Říká se, že šedý zákal…

…se prý má nechat uzrát, než se bude operovat,. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.

Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje. Ve věku nad 60 let jsou takové obtíže velmi běžné. Oční čočka, původně čirá jako křišťál, se začíná zakalovat usazeninami.

Je to tím, že se zpomaluje metabolismus a vyplavování zplodin, které dříve tělo zvládalo odstranit.

Šedivé zbarvení je v oku vidět i navenek, což dalo onemocnění jméno.

Zpočátku pomohou brýle

Je to ovšem jen dočasné řešení, protože zakalování čočky postupuje, zatím neexistuje žádný lék, který tento proces dokázal zastavit, nebo dokonce zvrátit. Vidění zatím lékaři dokážou zlepšit jen výměnou zakalené čočky za implantát. Odhadnout ten správný okamžik je čistě individuální záležitost.

Od nástupu prvních obtěžujících projevů šedého zákalu může uplynout několik měsíců, ale i poměrně dlouhá doba několika let, než začne špatné vidění omezovat běžný život.

Déle čekat nemá smysl

Oddalovat při výrazně zhoršeném zraku výměnu čočky už nemá smysl, naopak operaci by to mohlo zkomplikovat. Čím je šedý zákal pokročilejší, tím je oční čočka tvrdší a její odstranění je při operaci náročnější, vysvětluje oční lékařka Šárka Skorkovská z kliniky NeoVize Brno.

Vhodné načasování operace je nutné konzultovat s lékařem, ten zváží obtíže, zhoršené vidění a veškeré výsledky vyšetření a doporučí to nejlepší řešení.

Vlastní zakalená čočka se zachránit nedá, proto se při operaci vyjme a nahradí implantátem. Nová čočka může mít pevné ohnisko, zpravidla se volí pro vidění na dálku. Na blízko je pak nutné nosit brýle v určité vzdálenosti. Alternativou jsou čočky víceohniskové (bifokální a multifokální).

V konkrétních vlastnostech se mohou lišit, takže je výběr nutné důkladně zvážit.

Mýtus druhý

Ve stáří už nemá operace smysl, říká další rozšířená lidová moudrost o šedém zákalu. I to je omyl. Omezené vidění totiž může podpořit rozvoj demence. Mozek udržujeme aktivní jen s pomocí každodenního tréninku a stálého přísunu nových podnětů. Ovšem šedý zákal člověka postupně připravuje o vizuální informace z okolí, vysvětluje oční lékařka Šárka Skorkovská důvod, proč může být operace šedého zákalu prevencí ochabování duševních schopností ve stáří.

Nejde jen o oči

Demence nejčastěji postihuje lidi ve věku nad 60 a často bývá spojena s Alzheimerovou chorobou, nedostatečným okysličením mozku po infarktu či Parkinsonovou nemocí. Postiženým nejprve odumírají buňky krátkodobého paměťového centra, postupem času je zasažena i dlouhodobá paměť, kterou doprovází porucha reálného myšlení.

Jak vysvětluje klinický psycholog Petr Křenek, zhoršuje se také prostorová orientace a odhad vzdálenosti. Později se přidružují i změny emocí – člověk je náladový, vznětlivý, depresivní, vymýšlí si, projevuje se sobecky a zlomyslně. Petr Křenek dodává, že pokud potíže doprovázejí problémy se zrakem, pak člověka nic nebaví a u ničeho nevydrží.

Například při šedém zákalu tito lidé zažívají zvláštní stav, jako když se denní světlo tluče s umělým.

Když se šedý zákal odstraní, dotyčný „prozře“, najednou vidí všechno jinak, cítí se mnohem jistější a psychicky jej to velice posílí, dodává klinický psycholog.

Šedý zákal podporuje

UV záření

Silné UV záření urychluje rozvoj šedého zákalu, proto je také onemocnění častější v tropech, ve vysokých nadmořských výškách a také u lidí, kteří tráví hodně času na vodě. I v našich podmínkách je vhodné nosit sluneční brýle při dědičném sklonu k šedému zákalu nebo při cukrovce.

Kouření

Škodliviny v cigaretovém kouři a látky, které vznikají při jejich zpracování v těle, přispívají k zakalování čočky. Podobně se tomu děje při silné konzumaci alkoholu.

Kortikoidy

Léčba kortikoidy může jako nežádoucí účinek rovněž vyvolat šedý zákal. Může se to stát nejen při používání očních kapek, ale i při celkově působící léčbě s kortikoidy. Ty se předepisují u mnoha dalších zánětlivých onemocnění, například u revmatických potíží s klouby. Nutnou prevencí je pak kontrola u očního lékaře.

Cukrovka

Šedý zákal postihuje hlavně lidi s méně častou cukrovkou 1. typu, která se objevuje v dětství a v mladém věku. Proto i šedý zákal přichází dříve, než je obvyklé. U diabetiků 2. typu se naproti tomu šedý zákal objevuje jako jedno z onemocnění vyššího věku.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Dárky, které nepřestanou dělat radost
iluxus.cz

Dárky, které nepřestanou...

Kosmetika Capri, výrobce přírodní kosmetiky tradičních...
Zničí mladá herečka Žilkové rodinu?
nasehvezdy.cz

Zničí mladá herečka Žilkové...

Perné chvilky nejspíš...
Dveře MASTER – co kus to originál
rezidenceonline.cz

Dveře MASTER – co kus to...

Jsou synonymem pro nadčasový minimalistický design, tak...
Tvarohové řezy s polevou
tisicereceptu.cz

Tvarohové řezy s polevou

Jemné tvarohovo-jogurtové řezy jsou...
Pohled do čelistí hadů: Spolknou i krokodýla!
21stoleti.cz

Pohled do čelistí hadů:...

Pokud jste někdy viděli fotku obrovského hada...
Svět podléhá kovové sponě: Patentka je cennější než diamant
epochaplus.cz

Svět podléhá kovové sponě:...

Vyučený zámečník s obchodním talentem a šikovný mechanik...
Tajemství odkrývání hlíny: Schliemann se stal obětí vlastního omylu
epochaplus.cz

Tajemství odkrývání hlíny:...

Už od dětství sní Němec Heinrich Schliemann...
Záhadná svatyně v Makotřasech: Vybírá si oběti dodnes?
enigmaplus.cz

Záhadná svatyně v Makotřasech:...

Ve vykopaných jámách se mísí kosti pobitých...
Stropnickému chystá pomstu?!
nasehvezdy.cz

Stropnickému chystá pomstu?!

Temperamentní herečka...
Moje dcery se hodně nenávidí
skutecnepribehy.cz

Moje dcery se hodně nenávidí

Jsem z té situace trochu...
Římané v Arábii vsadili na špatného koně
epochalnisvet.cz

Římané v Arábii vsadili na...

V Římské říši skončilo dlouhé období...
Advent v Národním zemědělském muzeu: Zve na živý zvířecí betlém i připomenutí vánočních zvyků
epochanacestach.cz

Advent v Národním zemědělském muzeu:...

Velbloud, lamy, poník i koza...
0 shares