Domů     Lipom vás nezahubí
Lipom vás nezahubí
10.3.2020

Udělala se vám bulka pod kůží, tak nějak se tam pohybuje a vy propadáte panice? Uklidněte se, ale k lékaři si pro jistotu zajděte. Pravděpodobně vám sdělí, že je to lipom.

Vlastně jde o nezhoubný tukový nádor v měkké tkáni. Vypadá jako bulka, která pomalu roste a na povrchu je krytá normálně vyhlížející kůží. Pokud na ni lehce zatlačíte, je pohyblivá vůči spodině i vůči kůži.

Většinou tento druh lipomu nezpůsobuje žádné problémy. Nebolí. Bolestivost by mohla nastat tehdy, pokud by utlačoval některý z nervů. Lipomy mohou vznikat i uvnitř těla na různých orgánech. Je to méně časté, ale může dojít ke krvácení např. do jícnu.

Lipom se může objevit v každém věku. U žen lze častěji pozorovat solitérní lipomy, zatímco u mužů jejich shluky. Z hlediska statistik pak představují nejrizikovější skupinu muži od 40 do 60 let.

Tukový nádor se vyskytuje kdekoli, na zádech, na prsou, na horních i dolních končetinách, kromě dlaní a chodidel, mimořádně na tvářích.

Proč vzniká?

Důvody nejsou úplně jasné. Jistou roli může sice hrát dědičnost. Stane se, že více členů jedné rodiny trpí tímto onemocněním, je tedy pravděpodobné, že lipomy budou trpět i další pokolení, ale nejde o pravidlo.

Uvažuje se i o tom, že lipom vznikne ve fyzicky namáhaném místě a je reakcí tukové tkáně na trauma. Zajímavé je, že na onemocnění nemá přímý vliv nadváha, nicméně při nadváze bývá zvýšený cholesterol a ten už za tvorbu lipomů zodpovědný je.

Pokud se u někoho vyskytují lipomy na více místech, nebo se po odstranění stále tvoří nové, může jít o problém související s nedostatkem lecitinu či některých vitaminů, např. E nebo C. Léčba by se měla zaměřit na zdravou životosprávu a vhodnou detoxikaci organismu.

Důležitý je také pitný režim a omezení nasycených tuků v potravě. Další možnou příčinou může být také vrozené oslabení tukové tkáně a poruchy spojené s tukovou látkovou přeměnou.

Co udělat, když ho objevíme?

Je samozřejmé, že pokud najdeme na těle jakýkoliv nový útvar, vyhledáme lékaře. Není třeba se hned vyděsit, že jde o něco zhoubného, ale sami si diagnózu stejně neuděláme a vždycky platí, že je třeba přijít včas a nenechat nádor narůst do obřích rozměrů.

Měli bychom vědět, že tukový nádor nezmizí sám od sebe. Dermatolog jej vyšetří hmatem i vizuálně. Podle vzhledu a místa výskytu zmnoženého tukového tkaniva se může diagnóza odlišovat. V případě jakýchkoliv pochybností udělá další potřebná vyšetření.

Pokud potvrdí, že jde o lipom, můžete být klidní, a pokud je bulka na místě, kde vám nepřekáží, nezasahuje žádný nerv ani nebrání v pohybu nebo vám nevadí z estetických důvodů, nemusíte situaci řešit operací.

Mnohé lipomy také v určité chvíli růst přestanou. V opačném případě dermatolog spolu s chirurgem rozhodnou, jakým způsobem tukový nádor odstraní. Jsou dvě možnosti. Liposukce nebo chirurgické řešení.

Liposukce se provádí malou kanylou napojenou na odsávačku. Zůstává po ní jizvička na tři až čtyři stehy.

Chirurgicky se lipom odstraňuje tehdy, když má průměr menší než tři centimetry nebo když se pacient domnívá, že mu jizva nebude vadit a dá si odstranit i větší tukový nádor. Lipom se nedá odstranit bez poškození pokožky a jizva zůstává i po liposukci.

Zákrok je ale jednoduchý, protože nádory jsou přesně ohraničené a nezasahují do okolních tkání.

Provádí se při místním znecitlivění. Při chirurgickém řešení lipomu vedou lékaři řez ve směru takzvané štěpitelnosti kůže, to znamená v místech, kde se tvoří přirozené vrásky. Malá jizvička se při dobrém hojení časem ztratí.

I tady ale platí, že čím menší lipom, tím menší rozsah zákroku. Bohužel se stává, že po vyříznutí se u lidí, kteří mají k tvorbě lipomů sklon, znovu objevují a mnohdy ještě ve větším množství.

Existuje prevence?

Na tuhle otázku není jednoznačná odpověď. Mnozí lidé, kteří lipomy trpí, by přísahali, že žijí zdravě a není to nic platné, lipomy se tvoří dál. Jenže nic není černobílé. Určitě neuškodí zamyslet se nad životosprávou.

Ale to je potřeba i u většiny lidí zdravých. Uspěchaná doba, věčný stres, rychlá občerstvení, uzeniny téměř bez masa, zato s mnoha přídatnými látkami, přemíra soli, nadužívání nasycených tuků atd. neprospěje nikomu, natož nemocným.

Měli bychom zařadit velké množství syrové, listové i kořenové zeleniny, některé mléčné výrobky, např. kefír, kvalitní jogurty, netučná masa a ryby, často a dostatečně pít.

K dlouhodobé prevenci se používá přípravek Lecitamin, který čistí cévy, snižuje cholesterol a odbourává krevní tuk. Pro redukci tuku a vzniku lipomů jsou k dostání také bylinné čaje a masti, doporučují se bylinné či solné koupele.

Text: Eva Hořánková

Foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
2.5.2024
Trénovat, trénovat, trénovat... To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo průlomové zjištění. A netýká se pouze starších lidí, ale ta
28.4.2024
Obsahuje totiž spoustu zdraví prospěšných látek, a dokonce je považována za tuzemskou superpotravinu. K léčení se užívají všechny části rostliny, tedy kořen, nať i semena. S těmi bychom ale měli zacházet obzvláště opatrně, protože hrozí předávkování. Pokud jsou součástí nějaké léčebné směsi, vždycky se řiďte návodem. Na co se užívá? Petržel, ať už kořen, nebo nať, je silné diuretikum, ted
24.4.2024
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se svým problémem nevyhledá lékaře a snaží se situaci řešit samo. A to přestože jim
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
16.4.2024
Bolesti mají různé příčiny, ale obvykle jen jedno společné řešení – tabletku. Ta ne vždy pomůže, zato při častějších bolestech uškodí především játrům a ledvinám. Proto se vyplatí dát šanci alternativním metodám tišení bolesti. Jak uvidíte, není jich málo. Pomáhá i obyčejný pohyb – a to zejména u nejrozšířenějších typů bolesti, které postihují hlavu nebo klouby. Má to svůj důvod: Bolesti hlavy ča
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
epochaplus.cz
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
Nádražák lehce nadzvedne víko opuštěného kufru a sáhne dovnitř. Snad se mu podaří nahmatat třeba občanský průkaz. Jeho ruka však narazí na něco měkkého, poddajného. A studeného. „Myslel jsem, že sahám na kus masa,“ sdělí později kriminalistům. V podstatě to tak bylo. Je mladá i pohledná. A tak se Slovenka Otýlie Vranská vydá hledat štěstí
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
enigmaplus.cz
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
Obec Vranová Lhota leží v údolí říčky Třebůvky v okrese Svitavy. V obci stojí tvrz, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1406. Jedná se o původní středověkou stavbu s gotickou a renesanční přesta
Je zamilovaný do Kohoutové?
nasehvezdy.cz
Je zamilovaný do Kohoutové?
Někdy se stává, že se do sebe během natáčení zamilují dva herečtí kolegové. Možná je to i případ Bereniky Kohoutové (33) a Filipa Blažka (50), kteří hrají zamilovanou dvojici v seriálu Jedna rodina.
Záhada mých skvrn na rukou
skutecnepribehy.cz
Záhada mých skvrn na rukou
Od dětství jsem trpěla záhadnou nemocí. Nikdo mi nedokázal pomoci. Až minulý život ukázal příčinu. Prvně se mi to stalo jako miminku a s naprostou pravidelností se ten nevysvětlitelný „problém“ opakoval každý rok – vždy ve stejném období. Tu záhadnou nemoc nedokázal nikdo nikdy rozluštit, až do mých třiatřiceti let. Do roka a do dne V čem spočívala ta
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
nejsemsama.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Kde leží hrob abatyše Mlady?
historyplus.cz
Kde leží hrob abatyše Mlady?
Archeologové důkladně prozkoumávají ostatky, vyzvednuté z hrobu č. 110 na pohřebišti svatojiřského kláštera na Pražském hradě. Dlouhá léta se vědci domnívali, že patří abatyši Anežce Přemyslovně, nevlastní sestře Přemysla Otakara I., která zemřela roku 1228. Teď se ale zdá být všechno jinak… Datování kosterních ostatků, odhalených v hrobě č. 110, určuje, že jejich majitel či
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
21stoleti.cz
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopněj
Milionářské sny o medu
iluxus.cz
Milionářské sny o medu
Milionáři často dostanou, co chtějí, a Sir Jim Ratcliffe, spolumajitel Manchester United, je toho dokonalým příkladem. Po osmnáctiměsíčním boji o plánování vyhrál spor se sousedem ohledně úlů a teniso