Domů     Hypersenzibilita: Máte více antén než ostatní?
Hypersenzibilita: Máte více antén než ostatní?
4.12.2020

Hypersenzibilita není pouhá duševní přecitlivělost. Problémem totiž není psychická křehkost, ale nadmíru reaktivní nervový systém.

Poznali jste se v titulku? Také žijete s pocitem, že máte více antén než lidé ve vašem okolí nebo že jsou přinejmenším výkonnější?

Pak jste si už asi zvykli, že jste to pokaždé vy, kdo si okamžitě všimne, že kolegyně má na stole nový šálek nebo že si sousedka zkrátila ofinu. Hypersenzibilní nervový systém neúnavně monitoruje okolí a všechny změny, i drobné a nepodstatné, hlásí mozku.

A v tom je ten problém. Mozky takových lidí se neustále potýkají s mnohem větším přílivem informací, které musí zpracovávat. To přináší jisté výhody, ale současně i nepříjemné důsledky.

Odnáší to zdraví

Přetížení výkonem, požadovaným od nervové soustavy, vede k únavě, stejné jako u studentů intenzivně se učících na zkoušku, Potíž je v tom, že při hypersenzibilitě nejde o nárazovou, ale setrvalou zátěž.

Únava má pak spíš podobu slabší kondice, kde i malé výkony vedou k rychlému vyčerpání. Nervový systém je navíc úzce propojen s imunitou, takže jeho dlouhodobé přetížení může oslabovat obranyschopnost a vést k alergiím nebo častým virózám.

Častý bývá také sklon k migrénám. Ty pak záchvaty ještě dále omezují aktivní život hypersenzibilních lidí. Kromě toho mívají sklon k úzkostem, což je způsobeno zvýšenou produkcí stresových hormonů pod tlakem přetížení.

Vyhýbat se zbytečné zátěži

Pro hypersenzibilní lidi představuje už průběh běžného dne větší zátěž než pro ostatní. Vyčerpává je jízda vlakem i chození po obchodech, protože všude jsou vystaveni obrovskému přílivu signálů, které musí mozek zpracovat.

Jsou to nejen informace, ale i dojmy a pocity, proto je pro ně únavné setkávat se s lidmi, zejména neznámými. Svůj den by si měli hypersenzibilní lidé proto plánovat s ohledem na to, aby větší čas trávili ve známém prostředí s co nejméně vzruchy.

Kdepak rockový koncert

Hluk a ostré světlo představují silné dráždivé signály i pro běžně fungující nervovou soustavu. Tím náročnější je takové prostředí pro hypersenzibilní lidi, kteří mají posunutou hranici toho, kde už je zvuk nepříjemně silný a světlo bolí v očích.

Potěšením proto pro ně není návštěva akcí a festivalů se zvukovou aparaturou, ale vyčerpává je i pobyt v obchodě, kde hraje hudba a zbytečně zatěžuje smysly. Spíš hororem než odpočinkem pak pro ně bude dovolená v rušném letovisku.

Nedokážou si užívat volný čas obklopeni mnoha lidmi, potíže způsobuje i příliš silné světlo v jižněji položených krajích. Proto se hypersenzibilní lidé cestování spíše vyhýbají nebo volí útěk do klidu v přírodě.

Klidné vztahy

Pro hypersenzibilní lidi bývá typické klidné přátelské chování. Má to svůj smysl, v podstatě jde o intuitivní sebeobranu před konfliktními situacemi, které od nich opět vyžadují velkou duševní zátěž.

Bývají proto nápadně zdvořilí a neosobně přátelští, což vede k tomu, že mívají hodně dobrých známých a přátel, ale paradoxně i řadu lidí, kteří jsou jim osobně nepříjemní.

Zdvořilé jednání se jim spíše vyplácí při řešení pracovních záležitostí, při jednání na úřadech a řešení různých záležitostí, kdy se jim vstřícnost vrací.

Mají odpor k násilí, a to jak v reálném světě, tak i ve filmu, takže sledování hororů a akčních filmů jim nepřináší žádné potěšení.

Podobně jako konfliktům se snaží vyhnout také osobní kritice, ovšem v tom se neliší od zbytku populace. Jen reakce jejich nervové soustavy je v tomto případě prudší a déle jim trvá, než se nepříjemných pocitů zbaví.

Říkají spíš ano než ne

A to z více důvodů. Není jen proto, že se chtějí vyhnout střetu, pokud někomu odmítnou vyjít vstříc. Dělá jim problémy i vlastní rozhodování, protože si velmi dobře uvědomují rozličné okolnosti záležitosti, všechna pro a proti.

Naléhání někoho dalšího tak obtíže rozhodování usnadní. Ponecháni sami sobě mohou marnit dlouhý čas rozhodováním i v banálních situacích, jako je třeba výběr nových bot. I když vědí, co chtějí, stejně dál zvažují okolnosti výběru.

Postrčení zvenčí pak může být dokonce vítaným východiskem. Trénovat rozhodnost je proto jedním z úkolů, kterému by se hypersenzibilní lidé měli věnovat, aby si usnadnili život. Jde začít i s maličkostmi, jako je výběr druhu pizzy. I tím mohou trávit nepřiměřeně dlouhý čas.

Kreativita jako výhoda

Citlivost pro mnohé podněty, pro zvuky, pachy a vůně, pro světlo a barvy, to vše podněcuje fantazii a podporuje tvořivost. Ve spojení s talentem mohou uspět v uměleckém povolání, prospěch z kreativního vnímání světa ovšem budou mít i méně nadaní.

Dokážou si silněji vychutnávat umělecká díla a nacházet potěšení v tvořivých hobby zálibách, ať už je to patchwork, fotografování nebo ruční práce.

Jak se přetížení bránit?

Mozku je třeba dopřát oddychové pauzy. Nejlepší dosud vymyšlenou metodou k tomu jsou meditace. S trochou snahy se je lze naučit tak, aby skutečně přinášely úlevu. Jak na to? Meditace by vlastně měla být vypnutím neustálého proudu myšlenek.

Nejjednodušším způsobem je prostě se posadit – s rovnými zády, klidně i na židli – a pak se začít soustředit výhradně na vlastní dech. Hlavou se samozřejmě budou dál honit myšlenky.

Zkuste jim ale věnovat jen malou pozornost a vědomě se znovu a znovu vracet k soustředění na vlastní dech. Nácvik stačí zpočátku krátký, jen pár minut. Čím zkušenější ale budete, tím se bude pobyt v tichu stále prodlužovat a bude pro vás osvěžením.

Text: Lenka Korandová, foto: PX FUEL

Štítky:
Související články
10.4.2025
Nemusí to být ani tolik, ale jestli už se těšíte na jarní procházky nebo výlety, určitě se podívejte, jestli náhodou nepotřebujete nové boty. Je totiž nejvyšší čas, protože chvilku budete hledat ty pravé a musíte je přece trochu vyšlapat, než se vydáte na cesty. A podle čeho vybírat? Kam vás nohy povedou? Řiďte se tím, kde budete nejčastěji chodit. Protože základní výběr byste měli udělat podle
7.4.2025
Ruce namáháme víc než si vůbec uvědomujeme a to po celý život. Musí vykonat tolik činností, od práce v domácnosti, zatěžujeme je i při sportu a do toho všeho hodiny ťukáme do klávesnice a píšeme zprávy na smartphonech. Není divu, že najednou může přijít bolest. A ta bohužel častěji postihuje ženy. Je to dáno jak geneticky, tak vlivem hormonálních změn při menopauze, proto také potíže přicházejí o
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
reklama
Šikovné tipy
Velikonoční čepičky s oušky
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: – háček 2,5 mm – bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), […]
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Peče, která ulehčí odchod
Smrt a umírání je pro mnoho lidí téma, o kterém nechtějí mluvit. I v důsledku toho je paliativní péče opředena řadou mýtů a domněnek. Přitom tomu tak být nemusí. Jedním z klasických mýtů je, že s paliativní péčí a hospicem nechci mít nic společného, protože to urychlí smrt tím, že se některé věci nebudou dělat […]
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Breitling vzdává hold italským cyklistickým legendám Faustu Coppimu a Ginovi Bartalimu
iluxus.cz
Breitling vzdává hold italským cyklistickým legendám Faustu Coppimu a Ginovi Bartalimu
Byli soupeři, přesto přátelé. Fausto Coppi a Gino Bartali – dvě jména, která ve 40. letech minulého století nejen definovala cyklistiku, ale i symbolizovala sílu sportovního ducha v poválečné Itálii.
Antivirová žvýkačka bránící přenosu viru chřipky nebo oparu
21stoleti.cz
Antivirová žvýkačka bránící přenosu viru chřipky nebo oparu
Svět si nedávno prošel pandemií covidu, každoročně se objevují chřipkové epidemie a obavy vzbuzuje i ptačí chřipka. Kontrola šíření virů tak zůstává i nadále globální výzvou. Vědci z University of Pen
Co vše odhalil deník babičky?
skutecnepribehy.cz
Co vše odhalil deník babičky?
Když jsem při vyklízení domu narazila na prababiččin deník, začetla jsem se do něho a objevila jsem příběh velké lásky. Ne všechny příběhy se v rodinách vykládají, i když by za to stály. Když moje babička Markéta zemřela, čekalo nás vyklízení domu. Vzala jsem si na starost zaprášenou půdu a našla poklad – staré deníky její matky ze začátku
Velikonoce ve světě: Proč mají francouzští kuchaři napilno?
historyplus.cz
Velikonoce ve světě: Proč mají francouzští kuchaři napilno?
Krev stéká z rukou muže, který ještě před chvílí visel na kříži. On ale v duchovním vytržení nevnímá bolest. Těch, kteří na Filipínách chtějí na Velký pátek zakusit Kristovo utrpení na vlastní kůži, nebo se alespoň zmrskat důtkami, je navzdory nelibosti katolické církve stále dost. Oslavy Velikonoc mají ve světě různou podobu… Austrálie: Bazar
Bismarck z krále udělal císaře
epochalnisvet.cz
Bismarck z krále udělal císaře
Od mládí si mladík z nevýznamného pruského šlechtického rodu vytkl za cíl prosadit se ve velké politice. Jen málokdo o sobě může říct, že se mu to s takovým úspěchem podařilo.   Narodil se na apríla, tedy 1. dubna 1815, do aristokratické rodiny. O láskyplném prostředí si ale Otto Eduard Leopold von Bismarck-Schönhausen (†1898) mohl nechat jen
Od měsíčních stromů po superbakterie: Jak vesmír mění život na buněčné úrovni
epochaplus.cz
Od měsíčních stromů po superbakterie: Jak vesmír mění život na buněčné úrovni
Semena stromů obletěla Měsíc, bakterie ve vesmíru zmutovaly do agresivnějších forem a myši ztratily svaly – vesmírné prostředí má zásadní vliv na živé organismy. Co tyto experimenty prozrazují o dlouhodobém pobytu lidí v kosmu? Měsíční stromy Během mise Apollo 14 obletěla semena pěti druhů stromů (včetně sekvojí) Měsíc. Po návratu na Zemi vyrostly v normální
Hrad Buchlov: Lípa neviny stojí na nádvoří už čtyři století
epochanacestach.cz
Hrad Buchlov: Lípa neviny stojí na nádvoří už čtyři století
Hrad s bohatou historií, opředený pověstmi a doslova napěchovaný unikátními sbírkami vzdělaného rodu Berchtoldů, takový je monumentální Buchlov, který se na kopci nad Buchlovicemi tyčí už osm století. Hrad Buchlov byl už od svého založení na počátku 13. století významný. Ležel na strategickém bodě v krajině, a tak byl nejen obrannou pevností, ale i přirozeným správním
Záhadná civilizace se vynořila ze šera dávnověku: Kdy dokážeme přečíst její písmo?
enigmaplus.cz
Záhadná civilizace se vynořila ze šera dávnověku: Kdy dokážeme přečíst její písmo?
Mohlo by se zdát, že pod drobnohledem historiků a archeologů již dějiny lidstva nedokážou ukrýt žádná velká tajemství. O to větší senzaci vzbudilo objevení neznámé civilizace na území současného Íránu
Kratinová mu utekla mu s jiným!
nasehvezdy.cz
Kratinová mu utekla mu s jiným!
Obrovský šok přichystal nejen pro své fanoušky, ale také pro své kolegy herec Vladimír Kratina (73). Ten měl totiž přímo před nimi oznámit, že je po dvaatřiceti letech opět rozvedený, a chtěl, aby
Magické Velikonoce kouzlí
nejsemsama.cz
Magické Velikonoce kouzlí
Velikonoce jsou svátkem jara, obnovy a nových začátků. Příroda se probouzí, energie se mění a my máme jedinečnou příležitost využít tento čas k rituálům, které nám pomohou přivolat lásku, štěstí, zdraví nebo také očistit naši mysl i domov. Chcete přivítat svěží energii a zbavit se všeho, co vás tíží? Velikonoční období je ideální pro očistné rituály. Velikonoční vykuřování bylinami Vykuřování
Stylový pobyt v zahradě
rezidenceonline.cz
Stylový pobyt v zahradě
Funkčnost, odolnost, uživatelský komfort, v neposlední řadě ale rovněž designová úroveň. To jsou parametry, které by měl venkovní nábytek splňovat bez ohledu na to, za jakých materiálů je vyroben. Patříte-li k příznivcům přírodního dřeva, měli byste se zaměřit především na produkty bez problémů odolávající rozmarům počasí, především vlhkosti, působení plísní a různých škůdců. Pro svůj vysoký