Domů     6 pověr o imunitě
6 pověr o imunitě
8.1.2020

Důvěru v ústně předávané moudrosti a zkušenosti bližních máme pevně v krvi. Problém je, že ne vždy takové tradované informace odpovídají pravdě, zkrátka, někdy si předáváme mýty a omyly.

Prodělaná viróza chrání

Už mám chřipku a kašel za sebou, takže teď už nic nechytnu. Také tomu věříte?

Jak je to ve skutečnosti?

Funguje to. Ale jen proti tomu mikrobu, s nímž se naše imunita setkala a vytvořila si proti němu vytvořila protilátky. A v tom je ten háček – nachlazení a chřipková onemocnění vyvolává na 200 různých virů.

Proto můžeme onemocnět znovu, sotva se z jednoho nachlazení uzdravíme. U původců pravé chřipky je situace ještě horší. Tito mikrobi se vyvíjejí a proměňují tak, že ten samý typ naše imunita příští chřipkovou sezonu nepozná.

Spolehlivá je tedy ochrana prodělaným onemocněním jen u infekcí, které vyvolává jeden konkrétní mikrob. Tuto výhodu ale už dávno využíváme formou očkování.

Sport posiluje

Sportovci, a to i rekreační, jsou zdatnější a nachlazení jen tak nedostanou.

Jak je to ve skutečnosti?

Pravidelný pohyb skutečně vede i ke zdatnějšímu imunitnímu systému, který snáze zlikviduje hrozící infekci. Ale to je jen jedna stránka věci. Nadměrné vyčerpání ze sportu imunitu jednoznačně poškozuje.

Je to tím, že příliš dlouhé nebo příliš intenzivní cvičení znamená pro tělo stres. A ten zhoršuje obranyschopnost. Stejně tak škodí i tlak psychický, ať už souvisí se sportovními výkony nebo s jinými oblastmi našeho života.

Každopádně při nachlazení bychom o sportu neměli ani začít uvažovat, jinak vezmeme tělu energii ve chvíli kdy ji nejvíce potřebovali do boje s bacily.

Z banální rýmy se pak může stát život viróza s vážnými komplikacemi, jako je život ohrožující zánět srdečního svalu.

Vitamin C jako prevence

Není větší klasiky doporučované při nachlazení než čaj s citronem případně tabletka vitaminu C. Jenže jak to tak vypadá, věřili jsme mýtu.

Jak je to ve skutečnosti?

Velkým propagátorem užívání vitamínu C proti nachlazení byl Linus Pauling. Vydal na toto téma v roce 1970 knihu. Tento dvojnásobný nositel Nobelovy ceny nebyl lékař, ale chemik.

Nicméně jako osoba respektovaná měl obrovský vliv na rozšíření pověsti o nesmírném významu vitaminu C. Ostatně sám šel příkladem a konzumoval ho v obrovských denních dávkách.

Od té doby bylo ale provedeno mnoho lékařských studií, které měly účinek vitaminu C v boji proti nachlazení potvrdit. Ale výsledky vyznívají rozpačitě, v nejlepším případě se ukáže, že vitamín C je jistou pomocí pro imunitu v samém počátku nemoci.

Jindy – a těch případů je více – nedokázal nic zvláštního. Takže čaj s citronem si klidně dejte, ale možná raději lipový nebo bezinkový a s medem na posílenou. Pokud jde o vitaminy, pak imunitu prokazatelně posiluje vitamin D.

Mám silnou imunitu, protože nemívám horečky

Lehčí průběh bez horeček znamená, že tělo si s infekcí lehčeji poradí, že?

Jak je to ve skutečnosti?

Horečka je smysluplné opatření imunitního systému, který mění virům prostředí, aby je tak oslabil. Výborně funguje u dětí, my dospělí míváme vyšší teplotu méně.

Kromě větší odolnosti to ale může znamenat pravý opak – že je imunita příliš slabá a svou práci nezvládá. Která možnost je pravděpodobnější, to se dá odhadnout hlavně podle toho, jak často nastydneme a jak dobře se cítíme. Chronická únava naznačuje, že máme patrně s imunitou nějaký problém.

Čím silnější průběh, tím horší imunita

Mohutná rýma a silný kašel svědčí o tom, že to naše imunita s souboji s invazí virů prohrála. Nebo snad ne?

Jak je to ve skutečnosti?

Při viróze reaguje tělo tak, že proti mikrobům nasadí jako zbraň zánětlivou reakci. Tu opravdu vyvolává imunita, nikoli viry. Proto dostaneme silnou rýmu a kašel. Jsou to způsoby, jak dostat viry z dýchacích cest pryč.

Čím silnější projevy, tím lépe naše imunita pracuje, aby nás ochránila. Při skutečné chřipce to ale neplatí. Pravé chřipkové viry jsou velice agresivní a ničí buňky horních dýchacích cest, což původci nachlazení nedělají. Bouřlivé projevy při skutečné chřipce tedy ukazují na sílu infekce.

Každá prodělaná infekce imunitu posílí

Očkováním se imunita zbytečně oslabuje, protože odpočívá, místo aby se učila bojovat s mikroby. Z části je to pravda…

Jak se to ve skutečnosti?

Zmíněný výrok platí hlavně u malých dětí. Jejich imunita je nezralá a teprve při setkání s mikroby se učí, jak je rozpoznat a jak proti nim bojovat. Proto nejsou časté infekce u předškoláků ničím zvláštním a je vlastně žádoucími, aby si jimi dítě prošlo.

Zjistilo se také, že pokud je více dětí v rodině, které si infekce vždy „předají“, pak mají nejen odolnější imunitu, ale také mnohem menší sklon k alergiím než jedináčkové udržovaní v přísně hygienických podmínkách a dál od nemocných vrstevníků.

Některé infekce ale imunitu neposílí, spíš tělo zbytečně vyčerpají. Tam se dá určitě zařadit pravá chřipka. Dobře pracující imunitní systém si s ní poradí, ale při oslabení a náchylnostem k onemocnění je lépe zauvažovat o očkování.

Stejně tak je zbytečné, ba dokonce nebezpečné vynechat povinné očkování pro děti s tím, že tyto nemoci se stejně už nevyskytují. Jejich výskyt je omezen právě díky tomu, že se v populaci nevyskytuje tolik možných obětí těchto mikrobů.

Jakmile ale bude neočkovaných dětí 5 % a více, nemoc se může začít šířit, protože má dostatek obětí. Povinná očkování navíc chrání před nemocemi ohrožujícími jak život (tetanus), tak zdravý vývoj dítěte v budoucnu – což je třeba případ dětské obrny.

Foto: Shutterstock

Související články
30.4.2025
Oči jsou okno do duše a umožňují vnímat krásy světa. Denně jim ale dáváme pořádně zabrat používáním mobilů a počítačů, namáháme je při čtení knih i sledování televize. Odpočinou si jen zřídka. Výsledkem je únava, pálení, suchost i zhoršování zraku. Pomohou účinná cvičení. Dobře poslouží jako první pomoc i ke zlepšení zraku. Při pravidelném praktikování se oči zvětší a rozzáří a vy budete působit
28.4.2025
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud vám ale sněží na ramena nebo prosvítají ve vlasech, nastal probl
24.4.2025
Jen málokteré léky mají tak rozporuplnou pověst jako právě antidepresiva. A také kolem nich panuje spousta mýtů. Každý z nás se může ocitnout v náročné životní situaci, kterou nezvládá, například úmrtí blízké osoby, nepříznivý zdravotní stav, rozvod a podobně, a depresivní stavy jsou tu. A že je to někdy stav k nevydržení, potvrdí každý, kdo to zažil. Jenže mnozí se léčby antidepresivy z různých
22.4.2025
Asi tušíte, o čem bude řeč: O prokrastinaci. I když je to modní téma, rozhodně nejde o banalitu. Prokrastinace totiž není vznešenější slovo pro lenost. Už se vám to stalo? Máte spoustu práce, ale ne a ne se donutit ji zdolat. Napadá vás spousta argumentů, proč to nejde. Jak to, že člověk odsouvá své povinnosti nebo je vůbec nevyřídí? Práce za to nemůže Jedno je jisté. Důvody jsou v nás. T
10.4.2025
Nemusí to být ani tolik, ale jestli už se těšíte na jarní procházky nebo výlety, určitě se podívejte, jestli náhodou nepotřebujete nové boty. Je totiž nejvyšší čas, protože chvilku budete hledat ty pravé a musíte je přece trochu vyšlapat, než se vydáte na cesty. A podle čeho vybírat? Kam vás nohy povedou? Řiďte se tím, kde budete nejčastěji chodit. Protože základní výběr byste měli udělat podle
reklama
Šikovné tipy
Dřevo opět v plné kráse: Jak jej renovovat?
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kam zmizelo nakradené bohatství piráta Černovouse?
enigmaplus.cz
Kam zmizelo nakradené bohatství piráta Černovouse?
Má pověst postrachu moří. Ale teď by se měl o kořist podělit. Něco takového nehodlá však nikdy připustit! [gallery ids="153766,153767,153768"] „Dobře jste činili, když jste blokovali jiho-karoli
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
epochanacestach.cz
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
Zahrada, která vás vtáhne do světa zvířat a přírody – Zoo Jihlava je ideálním místem pro všechny, kteří hledají zážitky plné dobrodružství, poznání a zábavy. V srdci Vysočiny na necelých 10 hektarech se vydáte na expedici takřka celým světem. Více než 250 druhů zvířat a přes 1500 jedinců vytváří unikátní svět, kde si na své přijdou
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč
Přelstěte cukrovku a jezte jen to, co jí nezachutná!
nejsemsama.cz
Přelstěte cukrovku a jezte jen to, co jí nezachutná!
V posledních letech je cukrovka neboli diabetes velmi rozšířenou chorobou. Naštěstí existuje mnoho potravin, které dokážou snižovat zvýšenou hladinu cukru v krvi. Cukrovka je porucha metabolismu, při které organismus není schopen využívat cukry a další sacharidy. Vážné zdravotní problémy jsou toho nepříjemným důsledkem. Regulujte cukr stravou Proti cukrovce pomáhá černý bez. Upravit jej lze na mnoho způsobů –
Je rozchod s Tunou na spadnutí?
nasehvezdy.cz
Je rozchod s Tunou na spadnutí?
Milostné začátky mezi herečkou Nelou Boudovou (57) a moderátorem Janem Tunou (52) byly vášnivé a romantické. Tohle krátké období už ale dávno odnesl čas. Po čtyřech letech se bohužel ukazuje, že nep
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Magie včel: Kulturní význam a jak jim pomoci
epochaplus.cz
Magie včel: Kulturní význam a jak jim pomoci
Včely fascinovaly lidi od starověku, kdy byly považovány za posly bohů. Jejich složitá komunikace a nenahraditelná role v přírodě z nich činí zázrak přírody. Jak včely komunikují a co můžeme udělat pro jejich záchranu? Božské včely Ve starověkém Egyptě, Řecku a Římě, v šamanských kulturách v Africe a Jižní Americe byly včely považovány za posly
Básník pro smích: Zakázal Machar vojákům nemravné pohlednice?
historyplus.cz
Básník pro smích: Zakázal Machar vojákům nemravné pohlednice?
Skupinka vojáků vzrušeně diskutuje o novince, kterou jeden z nich zaslechl. Nechtějí věřit vlastním uším. „Víte, kdo se má stát generálním inspektorem armády? Ten básník!“ Když v roce 1887 vychází sbírka básní nazvaná Confiteor, kritika si ji nemůže vynachválit. Kdo je ten autor, který tak dokonale využívá možnosti běžného českého jazyka, a přitom vůbec nepotřebuje berličky patosu,
NASA poprvé zachytila viditelnou polární záři na Marsu
21stoleti.cz
NASA poprvé zachytila viditelnou polární záři na Marsu
Byl to záblesk zeleného světla, který nad rudými horami Marsu rozzářil nebe a s ním i oči vědců. Poprvé v historii se totiž podařilo spatřit viditelnou polární záři na rudé planetě. Nečekaný výsledek
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
To je přece úplně normální
skutecnepribehy.cz
To je přece úplně normální
Někdy mi přijde, že jsme se narodili s úkolem stát se rodiči svých rodičů. Vždyť život je takový smutný, nevyhnutelný cyklus. Když jsem byla mladší, nikdy jsem si neuměla představit, že se jednou budeme muset postarat o rodiče, kteří nám celý život dávali vše. Teď se situace obrátila a je na nás, postarat se o ně. Spolehlivá rodina Moje sestra
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století