Domů     Hypersenzibilita: Máte více antén než ostatní?
Hypersenzibilita: Máte více antén než ostatní?
4.12.2020

Hypersenzibilita není pouhá duševní přecitlivělost. Problémem totiž není psychická křehkost, ale nadmíru reaktivní nervový systém.

Poznali jste se v titulku? Také žijete s pocitem, že máte více antén než lidé ve vašem okolí nebo že jsou přinejmenším výkonnější?

Pak jste si už asi zvykli, že jste to pokaždé vy, kdo si okamžitě všimne, že kolegyně má na stole nový šálek nebo že si sousedka zkrátila ofinu. Hypersenzibilní nervový systém neúnavně monitoruje okolí a všechny změny, i drobné a nepodstatné, hlásí mozku.

A v tom je ten problém. Mozky takových lidí se neustále potýkají s mnohem větším přílivem informací, které musí zpracovávat. To přináší jisté výhody, ale současně i nepříjemné důsledky.

Odnáší to zdraví

Přetížení výkonem, požadovaným od nervové soustavy, vede k únavě, stejné jako u studentů intenzivně se učících na zkoušku, Potíž je v tom, že při hypersenzibilitě nejde o nárazovou, ale setrvalou zátěž.

Únava má pak spíš podobu slabší kondice, kde i malé výkony vedou k rychlému vyčerpání. Nervový systém je navíc úzce propojen s imunitou, takže jeho dlouhodobé přetížení může oslabovat obranyschopnost a vést k alergiím nebo častým virózám.

Častý bývá také sklon k migrénám. Ty pak záchvaty ještě dále omezují aktivní život hypersenzibilních lidí. Kromě toho mívají sklon k úzkostem, což je způsobeno zvýšenou produkcí stresových hormonů pod tlakem přetížení.

Vyhýbat se zbytečné zátěži

Pro hypersenzibilní lidi představuje už průběh běžného dne větší zátěž než pro ostatní. Vyčerpává je jízda vlakem i chození po obchodech, protože všude jsou vystaveni obrovskému přílivu signálů, které musí mozek zpracovat.

Jsou to nejen informace, ale i dojmy a pocity, proto je pro ně únavné setkávat se s lidmi, zejména neznámými. Svůj den by si měli hypersenzibilní lidé proto plánovat s ohledem na to, aby větší čas trávili ve známém prostředí s co nejméně vzruchy.

Kdepak rockový koncert

Hluk a ostré světlo představují silné dráždivé signály i pro běžně fungující nervovou soustavu. Tím náročnější je takové prostředí pro hypersenzibilní lidi, kteří mají posunutou hranici toho, kde už je zvuk nepříjemně silný a světlo bolí v očích.

Potěšením proto pro ně není návštěva akcí a festivalů se zvukovou aparaturou, ale vyčerpává je i pobyt v obchodě, kde hraje hudba a zbytečně zatěžuje smysly. Spíš hororem než odpočinkem pak pro ně bude dovolená v rušném letovisku.

Nedokážou si užívat volný čas obklopeni mnoha lidmi, potíže způsobuje i příliš silné světlo v jižněji položených krajích. Proto se hypersenzibilní lidé cestování spíše vyhýbají nebo volí útěk do klidu v přírodě.

Klidné vztahy

Pro hypersenzibilní lidi bývá typické klidné přátelské chování. Má to svůj smysl, v podstatě jde o intuitivní sebeobranu před konfliktními situacemi, které od nich opět vyžadují velkou duševní zátěž.

Bývají proto nápadně zdvořilí a neosobně přátelští, což vede k tomu, že mívají hodně dobrých známých a přátel, ale paradoxně i řadu lidí, kteří jsou jim osobně nepříjemní.

Zdvořilé jednání se jim spíše vyplácí při řešení pracovních záležitostí, při jednání na úřadech a řešení různých záležitostí, kdy se jim vstřícnost vrací.

Mají odpor k násilí, a to jak v reálném světě, tak i ve filmu, takže sledování hororů a akčních filmů jim nepřináší žádné potěšení.

Podobně jako konfliktům se snaží vyhnout také osobní kritice, ovšem v tom se neliší od zbytku populace. Jen reakce jejich nervové soustavy je v tomto případě prudší a déle jim trvá, než se nepříjemných pocitů zbaví.

Říkají spíš ano než ne

A to z více důvodů. Není jen proto, že se chtějí vyhnout střetu, pokud někomu odmítnou vyjít vstříc. Dělá jim problémy i vlastní rozhodování, protože si velmi dobře uvědomují rozličné okolnosti záležitosti, všechna pro a proti.

Naléhání někoho dalšího tak obtíže rozhodování usnadní. Ponecháni sami sobě mohou marnit dlouhý čas rozhodováním i v banálních situacích, jako je třeba výběr nových bot. I když vědí, co chtějí, stejně dál zvažují okolnosti výběru.

Postrčení zvenčí pak může být dokonce vítaným východiskem. Trénovat rozhodnost je proto jedním z úkolů, kterému by se hypersenzibilní lidé měli věnovat, aby si usnadnili život. Jde začít i s maličkostmi, jako je výběr druhu pizzy. I tím mohou trávit nepřiměřeně dlouhý čas.

Kreativita jako výhoda

Citlivost pro mnohé podněty, pro zvuky, pachy a vůně, pro světlo a barvy, to vše podněcuje fantazii a podporuje tvořivost. Ve spojení s talentem mohou uspět v uměleckém povolání, prospěch z kreativního vnímání světa ovšem budou mít i méně nadaní.

Dokážou si silněji vychutnávat umělecká díla a nacházet potěšení v tvořivých hobby zálibách, ať už je to patchwork, fotografování nebo ruční práce.

Jak se přetížení bránit?

Mozku je třeba dopřát oddychové pauzy. Nejlepší dosud vymyšlenou metodou k tomu jsou meditace. S trochou snahy se je lze naučit tak, aby skutečně přinášely úlevu. Jak na to? Meditace by vlastně měla být vypnutím neustálého proudu myšlenek.

Nejjednodušším způsobem je prostě se posadit – s rovnými zády, klidně i na židli – a pak se začít soustředit výhradně na vlastní dech. Hlavou se samozřejmě budou dál honit myšlenky.

Zkuste jim ale věnovat jen malou pozornost a vědomě se znovu a znovu vracet k soustředění na vlastní dech. Nácvik stačí zpočátku krátký, jen pár minut. Čím zkušenější ale budete, tím se bude pobyt v tichu stále prodlužovat a bude pro vás osvěžením.

Text: Lenka Korandová, foto: PX FUEL

Štítky:
reklama
Související články
2.5.2024
Trénovat, trénovat, trénovat... To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo průlomové zjištění. A netýká se pouze starších lidí, ale ta
28.4.2024
Obsahuje totiž spoustu zdraví prospěšných látek, a dokonce je považována za tuzemskou superpotravinu. K léčení se užívají všechny části rostliny, tedy kořen, nať i semena. S těmi bychom ale měli zacházet obzvláště opatrně, protože hrozí předávkování. Pokud jsou součástí nějaké léčebné směsi, vždycky se řiďte návodem. Na co se užívá? Petržel, ať už kořen, nebo nať, je silné diuretikum, ted
24.4.2024
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se svým problémem nevyhledá lékaře a snaží se situaci řešit samo. A to přestože jim
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
16.4.2024
Bolesti mají různé příčiny, ale obvykle jen jedno společné řešení – tabletku. Ta ne vždy pomůže, zato při častějších bolestech uškodí především játrům a ledvinám. Proto se vyplatí dát šanci alternativním metodám tišení bolesti. Jak uvidíte, není jich málo. Pomáhá i obyčejný pohyb – a to zejména u nejrozšířenějších typů bolesti, které postihují hlavu nebo klouby. Má to svůj důvod: Bolesti hlavy ča
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
epochaplus.cz
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
Nádražák lehce nadzvedne víko opuštěného kufru a sáhne dovnitř. Snad se mu podaří nahmatat třeba občanský průkaz. Jeho ruka však narazí na něco měkkého, poddajného. A studeného. „Myslel jsem, že sahám na kus masa,“ sdělí později kriminalistům. V podstatě to tak bylo. Je mladá i pohledná. A tak se Slovenka Otýlie Vranská vydá hledat štěstí
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
enigmaplus.cz
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
Obec Vranová Lhota leží v údolí říčky Třebůvky v okrese Svitavy. V obci stojí tvrz, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1406. Jedná se o původní středověkou stavbu s gotickou a renesanční přesta
Je zamilovaný do Kohoutové?
nasehvezdy.cz
Je zamilovaný do Kohoutové?
Někdy se stává, že se do sebe během natáčení zamilují dva herečtí kolegové. Možná je to i případ Bereniky Kohoutové (33) a Filipa Blažka (50), kteří hrají zamilovanou dvojici v seriálu Jedna rodina.
Záhada mých skvrn na rukou
skutecnepribehy.cz
Záhada mých skvrn na rukou
Od dětství jsem trpěla záhadnou nemocí. Nikdo mi nedokázal pomoci. Až minulý život ukázal příčinu. Prvně se mi to stalo jako miminku a s naprostou pravidelností se ten nevysvětlitelný „problém“ opakoval každý rok – vždy ve stejném období. Tu záhadnou nemoc nedokázal nikdo nikdy rozluštit, až do mých třiatřiceti let. Do roka a do dne V čem spočívala ta
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
nejsemsama.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Kde leží hrob abatyše Mlady?
historyplus.cz
Kde leží hrob abatyše Mlady?
Archeologové důkladně prozkoumávají ostatky, vyzvednuté z hrobu č. 110 na pohřebišti svatojiřského kláštera na Pražském hradě. Dlouhá léta se vědci domnívali, že patří abatyši Anežce Přemyslovně, nevlastní sestře Přemysla Otakara I., která zemřela roku 1228. Teď se ale zdá být všechno jinak… Datování kosterních ostatků, odhalených v hrobě č. 110, určuje, že jejich majitel či
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
21stoleti.cz
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopněj
Milionářské sny o medu
iluxus.cz
Milionářské sny o medu
Milionáři často dostanou, co chtějí, a Sir Jim Ratcliffe, spolumajitel Manchester United, je toho dokonalým příkladem. Po osmnáctiměsíčním boji o plánování vyhrál spor se sousedem ohledně úlů a teniso