Domů     Proti únavě bojujte opatrně
Proti únavě bojujte opatrně
11.9.2019

Při chronické únavě hrozí, že upadnete do jednoho ze dvou extrémů. Buď jí podlehnete a váš den se bude odehrávat trvale v úsporném a šetrném režimu, nebo se ji budete snažit ze všech sil přemoct. Oba přístupy vás připraví i o ty malé zásoby energie, které máte.

Jak na to lépe? Především je nutné si vytvořit racionální přístup k únavě jako k příznaku nemoci.

To je důležité, ať už diagnózu znáte, nebo ji lékaři teprve hledají, což je někdy složité, neboť sahá od psychických poruch, přes onemocnění vyvolávaná imunitním systémem, nežádoucí účinky léků až k nádorovým a vzácným onemocním.

Řekněte sobě i svým blízkým: Únava není jen pocit, ale skutečné vyčerpání energetických rezerv. Projevuje se ve svalech slabostí a tíží končetin a stejně tak naléhavá je únava mozková, vedoucí k celkové ochablosti a špatnému soustředění.

I ta má stejný důvod, protože i nervová tkáň může vyčerpat zásobní energii. Problém je, že oproti zdravým lidem se v případě nemoci energetické rezervy obtížněji doplňují. V první řadě je tedy nezbytné léčit příčinu – nemoc, která únavu způsobuje.

Jak si ulehčit život

Co můžete udělat, pokud léčba ještě nezabrala? Především nepropadejte zoufalství a pokuste se racionálněji hospodařit s tím množstvím energie, které máte k dispozici, a zbytečně se o ni nepřipravovat.

Zbytečné ztráty vám způsobí stres, silné emoce, ponocování nebo alkohol. Naopak cíleným relaxem a správným jídelníčkem získáte ještě nějakou energii navíc.

Máme pro vás konkrétní tipy na užitečná opatření pro snížení únavy, určitě si mezi nimi vyberete inspiraci vhodnou právě pro vás.

Včasné plánování

Jednoduché opatření, které vám ušetří čas i energii: Přichystejte si vše nezbytné pro následující den už předem, počínaje výběrem oblečení až po přípravu záležitostí, které budete řešit. I když jde o stejné množství úkonů, vyhnete se tak spěchu a stresu. A to jsou stavy, kdy zvýšeně spotřebováváme energii.

Stres pod kontrolou

Stresové hormony jsou vynikajícím přírodním dopingem pro krizové situace. Dodají totiž obrovské množství energie, která nám umožní zvládnout problém, byť za cenu vyčerpání tělesných rezerv.

Po vítězství proto nutně potřebujeme odpočinek a pořádné jídlo k doplnění energie. Jenže na to při stresu dlouhodobém či často se opakujícím mnohdy nedojde.

Pak se projeví jeho škodlivé účinky – stresové hormony vyčerpávají rezervy organismu a jejich obnovování vázne. Objeví se chronická únava a zhorší se obranyschopnost těla

I hluk je stres

Přetížení nervové soustavy mohou vyvolávat příčiny nejen duševní, ale i fyzické, a to dokonce i v případě, že si neuvědomujeme, že nás obtěžují.

Tělo se ale musí vyrovnávat s nepříznivými podmínkami, což může být nadměrný hluk, příliš silné osvětlení, prostředí se zvýšenou koncentrací škodlivých látek, nejčastěji z cigaretového dýmu.

Stresem jsou příliš vysoké nebo naopak nízké teploty prostředí, tělesná bolest, nadměrná fyzická námaha nebo hladovění.

Jak mysl zklidnit?

– Hořčík

Tento minerál má v těle řadu důležitých funkcí a jednou z nich je i podpora správné činnosti nervů. Nedostatek se pak projevuje zvýšenou podrážděností, výbuchy vzteku, nervozitou a někdy i zmateností.

Bohužel nedostatek hořčíku na jídelníčku ještě zhoršuje stres, protože při nadměrné psychické zátěži jeho spotřeba stoupá. Jak zajistit dostatečný přísun hořčíku?

Bohaté jsou na něj hlavně banány, kakao, luštěniny, dále ořechy a mandle, ovesné vločky, brambory a listová zelenina.

Kromě hořčíku potřebuje tělo také zvýšené dávky vitaminu B, nejlépe formou pangaminu. Užitečné jsou i zdravé tuky z mořských ryb, vlašských ořechů, řepkového nebo sójového oleje.

– Třezalka

Uvolňuje nervové napětí a tím pomáhá usnout. Třezalka je velmi účinná, ale je třeba opatrnosti, protože ovlivňuje účinky řady léků.

Varování bývá uvedeno v příbalovém letáku nebo se můžete zeptat v lékárně, zda třezalka není v kombinaci s vašimi léky problematická.

Třezalka je dostupná v podobě kapslí, tablet nebo jako tinktura.

– Meduňka

Posiluje nervy a uklidňuje trávicí trakt, pomáhá při bolestech žaludku, střevní kolice i nechutenství. Pro svou příjemnou chuť a vůni se nejlépe hodí pro užívání v podobě nálevů. Na šálek se dávají 2 lžičky sušené natě.

– Kozlík

Osvědčená bylina proti nervovému podráždění, ale je nutné dodržovat dávkování. Pokud to přeženete, kozlík podráždění ještě zvýší. Jako čaj si ho určitě vařit nebudete, nepříjemně páchne. K mání je v tabletách i v tradiční podobě tinktury.

– Levandule

Její uklidňující účinky jsou vyhlášené a nejlépe se uplatní při koupeli. Pokud si ji chcete připravit sami, pak se na jednu lázeň doporučuje spařit 4 hrsti levandule 4 l vody. Necháme louhovat a po 15 minutách nalijeme do vany.

Rituály pro klidný spánek

Nespavost zhoršuje chronickou únavu, přitom by mnohdy pomohlo obyčejné opatření – netrávit večer před monitorem, ať už televizním, nebo počítačovým.

Náš mozek na jednu stranu baží po novinkách a málokdy dokáže říct dost, ale na druhou stranu ze zkušenosti víme, že tato zbytečná duševní potrava zahání spánek.

Zkuste ke změnám přistoupit pozitivně, televizi ani internet si nezakazujte, ale nabídněte sami sobě lepší program. Může to být četba pěkné knížky v tichu pokoje při aromalampě nebo vonná koupel.

Navodit ospalost pomáhá i tlumené světlo, můžete jen poslouchat muziku při svíčkách. Důležité je zpomalit tempo a naladit se na odpočinek.

Banální chudokrevnost?!

To je podceňovaná, přitom velmi běžná příčina únavy zejména u žen. Chudokrevnost rozhodně není banalita. Z medicínského hlediska nízký stav červených krvinek znamená, že tkáně nedostávají dostatek kyslíku, tedy nezbytné energie ke svému fungování.

Současně vázne také odvádění oxidu uhličitého. Následkem je chronická únava, nevýkonnost, slabost a ospalost.

Zvláště těžké formy anémie doprovázejí léčbu onkologických onemocnění, bohužel kvůli vážnosti celkové stavu bývají přehlížené, ačkoli způsobují nesmírnou únavu.

Anémii je nezbytné řešit podle příčiny, která ji vyvolala. Ne vždy jde o pouhý nedostatek železa na jídelníčku, často se za nedostatkem červených krvinek skrývá poruchy vstřebávání vitaminu B12 či vadné nastavení hormonálního řízení tvorby krve.

Doporučujeme: Drtivá většina z nás trpí nedostatkem vitaminu B9 čili kyseliny listové. Následky jsou dalekosáhlé, především mezi ně patří chronická únava, ale také porucha tvorby krve.

Proto nezapomínejte denně jíst zelenou listovou zeleninu a žloutky, s mírou i játra, což jsou hlavní zdroje tohoto vitaminu.

2 výživové tipy

– Pozor na sladkosti! Při únavě tíhneme k rychlým zdrojům energie, tedy ke sladkostem. To v menší míře pomáhá, abychom se cítili lépe, ale jakmile jíme sladkostí moc, propad energie se naopak zvýší.

Proto je lepší spoléhat na přirozeně sladké ovoce a naučit se vychutnávat přirozenou sladkost dušené nebo pečené zeleniny.

– Jezte bílkoviny: Stresový hormon kortizol odbourává bílkoviny ze svalů, proto potřebujeme jíst kvalitní bílkoviny, libové maso, vejce i nízkotučné mléčné výrobky. Na jídelníčku by měly být pravidelně a při únavě a nemoci zvlášť.

Procházky, nikoli sport

Pohyb je při únavě ošemetná věc. Pokud se ho vzdáte úplně a budete tělo šetřit, způsobíte si úbytek svalů. Přitom stav svalstva ovlivňuje celkovou kondici a únavnost. Žádoucí je tedy přiměřené zatěžování svalů, aby se zdravotní stav dále nezhoršoval.

Nejvhodnější bývá pohyb venku v zeleni. Stačí půlhodina, ale několikrát týdně, kdy se projdete v parku, v lese, po louce. Tempo a zátěž je nutné podřídit celkovému stavu. Přetěžování neprospívá, ale naopak škodí.

Příliš dlouhá nebo příliš intenzivní tělesná zátěž znamená pro unavené tělo stres.

Nenamáhejte oči

Dlouhodobé čtení způsobuje únavu očí i mozku, intenzivnější pak bývá při čtení z monitoru. Pokud sedíte u počítače, pak současně přetěžujete mozek množstvím nadbytečných podnětů, ať už se o ně aktivně zajímáte či nikoli. Hodina u internetu vám může vzít celodenní zásoby energie.

Podobný efekt mají také ruční práce, které vyžadují soustředěné zapojení zraku. Bohužel jde právě o běžná ženská hobby jako pletení nebo háčkování.

Při chronické únavě je lepší si najít koníčky spojení s pohybem venku, zahradničení nebo třeba fotografování při procházkách.

Foto: Shutterstock

Související články
10.4.2025
Nemusí to být ani tolik, ale jestli už se těšíte na jarní procházky nebo výlety, určitě se podívejte, jestli náhodou nepotřebujete nové boty. Je totiž nejvyšší čas, protože chvilku budete hledat ty pravé a musíte je přece trochu vyšlapat, než se vydáte na cesty. A podle čeho vybírat? Kam vás nohy povedou? Řiďte se tím, kde budete nejčastěji chodit. Protože základní výběr byste měli udělat podle
7.4.2025
Ruce namáháme víc než si vůbec uvědomujeme a to po celý život. Musí vykonat tolik činností, od práce v domácnosti, zatěžujeme je i při sportu a do toho všeho hodiny ťukáme do klávesnice a píšeme zprávy na smartphonech. Není divu, že najednou může přijít bolest. A ta bohužel častěji postihuje ženy. Je to dáno jak geneticky, tak vlivem hormonálních změn při menopauze, proto také potíže přicházejí o
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
reklama
Šikovné tipy
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Peče, která ulehčí odchod
Smrt a umírání je pro mnoho lidí téma, o kterém nechtějí mluvit. I v důsledku toho je paliativní péče opředena řadou mýtů a domněnek. Přitom tomu tak být nemusí. Jedním z klasických mýtů je, že s paliativní péčí a hospicem nechci mít nic společného, protože to urychlí smrt tím, že se některé věci nebudou dělat […]
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nos jako osobní identifikátor
epochaplus.cz
Nos jako osobní identifikátor
Lidský nos dokáže rozlišit bilion různých vůní a každý z nás má svůj unikátní pachový otisk. Proč je naše osobní vůně stejně jedinečná jako otisk prstu a jak tento dokonalý biologický systém funguje? Vůně každého člověka je jedinečná. Stejně jako otisk prstu. Tento fakt využívají nejen psi při rozpoznávání lidí, ale podle nejnovějších výzkumů ho
Zbrklý kurýr zavařil horlivému diplomatovi
historyplus.cz
Zbrklý kurýr zavařil horlivému diplomatovi
Prohlídky na hranicích jsou tentokrát zvlášť důkladné. Nevyhnou se ani diplomatickým zaměstnancům. Německý kurýr Schack je zjevně nervózní. V panice zahazuje balík adresovaný vicekonzulovi v Praze. Lépe snad na sebe nemohl tento muž upozornit. Strážní na československo-německé hranici jsou ve střehu od té doby, kdy jim přišel oběžník s upozorněním, že do země mají být pašovány staré bezcenné
Skypool Dubai: plavba mezi mrakodrapy
epochalnisvet.cz
Skypool Dubai: plavba mezi mrakodrapy
Dubajskou zátoka Bussiness Bay brzy získá architektonický skvost. Dvojice majestátních mrakodrapů, aspirujících na jednu z nejpresižnějších adres v oblasti, nabídne svým rezidentům výjimečný zážitek. Majitel soukromého penthousu se bude moci ponořit do nekonečného bazénu a doplavat z jedné strany rezidence na druhou. Přinést do ikonického panoramatu Dubaje nový projekt, jenž v záplavě mrakodrapů a architektonických divů upoutá pozornost, je
Bojím se, co bude  s vnoučaty!
skutecnepribehy.cz
Bojím se, co bude s vnoučaty!
Mám dvě děti, syna a dceru. Vždy jsem byla hrdá na svou rodinu a těšila se z každého společného okamžiku. Poslední dobou se můj svět otočil vzhůru nohama. Mé děti mi vlastně vždy dělaly jen radost! Syn se vydal vydělávat do zahraničí a dcera nám zůstala doma. Máme totiž dvougenerační domek. Když se dcera zamilovala, její volba nás nadchla. Její Karel
Před smrtí myslel na obětování kohouta: Záhada posledních slov filozofa Sókrata
enigmaplus.cz
Před smrtí myslel na obětování kohouta: Záhada posledních slov filozofa Sókrata
Bylo o něm řečeno, že snesl filozofii z nebe na zem. Athénský filozof Sókratés (469 př. n. l. – 399 př. n. l.). Zatímco jeho předchůdci pátrali po původu světa, on se soustředil na člověka. Jeho život
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Zeleninový salát s kuřetem
nejsemsama.cz
Zeleninový salát s kuřetem
Vařené kuřecí maso bez kůže je naprosto dietní a tento vietnamský salát se zeleninou, kuřetem a oříšky je plný exotických chutí. Potřebujete: ✿ 1 mrkev ✿ 1 kedlubnu ✿ 10 cm kousek bílé ředkve ✿ 1 kuřecí prso ✿ 1/2 citronu ✿ 3 lžíce pražených nesolených arašídů ✿ 1 lžičku rybí omáčky ✿ 1 lžičku rýžového octa ✿ 2 lžičky sezamových semínek ✿ 5 lžiček cukru
Síla kaviáru v nové dimenzi: La Prairie představuje Skin Caviar Hydro Emulsion
iluxus.cz
Síla kaviáru v nové dimenzi: La Prairie představuje Skin Caviar Hydro Emulsion
La Prairie otevírá novou kapitolu ikonické kolekce Skin Caviar – tentokrát s revoluční inovací, která posouvá hranice péče o pleť. Novinka Skin Caviar Hydro Emulsion, kteroá bude na tuzemském trhu
Margita překvapil: Šperky po Hance putují dál – komu je dal?
nasehvezdy.cz
Margita překvapil: Šperky po Hance putují dál – komu je dal?
Od smrti zpěvačky Hany Zagorové (†75) už uplynulo dva a půl roku. A kdo by si myslel, že se srdce jejího manžela Štefana Margity (68) stihlo zahojit, spletl by se. „Žije si mi strašně. Lidi mě uji
Zrak jako okno do budoucnosti: Jak oči mohou odhalit demenci roky před diagnózou?
21stoleti.cz
Zrak jako okno do budoucnosti: Jak oči mohou odhalit demenci roky před diagnózou?
Demence souvisí se ztrátou paměti, zmateností a kognitivními problémy. To se ví. Co když ale první varovné signály nepocházejí z mozku, ale z očí? Nedávná vědecká studie ukázala, že změny ve zrakovém
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
epochanacestach.cz
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
Když se řekne pouť, mnoho lidí si nejspíš představí Matějskou pouť a její menší obdoby, konající se v různých městech po celé zemi. Takováto pouť, to jsou kolotoče, labutě, autodromy, střelnice, klobásy, cukrová vata, hlasitá změť vzájemně se překřikujícího hudebního doprovodu a k tomu dav bavících se lidí. Jiní si představí křesťanskou pouť s knězem
Stylový pobyt v zahradě
rezidenceonline.cz
Stylový pobyt v zahradě
Funkčnost, odolnost, uživatelský komfort, v neposlední řadě ale rovněž designová úroveň. To jsou parametry, které by měl venkovní nábytek splňovat bez ohledu na to, za jakých materiálů je vyroben. Patříte-li k příznivcům přírodního dřeva, měli byste se zaměřit především na produkty bez problémů odolávající rozmarům počasí, především vlhkosti, působení plísní a různých škůdců. Pro svůj vysoký