Domů     Zelení dravci v rostlinné říši
Zelení dravci v rostlinné říši
9.3.2021

Mnohé vyžadují trvale vlhká stanoviště, některé však budou prospívat v suchých půdách…Mohou být trpasličího vzrůstu, ale také obrovské. Jedno však mají masožravé rostliny společné – schopnost lovit a konzumovat živočichy.

Znáte tuhle písničku? „Máme doma místo psa kytku masožravou a kdo tomu nevěří, ať si vrtí hlavou. Sní tři párky k obědu, je to kytka cvalík, a že štěká jako pes, říkáme jí Alík.“ Tak takhle masožravé rostliny nefungují.

Nesní ani jeden, natož tři párky a už vůbec neštěkají… Jsou však zvláštní a kdo se jednou rozhodne je pěstovat, většinou získá hodnotného koníčka, protože spousta těchto rostlin patří mezi ohrožené druhy.

Čím se krmí

Aby byla rostlina považována za masožravou, musí dokázat svou potenciální kořist nalákat, polapit a využít látky z ní získané. Ty jí dodávají živiny. Způsobů, jak toho rostliny docilují, je celá řada.

Některé je lapnou svým květem, jiné na drobné zemní a vodní živočichy nastraží speciální podzemní past, další zase lákají organismy na lesknoucí se kapičky smrtícího slizu. Ve svých domovinách dokážou ulovit malé obratlovce, žáby, ještěrky, ptáky i hlodavce.

To je však na hranici jejich schopností. Nejčastěji chytají drobné živočichy, prvoky a hmyz.

Chci je mít doma

I když pěstitelé tvrdí, že masožravky nejsou náročné, přeci jen doporučí začátečníkům určité druhy, které nemají příliš vysoké nároky. Které to jsou?

Špirlice (Sarracenia)

Nazývají se také „džbánkovité“

Přirozeně se vyskytují v močálech a slatiništích převážně teplého jihovýchodu Severní Ameriky. Jsou nádherné, s pozoruhodnými květy a patří k nejvděčnějším a nejsnáze pěstovaným masožravým rostlinám. Můžete je mít celoročně na slunných okenních parapetech.

Krásně zbarvené duté listy (láčky) slouží jako padací pasti, do kterých na sladký nektar špirlice chytají převážně lezoucí a létající hmyz.

Pěstování: V létě špirlicím vyhovuje pokojová teplota, a snáší i větší přehřátí. V zimě ocení mírný pokles teploty. Stačí zajistit, aby pod oknem nebylo zapnuté topení a rostliny tak neměly v zimě tepleji než v létě. Pokud máte možnost, umístěte rostliny na zimu na chladné a světlé místo.

Zálivka: Hladinu vody v misce udržujte 0,5 – 1,5 cm, voda nikdy nesmí vyschnout! Jednou ročně rostlinku přesaďte.

Množení: Nejvhodnějším způsobem rozmnožování je dělení velkých trsů.

Poznámka: Dospělé rostliny vykvétají každoročně v březnu nebo dubnu velkými, žlutými nebo červenými květy.

Bublinatka (Utricularia)

Svými květy některé druhy připomínají orchidej

Je to nejhojněji zastoupený rod masožravých rostlin. Dělí se do tří základních skupin: pozemní, vodní a orchidejové typy. Oblíbené jsou především kvůli krásným květům, které připomínají květy hledíků a orchidejí.

Český název je odvozen od malých patiček (o průměru 0,2 – 12 mm), které vyrůstají podél stonků a listů. Každá past tvaru měchýřku je velká 0,5 – 4,0 mm v průměru. Vznikla přeměnou listů.

V lapacím měchýřku je vakuum a každý z měchýřků má víčko opatřené titěrnými chloupky.

Víčko bývá obvykle zavřené, ale když se nějaký drobný živočich (prvok, roztoč, korýš, drobný hmyz, nebo jeho larva) dotkne chloupků, víčko se prudce otevře a podtlak vsákne kapku vody i s živočichem do měchýřku.

Víčko se opět přiklopí, a proto oběť nemůže uniknout. Tento proces trvá pouze zlomek sekundy.

Pěstování

Pěstovat bublinatky je snadné. Pro své krásné květy se hodí nejen k osazování pokojových vitrín, ale i jako doplněk k ostatním masožravým rostlinám. Vyžadují dostatek rozptýleného osvětlení, ne však přímé slunce z důvodu citlivosti na přehřátí.

Teploty by se měly v létě pohybovat do 25 – 28 °C, v zimě mohou být nižší, okolo 20 °C. Rostou v kyselém písčitém substrátu s podílem organického humusu. Vhodné je tyto rostliny pěstovat v uzavřených nádobách. Nesmíme však zapomenout na dobré větrání.

Zálivka

Substrát je nutné udržovat stále vlhký. Vlhkost můžeme zabezpečit také častým mlžením.

Množení

Některé druhy přečkávají období sucha jen pomocí semen, jiné tvoří hlízy.

Poznámka

Některé bublinatky výborně prospívají v akváriích. Je to například Utricularia gibba.

Rosnatka (Drosera)

V léčitelství pomáhají proti kašli a jsou také afrodiziaka

Svoji kořist lapají listy pomocí žláznatých chlupů nesoucích lepkavý sliz. Tyto se na slunci třpytí a lákají hmyz. Rosnatky kráse kapiček rosy vděčí za své české jméno.

Ztratí-li se po donesení rostliny z obchodu „rosa“ na listech, umístěte rostlinku do otevřené sklenice. Na dně udržujte výše popsané množství vody. Otevřená sklenice dobře větrá, na slunci se nepřehřívá.

Rostlina si zde vytvoří vlhčí klima a kapičky „rosy“ na listech se po několika dnech obnoví.

Pěstování

Rosnatky jsou jedněmi z nejběžněji pěstovaných masožravých rostlin. Moc se jim líbí na okenním parapetu v pokoji, kde co nejvíce svítí sluníčko. V létě i v zimně rosnatkám vyhovuje pokojová teplota, lehčí přehřátí snášejí dobře.

V zimě jim vůbec nebude vadit, když studené okno způsobí menší pokles teploty. Jednou do roka rostlinku přesaďte, jako substrát volte rašelinu. Hnojení není potřeba.

Zálivka

Vždy zalévejte do misky pod květináčem a hladinu vody v ní udržujte 0,5 – 1,5 cm. Voda nikdy nesmí vyschnout!

Množení

Většina běžně prodávaných rosnatek je samosprašná a vytváří tisíce mikroskopických semen.

Poznámka

Pěstitelé nedoporučují rosnatky překrmovat. Rostliny samy lapají drobné mušky a pokud nic nechytí, bez potravy se obejdou.

Tučnice (Pinguicula)

Super proti octomilkám

Najdete je téměř po celém světě. Asi 40 z celkově 90 známých druhů má svůj domov v Mexiku. Kořist lapají na povrch svých listů, které jsou pokryté velkým množstvím droboučkých lepivých žlázek.

Nepatří tedy mezi masožravými rostlinami k největším dravcům, protože jejich kořistí jsou nejčastěji drobné mušky (např. „ovocné mušky“ – octomilky). Těch však dokážou tučnice polapit velké množství.

Ulovený hmyz následně rostlina natráví a uvolněné živiny vstřebá, takže na povrchu listů zbývá pouze skelet kořisti.

Pěstování

Lze je bez větších problémů úspěšně pěstovat na každém světlém okně a kromě své masožravosti zaujmou i hezkými, fialky připomínajícími květy.

Substrát si připravte z hrubšího říčního písku, rašeliny a běžné půdy v poměru 2:1:1. Můžete nepatrně přidat drcený vápenec. Nepřihnojujte! Ani není potřeba rostlinku přikrmovat.

Zálivka

V létě vyžaduje tučnice hojnou zálivku, vždy do misky pod květináč, ale v zimě zálivku omezte na nejnutnější tak, aby substrát nevyschnul.

Množení

Tučnice vytvářejí desítky až stovky dobře klíčivých semen, které lze vysévat na povrch rašeliny s perlitem v poměru 1 : 1 v běžných pokojových teplotách. Semena lze vysévat kdykoli během roku

Poznámka

Dokáže polapit obrovské množství octových mušek.

Mucholapka podivná (Dionaea muscipula)

Královna mezi masožravými rostlinami

Jedním z paradoxů, který charakterizuje mucholapku podivnou, je skutečnost, že za okny a ve sklenících po celém světě roste mnohonásobně více exemplářů, než kolik jich přežívá v přírodě.

Jako jediná suchozemská masožravá rostlina loví drobné živočichy prudkým pohybem pasti. Loví drobný lezoucí a létavý hmyz, například mravence, pavouky, mouchy, ale třeba i vosy. Paradoxně k jejímu jménu mouchy tvoří pouhé setiny z její kořisti. Kořist láká na sladký nektar, který produkuje na okrajích lapacího listu.

Pěstování

Rostlinka není na pěstování moc náročná. Dopřejte ji pouze maximální možné oslunění, tedy nejlépe jižní nebo západní stranu. Jako substrát je možné používat rašelinu s příměsí písku, který se zdá být velmi významnou složkou.

Směs smíchejte v poměru 4:1 – 2:1 ve prospěch rašeliny. Poměr je nutné vyzkoušet podle kvality používaného písku. Do substrátu lze přidat i hrubozrnný perlit. Na podzim a v zimě rostlinku „přisvěcujte“, není zvyklá na nedostatek světla a špatně ho snáší.

Zálivka

Mucholapka vyžaduje bohatou zálivku do misky. V porovnání s rosnatkami jí však vadí, když její kořeny příliš zasahují pod hladinu spodní vody. Tedy, když je v misce hodně vody a květináče jsou příliš nízké.

Nejlepší je udržovat hladinu vysokou do jednoho centimetru a dopřát mucholapkám květináč alespoň 8 cm vysoký.

Množení

Rozmnožování mucholapek není složité, nejsnadnější je dělením trsů.

Poznámka

Cíleného zbarvení rostlin dosáhneme pouze při silném oslunění, v opačném případě bývají rostliny nevýrazně zelené.

Víte, že

* masožravým rostlinám se říká také hmyzožravé?

* některé masožravky rostou i u nás, nejčastěji v horských oblastech, na Třeboňsku a Dokesku?

ZAJÍMAVOST

Dravé houby

Nejen rostliny, ale i některé houby se specializují na chytání živých, pohybujících se organismů. Říká se jim „dravé houby“. Jak ale taková dravá houba vypadá?

Lze si ji představit například jako muchomůrku vybírající si nejtučnější masařky ze svého zavánějícího klobouku?

Průměrná dravá houba se samozřejmě od výše zmíněné představy liší – většina dravých hub je mikroskopických rozměrů a jen některé z nich lze vidět pouhým okem (respektive jejich plodnice), třeba na pahýlu dubu za vaším domem.

Dravých hub je prozatím známo asi ke dvěma stům druhů, ale v domácích podmínkách se nepěstují.

Text: Dana Pešková, Zdroj a konzultace: Kamil Pásek (masozravky.com), Mirek Srba (sarracenia.cz); foto: PX FUEL

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
18.5.2024
Nebudou se lepit na zuby a postup je velmi snadný díky jednoduchému fíglu. Nebudete potřebovat nic než běžný bílý cukr a trochu smetany. I tajná ingredience, která zaručí měkkost bonbonů, je běžná – jde o obyčejnou jedlou sodu. Tak pojďme na to! Do vyššího hrnce dejte 250 g bílého cukru a 50 ml vody. S cukrem neexperimentujte, nezkoušejte hnědý ani třtinový, obsahují melasu a karamel by se p
17.5.2024
Chladný, elegantní, s dokonale hladký povrchem. Díky těmto vlastnostem je porcelán stále ještě nepřekonaným materiál pro stolní nádobí, ale okouzlí i na doplňcích. Bubble váza s s nástavcem v podobě děrované koule, která slouží k uchycení stonků ve správné poloze. K dostání ve dvou velikostech a s povrchovou úpravou bílou, perleťovou, zlacenou a platinovou. Autorský porcelán Luckavo.cz, cena o
15.5.2024
Jde to a uvidíte, že budou i chutné. Někdy stačí opravdu jen pár surovin a můžete vykouzlit opravdovou dobrotu. Sýr pečený v těstě (2 porce) 2 kusy sýra camembert nebo hermelín, 1 balíček listového těsta, 100 g vlašských ořechů, tymián, rozmarýn, sůl, pepř mletý, 1 cibule, máslo, 12 čerstvých žampionů, smetana ke šlehání, vejce na potření 1) V pánvi rozpusťte kousek másla, na kterém nechte zes
13.5.2024
Asi ano, protože poslední dobou je u nás nejoblíbenější rybou. Aby také ne. Jeho příprava je rychlá, má minimum kostí a dá se z něj připravit spousta dobrot. Ale začněme jednou švédskou specialitou. Asi už víte, kam míříme. Jmenuje se losos gravlax a určitě jste tuto úpravu už ochutnali. Gravlax, jinými slovy gravad lax, neboli též ze švédštiny pohřbený losos, znamená losos šikovně naložený do su
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno ale přišli na to, že Pe
reklama
reklama
Šikovné tipy
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), […]
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
epochaplus.cz
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet