Domů     Zelení dravci v rostlinné říši
Zelení dravci v rostlinné říši
9.3.2021

Mnohé vyžadují trvale vlhká stanoviště, některé však budou prospívat v suchých půdách…Mohou být trpasličího vzrůstu, ale také obrovské. Jedno však mají masožravé rostliny společné – schopnost lovit a konzumovat živočichy.

Znáte tuhle písničku? „Máme doma místo psa kytku masožravou a kdo tomu nevěří, ať si vrtí hlavou. Sní tři párky k obědu, je to kytka cvalík, a že štěká jako pes, říkáme jí Alík.“ Tak takhle masožravé rostliny nefungují.

Nesní ani jeden, natož tři párky a už vůbec neštěkají… Jsou však zvláštní a kdo se jednou rozhodne je pěstovat, většinou získá hodnotného koníčka, protože spousta těchto rostlin patří mezi ohrožené druhy.

Čím se krmí

Aby byla rostlina považována za masožravou, musí dokázat svou potenciální kořist nalákat, polapit a využít látky z ní získané. Ty jí dodávají živiny. Způsobů, jak toho rostliny docilují, je celá řada.

Některé je lapnou svým květem, jiné na drobné zemní a vodní živočichy nastraží speciální podzemní past, další zase lákají organismy na lesknoucí se kapičky smrtícího slizu. Ve svých domovinách dokážou ulovit malé obratlovce, žáby, ještěrky, ptáky i hlodavce.

To je však na hranici jejich schopností. Nejčastěji chytají drobné živočichy, prvoky a hmyz.

Chci je mít doma

I když pěstitelé tvrdí, že masožravky nejsou náročné, přeci jen doporučí začátečníkům určité druhy, které nemají příliš vysoké nároky. Které to jsou?

Špirlice (Sarracenia)

Nazývají se také „džbánkovité“

Přirozeně se vyskytují v močálech a slatiništích převážně teplého jihovýchodu Severní Ameriky. Jsou nádherné, s pozoruhodnými květy a patří k nejvděčnějším a nejsnáze pěstovaným masožravým rostlinám. Můžete je mít celoročně na slunných okenních parapetech.

Krásně zbarvené duté listy (láčky) slouží jako padací pasti, do kterých na sladký nektar špirlice chytají převážně lezoucí a létající hmyz.

Pěstování: V létě špirlicím vyhovuje pokojová teplota, a snáší i větší přehřátí. V zimě ocení mírný pokles teploty. Stačí zajistit, aby pod oknem nebylo zapnuté topení a rostliny tak neměly v zimě tepleji než v létě. Pokud máte možnost, umístěte rostliny na zimu na chladné a světlé místo.

Zálivka: Hladinu vody v misce udržujte 0,5 – 1,5 cm, voda nikdy nesmí vyschnout! Jednou ročně rostlinku přesaďte.

Množení: Nejvhodnějším způsobem rozmnožování je dělení velkých trsů.

Poznámka: Dospělé rostliny vykvétají každoročně v březnu nebo dubnu velkými, žlutými nebo červenými květy.

Bublinatka (Utricularia)

Svými květy některé druhy připomínají orchidej

Je to nejhojněji zastoupený rod masožravých rostlin. Dělí se do tří základních skupin: pozemní, vodní a orchidejové typy. Oblíbené jsou především kvůli krásným květům, které připomínají květy hledíků a orchidejí.

Český název je odvozen od malých patiček (o průměru 0,2 – 12 mm), které vyrůstají podél stonků a listů. Každá past tvaru měchýřku je velká 0,5 – 4,0 mm v průměru. Vznikla přeměnou listů.

V lapacím měchýřku je vakuum a každý z měchýřků má víčko opatřené titěrnými chloupky.

Víčko bývá obvykle zavřené, ale když se nějaký drobný živočich (prvok, roztoč, korýš, drobný hmyz, nebo jeho larva) dotkne chloupků, víčko se prudce otevře a podtlak vsákne kapku vody i s živočichem do měchýřku.

Víčko se opět přiklopí, a proto oběť nemůže uniknout. Tento proces trvá pouze zlomek sekundy.

Pěstování

Pěstovat bublinatky je snadné. Pro své krásné květy se hodí nejen k osazování pokojových vitrín, ale i jako doplněk k ostatním masožravým rostlinám. Vyžadují dostatek rozptýleného osvětlení, ne však přímé slunce z důvodu citlivosti na přehřátí.

Teploty by se měly v létě pohybovat do 25 – 28 °C, v zimě mohou být nižší, okolo 20 °C. Rostou v kyselém písčitém substrátu s podílem organického humusu. Vhodné je tyto rostliny pěstovat v uzavřených nádobách. Nesmíme však zapomenout na dobré větrání.

Zálivka

Substrát je nutné udržovat stále vlhký. Vlhkost můžeme zabezpečit také častým mlžením.

Množení

Některé druhy přečkávají období sucha jen pomocí semen, jiné tvoří hlízy.

Poznámka

Některé bublinatky výborně prospívají v akváriích. Je to například Utricularia gibba.

Rosnatka (Drosera)

V léčitelství pomáhají proti kašli a jsou také afrodiziaka

Svoji kořist lapají listy pomocí žláznatých chlupů nesoucích lepkavý sliz. Tyto se na slunci třpytí a lákají hmyz. Rosnatky kráse kapiček rosy vděčí za své české jméno.

Ztratí-li se po donesení rostliny z obchodu „rosa“ na listech, umístěte rostlinku do otevřené sklenice. Na dně udržujte výše popsané množství vody. Otevřená sklenice dobře větrá, na slunci se nepřehřívá.

Rostlina si zde vytvoří vlhčí klima a kapičky „rosy“ na listech se po několika dnech obnoví.

Pěstování

Rosnatky jsou jedněmi z nejběžněji pěstovaných masožravých rostlin. Moc se jim líbí na okenním parapetu v pokoji, kde co nejvíce svítí sluníčko. V létě i v zimně rosnatkám vyhovuje pokojová teplota, lehčí přehřátí snášejí dobře.

V zimě jim vůbec nebude vadit, když studené okno způsobí menší pokles teploty. Jednou do roka rostlinku přesaďte, jako substrát volte rašelinu. Hnojení není potřeba.

Zálivka

Vždy zalévejte do misky pod květináčem a hladinu vody v ní udržujte 0,5 – 1,5 cm. Voda nikdy nesmí vyschnout!

Množení

Většina běžně prodávaných rosnatek je samosprašná a vytváří tisíce mikroskopických semen.

Poznámka

Pěstitelé nedoporučují rosnatky překrmovat. Rostliny samy lapají drobné mušky a pokud nic nechytí, bez potravy se obejdou.

Tučnice (Pinguicula)

Super proti octomilkám

Najdete je téměř po celém světě. Asi 40 z celkově 90 známých druhů má svůj domov v Mexiku. Kořist lapají na povrch svých listů, které jsou pokryté velkým množstvím droboučkých lepivých žlázek.

Nepatří tedy mezi masožravými rostlinami k největším dravcům, protože jejich kořistí jsou nejčastěji drobné mušky (např. „ovocné mušky“ – octomilky). Těch však dokážou tučnice polapit velké množství.

Ulovený hmyz následně rostlina natráví a uvolněné živiny vstřebá, takže na povrchu listů zbývá pouze skelet kořisti.

Pěstování

Lze je bez větších problémů úspěšně pěstovat na každém světlém okně a kromě své masožravosti zaujmou i hezkými, fialky připomínajícími květy.

Substrát si připravte z hrubšího říčního písku, rašeliny a běžné půdy v poměru 2:1:1. Můžete nepatrně přidat drcený vápenec. Nepřihnojujte! Ani není potřeba rostlinku přikrmovat.

Zálivka

V létě vyžaduje tučnice hojnou zálivku, vždy do misky pod květináč, ale v zimě zálivku omezte na nejnutnější tak, aby substrát nevyschnul.

Množení

Tučnice vytvářejí desítky až stovky dobře klíčivých semen, které lze vysévat na povrch rašeliny s perlitem v poměru 1 : 1 v běžných pokojových teplotách. Semena lze vysévat kdykoli během roku

Poznámka

Dokáže polapit obrovské množství octových mušek.

Mucholapka podivná (Dionaea muscipula)

Královna mezi masožravými rostlinami

Jedním z paradoxů, který charakterizuje mucholapku podivnou, je skutečnost, že za okny a ve sklenících po celém světě roste mnohonásobně více exemplářů, než kolik jich přežívá v přírodě.

Jako jediná suchozemská masožravá rostlina loví drobné živočichy prudkým pohybem pasti. Loví drobný lezoucí a létavý hmyz, například mravence, pavouky, mouchy, ale třeba i vosy. Paradoxně k jejímu jménu mouchy tvoří pouhé setiny z její kořisti. Kořist láká na sladký nektar, který produkuje na okrajích lapacího listu.

Pěstování

Rostlinka není na pěstování moc náročná. Dopřejte ji pouze maximální možné oslunění, tedy nejlépe jižní nebo západní stranu. Jako substrát je možné používat rašelinu s příměsí písku, který se zdá být velmi významnou složkou.

Směs smíchejte v poměru 4:1 – 2:1 ve prospěch rašeliny. Poměr je nutné vyzkoušet podle kvality používaného písku. Do substrátu lze přidat i hrubozrnný perlit. Na podzim a v zimě rostlinku „přisvěcujte“, není zvyklá na nedostatek světla a špatně ho snáší.

Zálivka

Mucholapka vyžaduje bohatou zálivku do misky. V porovnání s rosnatkami jí však vadí, když její kořeny příliš zasahují pod hladinu spodní vody. Tedy, když je v misce hodně vody a květináče jsou příliš nízké.

Nejlepší je udržovat hladinu vysokou do jednoho centimetru a dopřát mucholapkám květináč alespoň 8 cm vysoký.

Množení

Rozmnožování mucholapek není složité, nejsnadnější je dělením trsů.

Poznámka

Cíleného zbarvení rostlin dosáhneme pouze při silném oslunění, v opačném případě bývají rostliny nevýrazně zelené.

Víte, že

* masožravým rostlinám se říká také hmyzožravé?

* některé masožravky rostou i u nás, nejčastěji v horských oblastech, na Třeboňsku a Dokesku?

ZAJÍMAVOST

Dravé houby

Nejen rostliny, ale i některé houby se specializují na chytání živých, pohybujících se organismů. Říká se jim „dravé houby“. Jak ale taková dravá houba vypadá?

Lze si ji představit například jako muchomůrku vybírající si nejtučnější masařky ze svého zavánějícího klobouku?

Průměrná dravá houba se samozřejmě od výše zmíněné představy liší – většina dravých hub je mikroskopických rozměrů a jen některé z nich lze vidět pouhým okem (respektive jejich plodnice), třeba na pahýlu dubu za vaším domem.

Dravých hub je prozatím známo asi ke dvěma stům druhů, ale v domácích podmínkách se nepěstují.

Text: Dana Pešková, Zdroj a konzultace: Kamil Pásek (masozravky.com), Mirek Srba (sarracenia.cz); foto: PX FUEL

Předchozí článek
Další článek
Související články
16.4.2025
Mazanec, vánočku, štolu a jakékoliv jiné tradiční pečivo si přece můžete udělat kdykoliv v roce! Suroviny 400 g polohrubé mouky 20 g droždí 70 g cukru krupice 1 vanilkový cukr 200 ml mléka 100 g másla 3 žloutky špetka soli 50 g rozinek rum na namočení rozinek vejce na potření 50 g mandlových lupínků Postup Z mouky, másla, soli, cukru, droždí, mléka, vanilkového cukru a žlout
14.4.2025
Receptů na velikonočního beránka je mnoho, ale tento je ten pravý babičkovský. Ostatně Velikonoce se nezadržitelně blíží, tak je na něj vhodný čas. Suroviny 5 vajec 200 g krupicového cukru 200 g hladké mouky 20 g másla 20 g másla na vymazání formy strouhanka na vysypání formy Postup Vejce a cukr vyšleháme nad párou do zhoustnutí, poté stáhneme z tepla a stále šleháme n
11.4.2025
Připravili jsme pro vás další inspiraci na velikonoční zdobení s předstihem. A doufáme, že se vám bude líbit, protože letošnímu stylu vládne minimalismus. Tradiční barvy nejsou jen cibulové slupky * Blankytně modrá: červené zelí Postup je poněkud pracnější, ale odměnou vám bude nádherný modrý odstín zdravotně neškodné barvy. Nakrájejte hlávku červeného zelí na drobno a dejte vařit do hrnce s
2.4.2025
Zůstal vám doma tři dny starý chleba, který už se nikomu jíst nechce, ale vyhazovat ho je taky škoda? Možná by se dal ještě skvěle zužitkovat a zároveň byste si mohli pochutnat. Ceny pečiva vystřelily za poslední měsíce do výše, o níž se nám dřív ani nezdálo, a tak jsme připravili tipy, jak chléb využít do posledního krajíčku. Nápadů je více, tudíž se nám sem ani všechny nevejdou. Jednu radu si v
28.3.2025
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a rychlost jsou také důležité doplňkové funkce. J
reklama
Šikovné tipy
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Velikonoční čepičky s oušky
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: – háček 2,5 mm – bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), […]
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Perlové týdny Halada 2025
iluxus.cz
Perlové týdny Halada 2025
V květnu a červnu proběhne největší prodejní výstave perlových šperků v Čechách a na Slovensku. Legendární a největší akce rodinného klenotnictví Halada má tradicí již několik desetiletí. Na akci s
Nejkrutější zima novověku? Ptáci umrzali za letu!
historyplus.cz
Nejkrutější zima novověku? Ptáci umrzali za letu!
Kdo nemusí vytáhnout paty z domu, ten nevychází. V kalendáři jsou první dny roku 1709 a napříč Evropou mrzne, až praští. A to doslova. Ve Francii dokonce padají z oblohy ptáci, kteří za letu umrzli. Na jiných místech se při zvonění rozpadnou mrazem kostelní zvony. Ničivá zima potrvá čtyři měsíce a nabídne scény, které se zatím neopakovaly…  
Gruzie plná chutí a vůní
epochalnisvet.cz
Gruzie plná chutí a vůní
Země pro mnohé neznámá skrývá velké kulinární bohatství, což může být pro ty, kteří pamatují jen známý koňak nebo čaj opravdovým překvapením. A pohostinnost místních je pověstná. Však také jedno z přísloví zní: Host je dar Boží.   Gruzínská kuchyně není jenom jedna, po staletí vstřebávala vlivy turecké, íránské a posledních dekádách i ruské. Navíc
Vestavba s přidanou hodnotou
rezidenceonline.cz
Vestavba s přidanou hodnotou
Design kuchyně ctí spotřebiče, které nejsou na první pohled vidět. Mohou být ukryté za kuchyňskými dvířky nebo splývají s kuchyňskou linkou. Pro vestavné spotřebiče hraje řada faktorů. Jedním z nich je úspora místa a designově čistý vzhled kuchyně. Nabídka tohoto typu spotřebičů je veliká, v zásadě si můžete pořídit kompletní výčet nezbytných kuchyňských pomocníků od
Manželství Brooke Shields spěje pomalu k rozvodu
nasehvezdy.cz
Manželství Brooke Shields spěje pomalu k rozvodu
Hvězda filmu Modrá laguna, i po letech stále krásná Brooke Shields (59), prochází manželskou krizí! S filmovým scenáristou a producentem Chrisem Henchym (60), kterého si brala už před čtyřiadvaceti
Rukopis, který mu změní život: Co našel Wilfrid M. Voynich ve Frascati?
enigmaplus.cz
Rukopis, který mu změní život: Co našel Wilfrid M. Voynich ve Frascati?
Americký sběratel starožitných knih polsko-litevského původu Wilfrid M. Voynich (1865–1930) se v roce 1912 přehrabuje desítkami rukopisů uvnitř jezuitské knihovny ve starobylém paláci Villa Mondragone
Jak správně pečovat o citlivou atopickou pokožku? Dopřejte jí koupel a med
nejsemsama.cz
Jak správně pečovat o citlivou atopickou pokožku? Dopřejte jí koupel a med
Stává se vám, že po sprchování cítíte na těle nepříjemné pnutí, loupe se vám kůže, nebo vám dokonce naskáčou pupínky? Víme, jak si s tím poradit. Zdroje pitné vody jsou dnes bohužel natolik kontaminované, že přidávat chlor do vody je prakticky nezbytností. Takto upravená voda potom kůži nejen dráždí a vysušuje, ale u citlivějších jedinců může vést
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
epochanacestach.cz
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
Hluboko v Pacifiku leží ostrov proslulý svou tajemnou prastarou civilizací. Zdobí jej nejen kouzelná příroda, ale i 300 soch moai. Každá z těchto soch je vytesána z jednoho kamene a má typickou protáhlou tvář. V současnosti se zdá, že řada tajemství Velikonočního ostrova se již dočkala svého rozluštění. Víme, proč tyto sochy vznikly a jakým způsobem se po ostrově
Vím, že je stále se mnou
skutecnepribehy.cz
Vím, že je stále se mnou
Se smrtí mého milovaného Pavla jsem se nemohla dlouho smířit. Až jednoho večera, kdy jsem na něj vzpomínala, se přihodilo něco nečekaného. Manžel před časem prohrál boj s nemocí. Byl láskou mého života. Smířila jsem se s tím, že dožiji sama. Nikoho jiného jsem k sobě nechtěla. Ukázalo se však, že mě měl Pavel tak moc rád, že nedokázal
Test využívající infračervené světlo dokáže detekovat krev od pacienta s rakovinou plic
21stoleti.cz
Test využívající infračervené světlo dokáže detekovat krev od pacienta s rakovinou plic
Vědcům z Institutu Maxe Plancka pro kvantovou optiku se podařilo vytvořit nový test, který je schopen odhalit vzorky krve pacientů, kteří trpí rakovinou plic, a to s 81% přesností. Do budoucna by tent
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
epochaplus.cz
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století.