Možná vás to překvapí, ale potíže se zády jsou jedním z nejčastějších důvodů, proč zůstáváme doma na neschopence. A to jsou ty vážnější, kdy už pro bolest nejsme schopni normálně fugovat. Ještě mnohem běžnější jsou potíže méně závažné. A není divu, protože způsobů, jak ji o ně koledujeme, je skutečně řada.
– Televize: Trávíme u ní hodně času, je proto důležité při sezení měnit často pozici, aby nedocházelo k přetěžování svalových skupin. Pokud sedíte vzpřímeně, potřebují záda pevnou oporu.
Pro lidi s pohybovými problémy jsou vhodné vyšší sedačky s menší hloubkou. Dostatečná musí být i výška opěrek, aby skutečně sloužily jako opora.
– Mobily, notebooky a tablety: Pokud se při jejich používání chcete vyhnout přetížení svalů hlavně krku a ramenou, opírejte se celou délkou zad o opěradlo židle a ještě lépe i hlavou.
Při delším držení mobilu nebo tabletu je důležité opřít si ruce o trup nebo stůl. Sedíte-li u stolu nad notebookem, pak nohy široce rozkročte, stehna mohou směřovat pod mírným úhlem dolů.
Snažte se co nejméně předklánět hlavu a spíše se dívat na monitor před sebe než dolů.
– Stres: Při stresu nebo strachu nervový systém automaticky reaguje zvýšeným svalovým napětím.
Dlouhodobé psychické zatížení nebo nevyřešené psychické problémy se pak mohou projevovat opakovanými bolestmi páteře, především v oblasti krční páteře a ramen.
– Špatný polštář: Pokud spíte rádi na břiše, vyberte si měkčí a nižší polštář, aby se páteř příliš nenamáhala. Jestliže preferuje spánek spíše na boku či na zádech, je dobré si pořídit vyšší, středně měkký nebo tvrdší polštář.
Kdo během spánku často střídá polohy, měl by si zvolit přizpůsobivý polštář s pružnou náplní.
– Nevhodná podprsenka: Důležité je, aby váha poprsí nespočívala pouze na ramínkách, ale byla nesena obvodem podprsenky. Že tomu tak je, poznáte podle toho, že se ramínka nemusí zařezávat do kůže, aby podprsenka seděla.
Foto: Shutterstock