Málokterý jiný zdravotní termín se skloňuje tak často ve všech pádech jako imunita. A tak je s podivem, kolik mýtů o ní stále koluje.
Podívejme se zblízka, co je na nich pravdy a nakolik různé formy ochrany proti nachlazení a chřipkovým onemocněním dýchacích cest skutečně pomáhají.
Probiotika: Částečně
Správná výživa může podpořit dobře fungující sebeobranu těla, ale záleží také na celkové kondici, infekční dávce a dalších okolnostech, zda onemocnění vypukne. Navíc probiotika jsou jen částí „zdraví na talíři“. Naše imunita potřebuje i další živiny.
Především zinek, měď a železo, z vitaminů A, C, D a E. Jakmile cokoli z toho chybí, komplikovaná souhra imunitních pochodů se může zadrhnout. Proto je rozumné myslet na celkově pestrou stravu a nespoléhat jen na probiotika.
Tyto živiny dodávají především mléčné výrobky, maso, ovesné vločky, vejce a zelenina.
Slepičí polévka: Ne
Nasazena jako posilující prostředek má spíše psychologický efekt na organismus. V počátku nachlazení, kdy vás trápí zimomřivost, dodá pocit vnitřního tepla a tekutiny a sůl, něco málo živin.
Podle odborníků není prokázáno, že by měla jakýkoli efekt na obranyschopnost. Což neznamená, že si ji nemůžete dát. Je lehce stravitelná a dodá minerály, které tělo kvůli rýmě ztrácí.
Sauna a otužování: Ano
Důvod je prostý – pobytem v sauně i chladnými sprchami trénujeme tělesnou termoregulaci. Ta nám pak může být prospěšná, když budeme muset pobývat venku v chladu déle, než je zdrávo.
Kdo nemá rád saunu ani chladnou vodu, může trénovat svižným pochodem venku v lehčím oblečení. Efekt na organismus je stejný. Jakmile ale onemocnění propukne, pak už nepomůže ani sauna.
Netiší bolesti, ačkoli takové mýty kolují, naopak tělo vyčerpává a může být příčinou komplikací.
Udržovat se v teple: Ano i ne
Chlad sám o sobě nevyvolá nemoc, ale připraví jí terén, protože imunitní systém reaguje pomaleji. Teple se oblékat je proto smysluplnou ochranou.
Na druhou stranu držet se celé dny v teple domova a auta a při nutném pobytu venku nosit silné vrstvy oblečení, tím můžete rychle odolnost oslabit. Klesá tak schopnost termoregulace v nepříznivějších podmínkách.
Vnější teplo navíc u některých lidí nestačí k potlačení zimomřivosti, tady pomáhá jen aktivní pohyb.
Sport: Ano
Pravidelný pohyb skutečně vede i ke zdatnějšímu imunitnímu systému, který snáze zlikviduje hrozící infekci. Je to tím, že díky pohybu svalů může tělem kolovat lymfatická tekutina obsahující buňky, které likvidují choroboplodné zárodky.
Pokud dny trávíme vsedě ve vytopené místnosti, je aktivita těchto látek prokazatelně nižší. Svižné procházky, běh na lyžích, plavání a podobné aktivity tedy skutečně zlepšují obranyschopnost těla. Jen se nesmíte přepínat.
Nadměrné vyčerpání imunitu snižuje, protože pro tělo znamená stres. A ten potlačuje imunitní aktivitu. Zvláště nebezpečné je přepínání sil, pokud už cítíte známky nachlazení. Z banální rýmy se pak může stát viróza s vážnými komplikacemi.
Prodělaná viróza: Ano i ne
Virů, vyvolávajících infekce dýchacích cest, je totiž velké množství, okolo 200 různých typů. Dočasnou imunitu získáváme jen vůči původci právě prodělané nemoci. Jenže nakazit se můžete jiným virem, což jde snadno, protože jste po nemoci ještě oslabení.
Imunita se ještě nezotavila a útoku nových choroboplodných zárodků špatně odolává. Nejlepší ochranou je tedy nemoc pořádně vyležet a nepodceňovat rekonvalescenci.
Na co se naopak zapomíná:
Vitamin D
Umožňuje imunitním buňkám účinně likvidovat původce běžných infekcí. Bez vitaminu D ochranyschopnost pokulhává, ale pokud je ho v krvi dostatek, pak mohou být imunitní buňky efektivní podobně jako antibiotika a antivirotika.
Problém je v tom, že koncem zimy a v předjaří bývá už dávno vyčerpána zásoba vitaminu D, kterou si tělo vlivem slunečního záření vytvořilo předcházející léto.
Pokud jde o jídelníček, hlavním zdrojem jsou tučné mořské ryby, 150 g lososa nebo makrely pokryje týdenní potřebu. Vitamin D se při výrazném nedostatku dá samozřejmě do těla snadno doplňovat i uměle, ale má to háček.
S dávkou vitaminu je totiž nutné sladit také množství vápníku. Jinak hrozí vznik vápenatých usazenin v tkáních, hlavně v ledvinách a v cévách, a také oběhové potíže.
Spánek a odpočinek
Ačkoli to zní banálně, na výkonnosti imunitního systému skutečně poznáte rozdíl. Stačí si naordinovat den či dva v posteli v okamžiku, kdy na vás takzvaně „něco leze“ a velmi pravděpodobně se hrozba nemoci rozplyne.
Naopak pokud se překonáte a budete zvládat své povinnosti bez ohledu na to, jak se cítíte, může se rýma i kašel protáhnout na dva týdny i déle. Důvodů je více, především pro tělo je tvorba protilátek energeticky náročná, takže při vyčerpání na ni nezbývá sil.
Situaci také komplikuje vyčerpání, které podporuje vylučování stresových hormonů, a ty imunitě podrážejí nohy.
Foto: Shutterstock