Také si myslíte, že pro zdraví je nejlepší zelenina? Jak se to vezme, při nadváze má své nepopiratelné přednosti. Ovšem to nejlepší ze sebe vkládají rostliny do plodů.
Vybrali jsme několik zajímavých plodů a podívali jsme se zblízka na to, co nás nabízejí. Všechny jsou běžně dostupné v lékárnách, obchodech se zdravou výživou nebo na eshopech.
Kustovnice: Když docházejí síly
K mání je už docela běžně a za její představení u nás vděčíme tradiční čínské medicíně. Podle čínských praktiků působí proti únavě, má povzbuzovat a posilovat organismus. Působí hlavně na imunitu, ledviny a játra.
Čínská medicína spojuje okruh ledvin s pohlavními orgány, a tak se kustovnici někdy popisuje jako afrodisiakum, ačkoli silné účinky tohoto druhu nemá.
Co ještě skutečně dokáže:
zlepšuje zrak (díky vysokému obsahu karotenoidů)
pomáhá v rekonvalescenci (díky velmi pestré skladbě minerálů, stopových prvků a dalších živin)
zlepšuje kondici ve vyšším věku
zmírňuje podrážděnost běžnou při nemocech jater
Syrovou i v čaji
Sušené plody jsou příjemně nasládlé a dají se pojídat přímo. Čínská medicína ale doporučuje nárazovou konzumaci nepřehánět a raději používat kustovnici v menším množství, ale pravidelně.
Povzbuzující nápoj
Krátce povařuje 3 lžičky kustovnice v 750 ml vody. Popíjíme během dne, nikoli na noc. Plody je škoda vyhodit, ty sníme. Tento nápoj má dodávat energii při poruchách imunity, vyčerpanosti a ve vyšším věku.
Rakytník: Při častých infekcích
Ačkoli na našich zahradách není žádnou novinkou, populárním se stal až v posledních letech. Má nepříjemnou vlastnost, že chuťově příjemný se stává až poté, když přejde mrazem, tím ale ztrácí hodně se svých léčivých účinků. Bez omrznutí je ale příliš kyselý a trpký.
Co umí plody
Obsahují látky likvidující některé druhy bakterií, např. stafylokoky nebo salmonely. Šťávy a sirupy z čerstvých plodů se proto používají se při opakovaných infekcích, chřipkách a nachlazeních. Užitečné jsou hlavně během chřipkových vln na jaře.
A co olej?
K dostání jsou oleje lisované z plodů i listů. Obvykle nejsou čisté, ale kvůli ceně přimíchané do jiného rostlinného oleje. Olej výrazně podporuje regeneraci sliznice trávicího traktu, takže pomáhá při chronických zánětlivých nemocech žaludku a střev.
Hojivě působí i zevně, při poranění, ale i bércových vředech, ekzémech, omrzlinách i popáleninách.
Americké brusinky: Při močových potížích
Označují se též anglicky jako cranberries. Prodávají se mražené, ale pro posílení zdraví jsou nejvhodnější šťávy lisované z čerstvých plodů. Účinkují tak, že brání bakteriím, aby se usadily na stěně sliznic.
Tím se zánět v močových cestách nemůže rozvíjet, bakterie odcházejí z těla ven. Užitečné jsou především jako prevence u lidí, kteří na močové záněty trpí opakovaně. Šťáva z brusinek je pak dobrou prevencí, aby se zánět nevrátil.
Chrání i žaludek
I na rozvoji žaludečních vředů i nádorů žaludku mají totiž podíl mikroby, konkrétně Helicobacter pylori. Brusinková šťáva v žaludku účinkuje stejně jako v močovém měchýři, bakterie se nemohou na stěně sliznice uchytit.
Acerola: Přírodní vitamin C
Červené plody aceroly lysé, které se říkává barbadoská třešeň, jsou mimořádně bohaté na vitamín C, je jo tam asi 40x víc než v citronech. Vitamin C se dnes už tolik nedoporučuje při nachlazení ani jako jeho prevence, už je známo, že tyto účinky nemá.
Je ale nezbytný pro dobrý stav cév jako ochrana proti ztrátě pružnosti cév. Acerolu hojně používají výrobci doplňků stravy jako příchuť a vitamínovou posilu do přípravků. V autentičtější podobě je na trhu jako šťáva z čerstvých plodů.
Foto: Shutterstock