Domů     Ruce jako kus ledu
Ruce jako kus ledu
16.11.2021

Je to problém, který se týká především žen. S nástupem chladného počasí nezačíná, jen se zvýrazňuje.

Pokud je vám nepříjemné při pozdravu podávat ruku, protože víte, jak je studená a tím protějšku nepříjemná, pak přesně víte, o čem je řeč. Potíž se studenýma rukama a také nohama může mít různé příčiny, ale faktem je, že ženy k ní od přírody mají větší sklon.

Je to tím, že ženské tělo má v průměru značně menší podíl svalů než mužské. Přitom právě svaly jsou hlavním producentem tepla v těle.

K tomu si přičtěte hendikep v podobě tenčí kůže, kterou ženy mají, a také vliv hormonů, které se rovněž mohou na zimomřivosti podílet.

Pozor: Pocit chladu v končetinách může zhoršovat také nedostatek některých živin. Jde hlavně o železo, hořčík a vitaminy skupiny B. Co by tedy na jídelníčku nemělo chybět?

Železo: maso a vnitřnosti, žloutek, z rostlinných zdrojů je železo hůře využitelné, zkusit ale můžete lískové a vlašské ořechy a luštěniny

Hořčík: kakao, minerální vody se zvýšeným obsahem hořčíku

Vitaminy B: pivovarské kvasnice, mléčné výrobky, maso, vejce, celozrnné obiloviny, zelená listová zelenina

Signál nemoci

Lidi, kteří trpí na chlad v rukou a chodidlech, trápí tento problém zpravidla dlouhodobě a už od dob dospívání. Kromě teplého oblékání a dostatku pohybu mnoho cest ke zlepšení není.

Jinak je tomu v případech, že se chlad v končetinách objeví až v průběhu života. Pak jde obvykle o doprovodný příznak určitých zdravotních potíží.

Nechte si vyšetřit

* Krevní tlak: Pokud je příliš nízký, tak se do okrajových částí těla nedostává dostatek čerstvě okysličné krve. Ta kromě kyslíku a živin s sebou přináší také teplo. Nižší tlak tedy znamená slabší zahřívání okrajových částí těla.

Někdy ovšem může horší prokrvení souviset se slabostí srdce. I z tohoto důvodu studené ruce a nohy nepodceňujte a poraďte se s praktickým lékařem.

* Štítnou žlázu: Hormony štítné žlázy jsou jedním z hlavních mechanismů, jímž tělo reguluje tvorbu tepla v těle. Pro nedostatečnou produkci hormonů je proto typickým příznakem zimomřivost a studené ruce a nohy.

Nedostatek hormonů se řeší předepsáním jeho systetické náhrady podobně jako při nedostaku inzulínu, neboť jde o poruchu, která může rychle začít ohrožovat život.

* Cévy na aterosklerózu: Zúžení průměru cév má podobně nepříznivý efekt na prokrvení jako nízký krevní tlak. Současně představuje velké zdravotní riziko rýsující se hrozbou srdečního infarktu a mozkové mrtvice.

Méně známým, ale rovněž nebezpečným následkem usazování cholesterolu v cévách může být stav, kdy ateroskleróza zužuje tepny nohou (tzv. ischemická choroba dolních končetin). To se projeví nejen chladem, ale především pronikavými bolestmi nohou při chůzi.

* Hladinu cukru v krvi: Trvale zvýšená hladina cukru v krvi poškozuje drobné cévy a nervy. To vede ke zhoršenému prokrvení končetin a pocitu chladu.

Cukrovka kromě toho podporuje ukládání tuku v cévách, proto se u diabetiků rozvíjí ateroskleróza mnohem rychleji.

Výrazně škodí kouření

Problémy se studenýma rukama a nohama značně zhoršují látky z cigaretového kouře, které stahují cévní stěny. Tím se zmenší průměr cévy a okolní tkáně pak trpí omezeným prokrvením se všemi nepříznivými důsledky, které to přináší.

Dlouhodobý stres

Na pocitu chladu se může podílet i psychický stav. Pokud víte, že trpíte depresí nebo dlouhodobě odoláváte velkému psychickému tlaku, pak je vhodné nejprve řešit tyto problémy.

Vyzkoušejte, co vám pomůže

* Koupel nohou

Pomáhá velmi rychle. Odolejte ale pokušení natočit vodu hodně horkou. Na počátku by měla mít koupel 33 °C a postupně pak přiléváním horké vody nechte teplotu stoupnout na 40 °C. Po koupeli nohy rychle vysušte.

Efekt teplé vody lze ještě podpořit masážemi míčkem s výstupky, tzv. ježkem.

* Rozmarýn a levandule

Po 3 kapkách éterického oleje můžete vmíchat do běžného krému nebo tělového mléka a použít k masáži nohou. Oba oleje intenzivně podporují prokrvení. Ještě silnější efekt má olej ze zázvoru a skořice, u těch ale opatrně s dávkováním, aby nepodráždily kůži.

Jemnější je hřebíček. Všechny uvedené oleje lze použít také do zahřívající koupele nohou.

* Pohyb pro ruce

Chladné dlaně nejlépe prohřejete krátkým procvičením. Stačí ruce a prsty rychle propínat a zase svírat do pěsti. Poté prsty jeden po druhém sevřete druhou rukou a chvíli je hněťte.

Někdy za to může móda

Prokrvení nohou omezuje především příliš úzká obuv, v chladných měsících je přímo zdraví škodlivá.

Zapotřebí jsou naopak boty větší šíře, pro normální chodidlo to znamená místo šíře G koupit zimní obuv o šíři H. Ta chodidlu zajistí dostatek prostoru pro pohyb a vejde se do nich i teplá ponožka.

Problémem ale mohou být i kalhoty, pokud jsou příliš těsné. Pak nejen že mohou v jisté míře bránit dobrému prokrvení, ale také nevytvářejí prostor pro izolační vzduchovou vrstvu mezi kůží a tkaninou, která pomáhá udržovat teplo.

Text: Lenka Korandová, foto: PX FUEL

Štítky:
reklama
Související články
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
17.6.2024
Máme jen sedět a čekat, až se štěstí na nás usměje, anebo je nutné se o něj přičinit? Známý americký spisovatel Nathaniel Hawthorne kdysi prohlásil, že štěstí je jako motýl: „Čím víc ho pronásledujeme, tím víc nám bude unikat. Pokud však upřeme pozornost jinam, přilétne a tiše se posadí na naše rameno.“ Tím je vlastně řečeno vše a téma bychom zde mohli uzavřít. Jenže ono to se štěstím není až tak
12.6.2024
Nevěříte? Je to nemoc kloubů, která dokonale využívá náš životní styl. Proto už dnes není spojována se stářím, ale se středním věkem. Artróza je degenerativní  onemocnění, které může trápit všechny klouby v těle. Projevuje se ztenčením či proděravěním kloubní chrupavky, což způsobuje tření nechráněných kostí a z toho vyplývající citelné bolesti. Postihuje až 17 % lidí do 45 let a 60 % lidí star
6.6.2024
To je zásadní otázka, protože potíže mohou být k nerozeznání podobné. S rychlým rozlišením obou stavů mohou mít problém také zdravotníci. A protože infarkt přímo ohrožuje život, dostává přednost léčebný postup pro záchrannu srdce. To ovšem člověku v záchvatu paniky nepomůže a naopak pacienta zbytečně zatíží. Pokud vás ani jeden z těchto velice nepříjemných stavů nepostihl, podívejte, čím se moho
reklama
reklama
Šikovné tipy
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
epochaplus.cz
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové,
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského