavového syndromu. Zánět sice ustoupí, ale tělo jako by se nedokázalo vzpamatovat.

Ochromující únava neustupuje a brání zvládání i běžných každodenních činností. I ranní hygiena může být úkol na hranici sil člověka s chronickým únavovým syndromem. Zamlžené je i myšlení, potíže dělá soustředění a zhoršuje se paměť.

K obrazu nemoci ještě patří už zmíněné stěhovavé bolesti ve svalech a kloubech, zvětšené mízní uzliny, někdy i lehká závrať a střevní potíže. Celkový pocit odpovídá počínající viróze, jenže trvá měsíce, někdy i roky, aniž by ustupoval.

Co se to děje?

To bohužel medicína úplně přesně neví, vychází ale z toho, že jde o poruchu imunity vyvolanou předchozím infekčním onemocněním. Tu doprovází také těžká porucha hospodařením s energií v těle, které od onoho onemocnění běží jen na úsporný režim.

Něco podobného se děje u zvířat při zimním spánku. Snaha o překonání této slabosti například cvičením není řešením vede jen k ještě horší únavě, proto od těchto pokusů lékaři odrazují.

Co zmůže medicína

Onemocnění se dá laboratorně potvrdit změnami v imunitních hodnotách. Cílená léčba bohužel zatím neexistuje, a tak se ošetření zaměřuje na snížení bolestivosti a na ovlivnění imunitního systému.

Zlepšení může přinést také podávání vitaminu D, který je důležitý pro obranyschopnost těla, dále vitaminy B1, B6 a B12 pro zlepšení psychického stavu a nervové zklidnění, prospívat může i zinek a hořčík.

Onemocnění se může spontánně zmírnit, ale při další zátěži pro imunitní systém se zpravidla zase příznaky zhorší.

Čím si pomůžeme sami

– Kvalitní jídelníček

Důležité je nehladovět a nešidit se náhražkami potravin, ale naopak jíst kvalitní bílkoviny. To znamená maso, vejce i nízkotučné mléčné výrobky.

Bílkoviny jsou nezbytné pro fungování imunitního systému, při nedostatku by je tělo nouzově získávalo odbouráváním svalů.

Při stresu, který únavový syndrom nutně vyvolává, se navíc ztrácejí ve vyšší míře důležité minerály, hlavně vápník a hořčík, a vitaminy řady B. To znamená opět jíst libové maso a mléčné výrobky, ale také zeleninu, ořechy a semínka.

– Cílené zklidnění

Překvapivě dobré výsledky může mít pravidelné cvičení jógy nebo meditace. V obou případech jde o zklidnění emocí a zpomalení zběsilého kolotoče myšlenek. Ty nás, aniž bychom si to uvědomovali, připravují o značnou část energie.

Právě ta může být pro momentální stav únavového syndromu rozhodující. Odložit stresující myšlenky a ponořit se do vnitřního klidu pak dává šanci využít energii, kterou tělo má k dispozici, k užitečnějšímu a příjemnějšímu účelu.

Když je to „jen“ chronická únava

Malátnost a slabost, které se odpočinkem nezlepšují, doprovázejí řadu nemocí, ale mohou být i důsledkem vnějších vlivů. Únavou může tělo reagovat na nedostatek živin u nevhodného jídelníčku nebo na chemické látky, které mohou být v jídle, pití nebo ovzduší.

Bývají to pesticidy, cigaretový kouř, kosmetické látky a průmyslové exhalace. Může jít i o tzv. syndrom nemocných interiérů, tedy o následky pobytu v budovách s příliš suchým vzduchem a škodlivinami, které se uvolňují ze stavebních materiálů a vybavení. Častěji přecitlivělostí na chemikálie trpívají ženy.

Chudokrevnost

To je velmi běžná a současně velice podceňovaná příčina vleklé únavy především u žen. Důvod nedostatku energie je v tomto případě zjevný: Kvůli sníženému množství červených krvinek se k tkáním dostává méně kyslíku.

Kyslík je přitom pro buňky nepostradatelným „palivem“, takže méně kyslíku znamená méně energie. Současně vázne také odvádění oxidu uhličitého z tkání. Následkem je chronická únava, nevýkonnost, slabost a stálá spavost.

Anémie může mít různé příčiny, nevzniká jen při nedostatku železa na jídelníčku. Mohou se za tím skrývat například poruchy vstřebávání vitaminu B12 či vadné nastavení hormonálního řízení tvorby krve.

Zkrátka pouze změnou jídelníčku se chudokrevnost nemusí podařit odstranit, je nutné najít příčinu a trpělivě ji léčit.

Tip: Drtivá většina z nás trpí nedostatkem vitaminu B9 čili kyseliny listové. Následky jsou dalekosáhlé, především mezi ně patří chronická únava, ale také porucha tvorby krve.

Proto nezapomínejte denně jíst zelenou listovou zeleninu a s mírou i játra, což jsou po pivovarských kvasnicích hlavní zdroje tohoto vitaminu.

Porucha štítné žlázy

Štítná žláza je jedním z hlavních center energetického řízení organismu. Jakékoli vychýlení z normální funkce má proto ohromný dopad na celé tělo.

Když se ze štítné žlázy dostává do krve nižší množství hormonů, tělo přejde na úsporný režim při vydávání energie. Proto se ozve nevysvětlitelná únava a malátnost, kdy odpočinek nestačí k nabrání nových sil.

Snížené spalování energie se projeví i náhlým nárůstem váhy a zimomřivostí.

Bohužel poruchy štítné žlázy jsou u nás poměrně časté, uvádí se, že ve věku 40 let je sníženou produkcí hormonů štítné žlázy postižena každá třetí žena a tento počet s věkem ještě narůstá. Většina postižených přitom nemá tušení, že touto poruchou trpí.

Příznaky jsou totiž neurčité, vedle únavy je to náladovost, časté pocity chladu nebo přibývání na váze. Projevy onemocnění se přitom dají jednoduše upravit hormonální léčbou.

Čeho si všímat

Máte často špatnou náladu?

Je vám stále zima a nedokážete se zahřát?

Změnila se vám v krátké době výrazně tělesná váha?

Máte potíže usnout nebo spát celou noc bez probuzení?

Škrtí vás oblečení kolem krku?

Míváte pocit „knedlíku v krku“ a není to stresem?

Deprese

Únava při depresi může být tak silná, že znemožní i nejjednodušší denní činnosti. Není jen projevem nechuti cokoli dělat, ale následkem biochemických procesů, které při depresi v těle probíhají.

Stav může dospět až k úplnému ochromení, kdy je obtížným úkolem i vstát z postele a připravit si snídani. Ochromenost přitom často doprovází nespavost, typická probouzením brzy ráno, kdy už nelze usnout. Nevyspání pak únavu způsobenou depresí ještě zvyšuje.

Dlouhodobý stres

Tělesná reakce na ohrožující situaci je u nás stejná jako u našich pravěkých předků. Stresové hormony zrychlí tep i dýchání a vyplaví do krve zásobní cukr, abychom měli dost energie na vlastní obranu nebo útěk.

Tento mechanismus funguje dobře, pokud nebezpečí trvá krátce. Při dlouhodobém stresu se ale energetické zásoby nestačí obnovovat a následkem je obrovská únava, od níž nepomáhá odpočinek.

Narůstající únava ovšem stres ještě zvyšuje, až vzniká uzavřený kruh, kdy strach z nedostatku sil plodí stres a ten pak další únavu.

Řešení dlouhodobého stresu je komplikované. Musí zahrnout jak reálnou situaci, která ho vyvolala, tak i zklidnění psychiky a pohyb v přírodě jako relaxační a současně posilující aktivity pro tělo.

Zkuste uklidňující byliny

– Třezalka

Uvolňuje nervové napětí a tím pomáhá usnout. Třezalka je velmi účinná, ale je třeba opatrnosti, protože ovlivňuje účinky řady léků. Proto je vhodné zeptat se v lékárně, zda třezalka není v kombinaci s vašimi léky problematická. Dostupná je v podobě kapslí, tablet nebo jako tinktura.

– Kozlík

Osvědčená bylina proti nervovému podráždění, ale je nutné dodržovat dávkování. Pokud to přeženete, kozlík podráždění ještě zvýší. K mání je v tabletách i v tradiční podobě tinktury.

– Levandule

Její uklidňující účinky se nejlépe uplatní při koupeli. Pokud si ji chcete připravit sami, pak se na jednu lázeň doporučuje spařit 4 hrsti levandule 4 l vody. Necháme louhovat a po 15 minutách nalijeme do vany.

Srdeční potíže

Nadměrná únava může být příznakem srdečních poruch, typická je u vad chlopní, které se jinak mohou dlouho projevovat jen nevýznamným šelestem. Pokud se přidruží dlouhodobá nevysvětlitelná únava, může signalizovat zhoršování vady.

Únavností a nevýkonností se projevují i další srdeční onemocnění, ne vždy se srdce ozve svíravou bolestí. Proto pocity, že vám „došly baterky“ nepodceňujte, a proberte je se svým praktikem.

Přehlížené záněty a infekce

Mohou to být zánětlivá ložiska u kořenů zubů, neřešené gynekologické potíže i skryté infekce, u nichž netušíme, že jsme se vůbec nakazili.

EB viróza se může stát zdrojem potíží při vyčerpání a opakovaně znovu vzplanout.

Ehrlichióza je další infekce přenášená klíšťaty a je stejně zákeřná jako borelióza. Původcem je bakterie vnikající do bílých krvinek. Tam se pomnoží a nakonec krvinku zlikviduje.

Příznaky jsou často nevýznamné, kromě únavy to může být bolest hlavy nebo stav lehké chřipky.

Chlamydie patří k původcům oněch gynekologických potíží, které často necháváme bez léčení. Chlamydií je ovšem více druhů a mohou napadnout také plíce a vést k vleklým a špatně léčitelným potížím, kde je únava významným průvodním jevem.

Onemocnět můžeme i chlamydiovými infekcemi zvířat, například od papoušků. I ty probíhají jako nevýrazná chřipka, kterou se nedaří vyléčit.

2 výživové tipy

– Pozor na sladkosti! Při únavě tíhneme k rychlým zdrojům energie, tedy ke sladkostem. To v menší míře pomáhá, abychom se cítili lépe, ale jakmile jíme sladkostí moc, propad energie se naopak zvýší.

Proto je lepší spoléhat na přirozeně sladké ovoce a naučit se vychutnávat přirozenou sladkost dušené nebo pečené zeleniny.

– Jezte bílkoviny: Stresový hormon kortizol odbourává bílkoviny ze svalů, proto potřebujeme jíst kvalitní bílkoviny, libové maso, vejce i nízkotučné mléčné výrobky. Na jídelníčku by měly být pravidelně a při únavě a nemoci zvlášť.

Text: Lenka Korandová, foto: PX FUEL

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
30.4.2025
Oči jsou okno do duše a umožňují vnímat krásy světa. Denně jim ale dáváme pořádně zabrat používáním mobilů a počítačů, namáháme je při čtení knih i sledování televize. Odpočinou si jen zřídka. Výsledkem je únava, pálení, suchost i zhoršování zraku. Pomohou účinná cvičení. Dobře poslouží jako první pomoc i ke zlepšení zraku. Při pravidelném praktikování se oči zvětší a rozzáří a vy budete působit
28.4.2025
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud vám ale sněží na ramena nebo prosvítají ve vlasech, nastal probl
24.4.2025
Jen málokteré léky mají tak rozporuplnou pověst jako právě antidepresiva. A také kolem nich panuje spousta mýtů. Každý z nás se může ocitnout v náročné životní situaci, kterou nezvládá, například úmrtí blízké osoby, nepříznivý zdravotní stav, rozvod a podobně, a depresivní stavy jsou tu. A že je to někdy stav k nevydržení, potvrdí každý, kdo to zažil. Jenže mnozí se léčby antidepresivy z různých
22.4.2025
Asi tušíte, o čem bude řeč: O prokrastinaci. I když je to modní téma, rozhodně nejde o banalitu. Prokrastinace totiž není vznešenější slovo pro lenost. Už se vám to stalo? Máte spoustu práce, ale ne a ne se donutit ji zdolat. Napadá vás spousta argumentů, proč to nejde. Jak to, že člověk odsouvá své povinnosti nebo je vůbec nevyřídí? Práce za to nemůže Jedno je jisté. Důvody jsou v nás. T
10.4.2025
Nemusí to být ani tolik, ale jestli už se těšíte na jarní procházky nebo výlety, určitě se podívejte, jestli náhodou nepotřebujete nové boty. Je totiž nejvyšší čas, protože chvilku budete hledat ty pravé a musíte je přece trochu vyšlapat, než se vydáte na cesty. A podle čeho vybírat? Kam vás nohy povedou? Řiďte se tím, kde budete nejčastěji chodit. Protože základní výběr byste měli udělat podle
reklama
Šikovné tipy
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Velikonoční čepičky s oušky
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: – háček 2,5 mm – bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), […]
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Epocha slaví na Pražském hradě
epochanacestach.cz
Epocha slaví na Pražském hradě
Časopis Epocha má letos 20. narozeniny a takové kulatiny je potřeba řádně oslavit. Naše nejvěrnější čtenáře jsme proto 24. dubna pozvali do prostoru vskutku epochálního – do Rudolfovy slévárny v areálu Pražského hradu, kde se kdysi natáčel film Císařům pekař – Pekařův císař a kde o patro výš psal u piva Svatopluk Čech svůj Epochální
Vědci zjistili, co stojí za časným nástupem kolorektálního karcinomu
21stoleti.cz
Vědci zjistili, co stojí za časným nástupem kolorektálního karcinomu
Mnoho zemí je v posledních desetiletích svědkem strmého nárůstu počtu případů rakoviny střev u mladých dospělých. Za příčinu byla označena průmyslově zpracovaná strava, stoupající míra obezity a nedos
Aktivita klíšťat roste. Kdo je nejvíce ohrožen klíšťovou encefalitidou?
epochalnisvet.cz
Aktivita klíšťat roste. Kdo je nejvíce ohrožen klíšťovou encefalitidou?
Sezóna nejnenáviděnějších parazitů se vrací. Už na konci března byla aktivita klíšťat na Moravě, ale také ve východních Čechách na středním stupni. Klíšťata mohou přenášet nebezpečné nemoci, mezi nejzávažnější patří klíšťová encefalitida, virové onemocnění napadající nervový systém, které může vést k dlouhodobým zdravotním komplikacím.   Nechtěný primát Podle aktuálních dat patří Česká republika dlouhodobě
Rychlý fazolový guláš
tisicereceptu.cz
Rychlý fazolový guláš
Luštěniny bychom si měli dopřávat častěji, a to platí zvlášť v chladnějším počasí. Fazolový guláš (nebo hustou polévku, chcete-li) můžete připravit i bez masa. Potřebujete 2 plechovky fazolí (bí
Nechte se unést! Nejkrásnější trasy vzdušnou čarou po Česku
nejsemsama.cz
Nechte se unést! Nejkrásnější trasy vzdušnou čarou po Česku
Bývají označovány jako mladší bratři cest, silnic a chodníků. Většinou překonávají nejrůznější bariéry a klenou se nad malebnými údolími i řekami. Řeč je o mostech a viaduktech. Podívejte se spolu s námi na ty nejpozoruhodnější, které v Česku máme. Jurkovičův most – Nové Město nad Metují Most jako z pohádky, tak nazývají místní svůj unikátní krytý
Nový Citroën C5 Aircross odhalen
iluxus.cz
Nový Citroën C5 Aircross odhalen
Uvedením nového C5 Aircross na trh Citroën dokončil kompletní obnovu své modelové řady, na které pracoval necelé dva roky. Nový C5 Aircross představuje jako nová vlajková loď značky to nejlepší z know
Kobylka Mánička přinesla sestře štěstí
skutecnepribehy.cz
Kobylka Mánička přinesla sestře štěstí
Moje sestra byla posedlá láskou ke koním. V osmnácti si svůj sen částečně splnila, když dostala od maminky peníze, které jí našetřila. Získala tak víc, než tehdy doufala. Nebyli jsme žádní boháči. Zejména po smrti otce se měla maminka co ohánět. Ale i tak se jí dařilo nám, třem dcerám, něco naspořit, což považuji dodnes za neuvěřitelné.
Francouzská elegance s výraznými doplňky
rezidenceonline.cz
Francouzská elegance s výraznými doplňky
Bílé srdce neoklasicistního bytu bije v tepu moderního nábytku výrazných barev. Kosmopolitní apartmá v centru Moskvy, nacházející se v prestižní rezidenční čtvrti v blízkosti parku Sokolniki, je dokonalým příkladem propojení historického ducha se současným designem. Realizace konceptu interiéru se ujala Oksana Salberg-Vachnadze z významného ateliéru O2 Design Moscow Studio. Její návrh dostal ocenění v mezinárodní
7 nejostudnějších porážek starověku: Kdy se mocné říše ocitly na pokraji zkázy?
historyplus.cz
7 nejostudnějších porážek starověku: Kdy se mocné říše ocitly na pokraji zkázy?
Bitva na Katalaunských polích se pro hunské nájezdníky nevyvíjí zrovna příznivě. Římané pod velením Flavia Aetia vědí, že dnes bojují o osud Západořímské říše, a je to znát. Attila zvaný Bič boží, který doposud nepoznal hořkost porážky, neumí pro něj neobvyklou situaci vyřešit. Pokud bude situace zoufalá, je pevně rozhodnut to sám skoncovat. Nepřítel mu
Nebezpečný sharktopus: Dovolená na pláži se může změnit v boj o holý život!
enigmaplus.cz
Nebezpečný sharktopus: Dovolená na pláži se může změnit v boj o holý život!
Léto je v plném proudu a písečná pláž Bavaro v Karibiku čelí návalu turistů. Náhle se ale ozve zděšený výkřik plavčíka: „Pozor žralok! Za jednou dívkou v moři se totiž objeví podezřelé obrysy. Záchran
Valí se na Slováčka další rána?
nasehvezdy.cz
Valí se na Slováčka další rána?
Před pár dny se musel naposledy rozloučit se svou milovanou dcerou Annou Slováčkovou (†29), která podlehla zákeřné rakovině. Ještě předtím, než se vůbec stihl slavný hudebník Felix Slováček (81) vzpa
Společnost a moc v Incké říši: Od panovníka k obětním pannám
epochaplus.cz
Společnost a moc v Incké říši: Od panovníka k obětním pannám
Jak fungovala složitá sociální struktura Incké říše? Kdo stál na vrcholu moci a jaké povinnosti a výsady z toho plynuly? Ponořte se do světa panovníků, jejich sester-manželek a tajemných „panen Slunce“, které plnily důležitou roli v náboženském i politickém životě říše. Odhalíme také neobvyklé praktiky, jako byly lebeční deformace a přísné tresty za porušení zákonů.