Domů     Únava jako nemoc
Únava jako nemoc
2.3.2021

Ty tam jsou naštěstí časy, kdy bezradná medicína řešila dlouhodobou únavu jako psychiatrický problém. Dnes už se ví, že únava může být skutečně fyzickou nemocí a světélko naděje na zlepšení stavu lidí, kteří jí trpí, září stále jasněji.

Pro upřesnění: Chronická únava není totéž jako únavový syndrom, i když se to může zdát. Dlouhodobá únava je doprovodným jevem jiných chorob, nejčastěji deprese a poruchy štítné žlázy.

Naproti tomu chronický únavový syndrom je sám nemocí, má i odborný název, který zní myalgická encefalomyelitida. Za těmi obtížně vyslovitelnými slovy se skrývá shrnutí hlavních potíží. Vedle únavy jsou pro ni totiž typické stěhovavé bolesti svalů a kloubů.

Může to začít angínou

Často to bývá angína s těžším průběhem, chřipka nebo podobné zánětlivé onemocnění, které se stane spouštěčem chronického únavového syndromu. Zánět sice ustoupí, ale tělo jako by se nedokázalo vzpamatovat.

Ochromující únava neustupuje a brání zvládání i běžných každodenních činností. I ranní hygiena může být úkol na hranici sil člověka s chronickým únavovým syndromem. Zamlžené je i myšlení, potíže dělá soustředění a zhoršuje se paměť.

K obrazu nemoci ještě patří už zmíněné stěhovavé bolesti ve svalech a kloubech, zvětšené mízní uzliny, někdy i lehká závrať a střevní potíže. Celkový pocit odpovídá počínající viróze, jenže trvá měsíce, někdy i roky, aniž by ustupoval.

Co se to děje?

To bohužel medicína úplně přesně neví, vychází ale z toho, že jde o poruchu imunity vyvolanou předchozím infekčním onemocněním. Tu doprovází také těžká porucha hospodařením s energií v těle, které od onoho onemocnění běží jen na úsporný režim.

Něco podobného se děje u zvířat při zimním spánku. Snaha o překonání této slabosti například cvičením není řešením vede jen k ještě horší únavě, proto od těchto pokusů lékaři odrazují.

Co zmůže medicína

Onemocnění se dá laboratorně potvrdit změnami v imunitních hodnotách. Cílená léčba bohužel zatím neexistuje, a tak se ošetření zaměřuje na snížení bolestivosti a na ovlivnění imunitního systému.

Zlepšení může přinést také podávání vitaminu D, který je důležitý pro obranyschopnost těla, dále vitaminy B1, B6 a B12 pro zlepšení psychického stavu a nervové zklidnění, prospívat může i zinek a hořčík.

Onemocnění se může spontánně zmírnit, ale při další zátěži pro imunitní systém se zpravidla zase příznaky zhorší.

Čím si pomůžeme sami

– Kvalitní jídelníček

Důležité je nehladovět a nešidit se náhražkami potravin, ale naopak jíst kvalitní bílkoviny. To znamená maso, vejce i nízkotučné mléčné výrobky.

Bílkoviny jsou nezbytné pro fungování imunitního systému, při nedostatku by je tělo nouzově získávalo odbouráváním svalů.

Při stresu, který únavový syndrom nutně vyvolává, se navíc ztrácejí ve vyšší míře důležité minerály, hlavně vápník a hořčík, a vitaminy řady B. To znamená opět jíst libové maso a mléčné výrobky, ale také zeleninu, ořechy a semínka.

– Cílené zklidnění

Překvapivě dobré výsledky může mít pravidelné cvičení jógy nebo meditace. V obou případech jde o zklidnění emocí a zpomalení zběsilého kolotoče myšlenek. Ty nás, aniž bychom si to uvědomovali, připravují o značnou část energie.

Právě ta může být pro momentální stav únavového syndromu rozhodující. Odložit stresující myšlenky a ponořit se do vnitřního klidu pak dává šanci využít energii, kterou tělo má k dispozici, k užitečnějšímu a příjemnějšímu účelu.

Když je to „jen“ chronická únava

Malátnost a slabost, které se odpočinkem nezlepšují, doprovázejí řadu nemocí, ale mohou být i důsledkem vnějších vlivů. Únavou může tělo reagovat na nedostatek živin u nevhodného jídelníčku nebo na chemické látky, které mohou být v jídle, pití nebo ovzduší.

Bývají to pesticidy, cigaretový kouř, kosmetické látky a průmyslové exhalace. Může jít i o tzv. syndrom nemocných interiérů, tedy o následky pobytu v budovách s příliš suchým vzduchem a škodlivinami, které se uvolňují ze stavebních materiálů a vybavení. Častěji přecitlivělostí na chemikálie trpívají ženy.

Chudokrevnost

To je velmi běžná a současně velice podceňovaná příčina vleklé únavy především u žen. Důvod nedostatku energie je v tomto případě zjevný: Kvůli sníženému množství červených krvinek se k tkáním dostává méně kyslíku.

Kyslík je přitom pro buňky nepostradatelným „palivem“, takže méně kyslíku znamená méně energie. Současně vázne také odvádění oxidu uhličitého z tkání. Následkem je chronická únava, nevýkonnost, slabost a stálá spavost.

Anémie může mít různé příčiny, nevzniká jen při nedostatku železa na jídelníčku. Mohou se za tím skrývat například poruchy vstřebávání vitaminu B12 či vadné nastavení hormonálního řízení tvorby krve.

Zkrátka pouze změnou jídelníčku se chudokrevnost nemusí podařit odstranit, je nutné najít příčinu a trpělivě ji léčit.

Tip: Drtivá většina z nás trpí nedostatkem vitaminu B9 čili kyseliny listové. Následky jsou dalekosáhlé, především mezi ně patří chronická únava, ale také porucha tvorby krve.

Proto nezapomínejte denně jíst zelenou listovou zeleninu a s mírou i játra, což jsou po pivovarských kvasnicích hlavní zdroje tohoto vitaminu.

Porucha štítné žlázy

Štítná žláza je jedním z hlavních center energetického řízení organismu. Jakékoli vychýlení z normální funkce má proto ohromný dopad na celé tělo.

Když se ze štítné žlázy dostává do krve nižší množství hormonů, tělo přejde na úsporný režim při vydávání energie. Proto se ozve nevysvětlitelná únava a malátnost, kdy odpočinek nestačí k nabrání nových sil.

Snížené spalování energie se projeví i náhlým nárůstem váhy a zimomřivostí.

Bohužel poruchy štítné žlázy jsou u nás poměrně časté, uvádí se, že ve věku 40 let je sníženou produkcí hormonů štítné žlázy postižena každá třetí žena a tento počet s věkem ještě narůstá. Většina postižených přitom nemá tušení, že touto poruchou trpí.

Příznaky jsou totiž neurčité, vedle únavy je to náladovost, časté pocity chladu nebo přibývání na váze. Projevy onemocnění se přitom dají jednoduše upravit hormonální léčbou.

Čeho si všímat

Máte často špatnou náladu?

Je vám stále zima a nedokážete se zahřát?

Změnila se vám v krátké době výrazně tělesná váha?

Máte potíže usnout nebo spát celou noc bez probuzení?

Škrtí vás oblečení kolem krku?

Míváte pocit „knedlíku v krku“ a není to stresem?

Deprese

Únava při depresi může být tak silná, že znemožní i nejjednodušší denní činnosti. Není jen projevem nechuti cokoli dělat, ale následkem biochemických procesů, které při depresi v těle probíhají.

Stav může dospět až k úplnému ochromení, kdy je obtížným úkolem i vstát z postele a připravit si snídani. Ochromenost přitom často doprovází nespavost, typická probouzením brzy ráno, kdy už nelze usnout. Nevyspání pak únavu způsobenou depresí ještě zvyšuje.

Dlouhodobý stres

Tělesná reakce na ohrožující situaci je u nás stejná jako u našich pravěkých předků. Stresové hormony zrychlí tep i dýchání a vyplaví do krve zásobní cukr, abychom měli dost energie na vlastní obranu nebo útěk.

Tento mechanismus funguje dobře, pokud nebezpečí trvá krátce. Při dlouhodobém stresu se ale energetické zásoby nestačí obnovovat a následkem je obrovská únava, od níž nepomáhá odpočinek.

Narůstající únava ovšem stres ještě zvyšuje, až vzniká uzavřený kruh, kdy strach z nedostatku sil plodí stres a ten pak další únavu.

Řešení dlouhodobého stresu je komplikované. Musí zahrnout jak reálnou situaci, která ho vyvolala, tak i zklidnění psychiky a pohyb v přírodě jako relaxační a současně posilující aktivity pro tělo.

Zkuste uklidňující byliny

– Třezalka

Uvolňuje nervové napětí a tím pomáhá usnout. Třezalka je velmi účinná, ale je třeba opatrnosti, protože ovlivňuje účinky řady léků. Proto je vhodné zeptat se v lékárně, zda třezalka není v kombinaci s vašimi léky problematická. Dostupná je v podobě kapslí, tablet nebo jako tinktura.

– Kozlík

Osvědčená bylina proti nervovému podráždění, ale je nutné dodržovat dávkování. Pokud to přeženete, kozlík podráždění ještě zvýší. K mání je v tabletách i v tradiční podobě tinktury.

– Levandule

Její uklidňující účinky se nejlépe uplatní při koupeli. Pokud si ji chcete připravit sami, pak se na jednu lázeň doporučuje spařit 4 hrsti levandule 4 l vody. Necháme louhovat a po 15 minutách nalijeme do vany.

Srdeční potíže

Nadměrná únava může být příznakem srdečních poruch, typická je u vad chlopní, které se jinak mohou dlouho projevovat jen nevýznamným šelestem. Pokud se přidruží dlouhodobá nevysvětlitelná únava, může signalizovat zhoršování vady.

Únavností a nevýkonností se projevují i další srdeční onemocnění, ne vždy se srdce ozve svíravou bolestí. Proto pocity, že vám „došly baterky“ nepodceňujte, a proberte je se svým praktikem.

Přehlížené záněty a infekce

Mohou to být zánětlivá ložiska u kořenů zubů, neřešené gynekologické potíže i skryté infekce, u nichž netušíme, že jsme se vůbec nakazili.

EB viróza se může stát zdrojem potíží při vyčerpání a opakovaně znovu vzplanout.

Ehrlichióza je další infekce přenášená klíšťaty a je stejně zákeřná jako borelióza. Původcem je bakterie vnikající do bílých krvinek. Tam se pomnoží a nakonec krvinku zlikviduje.

Příznaky jsou často nevýznamné, kromě únavy to může být bolest hlavy nebo stav lehké chřipky.

Chlamydie patří k původcům oněch gynekologických potíží, které často necháváme bez léčení. Chlamydií je ovšem více druhů a mohou napadnout také plíce a vést k vleklým a špatně léčitelným potížím, kde je únava významným průvodním jevem.

Onemocnět můžeme i chlamydiovými infekcemi zvířat, například od papoušků. I ty probíhají jako nevýrazná chřipka, kterou se nedaří vyléčit.

2 výživové tipy

– Pozor na sladkosti! Při únavě tíhneme k rychlým zdrojům energie, tedy ke sladkostem. To v menší míře pomáhá, abychom se cítili lépe, ale jakmile jíme sladkostí moc, propad energie se naopak zvýší.

Proto je lepší spoléhat na přirozeně sladké ovoce a naučit se vychutnávat přirozenou sladkost dušené nebo pečené zeleniny.

– Jezte bílkoviny: Stresový hormon kortizol odbourává bílkoviny ze svalů, proto potřebujeme jíst kvalitní bílkoviny, libové maso, vejce i nízkotučné mléčné výrobky. Na jídelníčku by měly být pravidelně a při únavě a nemoci zvlášť.

Text: Lenka Korandová, foto: PX FUEL

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
4.6.2023
Přemýšleli jste někdy, jak se liší veganské, vegetariánské, RAW a bezlepkové jídlo oproti tomu běžnému, klasickému? Víte, co v nich chybí a čím je vhodné nedostatky nahradit? Každý ví, že strava by měla být pestrá, rozmanitá, výživná a hlavně zdravá. Přesto máme své vyzkoušené recepty, které rádi a často opakujeme a střídáme. Ve spíži máme své oblíbené potraviny a – ruku na srdce – ne vždy je náš
1.6.2023
Víme, že játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů, a přesto se o ně většinou nestaráme tak, jak bychom měli. Spoléháme na to, že mají velkou schopnost regenerace. Jenže aby mohlo k jejich očistě a obnově dojít, musíme jim pomoci a ne jim škodit. Jak? Začněte stravou. Jsou totiž potraviny, které játrům škodí, nebo alespoň neprospívají, a jiné, které byste naopak jíst měli. A které to jsou? Seřa
30.5.2023
Pálení v očích sice zdraví neohrožuje, zato dokáže pěkně znepříjemnit život. Samo od sebe navíc přestane jen málokdy. Běžně si to sotva uvědomíme, ale během jediné minuty desetkrát, a někdy i častěji mrkneme. Tento drobný automatický pohyb je vysoce důležitý. Udržuje totiž povrch oka vlhký tím, že po něm roztírá tekutinu ze slzných váčků. Jak moc oči tuto vlhkost potřebují, zjistíme ve chvíli, k
28.5.2023
Zkusili jste někdy spočítat, kolikrát v životě ohnete chodidlo či našlápnete? Asi to nejde, ale jasné je, že naše nohy to nemají lehké. Proto bychom se o ně měli starat. A i když své nohy nezanedbáváte, věnujete jim péči doma nebo chodíte i na pedikúru, přesto se může stát, že zaznamenáte, že něco není v pořádku. Může jít o různé deformace prstů či vbočený palec, ale také zarůstající nehty, prask
23.5.2023
Aspoň zhubnu, napadne vás, když ve vás pohled na jídlo nevyvolá ani hlad, ani chuť. Pokud to ale pokračuje už několikátý den, není důvod k radosti, ale spíš ke starostem. Lidské tělo je cosi jako komplikovaný biologický stroj, v němž neustále probíhá nespočetně nejrůznější pochodů. Ty samozřejmě spotřebovávají energii. Pravidelné volání po jejím doplnění několikrát denně je tedy normální a napro
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
POHÁDKA O JEZERNÍ KRÁLOVNĚ A VODNÍKU TUTÍNKOVI.
epochanacestach.cz
POHÁDKA O JEZERNÍ KRÁLOVNĚ A VODNÍKU TUTÍNKOVI.
Srdečně Vás zveme na veselou pohádku O Jezerní královně a vodníku Tutínkovi, která se odehraje v předsálí, zahradách v barokních Grottách ploskovického zámku. Barunka a princ Jan se mají tajně už dlouho rádi, ale Barunka je jen chudá schovanka. Pan král o jejich lásce neví a pozval na zámek bohatou, ale rozmazlenou nevěstu – princeznu Veronu.
Pověsti hradu Valečov
enigmaplus.cz
Pověsti hradu Valečov
Lidé na skalním hradě Valečov na pokraji Českého ráje využívali jak skalní prostory či pukliny hradu, tak kombinace zděné zástavby a dřevěných přístřešků. V pískovci byly vybudovány i sklepy, zásobárn
Daně ve starověku: Prodražil se rozvod i pohřeb
epochaplus.cz
Daně ve starověku: Prodražil se rozvod i pohřeb
Zvyšování daní, rostoucí inflace, zkrátka ekonomika je dnes ožehavé téma. Na přetřes ale přicházelo už od starověku – dokonce i ve 3. tisíciletí před naším letopočtem. Zřejmě k historicky první zaz
Fusilli s kuřecím prsíčkem
tisicereceptu.cz
Fusilli s kuřecím prsíčkem
Zdravý a lehký těstovinový pokrm rozhodně existuje. Vyzkoušejte fusilli s orestovaným prsíčkem. Suroviny 2 kuřecí prsíčka 1/2 nadrcené sušené chilli papričky (lze vynechat) 2 stroužky česneku
Voda nad zlato i ve střední Evropě
21stoleti.cz
Voda nad zlato i ve střední Evropě
Bez vody by to nešlo, tedy, alespoň co se týče pozemského života. Vodní koloběh je přitom na naší planetě jemně vyladěn a jakýkoliv zásah do něj může způsobit problém. Jenže probíhající klimatické změ
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
iluxus.cz
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
Hodinky DS Action Diver od značky Certina se vynořují z temných hlubin oceánu a jsou nyní k dostání v černém provedení. Jako pravé potápěčské hodinky mají voděodolnost 300 metrů a jsou ideálně vybaven
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
epochalnisvet.cz
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
V roce 1860 objeví francouzský egyptolog Marquis d’Agrain v Údolí králů v Egyptě záhadný prsten, který do této kultury vůbec nezapadá. Podle legendy jej tam zanechal kněz z legendární Atlantidy. Jasno
Ženský křik mě paralyzoval
skutecnepribehy.cz
Ženský křik mě paralyzoval
Během studií jsem bydlela s kamarádkou v pronájmu. Když jsem tam jednou zůstala sama, zažila jsem něco, na co bych ráda zapomněla. Společně s kamarádkou Mirkou jsem bydlela v pronajatém bytě. V poklidu jsme tam žily asi dva roky. Majitelem bytu byl starší pán, kterého bych v klidu nazvala podivínem. Za tu dobu, co nám byt pronajímal, s námi prohodil sotva pět
Po svatbě s ním Rolins netouží
nasehvezdy.cz
Po svatbě s ním Rolins netouží
Rok a půl je zpěvačka Dara Rolins (50) šťastná po boku fotbalisty Pavla Nedvěda (50), otázky na svatbu jí už ale nejspíš lezou krkem. Nedávno se totiž nechala slyšet, že po svatbě s fotbalovou lege
Přijde Lucie Polišenská o chlapa?
nasehvezdy.cz
Přijde Lucie Polišenská o chlapa?
Vdala se! Ale odmítá ukázat manžela. Lucie Polišenská (37) , o níž se ještě donedávna psalo, že je sama jako kůl v plotě, je pěkná tajnůstkářka. Hvězda seriálu ZOO se v tichosti provdala, a navíc
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Kapr pečený v alobalu
tisicereceptu.cz
Kapr pečený v alobalu
Zkuste si rybu tentokrát upéct v alobalu. Příprava je sice trochu náročnější, ale výsledek vás potěší a na obal ze strouhanky si nejspíš ani nevzpomenete. Ingredience 4 porce kapra 100 g másla