Domů     Únava jako nemoc
Únava jako nemoc
od 2.3.2021

Ty tam jsou naštěstí časy, kdy bezradná medicína řešila dlouhodobou únavu jako psychiatrický problém. Dnes už se ví, že únava může být skutečně fyzickou nemocí a světélko naděje na zlepšení stavu lidí, kteří jí trpí, září stále jasněji.

Pro upřesnění: Chronická únava není totéž jako únavový syndrom, i když se to může zdát. Dlouhodobá únava je doprovodným jevem jiných chorob, nejčastěji deprese a poruchy štítné žlázy.

Naproti tomu chronický únavový syndrom je sám nemocí, má i odborný název, který zní myalgická encefalomyelitida. Za těmi obtížně vyslovitelnými slovy se skrývá shrnutí hlavních potíží. Vedle únavy jsou pro ni totiž typické stěhovavé bolesti svalů a kloubů.

Může to začít angínou

Často to bývá angína s těžším průběhem, chřipka nebo podobné zánětlivé onemocnění, které se stane spouštěčem chronického únavového syndromu. Zánět sice ustoupí, ale tělo jako by se nedokázalo vzpamatovat.

reklama

Ochromující únava neustupuje a brání zvládání i běžných každodenních činností. I ranní hygiena může být úkol na hranici sil člověka s chronickým únavovým syndromem. Zamlžené je i myšlení, potíže dělá soustředění a zhoršuje se paměť.

K obrazu nemoci ještě patří už zmíněné stěhovavé bolesti ve svalech a kloubech, zvětšené mízní uzliny, někdy i lehká závrať a střevní potíže. Celkový pocit odpovídá počínající viróze, jenže trvá měsíce, někdy i roky, aniž by ustupoval.

Co se to děje?

To bohužel medicína úplně přesně neví, vychází ale z toho, že jde o poruchu imunity vyvolanou předchozím infekčním onemocněním. Tu doprovází také těžká porucha hospodařením s energií v těle, které od onoho onemocnění běží jen na úsporný režim.

reklama

Něco podobného se děje u zvířat při zimním spánku. Snaha o překonání této slabosti například cvičením není řešením vede jen k ještě horší únavě, proto od těchto pokusů lékaři odrazují.

Co zmůže medicína

Onemocnění se dá laboratorně potvrdit změnami v imunitních hodnotách. Cílená léčba bohužel zatím neexistuje, a tak se ošetření zaměřuje na snížení bolestivosti a na ovlivnění imunitního systému.

Zlepšení může přinést také podávání vitaminu D, který je důležitý pro obranyschopnost těla, dále vitaminy B1, B6 a B12 pro zlepšení psychického stavu a nervové zklidnění, prospívat může i zinek a hořčík.

reklama

Onemocnění se může spontánně zmírnit, ale při další zátěži pro imunitní systém se zpravidla zase příznaky zhorší.

Čím si pomůžeme sami

– Kvalitní jídelníček

Důležité je nehladovět a nešidit se náhražkami potravin, ale naopak jíst kvalitní bílkoviny. To znamená maso, vejce i nízkotučné mléčné výrobky.

Bílkoviny jsou nezbytné pro fungování imunitního systému, při nedostatku by je tělo nouzově získávalo odbouráváním svalů.

Při stresu, který únavový syndrom nutně vyvolává, se navíc ztrácejí ve vyšší míře důležité minerály, hlavně vápník a hořčík, a vitaminy řady B. To znamená opět jíst libové maso a mléčné výrobky, ale také zeleninu, ořechy a semínka.

– Cílené zklidnění

Překvapivě dobré výsledky může mít pravidelné cvičení jógy nebo meditace. V obou případech jde o zklidnění emocí a zpomalení zběsilého kolotoče myšlenek. Ty nás, aniž bychom si to uvědomovali, připravují o značnou část energie.

Právě ta může být pro momentální stav únavového syndromu rozhodující. Odložit stresující myšlenky a ponořit se do vnitřního klidu pak dává šanci využít energii, kterou tělo má k dispozici, k užitečnějšímu a příjemnějšímu účelu.

Když je to „jen“ chronická únava

Malátnost a slabost, které se odpočinkem nezlepšují, doprovázejí řadu nemocí, ale mohou být i důsledkem vnějších vlivů. Únavou může tělo reagovat na nedostatek živin u nevhodného jídelníčku nebo na chemické látky, které mohou být v jídle, pití nebo ovzduší.

Bývají to pesticidy, cigaretový kouř, kosmetické látky a průmyslové exhalace. Může jít i o tzv. syndrom nemocných interiérů, tedy o následky pobytu v budovách s příliš suchým vzduchem a škodlivinami, které se uvolňují ze stavebních materiálů a vybavení. Častěji přecitlivělostí na chemikálie trpívají ženy.

Chudokrevnost

To je velmi běžná a současně velice podceňovaná příčina vleklé únavy především u žen. Důvod nedostatku energie je v tomto případě zjevný: Kvůli sníženému množství červených krvinek se k tkáním dostává méně kyslíku.

Kyslík je přitom pro buňky nepostradatelným „palivem“, takže méně kyslíku znamená méně energie. Současně vázne také odvádění oxidu uhličitého z tkání. Následkem je chronická únava, nevýkonnost, slabost a stálá spavost.

Anémie může mít různé příčiny, nevzniká jen při nedostatku železa na jídelníčku. Mohou se za tím skrývat například poruchy vstřebávání vitaminu B12 či vadné nastavení hormonálního řízení tvorby krve.

Zkrátka pouze změnou jídelníčku se chudokrevnost nemusí podařit odstranit, je nutné najít příčinu a trpělivě ji léčit.

Tip: Drtivá většina z nás trpí nedostatkem vitaminu B9 čili kyseliny listové. Následky jsou dalekosáhlé, především mezi ně patří chronická únava, ale také porucha tvorby krve.

Proto nezapomínejte denně jíst zelenou listovou zeleninu a s mírou i játra, což jsou po pivovarských kvasnicích hlavní zdroje tohoto vitaminu.

Porucha štítné žlázy

Štítná žláza je jedním z hlavních center energetického řízení organismu. Jakékoli vychýlení z normální funkce má proto ohromný dopad na celé tělo.

Když se ze štítné žlázy dostává do krve nižší množství hormonů, tělo přejde na úsporný režim při vydávání energie. Proto se ozve nevysvětlitelná únava a malátnost, kdy odpočinek nestačí k nabrání nových sil.

Snížené spalování energie se projeví i náhlým nárůstem váhy a zimomřivostí.

Bohužel poruchy štítné žlázy jsou u nás poměrně časté, uvádí se, že ve věku 40 let je sníženou produkcí hormonů štítné žlázy postižena každá třetí žena a tento počet s věkem ještě narůstá. Většina postižených přitom nemá tušení, že touto poruchou trpí.

Příznaky jsou totiž neurčité, vedle únavy je to náladovost, časté pocity chladu nebo přibývání na váze. Projevy onemocnění se přitom dají jednoduše upravit hormonální léčbou.

Čeho si všímat

Máte často špatnou náladu?

Je vám stále zima a nedokážete se zahřát?

Změnila se vám v krátké době výrazně tělesná váha?

Máte potíže usnout nebo spát celou noc bez probuzení?

Škrtí vás oblečení kolem krku?

Míváte pocit „knedlíku v krku“ a není to stresem?

Deprese

Únava při depresi může být tak silná, že znemožní i nejjednodušší denní činnosti. Není jen projevem nechuti cokoli dělat, ale následkem biochemických procesů, které při depresi v těle probíhají.

Stav může dospět až k úplnému ochromení, kdy je obtížným úkolem i vstát z postele a připravit si snídani. Ochromenost přitom často doprovází nespavost, typická probouzením brzy ráno, kdy už nelze usnout. Nevyspání pak únavu způsobenou depresí ještě zvyšuje.

Dlouhodobý stres

Tělesná reakce na ohrožující situaci je u nás stejná jako u našich pravěkých předků. Stresové hormony zrychlí tep i dýchání a vyplaví do krve zásobní cukr, abychom měli dost energie na vlastní obranu nebo útěk.

Tento mechanismus funguje dobře, pokud nebezpečí trvá krátce. Při dlouhodobém stresu se ale energetické zásoby nestačí obnovovat a následkem je obrovská únava, od níž nepomáhá odpočinek.

Narůstající únava ovšem stres ještě zvyšuje, až vzniká uzavřený kruh, kdy strach z nedostatku sil plodí stres a ten pak další únavu.

Řešení dlouhodobého stresu je komplikované. Musí zahrnout jak reálnou situaci, která ho vyvolala, tak i zklidnění psychiky a pohyb v přírodě jako relaxační a současně posilující aktivity pro tělo.

Zkuste uklidňující byliny

– Třezalka

Uvolňuje nervové napětí a tím pomáhá usnout. Třezalka je velmi účinná, ale je třeba opatrnosti, protože ovlivňuje účinky řady léků. Proto je vhodné zeptat se v lékárně, zda třezalka není v kombinaci s vašimi léky problematická. Dostupná je v podobě kapslí, tablet nebo jako tinktura.

– Kozlík

Osvědčená bylina proti nervovému podráždění, ale je nutné dodržovat dávkování. Pokud to přeženete, kozlík podráždění ještě zvýší. K mání je v tabletách i v tradiční podobě tinktury.

– Levandule

Její uklidňující účinky se nejlépe uplatní při koupeli. Pokud si ji chcete připravit sami, pak se na jednu lázeň doporučuje spařit 4 hrsti levandule 4 l vody. Necháme louhovat a po 15 minutách nalijeme do vany.

Srdeční potíže

Nadměrná únava může být příznakem srdečních poruch, typická je u vad chlopní, které se jinak mohou dlouho projevovat jen nevýznamným šelestem. Pokud se přidruží dlouhodobá nevysvětlitelná únava, může signalizovat zhoršování vady.

Únavností a nevýkonností se projevují i další srdeční onemocnění, ne vždy se srdce ozve svíravou bolestí. Proto pocity, že vám „došly baterky“ nepodceňujte, a proberte je se svým praktikem.

Přehlížené záněty a infekce

Mohou to být zánětlivá ložiska u kořenů zubů, neřešené gynekologické potíže i skryté infekce, u nichž netušíme, že jsme se vůbec nakazili.

EB viróza se může stát zdrojem potíží při vyčerpání a opakovaně znovu vzplanout.

Ehrlichióza je další infekce přenášená klíšťaty a je stejně zákeřná jako borelióza. Původcem je bakterie vnikající do bílých krvinek. Tam se pomnoží a nakonec krvinku zlikviduje.

Příznaky jsou často nevýznamné, kromě únavy to může být bolest hlavy nebo stav lehké chřipky.

Chlamydie patří k původcům oněch gynekologických potíží, které často necháváme bez léčení. Chlamydií je ovšem více druhů a mohou napadnout také plíce a vést k vleklým a špatně léčitelným potížím, kde je únava významným průvodním jevem.

Onemocnět můžeme i chlamydiovými infekcemi zvířat, například od papoušků. I ty probíhají jako nevýrazná chřipka, kterou se nedaří vyléčit.

2 výživové tipy

– Pozor na sladkosti! Při únavě tíhneme k rychlým zdrojům energie, tedy ke sladkostem. To v menší míře pomáhá, abychom se cítili lépe, ale jakmile jíme sladkostí moc, propad energie se naopak zvýší.

Proto je lepší spoléhat na přirozeně sladké ovoce a naučit se vychutnávat přirozenou sladkost dušené nebo pečené zeleniny.

– Jezte bílkoviny: Stresový hormon kortizol odbourává bílkoviny ze svalů, proto potřebujeme jíst kvalitní bílkoviny, libové maso, vejce i nízkotučné mléčné výrobky. Na jídelníčku by měly být pravidelně a při únavě a nemoci zvlášť.

Text: Lenka Korandová, foto: PX FUEL

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
29.1.2023
Podobné tvrzení se nedá přenést na žádný jiný módní doplněk: Sluneční brýle skutečně nejen sluší, ale především zachraňují zrak. Zbývá tedy už jen vybrat si pěkný model pro letošní léto. Samozřejmě lze nosit i loňské brýle, ale pozor, účinnost UV filtru na starších brýlích postupně klesá. Přitom mohou být na pohled nepoškozené. Jediná cesta, jak si ověřit, zda ještě zrak dostatečně chrání, vede
26.1.2023
A to je na něm to zrádné. Zpočátku si třeba myslíte, že máte depresivní stavy, můžete přijít o čich nebo vás trápí bolesti ramen. Nemoc je vlastně následkem změn v mozku, při kterých ubývá neuropřenašeč dopamin. Ten ovlivňuje náladu, ale hlavně řídí pohyb. Nebezpečí je v tom, že zpočátku jsou příznaky onemocnění velmi nenápadné a projevují se pomalu. Tak se může stát, že zpozorní dříve rodina než
23.1.2023
Požitek bez následků, to měla slibovat umělá sladidla. Skutečnost je ovšem poněkud jiná. Nesladíte cukrem, jen jeho náhražkami, přesto neztrácíte na váze, či dokonce naopak přibýváte? Podle někdejších názorů byla chyba v tom, že jste se nechali svést falešnou vidinou „beztrestnosti“ mlsání s umělými sladidly a dopřávali jste víc, než byste si dovolili u jídel a nápojů s cukrem. Marně jste oponova
20.1.2023
Pokožka rukou se přirozeně jen velmi málo mastí, a tak potřebuje speciální péči. Možná si na umývání nádobí a domácí práce zodpovědně navlékáte latexové rukavice. Vyhráno tím nemáte, rukavice sice ochrání před vysušením a podrážděním saponáty, jenže kůže se v nich zapařuje a pak hrozí dermatitidy. Stavu rukou neprospívá ani zvýšená hygiena, časté mytí a používání dezinfekce opět kůži vysušuje a d
15.1.2023
Nenechte se mýlit náklonností k bylinkám, i příroda může škodit. Opatrnosti je třeba i při užívání i těch nejběžnějších léčivek jako třeba levandule nebo kozlík. Aby mohly byliny léčily, musí obsahovat účinné látky a s těmi je stejný problém jako u léků. Ve větším množství nebo při dlouhodobém užívání se projeví jejich nežádoucí účinky. U bylin je situace tím komplikovanější, že oproti farmaceuti
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhadná kostra z Turkmenistánu: Důkaz 100 000 let staré operace srdce?
enigmaplus.cz
Záhadná kostra z Turkmenistánu: Důkaz 100 000 let staré operace srdce?
Kostra objevená v centrální Asii v roce 1969 nese nezpochybnitelné stopy po chirurgickém zákroku. Jsou-li domněnky vědců správné, jde o nejstarší důkaz úspěšné operace srdce na světě. Předběhla primit
Pokukuje po Klusovi?
nasehvezdy.cz
Pokukuje po Klusovi?
V seriálu ZOO se objevil nový kolega a Michaela Pecháčková (19) zbystřila. Říká se, že má pro Tomáše Kluse (36) slabost. „Je báječný!“ rozplývá se stále nezadaná blondýnka. Není pochyb o tom, že s
Jak jsem dostala lekci od sňatkového podvodníka
skutecnepribehy.cz
Jak jsem dostala lekci od sňatkového podvodníka
Vždycky jsem byla rozumná a racionální žena, nechápu, jak mi mohla láska tak zaslepit oči a zatemnit mozek. Uvěřila jsem podvodníkovi. Vracela jsem se ze služební cesty v Paříži. Držela jsem šálek v ruce a chtěla se napít, když turbulence otřásla letadlem. Káva vyšplíchla na muže vedle mě. Překotně jsem se začala omlouvat. Všimla jsem si, že má krásný úsměv
Poslední dílo slavného architekta celebrit
rezidenceonline.cz
Poslední dílo slavného architekta celebrit
Jeho návrhy okouzlovaly slavné, bohaté a mocné napříč generacemi. Projektantská kariéra Wallace Neffa trvala dlouhá desetiletí, od dvacátých let minulého století až do roku 1982, kdy zemřel. Na své
Zamilovala se Angelina do mladého herce?
nasehvezdy.cz
Zamilovala se Angelina do mladého herce?
Kde hledat lepší útěchu po rozchodu se snoubenkou než v  náručí herečky Angeliny Jolie (47)? Takové štěstí má, jak se zdá, herec Paul Mescal (26). Nedávno byl totiž spatřen v jedné londýnské kavárn
Zastávka ve Dvoře Krasíkov
epochanacestach.cz
Zastávka ve Dvoře Krasíkov
Během procházky mezi Krasíkovem a Ovčím vrchem nezapomeňte navštívit Dvůr Krasíkov, zemědělský areál, který v minulosti sloužil zdejšímu knížeti. Když roku 1644 hrad Švamberk kompletně vyhořel kvů
Studenti versus oxfordští obyvatelé: Spor o víno rozhodl až král
epochaplus.cz
Studenti versus oxfordští obyvatelé: Spor o víno rozhodl až král
Walter s Rogerem nemají ve škole přednášky. Co s načatým dnem? „Mám vyprahlo v ústech. Spravil by to džbánek vína,“ navrhne Roger kolegovi. Ten souhlasí, a tak zapadnou do nejbližší taverny. Netuší, c
VEGETARIÁNSKÁ ŘECKÁ MUSAKA
tisicereceptu.cz
VEGETARIÁNSKÁ ŘECKÁ MUSAKA
Musaka je tradiční jídlo typické pro oblast středomoří. Jeho základ tvoří v originální verzi masovo-rajčatová omáčka, lilky a bešamel. Můžete si ho snadno připravit i ve vegetariánské verzi. Díky směs
Pikantní vepřové kotlety podle Zdeňka Pohlreicha
tisicereceptu.cz
Pikantní vepřové kotlety podle Zdeňka Pohlreicha
Tohle už je vaření pro pokročilé. Recept podle vyhlášeného kuchaře není úplně jednoduchý, ale určitě stojí za vaši námahu. Ingredience 6 ks vepřových kotlet Marináda 2 lžíce olivového olej
Děs z postsovětských hlubin: Obývají jezera Somin a Issyk-kul neznámá monstra?
epochalnisvet.cz
Děs z postsovětských hlubin: Obývají jezera Somin a Issyk-kul neznámá monstra?
Vesnice Lukiv leží na západě Ukrajiny, nedaleko od krasového jezera Somin. A právě z jeho hlubin se má pravidelně vynořovat monstrum, které terorizuje místní obyvatele už přes 100 let. Podle různých s
Lexus partnerem světové kulinářské soutěže Bocuse d`Or
iluxus.cz
Lexus partnerem světové kulinářské soutěže Bocuse d`Or
Automobilová značka Lexus se v Česku stala partnerem nejprestižnější světové kuchařské soutěže Bocuse d`Or, o níž jsme již informovali. České národní kolo se uskuteční od 4. do 6. května v pražském O2
Zemské jádro se zastavilo a poté začalo rotovat opačným směrem, tvrdí nová studie
21stoleti.cz
Zemské jádro se zastavilo a poté začalo rotovat opačným směrem, tvrdí nová studie
Podle nové studie, která zkoumala nejhlubší části naší planety pomocí seismických vln vyvolaných zemětřeseními, se vnitřní jádro Země nedávno přestalo otáčet a nyní zřejmě obrací směr své rotace. Tyto