Domů     6 mýtů o imunitě
6 mýtů o imunitě
23.8.2019

Málokterý jiný zdravotní termín se skloňuje tak často ve všech pádech jako imunita. A tak je s podivem, kolik mýtů o ní stále koluje.

Podívejme se zblízka, co je na nich pravdy a nakolik různé formy ochrany proti nachlazení a chřipkovým onemocněním dýchacích cest skutečně pomáhají.

Probiotika: Částečně

Správná výživa může podpořit dobře fungující sebeobranu těla, ale záleží také na celkové kondici, infekční dávce a dalších okolnostech, zda onemocnění vypukne. Navíc probiotika jsou jen částí „zdraví na talíři“. Naše imunita potřebuje i další živiny.

Především zinek, měď a železo, z vitaminů A, C, D a E. Jakmile cokoli z toho chybí, komplikovaná souhra imunitních pochodů se může zadrhnout. Proto je rozumné myslet na celkově pestrou stravu a nespoléhat jen na probiotika.

Tyto živiny dodávají především mléčné výrobky, maso, ovesné vločky, vejce a zelenina.

Slepičí polévka: Ne

Nasazena jako posilující prostředek má spíše psychologický efekt na organismus. V počátku nachlazení, kdy vás trápí zimomřivost, dodá pocit vnitřního tepla a tekutiny a sůl, něco málo živin.

Podle odborníků není prokázáno, že by měla jakýkoli efekt na obranyschopnost. Což neznamená, že si ji nemůžete dát. Je lehce stravitelná a dodá minerály, které tělo kvůli rýmě ztrácí.

Sauna a otužování: Ano

Důvod je prostý – pobytem v sauně i chladnými sprchami trénujeme tělesnou termoregulaci. Ta nám pak může být prospěšná, když budeme muset pobývat venku v chladu déle, než je zdrávo.

Kdo nemá rád saunu ani chladnou vodu, může trénovat svižným pochodem venku v lehčím oblečení. Efekt na organismus je stejný. Jakmile ale onemocnění propukne, pak už nepomůže ani sauna.

Netiší bolesti, ačkoli takové mýty kolují, naopak tělo vyčerpává a může být příčinou komplikací.

Udržovat se v teple: Ano i ne

Chlad sám o sobě nevyvolá nemoc, ale připraví jí terén, protože imunitní systém reaguje pomaleji. Teple se oblékat je proto smysluplnou ochranou.

Na druhou stranu držet se celé dny v teple domova a auta a při nutném pobytu venku nosit silné vrstvy oblečení, tím můžete rychle odolnost oslabit. Klesá tak schopnost termoregulace v nepříznivějších podmínkách.

Vnější teplo navíc u některých lidí nestačí k potlačení zimomřivosti, tady pomáhá jen aktivní pohyb.

Sport: Ano

Pravidelný pohyb skutečně vede i ke zdatnějšímu imunitnímu systému, který snáze zlikviduje hrozící infekci. Je to tím, že díky pohybu svalů může tělem kolovat lymfatická tekutina obsahující buňky, které likvidují choroboplodné zárodky.

Pokud dny trávíme vsedě ve vytopené místnosti, je aktivita těchto látek prokazatelně nižší. Svižné procházky, běh na lyžích, plavání a podobné aktivity tedy skutečně zlepšují obranyschopnost těla. Jen se nesmíte přepínat.

Nadměrné vyčerpání imunitu snižuje, protože pro tělo znamená stres. A ten potlačuje imunitní aktivitu. Zvláště nebezpečné je přepínání sil, pokud už cítíte známky nachlazení. Z banální rýmy se pak může stát viróza s vážnými komplikacemi.

Prodělaná viróza: Ano i ne

Virů, vyvolávajících infekce dýchacích cest, je totiž velké množství, okolo 200 různých typů. Dočasnou imunitu získáváme jen vůči původci právě prodělané nemoci. Jenže nakazit se můžete jiným virem, což jde snadno, protože jste po nemoci ještě oslabení.

Imunita se ještě nezotavila a útoku nových choroboplodných zárodků špatně odolává. Nejlepší ochranou je tedy nemoc pořádně vyležet a nepodceňovat rekonvalescenci.

Na co se naopak zapomíná:

Vitamin D

Umožňuje imunitním buňkám účinně likvidovat původce běžných infekcí. Bez vitaminu D ochranyschopnost pokulhává, ale pokud je ho v krvi dostatek, pak mohou být imunitní buňky efektivní podobně jako antibiotika a antivirotika.

Problém je v tom, že koncem zimy a v předjaří bývá už dávno vyčerpána zásoba vitaminu D, kterou si tělo vlivem slunečního záření vytvořilo předcházející léto.

Pokud jde o jídelníček, hlavním zdrojem jsou tučné mořské ryby, 150 g lososa nebo makrely pokryje týdenní potřebu. Vitamin D se při výrazném nedostatku dá samozřejmě do těla snadno doplňovat i uměle, ale má to háček.

S dávkou vitaminu je totiž nutné sladit také množství vápníku. Jinak hrozí vznik vápenatých usazenin v tkáních, hlavně v ledvinách a v cévách, a také oběhové potíže.

Spánek a odpočinek

Ačkoli to zní banálně, na výkonnosti imunitního systému skutečně poznáte rozdíl. Stačí si naordinovat den či dva v posteli v okamžiku, kdy na vás takzvaně „něco leze“ a velmi pravděpodobně se hrozba nemoci rozplyne.

Naopak pokud se překonáte a budete zvládat své povinnosti bez ohledu na to, jak se cítíte, může se rýma i kašel protáhnout na dva týdny i déle. Důvodů je více, především pro tělo je tvorba protilátek energeticky náročná, takže při vyčerpání na ni nezbývá sil.

Situaci také komplikuje vyčerpání, které podporuje vylučování stresových hormonů, a ty imunitě podrážejí nohy.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Související články
4.7.2025
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší je to už s hledáním příčiny, neboť z
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
13.6.2025
Přezdívá se mu sluneční vitamin. Možná nejen díky jeho nejvýznamnějšímu zdroji. Déčko je totiž také hlavní pojistkou pro dobrou náladu. Většina světové populace má vitaminu D nedostatek. Bacily a viry tak mají velkou šanci tělo napadnout a skolit. Co je vitamin D Řadí se mezi vitaminy, ale je to vlastně v tucích rozpustný hormon seco-steroid nezbytně důležitý pro správné fungování lidského tě
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
epochalnisvet.cz
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
rezidenceonline.cz
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
V koupelně se zdržujeme stále déle, relaxujeme zde a zbavujeme se stresu. Proto klademe velké nároky na dokonalou sanitu i esteticky působivý nábytek. Koupelna bezprostředně navazuje na ložnici, a proto stejně jako celý moderní interiér mění svůj vzhled. Proměňuje se ve vzdušnou místnost, která vedle praktického využití nabízí také estetický zážitek. Nábytek tvoří variabilní řady skříněk,
Steaky ze svíčkové
nejsemsama.cz
Steaky ze svíčkové
U steaků platí, že se pečou z každé strany tak dlouho, jak jsou vysoké v cm. Pokud máte tedy 3 cm vysoké maso, pečte z každé strany 3 min, aby bylo propečené akorát. Ingredience na 4 porce: 4 plátky ze svíčkové (vysoké 3 cm) 2 lžičky hrubé soli 2 lžičky drceného barevného pepře olivový olej Postup: Maso opláchněte
Tragický sen nás zachránil…
skutecnepribehy.cz
Tragický sen nás zachránil…
S manželem jsme byli před lety na služební cestě v Německu a druhý den jsme měli dál pokračovat vlakem. Naše plány nakonec změnil děsivý sen. Pokud nám hrozí vážné nebezpečí, dobré síly nám mohou poslat poselství, které plně oceníme až se zpětnou platností. Sama jsem něco takového zažila, takže vím, o čem mluvím. Varování před katastrofou Během spánku můžeme
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
V roce 1587 zmizela celá anglická kolonie na ostrově Roanoke bez jediné stopy. Osadníci, včetně žen a dětí, se jednoduše vypařili z povrchu zemského. Co se stalo s těmito lidmi a proč po sobě nezanech
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
epochanacestach.cz
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
Je to jeden z nejvyšších vrcholů Českomoravské vrchoviny, turistický cíl a poutní místo. Vypravte se na Křemešník za zázračnou studánkou, která má prý řadu výjimečných vlastností. Kousek od Pelhřimova se tyčí vrch Křemešník, který je významným poutním místem. Stojí zde kostel Nejsvětější Trojice, konají se sem náboženské poutě a turisty sem přitahuje Zázračná studánka. O
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
nasehvezdy.cz
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
Ještě ani neproběhla svatba s partnerkou Petrou Hebkou, a herec Marek Němec (44) už se chlubí výrazným prstýnkem na prsteníčku. Zvídavým lidem v jeho okolí to nedalo spát a ptali se, jestli to nen
Letní bruschetta s rajčaty
tisicereceptu.cz
Letní bruschetta s rajčaty
Báječná jednoduchá pochoutka, kterou zvládnete za chvíli a s minimem ingrediencí. Ingredience chléb či bagety 4 rajčata 1 svazek čerstvé bazalky sůl a pepř 3 stroužky česneku olivový olej
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
21stoleti.cz
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývo
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
historyplus.cz
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
Faraon Thutmose III. je inteligentní a velkorysý, jedná s rozvahou. Jestli ale něco nesnáší, je to neúspěch. Jeho vojevůdce Džehuti dobře ví, že svého pána nesmí zklamat. Když hrozí, že se obléhání blízkovýchodního města Joppa potáhne příliš dlouho, musí vymyslet lest. Řadu let vyrůstal ve stínu své nevlastní matky, královny Hatšepsut (vláda v letech asi
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
epochaplus.cz
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
26. dubna 1986 otřásly jadernou elektrárnou v Černobylu dvě mohutné exploze, které navždy změnily osud města Pripjať a okolní krajiny. Tato nejhorší jaderná katastrofa v historii lidstva proměnila kdysi prosperující oblast v uzavřenou zónu, kde se život zastavil a příroda pomalu přebírá svou vládu. Navzdory tragické minulosti je dnes Černobyl poměrně bezpečnou destinací pro organizované