reklama

Ruce jako kus ledu

Je to problém, který se týká především žen. S nástupem chladného počasí nezačíná, jen se zvýrazňuje.

Pokud je vám nepříjemné při pozdravu podávat ruku, protože víte, jak je studená a tím protějšku nepříjemná, pak přesně víte, o čem je řeč. Potíž se studenýma rukama a také nohama může mít různé příčiny, ale faktem je, že ženy k ní od přírody mají větší sklon. Je to tím, že ženské tělo má v průměru značně menší podíl svalů než mužské. Přitom právě svaly jsou hlavním producentem tepla v těle.

K tomu si přičtěte hendikep v podobě tenčí kůže, kterou ženy mají, a také vliv hormonů, které se rovněž mohou na zimomřivosti podílet.

Pozor: Pocit chladu v končetinách může zhoršovat také nedostatek některých živin. Jde hlavně o železo, hořčík a vitaminy skupiny B. Co by tedy na jídelníčku nemělo chybět?

Železo: maso a vnitřnosti, žloutek, z rostlinných zdrojů je železo hůře využitelné, zkusit ale můžete lískové a vlašské ořechy a luštěniny

Hořčík: kakao, minerální vody se zvýšeným obsahem hořčíku

Vitaminy B: pivovarské kvasnice, mléčné výrobky, maso, vejce, celozrnné obiloviny, zelená listová zelenina

Signál nemoci

Lidi, kteří trpí na chlad v rukou a chodidlech, trápí tento problém zpravidla dlouhodobě a už od dob dospívání. Kromě teplého oblékání a dostatku pohybu mnoho cest ke zlepšení není. Jinak je tomu v případech, že se chlad v končetinách objeví až v průběhu života. Pak jde obvykle o doprovodný příznak určitých zdravotních potíží.

Nechte si vyšetřit

* Krevní tlak: Pokud je příliš nízký, tak se do okrajových částí těla nedostává dostatek čerstvě okysličné krve. Ta kromě kyslíku a živin s sebou přináší také teplo. Nižší tlak tedy znamená slabší zahřívání okrajových částí těla. Někdy ovšem může horší prokrvení souviset se slabostí srdce.

I z tohoto důvodu studené ruce a nohy nepodceňujte a poraďte se s praktickým lékařem.

* Štítnou žlázu: Hormony štítné žlázy jsou jedním z hlavních mechanismů, jímž tělo reguluje tvorbu tepla v těle. Pro nedostatečnou produkci hormonů je proto typickým příznakem zimomřivost a studené ruce a nohy.

Nedostatek hormonů se řeší předepsáním jeho systetické náhrady podobně jako při nedostaku inzulínu, neboť jde o poruchu, která může rychle začít ohrožovat život.

* Cévy na aterosklerózu: Zúžení průměru cév má podobně nepříznivý efekt na prokrvení jako nízký krevní tlak. Současně představuje velké zdravotní riziko rýsující se hrozbou srdečního infarktu a mozkové mrtvice. Méně známým, ale rovněž nebezpečným následkem usazování cholesterolu v cévách může být stav, kdy ateroskleróza zužuje tepny nohou (tzv. ischemická choroba dolních končetin).

To se projeví nejen chladem, ale především pronikavými bolestmi nohou při chůzi.

* Hladinu cukru v krvi: Trvale zvýšená hladina cukru v krvi poškozuje drobné cévy a nervy. To vede ke zhoršenému prokrvení končetin a pocitu chladu. Cukrovka kromě toho podporuje ukládání tuku v cévách, proto se u diabetiků rozvíjí ateroskleróza mnohem rychleji.

Výrazně škodí kouření

Problémy se studenýma rukama a nohama značně zhoršují látky z cigaretového kouře, které stahují cévní stěny. Tím se zmenší průměr cévy a okolní tkáně pak trpí omezeným prokrvením se všemi nepříznivými důsledky, které to přináší.

Dlouhodobý stres

Na pocitu chladu se může podílet i psychický stav. Pokud víte, že trpíte depresí nebo dlouhodobě odoláváte velkému psychickému tlaku, pak je vhodné nejprve řešit tyto problémy.

Vyzkoušejte, co vám pomůže

* Koupel nohou

Pomáhá velmi rychle. Odolejte ale pokušení natočit vodu hodně horkou. Na počátku by měla mít koupel 33 °C a postupně pak přiléváním horké vody nechte teplotu stoupnout na 40 °C. Po koupeli nohy rychle vysušte. Efekt teplé vody lze ještě podpořit masážemi míčkem s výstupky, tzv. ježkem.

* Rozmarýn a levandule

Po 3 kapkách éterického oleje můžete vmíchat do běžného krému nebo tělového mléka a použít k masáži nohou. Oba oleje intenzivně podporují prokrvení. Ještě silnější efekt má olej ze zázvoru a skořice, u těch ale opatrně s dávkováním, aby nepodráždily kůži. Jemnější je hřebíček. Všechny uvedené oleje lze použít také do zahřívající koupele nohou.

* Pohyb pro ruce

Chladné dlaně nejlépe prohřejete krátkým procvičením. Stačí ruce a prsty rychle propínat a zase svírat do pěsti. Poté prsty jeden po druhém sevřete druhou rukou a chvíli je hněťte.

Někdy za to může móda

Prokrvení nohou omezuje především příliš úzká obuv, v chladných měsících je přímo zdraví škodlivá. Zapotřebí jsou naopak boty větší šíře, pro normální chodidlo to znamená místo šíře G koupit zimní obuv o šíři H. Ta chodidlu zajistí dostatek prostoru pro pohyb a vejde se do nich i teplá ponožka.

Problémem ale mohou být i kalhoty, pokud jsou příliš těsné. Pak nejen že mohou v jisté míře bránit dobrému prokrvení, ale také nevytvářejí prostor pro izolační vzduchovou vrstvu mezi kůží a tkaninou, která pomáhá udržovat teplo.

Text: Lenka Korandová, foto: PX FUEL

Štítky: ,
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Mám dítě, ale ne muže
skutecnepribehy.cz

Mám dítě, ale ne muže

Už jako malá jsem si přála mít...
Whistlerova matka: Skandální obraz spořádané ženy
epochaplus.cz

Whistlerova matka: Skandální...

Kdyby byla modelka Maggie spolehlivá,...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Opravdu má Matonoha mladší milenku?
nasehvezdy.cz

Opravdu má Matonoha mladší...

Má doma krásnou manželku, ale...
Le Chaton: Podzimní péče o pleť s leknínem a malinami
iluxus.cz

Le Chaton: Podzimní péče o...

Aby pleť po letním slunění vypadala dobře i...
Plánuje se Soukupem brzy založit rodinu?
nasehvezdy.cz

Plánuje se Soukupem brzy...

Vztah AGÁTY...
Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...
Jak se rozhoduje buňka?
epochalnisvet.cz

Jak se rozhoduje buňka?

Prestižní evropský grant – ERC...
Domažlice, srdce Chodska
epochanacestach.cz

Domažlice, srdce Chodska

Město Domažlice a celá...
V mexických pralesích údajně obchází nebezpeční démoni
enigmaplus.cz

V mexických pralesích údajně...

Ve folkloru středního Mexika se vyskytují nebezpečné...
Pozoruhodný svět vyder
21stoleti.cz

Pozoruhodný svět vyder

Je známo, že polovodní savci jsou velmi...
Skládačka jménem Bond: Kdo byl předlohou nejslavnějšího agenta?
epochaplus.cz

Skládačka jménem Bond: Kdo byl...

Tak jako jeho herecký představitel nemá jen jednu...
0 shares