Domů     Máte rádi řepu?
Máte rádi řepu?
13.3.2020

Co se týče červené řepy, dělí se lidé na dva tábory. Jedni ji milují a už se nemohou dočkat další úrody, druzí se při vyslovení jejího jména otřesou odporem.

Ale mezitím se tato nenápadná zelenina ocitá v centru pozornosti šéfkuchařů i výživových odborníků. Je totiž superzdravá.

Kudy chodí, tudy léčí

Obsahuje poměrně málo vitaminů, ale zato hodně minerálních látek – železa, vápníku, fosforu, hořčíku, mědi, draslíku, zinku a menší množství dalších prvků. Je to úžasný detoxikační prostředek, čistí tělo od těžkých kovů a radioaktivních látek.

Skvěle regeneruje játra poničená konzumací alkoholu a drog nebo po žloutence. Zlepšuje krvetvorbu, léčí anemii, regeneruje cévy, zvyšuje jejich pružnost, snižuje cholesterol, je vhodná při kardiovaskulárních onemocněních.

Posiluje imunitu, mluví se i o tom, že pomáhá ochraňovat tělo před devastací při ozařování a radioterapii.

A to ještě není zdaleka vše

Podporuje peristaltiku střeva, čímž odstraňuje zácpu, podporuje činnost žaludku a žlučníku, odstraňuje z těla jedovaté látky, vytváří vazivové tkáně, zesiluje stěny cév, zlepšuje využití bílkovin, zajišťuje duševní pohodu, zpevňuje pokožku, napomáhá při alergiích, aktivuje tvorbu červených krvinek, má kladný vliv na revma, je cenným pomocníkem v boji proti mykózám.

A máme to zadarmo…

Jestli jste teď zpozorněli, možná vás bude zajímat i to, že když si ji v květnu vysejete, posléze vyjednotíte, můžete malé bulvičky sklízet už od července. A tím si vlastně prodloužíte řepnou sezonu až do opravdové říjnové sklizně.

Navíc kromě občasného zalití v hodně parných dnech od nás řepa nic nepotřebuje, snad kromě vypletí, ale i tomu se dá předcházet nastýlkou z posekané trávy, která zároveň udrží v půdě vlhkost. Řepa také netrpí žádnými chorobami.

Ale přece jen musíte dát pozor na jednu věc, nedělá jí dobře společnost plodin s podobnými nároky, jako má ona (mangold, špenát), a nevhodnými sousedy jsou také brambory a rajčata.

Kam s ní?

Řepa se dá samozřejmě nakládat, ale právě tak dobře ji můžete péct, zapékat či vařit, barvit její šťávou cukrářské výrobky, a dokonce ji sušit na křupavé plátky a mlsat místo brambůrků. Mladé listy, které mají víc vitaminů než bulvy, se mohou přidávat do salátů.

Pokud jste nyní na chvilku zaváhali, jestli řepu přece jen nezařadit do svého jídelníčku, zkuste se podívat na naše recepty. Třeba vám pomohou v rozhodování.

Boršč či baršč

Slezský boršč čili baršč vilijovy je ze všech variant tohoto pokrmu nejbližší svému polskému příbuznému.

Zatímco boršč ruský či ukrajinský je polévkou hustou, moravští Slezané a jejich severní sousedé si pod tímto názvem představí čirý vývar, do něhož se spolu s česnekem přidává kysaná nebo na másle dušená řepa.

V některých rodinách na Těšínsku se boršč dělával na Vánoce, tedy na Viliju, jak se tady tomuto svátku říká.

Potřebujeme: 250 g červené řepy, 250 g předního hovězího, 250 g kostí, 100 g kořenové zeleniny, 1 menší cibuli, 5 lžic másla, 2 lžíce nasekaného kopru, sůl, cukr, ocet.

Kosti lehce opečeme v troubě předehřáté na 180 °C. Stačí deset minut. Potom vložíme do hrnce, přidáme omyté maso, zalijeme studenou vodou a necháme vařit. Když je maso měkké, přidáme očištěnou kořenovou zeleninu a oloupanou cibuli v celku.

Řepu oloupeme, nakrájíme na nudličky a podusíme na másle. Potom zakápneme octem a podlijeme trochou vody. Vývar z masa a zeleniny procedíme. Maso a zeleninu z něj vyjmeme a obojí pokrájíme na kostičky – s výjimkou cibule. Potom vše vrátíme do polévky a přidáme i připravenou červenou řepu.

Necháme chvíli vařit, potom lehce osladíme a osolíme, je-li třeba, přidáme ještě trochu octa. Do talířů rozlijeme polévku a posypeme najemno nasekaným koprem.

Salát z červené řepy

2 červené řepy, 2 jablka, 150 g Nivy, 100 ml majonézy, 1 lžíce citronové šťávy, 3 stroužky česneku, sůl.

Bulvy červené řepy omyjeme a uvaříme v hrnci doměkka. Mezitím do misky nakrájíme na kostičky oloupaná jablka, nivu a nakonec vychladlou řepu. Nakrájené suroviny smícháme dohromady, přidáme utřený česnek, sůl, citronovou šťávu a promícháme s majonézou. Salát podáváme s tmavým pečivem.

Carpaccio z červené řepy

2 větší nebo 4 menší červené řepy, rukola, 100 g měkkého kozího sýra na tenké plátky (kdo kozí sýr nejí, může dát ricottu)

Na zálivku: šťáva z 1 citronu, balzamikový ocet podle chuti, olivový olej, drcený pepř, sůl

1. Troubu zahřejeme na 190 °C. Řepu omyjeme a zabalíme do dvojí vrstvy alobalu. Pečeme doměkka v předehřáté troubě. Bude to trvat nejméně hodinu, řepu si však můžeme upéct i den předem. Po upečení by řepou měla hladce projít špejle.

Oloupeme a nakrájíme na co nejtenčí plátky. Rozdělíme na talíře a necháme vychladit.

2. Zálivku smícháme z uvedených ingrediencí. Řepu podáváme zakapanou zálivkou a obloženou sýrem a rukolou.

Tatarák z červené řepy

Masožrouti se asi budou ošklíbat, ale vám možná naopak tahle zdravá varianta zachutná.

400 g červené řepy, 3 lžíce olivového oleje, pepř a sůl, 50 g nastrouhaného křenu, 1 nasekaná šalotka, trochu balzamikového octa, chléb nebo toustový chléb na topinky.

1. Předehřejte troubu na 200 °C. Omytou a osušenou řepu dejte do zapékací mísy, přelijte olivovým olejem, osolte a opepřete. Mísu přikryjte alobalem a pečte doměkka 1–1,5 hodiny.

2. Po vychlazení řepu oloupejte a nastrouhejte nahrubo. Přidejte k ní strouhaný křen, šalotku, balzamikový ocet. Dochuťte solí a pepřem.

Burger z červené řepy

1 velká syrová červená řepa, 1 hrnek ovesných vloček, nadrcených nebo rozmixovaných, 3 lžíce olivového oleje, 2 vejce, sýr, 4 stroužky česneku, hrst bazalky, sůl a pepř.

1. Nastrouháme najemno červenou řepu, přidáme vločky, olej, nastrouhaný sýr, vejce, bazalku, prolisovaný česnek, sůl a pepř a promícháme. Pokud by směs nebyla dostatečně karbanátkově soudržná, přidáme více vloček nebo trochu mouky.

2. Necháme trochu uležet v ledničce. Vytvarujeme placičky a můžeme buď smažit, grilovat nebo péct.

V housce obložíme salátem, jakoukoliv zeleninou podle chuti a ochutíme majonézou, hořčicí či ostřejším dresinkem.

Tip Paní domu

Pokud je řepa stále vaším nepřítelem, ale rádi byste využili jejích uzdravovacích schopností, zkuste usušit plátky na chipsy nebo je semelte na prášek a přidávejte do nápojů.

Prášek z červené řepy – čerstvě sklizenou řepu oloupeme, nastrouháme, usušíme a rozemeleme. Užíváme 10 g 2x denně nalačno, ráno a odpoledne jako náhradu čerstvé šťávy.

Prášek můžeme přidávat i do nápojů a dalších potravin k obarvení na červeno.

Pokud ho přidáme do stravy psům a kočkám, budou mít hustější a lesklejší srst a zvýší se jejich celková vitalita.

Foto: Shutterstock, Regionální kuchařka smartpress.cz,

Související články
2.4.2025
Zůstal vám doma tři dny starý chleba, který už se nikomu jíst nechce, ale vyhazovat ho je taky škoda? Možná by se dal ještě skvěle zužitkovat a zároveň byste si mohli pochutnat. Ceny pečiva vystřelily za poslední měsíce do výše, o níž se nám dřív ani nezdálo, a tak jsme připravili tipy, jak chléb využít do posledního krajíčku. Nápadů je více, tudíž se nám sem ani všechny nevejdou. Jednu radu si v
28.3.2025
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a rychlost jsou také důležité doplňkové funkce. J
27.3.2025
Máme je rádi už proto, že vyřeší večeři i pohoštění, a většinou nám i ušetří peníze. Navíc můžeme zpracovat spoustu surovin, které nám doma přebývají, a fantazii se meze nekladou. A pokud vás právě nic nenapadá, přinášíme trochu inspirace. Vajíčková 3 vejce, 1 lžička plnotučné hořčice, 4 lžíce másla, pažitka, sůl, pár kapek citronové šťávy, špetka cukru, sladká paprika, lžička olivového oleje 1
25.3.2025
Kozí sýr nemá jednu chuť ani texturu: Může být vyzrálý i sametově hladký, plísňový nebo pikantní, drobivý či přírodně jemný a snadno roztíratelný, stejně jako doladěný kořením. A seženete jeho různé druhy dnes téměř v každém supermarketu. Dokonce existuje řada kozích farem, které prodávají domácí kozí sýry i v bio kvalitě. Asi si ale řeknete, proč byste ho měli jíst. Protože je zdravý Kozí mlé
21.3.2025
Cibule není jenom přírodním elixírem pro léčbu neduhů, ale hlavně kuchyňská ingredience, bez které by jídlo nestálo za nic. Cibulačku a smažené cibulové kroužky asi všichni známe. Ale co zkusit cibulovou pizzu z listového těsta, cibulovou pomazánku nebo cibulový koláč? Smažené kroužky Potřebujete: 3 velké cibule, 1 lžíci solamylu, 6 lžic hladké mouky, 2 vejce, mletý pepř, 6 lžic piva, olej na s
reklama
Šikovné tipy
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ovesná kaše s hruškou
nejsemsama.cz
Ovesná kaše s hruškou
Ovoce je vítanou součástí vydatné snídaně, kromě zdravé energie z fruktózy obsahuje i vlákninu, jejímž zdrojem jsou i ovesné vločky. Domácí kaše doplněná ovocem tedy bude po ránu to pravé. Potřebujete: ✿ 50 g ovesných vloček ✿ 350 ml mléka (část můžete nahradit vodou) ✿ špetku soli ✿ 15 g másla ✿ 10 g třtinového
Hollywoodský zámek se špetkou koření
rezidenceonline.cz
Hollywoodský zámek se špetkou koření
Jedna pohádka skončila a začíná druhá. Tak nejspíš vnímá členka bývalé skupiny Spice Girls Melanie B konec manželství s filmovým producentem Stephenem Belafontem. Je to i důvod, proč „poslali do světa“ společné bydlení. Honosné čtyřpodlažní sídlo o rozloze 1593 čtverečních metrů se nachází ve známé losangeleské čtvrti Bird Street, která je legendární nejenom velkolepými výhledy
Stylová oslava jara: Velikonoční brunch v restauraci ZEM nabídne hravou symfonii chutí a barev
iluxus.cz
Stylová oslava jara: Velikonoční brunch v restauraci ZEM nabídne hravou symfonii chutí a barev
Restaurace ZEM zve na velikonoční brunch, který slibuje stylový sváteční zážitek v samotném srdci Prahy. Uskuteční se v neděli 20. dubna od 12:00 do 15:00 hodin a nabídne vše, co si od dokonalého brun
Bála jsem se, aby ten krasavec nebyl ženatý
skutecnepribehy.cz
Bála jsem se, aby ten krasavec nebyl ženatý
Seznamování se s muži je věda. Myslela jsem, že se mi to nepodaří a zůstanu na ocet. Naštěstí mi dobrou radou pomohla babička. Byla jsem přesvědčena, že se s nikým vhodným neseznámím a že se nevdám. Kdyby alespoň máma tolik nevyváděla! Nesla těžce, že má neprovdanou dceru, a vzhledem k pesimistické povaze žádné světlo na konci tunelu neviděla. A já už vlastně
Mezi moderátory Šípem a Krausem to vře?
nasehvezdy.cz
Mezi moderátory Šípem a Krausem to vře?
Jestli se dá na televizních obrazovkách mluvit o nějaké obrovské a dlouhodobé konkurenci, rozhodně je to ta mezi moderátory Karlem Šípem (79) a Janem Krausem (71). I když koluje mnoho drbů o tom,
Tajemství alchymie: Jak se měnilo stříbro ve zlato?
epochaplus.cz
Tajemství alchymie: Jak se měnilo stříbro ve zlato?
Na rozdíl od podvodníka Edwarda Kelleyeho, se Michal Maier v oboru alchymie řadí ke skutečným zasvěcencům. Vystudovaný lékař a filozof propadne pokusům s rozmanitými látkami v baňkách v roce 1599. Němec Michael Maier (1568–1622) přečte obrovské množství odborných spisů. „Roku 1604 začal Maier společně se svým nevlastním bratrem pracovat na univerzálním léku, přičemž částí jejich práce bylo Velké Dílo,
Šoupli komunisté zachránce Zápotockého do kriminálu?
historyplus.cz
Šoupli komunisté zachránce Zápotockého do kriminálu?
Přijelo si pro něj gestapo. Naloží ho do auta a odvezou do Prahy. Nacisté si pro Mikoláška nachystali obtížnou zkoušku. Má rozpoznat nemoci z 29 vzorků moči. Pohledem, tak jak to prý dělá vždycky! Janovi je jasné, že pokud se splete, domů se jen tak nevrátí. Pokud tedy vůbec… Dětství má provoněné nejrůznějšími rostlinami, protože jeho
Vynález mikrobiologa R. R. Rifea: Dá se rakovina vyléčit během tří minut?
enigmaplus.cz
Vynález mikrobiologa R. R. Rifea: Dá se rakovina vyléčit během tří minut?
Royal Raymond Rife (1888–1971) je vynikající americký vědec a mikrobiolog, který si na vrub připsal hned několik významných vynálezů. Jeho nevídaný úspěch přichází poté, co se mu podaří zkonstruovat m
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Zápisy do prvních tříd již běží, jsou vaše děti připravené? Otestujte je!
21stoleti.cz
Zápisy do prvních tříd již běží, jsou vaše děti připravené? Otestujte je!
Zahájení školní docházky je nejen významným milníkem v životě dítěte, ale i změna v rytmu života celé rodiny. Zápisy do škol jsou již v plném proudu a rodiče někdy tápou, co jejich potomky při něm vla
Kostel sv. Vincence v Liberci: Krása z červených cihel
epochanacestach.cz
Kostel sv. Vincence v Liberci: Krása z červených cihel
Většinu kostelů najdeme na hlavních náměstích, tenhle ale leží trochu stranou městského ruchu. O to je ovšem zajímavější na pohled a také jeho historie se běžným představám o církevních svatostáncích poněkud vymyká. Tím, co znamenal Baťa pro Zlín, byla na přelomu 19. a 20. století firma Johann Liebieg & Co pro Liberec. Ve čtvrti zvané
Islandští Bonnie a Clyde zabíjeli vlastní děti
epochalnisvet.cz
Islandští Bonnie a Clyde zabíjeli vlastní děti
Dva uprchlíci s pronásledovateli v zádech balancují na vrcholu vysokého vodopádu. Holčička, kterou nesou, je příliš velkou přítěží, a tak končí ve zpěněných vodách hluboko dole. Vesnička Hlíö na jihu Islandu není na počátku 18. století ničím významná. Ani skromnou farmářskou rodinu, která tu žije, nikdo nepovažuje za výjimečnou. V roce 1714 přichází na svět syn, který