Za naše problémy se zády prý mohou naši prehistoričtí předci, které napadlo se napřímit a chodit po dvou. Od té doby je páteř naším zranitelným bodem a záda častým zdrojem chronických bolestí.
1. Vysedávání u počítače
Pohodlný způsob života s minimem fyzické aktivity, ať už to znamená vysedávání u počítače, u televize nebo kdekoli jinde, snadno vede k chronickým bolestem zad. Důvod je opět stejný, vlastně za to mohou naši předci.
Vzpřímení zad totiž znamenalo obrovský tlak, kterým na sebe začaly jednotlivé části páteře působit. Zátěž přinášela předčasné opotřebování a tím i bolest.
Čelit se tomu dalo dobrou fyzickou kondicí, kdy tlak, kterým páteř ve směru gravitace působí sama na své části, odlehčovalo zpevněné zádové svalstvo.
Když cvičení chybí
Pak bývají zádové svaly v některých částech ochablé a jiných zase křečovitě ztuhlé, jak vyrovnávají chybné držení. V křečovitě stažených svalech je omezeno prokrvení, a svaly se tak špatně regenerují, uvolnění nepřichází a bolesti bývají stále výraznější.
Kromě svalstva trpí chybným držením zad i ploténky čili měkké meziobratlové destičky, které umožňují ohýbání páteře. Poškozená či opotřebovaná ploténka ztrácí svoji původní elasticitu a viskozitu, což je pak znát při pohybech zad.
Dochází k nestabilitě mezi jednotlivými obratli, k přetížení páteřních kloubů a to způsobuje bolest. Přirozeně tato degenerace plotének přichází s věkem, ale celkově chabá kondice ji může výrazně urychlit.
Strašák vyhřeznutí
Potíže poškozených plotýnek s bolestmi, omezením pohyblivosti, poruchou citlivosti a brněním jsou varovným signálem, protože může dojít k ještě většímu problému. Působením váhy těla může ploténka deformovat a pak se vysunout směrem k míše.
Pokud se to stane, ucítíte náhlou pronikavou bolest. Může k tomu dojít v kterékoli části páteře, ale nejčastěji vyhřezává ploténka mezi čtvrtým a pátým bederním obratlem.
Potíže, včetně poruchy citlivosti a zhoršené pohyblivosti, se pak podle místa výhřezu mohou přenášet i na končetiny, v případě bederní páteře se zhoršuje chůze. Úlevu přináší klid, teplo, léky proti bolesti a samozřejmě následná šetrná rehabilitace.
Závažnější případy, které se projevují téměř jako obrna, však vyžadují operativní zákrok. I pak ale následuje zdravotní cvičení.
Sport, nikoli jednostranný
A cvičení je také jedinou prevencí, jak se těmto nepříjemným obtížím vyhnout. Nezbytná je zejména při kancelářské profesi nebo jinak fyzicky nenáročném režimu dne.
Důležité je vybrat si aktivitu, která nezatěžuje jednostranně určité svalové skupiny, ale vede k celkovému posílení. Pro ženy jsou vhodné sporty jako jóga nebo pilates, které nenásilně a cíleně uvolňují a zpevňují svalstvo celého těla.
Zkusit můžete i cvičení pod vedením osobního trenéra. Kdo už má rozvinuté příznaky poškození plotének a bolesti zad, měl by si požádat o doporučení na fyzioterapii. Tam vám odborník sestaví cviky na míru. A pak už vše záleží na vaší disciplinovanosti.
Tip: Pomáhá gymnastický míč
Účinně a rychle uvolňuje a protahuje bolavá záda, a to jak v sedě, tak v lehu břichem či naopak zády dolů.
2. Žlučník a spol.
Příčina bolestí zad může vycházet nejen z páteře a svalstva, ale také z vnitřních orgánů. Bolestivé stavy těchto orgánů vyvolávají dráždění, které je přenášeno po nervových drahách do odpovídajícího úseku míchy.
V páteři se pak může ozývat – někdy velmi silně – jako nezávislá bolest. Toto propojení ale funguje oboustranně, takže dlouhodobé problémy v určitém úseku páteře můžete pocítit i jako odezvu v orgánu.
Ženám jsou dobře známé bolesti v bederní oblasti při menstruačních potížích, ovšem jiné důvody původně orgánových bolestí zad často přehlížíme. Mohou být akutní, například při zánětu slepého střeva, ale častěji se rozvíjejí chronicky.
Žlučník – záněty a funkční potíže žlučníku vyvolávají intenzivní bolesti, výrazně dráždící nervové dráhy. Proto se hlásí nejen z pravého podžebří, centra bolesti, ale vyzařují po nervové dráze do zad. Dokonce se mohou ozývat přímo jako bolest v páteři v odpovídající výšce.
Ledviny – se žlučníkovými obtížemi mívají společnou intenzitu bolesti. Přitom je můžete chybně interpretovat jako bolest v dolní části zad, která bývá velmi častá a snad právě proto máme sklon ji přehlížet. Přitom příčiny nejsou ani trochu banální.
Bolesti v dolní části zad mohou být odrazem zánětlivých oteklých ledvin, nebo dokonce projevem zvětšujícího se nádoru v ledvinách.
3. Stres
Pokud jde o bolesti zad, pak je stres asi tou nejpodceňovanější příčinou. Přitom psychické přetížení má na napětí svalů obdobný vliv jako zátěž fyzická.
Při stresu se změní držení těla, intuitivně se vnější hrozbě bráníme tím, že vysuneme ramena dopředu a vyhrbíme záda. Ve svalech vzniká stálé napětí jako odraz potřeby se bránit nebo bojovat.
Pokud stres trvá a nepřijde uvolnění, pak stažení svalů způsobí, že ztuhnou a šlachy se zkrátí. Tím se mění statika páteře a chybné držení vede neodvratně k chronickým bolestem, aniž bychom si uvědomili jejich pravý důvod. Přitom stres se více či méně podílí až na 70 % případů bolestí zad.
Jen fyzioterapie nestačí
Stres v zaměstnání a v rodině, strach a pocit opuštění po rozvodu nebo úmrtí blízkého člověka, to jsou nejčastější příčiny vysoké psychické zátěže, která se může projevit bolestmi zad.
Zdravotní cvičení a masáže v tomto případě nestačí, pokud nedojde současně také k uvolnění psychického napětí. Ideální by byla současná psychoterapie. Ne každý je ale ochotný probírat své duševní bolesti s odborníkem.
V takovém případě je nezbytné zapracovat na zlepšení duševního stavu aspoň podomácku vlastními silami. Základem by měly být bylinné přípravky a pravidelná meditace.
4. Smartphone a polštář
Co mají společného? Špatný polštář stejně jako dlouhodobé naklonění hlavy k chytrému mobilu vedou k jednostrannému přetížení šíjových svalů, takže některé partie jsou křečovitě stažené a jiné ochablé.
Totéž může způsobit vysedávání nad pletením nebo práce u počítače, pokud máte monitor v nevhodné výšce. Technické vymoženosti jsou patrně příčinou, proč potíže s krční páteří trápí už i velmi mladé lidi.
Ani jejich svalstvo se nedokáže vyrovnat s dlouhodobým nepřirozeným zatížením, kdy je hlava při sledování mobilu nakloněna dopředu v celkovém součtu dokonce i několika hodin denně.
Zdá se vám, že s tímto důvodem bolestí páteře přeháníme? Bohužel ne, krk nese hlavu, která váží kolem 5 kg, což se už při předklonu 45 ° zvyšuje na tíhu 25 kg. A čím víc se překloníme, tím je zatížení vyšší.
Tělo pak na dlouhodobé přetěžování svalů postupně reaguje jejich zesílením a ztuhnutím, což vede k bolestivosti.
Úleva díky fyzioterapii
Odborně prováděné masáže dokážou přinést úlevu trvale napnutému svalstvu krku. Pro skutečné zlepšení stavu je ale nutné podpořit fyzioterapii vlastním úsilím a pracovat na lepším držení těla, což pocítí i krční páteř.
Abychom toho dosáhli, musíme lehce předsunout pánev dopředu, vzpřímit hrudník a bradu stáhnout lehce k hrudní kosti. Tento postoj bychom měli opakovaně během dne nacvičovat.
Tip: Pomáhají i brýle
Pokud potřebujete brýle na dálku i na čtení, pak vám multifokální čočky ušetří řadu drobných pohybů, v nichž je vždy zapojena krční páteř. Při už rozvinutých potížích s krční páteří znamenají takové brýle obrovskou úlevu od bolestí.
5. Nadváha
O kilech navíc se obvykle mluví v souvislosti s opotřebovanými velkými klouby nohou. Jenže nadváha a tím spíše obezita znamená nadměrnou zátěž i pro páteř. Současně ochabují svaly kvůli nedostatku pohybu. Bolesti zad jsou tady vlastně naprogramované. A jiné řešení než změnu životního stylu a redukci váhy nemají.
Tip: Zkuste jógu
Cvičení v pomalém rytmu v souladu s dechem zvládnou i lidé s vyšší nadváhou. Jóga je navíc velmi vhodnou metodou pro postupné protažení zkrácených svalů. Pomáhá eliminovat bolest způsobenou špatným držením těla a rovnoměrně zatěžuje všechny svalové skupiny.
Je dobré vědět
Chladné, nebo teplé obklady?
Obklady dokážou rychle pomoci, když se rozhodnete pro správný typ. Ale který to je?
– Teplo obvykle pomáhá při chronických potížích. Uvolňuje křeče a dlouhodobé stažení svalů. Působí tak, že rozšiřuje cévy a zlepšuje prokrvení, což je nezbytné pro zotavení svalu.
– Chlad naopak mírní akutně vzniklé bolesti. Bývají to záněty, vzniklé jako následek přílišné námahy. Často také cítíte, že bolestivý okrsek je horký.
Pohyb, nebo raději klid?
V akutních fázích vám tělo samo řekne, že s nemocnou partií nemáte hýbat. Den či dva v klidu přispějí ke zmírnění bolestí. Pak je ale už dobré začít s cíleným pohybem, nejlépe pod vedením fyzioterapeuta.
Pokud se budete šetřit příliš dlouho, pak je pravděpodobné, že vzniknou okrsky s novým svalovým napětím, a tedy další zdroj bolestí.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock