Někdo za své zdravé, pevné a přirozeně bílé zuby vděčí dobrým genům. Většina z nás však takové štěstí nemá. A v takovém případě přichází estetická stomatologie.
Stomatologie udělala za poslední čtvrtstoletí obrovský skok dopředu. Dnes stomatologové neměří na milimetry, ale na mikrometry, materiál pro opravu zubů se vybírá ne ze čtyř odstínů, ale z desítek i stovek kombinací.
Existuje oprava zubů bez potřeby vrtání a plombování. Řada křivých zubů, které se dnes rovnají, se dříve vůbec neřešila a jen málokdo si tehdy nechával zuby bělit. Ovšem kromě šetrného a zdravého bělení zubů je umí estetická stomatologie i jinak vylepšit.
Korekcí se dá napravit jejich postavení i tvar. Dají se tak opravovat vývojové vady, ale také případné důsledky úrazu.
Základem estetické stomatologie je správný, oku lahodící tvar zubů. Disciplína, která se nazývá smile design, se stará o tvar zubů a zubního oblouku tak, aby byl úsměv co nejhezčí, líbivý a zároveň přirozený.
Smile-lifting neboli česky estetická restaurace chrupu je v zahraničí natolik populární, že málokdy najdete filmovou hvězdu nebo manažera, kteří by jeho výhod nevyužili.
1. Keramické výplně
Prasknutí zubu, odlomení jeho části, nebo velká díra po kazu – to jsou vady příliš rozsáhlé na opravu pouhou výplní. V takovou chvíli přichází keramické výplně.
Inlay je určený dovnitř zubu, onlay se dává na povrch zubu a overlay je určený na povrch zubu s přesahem dovnitř.
Stomatologický robot dokáže tyto výplně a také keramické korunky navrhnout přesně podle ústní dutiny pacienta a během několika desítek minut i vyrobit. Plně nahradí chybějící části zubu, například po úraze. Navíc je k nerozeznání od vlastního zubu.
Cena: orientačně podle rozsahu a typu 1500 – 6000 Kč/1 výplň
2. Fazety
Zuby křivě rostlé, s velkými mezerami, ulámané, nehezky zbarvené, poškozené léky… s tím si poradí tzv. fazety. Jedná se o novou přední plochu zubů. Mohou být tzv. kompozitní, nebo keramické.
Tenounké (keramické) destičky se připevňují na nelichotivě vypadající zuby po jejich částečném šetrném zbroušení tak, že veškeré jejich nedostatky účinně zakrývají. Zjednodušeně řečeno je to „přelepka“ na vlastním zubu.
Pozor je třeba dát, aby fazety nepůsobily nepřirozeně díky špatně zvolené barvě.
Cena: orientačně podle typu a rozsahu 800 (kompozitní) – 12000 Kč/1 fazetu
3. Bělení zubů
Bělí se pouze zuby zdravé, bez kazů a bez přítomnosti zánětu dásní. V současnosti se používají dvě hlavní techniky – bělení pomocí laseru nebo plasmové lampy. Podle typu se bělení může provádět přímo v ambulanci, ale také doma. Nevýhody:
Někdy je po zákroku nutné dočasně dodržovat tzv. bílou dietu (nejíst …). U někoho se může objevit dočasná zvýšená citlivost zubů. Při neprofesionálních zákrocích a při použití nevhodných materiálů může být rizikem poškození skloviny. Proto se vždy obracejte na odborná pracoviště.
Cena: orientačně mezi 5000 – 20000 Kč
4. Šperk
Určitě také patří do estetické stomatologie. Má stejný účel, jako každý jiný šperk. Přitáhnout pozornost a ozdobit svým třpytem krásný, zdravý chrup.
Kromě své estetické funkce může být rovněž rafinovaným způsobem, jak zakrýt drobné vady zubu, například skvrnky. Při správné ústní hygieně nemá žádné nežádoucí projevy ani negativní vliv na zubní sklovinu. V případě potřeby ho může lékař kdykoli vyjmout.
Cena: kolem 1000 – 1500 Kč
5. Další vylepšení chrupu
Sem patří například rovnátka (včetně těch „neviditelných“, která se nasazují na vnitřní stranu zubů a jsou ideálním řešením pro ty, kteří chtějí právě probíhající korekci zubů utajit), implantáty (plně a funkčně nahradí chybějící zub, keramická korunka se nasadí na čep, jenž lékař upevní napevno v dásni), ale také revoluční komplexní zubní náhrady.
Pozn.: Ceny jsou velmi orientační a mohou se lišit podle materiálu i kliniky. Některé zákroky mohou být plně nebo částečně hrazeny zdravotními pojišťovnami.
Zpracovala: Dana Pešková, Zdroj: Česká stomatologická komora, schilldental.cz, zvolanekdental.cz, Foto: PX FUEL