Ještě stále jsou mezi námi pilné hospodyňky, které se každým rokem pyšní 20 i více druhy upečeného cukroví. Pokud k nim nepatříte, máte několik možností, jak si své sváteční pečivo opatřit. To domácí. A už teď je nejvyšší čas začít objednávat.
Koupit si opravdu dobré domácí cukroví? Ještě nedávno to bylo nemyslitelné, dnes se dá sehnat snadno. Takže už nemusíte, pokud nechcete, trávit čas u válu a trouby. Ještě nemáte svůj zdroj, na který se obrátit? Existuje hned několik možností.
Kamarádka, sousedka, příbuzná
Možná vám cukroví upeče vaše kamarádka, příbuzná nebo známá. Pokud ji znáte, nebude asi problém důvěřovat jí, že bude čerstvé a neošizené. Doporučujeme ale domluvit si dopředu množství, druhy a cenu. Pozor, aby nedošlo k nedorozumění.
Může se stát, že si objednáte cukroví a známá vám řekne, že za ně bere 350 Kč. Jenže tím myslí za 1 kilogram pečiva, ne za celou krabici, kterou požadujete. Dobré je také ujasnit si předem, které druhy chcete a které raději ne.
Po internetu
Na síti se nachází mnoho webových adres, na nichž ženy nabízejí, že pečou domácí cukroví. Mnohdy na svých stránkách mají i fotografie jednotlivých druhů. Tady se však již vyplatí opatrnost.
Je lepší, když máte na cukrářku doporučení někoho, kdo již od ní něco koupil.
Může se totiž stát, že kousky budou příliš malé (fotografie dovede velikost zkreslit), nebo se i jinak vaše očekávání nenaplní (pečivo vám nechutná, je příliš tvrdé nebo moc sladké…). Při objednávce po internetu budete samozřejmě vybírat v místě bydliště.
Ptejte se ale také na způsob předání a platbu. V praxi si cukrářka mnohdy určí místo, kam dojede (nejčastěji na parkoviště nějakého většího nákupního centra) a zde jednotlivým zákazníkům předává krabice s cukrovím oproti hotovým penězům.
Jen málokdy se vám nabídne servis dovozu až přímo k vám domů. A nechat si cukroví poslat poštou je obrovské riziko.
Učňovské
Zvlášť poctivé bývá sváteční pečivo, které nabízejí některé cukrářské školy nebo učiliště. Většinou je také za příznivé ceny. Problémem je v tomto případě velká časová rezerva objednávky.
Školy mají pouze omezené kapacity, proto je nutné si výrobky objednat s dostatečným předstihem.
Chráněné dílny
Pokud máte blízký vztah k charitě, určitě vás osloví nabídky cukroví, které pod odborným vedením pečou lidé se zvláštními potřebami či handicapovaní. Je téměř jisté, že takové kousky budou neošizené a potěší nejen chuťové pohárky, ale i srdce.
Stejně jako u učňovského pečiva bývají oproti ostatním komerčním nabídkám také levnější.
Z obchodu
Zejména cukroví od malých výrobců se obvykle kvalitou a chutí dá srovnávat s domácím. Bývá nejen chuťově vynikající, ale také krásně upravené a dekorativní.
Přesto, pokud se rozhodnete koupit již hotové výrobky z pekáren či cukráren, se vyplatí dodržet několik zásad. Je třeba se vždy přesvědčit, že cukroví není prošlé nebo že datum použitelnosti (nebo minimální trvanlivosti) neuplyne ještě před svátky.
Některé druhy čajového pečiva se totiž vyrábějí průběžně po celý rok nebo v poměrně dlouhém předstihu před Vánocemi.
Na co pamatovat?
* U kupovaného cukroví sledujte podmínky skladování, pokud je výrobce uvádí. A dodržujte je. Nezřídka se stává, že nevhodným uložením cukroví v teple žlukne nebo jinak změní svou kvalitu.
* Všímejte si i složení výrobku. Podle zákona musí být uveden seznam všech použitých surovin, ale i přídatných látek, například barviv.
Co může zkazit čokoládu?
1. škůdci
Ani čokoládě se nevyhýbají nezvaní vetřelci, např. housenka zavíječe (mola) skladištního i paprikového.
2. žluknutí
Kakaové máslo je tukem trvanlivým, žluknutí však mohou způsobit některé použité suroviny (např. ořechy, arašídy, mléko).
3. plíseň
Hrozí zvlášť při uskladnění ve vlhkém prostředí.
4. šedivění
Povrch čokolády již není lesklý, ale je pokryt jemnou bělavou vrstvičkou. Toto nemusí být na závadu, může se jednat o vykrystalizované krystalky cukru nebo o tzv. tukový výkvět.
Text: Dana Pešková, Foto: Shutterstock