Domů     Nejlepší vepřová pečínka
Nejlepší vepřová pečínka
11.7.2023

Měla by být měkounká, křehká, aby se jen rozplývala na jazyku, s dostatkem šťávy. Jak toho ale docílit?

Odpověď je nasnadě. Maso se neopeče jen tak samo, potřebuje vaši péči. V tom je celé tajemství. Pokud se o ně budete starat, vykouzlíte zázrak, na který budou vaši hosté či rodina s láskou vzpomínat.

Tuku se nebojte

Mnoho lidí si stále myslí, že je vepřové nezdravé, protože je tučné. Ano i ne.

Samozřejmě, že má více tuku než některá jiná masa, ale vzhledem k tomu, že se dnes vepři nevykrmují na sádlo, ale na maso a porážejí se daleko dřív, není to s tukem tak hrozné jako kdysi. A všechno je relativní.

Když si totiž upečete kuře a sníte je i s kůží, ve výsledku je to stejné, jako když si dáte plátek krkovice. Navíc, a to je důležité si zapamatovat, tuk je nositelem chuti.

Začíná to u řezníka

Máte-li svého, je o starost méně, protože vám určitě vhodný kousek masa vybere nebo alespoň poradí. Když ne, poradíte si sami. Co tedy koupit? Možností je několik.

Krkovička – labužníci tvrdí, že se na pečení hodí nejvíce hlavně proto, že je prorostlá tukem, který zařídí, aby bylo maso šťavnaté. A přitom se z velké části vypeče.

Pečeně – je to libový kus masa, který má prasátko podél páteře. Maso je jemné a světlé, nenajdete v něm žádné blány nebo šlachy. A ani příliš tuku, proto je také sušší.

Chcete-li je péci, zkuste najít kousek, který má na sobě tukovou vrstvu, protože právě ta dodá pokrmu chuť.

Bůček – je tučný (i když už ne tolik jako kdysi). Často se prodává s kůží. S ní ho také můžete péci, ale počítejte s tím, že někdo kůži rád nemá. V tom případě ji před pečením odstraňte.

Péci se dají i další kousky vepřového jako například panenka, ta se ovšem špikuje a obaluje ve slanině, a také ocásky, které mají jemné maso a většinou se pečou s bůčkem. My ale protentokrát zůstaneme u pečeně.

Pečeně s kostí, nebo bez?

Ta s kostí je kotleta, bez kosti se jmenuje karé. Záleží na vašem rozhodnutí. Práce s masem bez kosti je pohodlná a pečení trvá kratší dobu. Jenže s kostí zase získáte daleko lepší chuť šťávy.

Navíc můžete řezníka požádat, aby vám kosti odřízl a dát je při pečení pod maso. Pokud jste jen trochu zruční, můžete to udělat doma sami. Na mase s kostí ale zase ušetříte, protože je levnější než bez ní.

Kolik masa koupit?

Samozřejmě záleží na množství strávníků, ale většinou se pro normální rodinu kupuje okolo kilogramu masa, pokud je s kostí, o něco více. Z něj uděláte asi 5 porcí. Je-li vás méně, můžete si druhý den dát studené maso k večeři.

Péci malé kousky se nevyplatí nejen finančně, ale je tu i nebezpečí, že bude maso příliš suché.

Nepodceňujte přípravu

Než maso skončí v troubě, musíte je náležitě zpracovat. Tedy pokud jste získali pečínku nahoře s tukovou vrstvou, pěkně ji nařežte křížem na čtverečky až k masu. Ale postupujte opatrně, neměli byste zařezávat do masa.

Pokud máte maso jen se zbytky tuku, což bývá bohužel častější případ, opatrně je nařežte také. Místo tukové vrstvy můžete maso obalit slaninou, ale když to neuděláte, nic se nestane.

Následuje solení

Maso musíte osolit jemně a přitom dostatečně, což se zdá jako oříšek. Ale zařídíte to tak, že nebudete sůl jen tak bezhlavě sypat, ale vetřete ji do všech záhybů. Pokud chcete použít koření, vetřete je do masa také.

Svažte je

Pečeně je sice kompaktní, ale i přesto byste ji svázat měli. A to nejenom proto, že získáte váleček, který bude dobře vypadat, ale maso se lépe propeče a zůstane šťavnatější. Samozřejmě použijte kuchyňský provázek, který je z přírodního vlákna.

Nejdříve ji opečte

Někdo to dělá v pekáči, ve kterém pak dá maso do trouby, ale můžete použít i pánev. Maso potřete tukem a pánev nasucho rozehřejte. Pak na ní prudce opékejte maso ze všech stran, aby se takzvaně zatáhlo. Dobře opečené maso by mělo mít zlatavou barvu.

Bude vám to trvat pár minut, než opravdu opečete všechny strany. Rozhodně se nesmí stát, že část zůstane syrová. Z masa by vytekla šťáva. Opečené maso dejte stranou.

Vytvořte základ pro šťávu

Na pánvi zůstal výpek, který se bude hodit. Ztlumte plamen, přidejte nakrájenou cibuli (podle velikosti masa asi 3, někdo dává i trochu česneku) a míchejte, dokud cibule nezměkne a všechno připečené se nerozpustí.

Pokud je to potřeba, můžete přidat pár lžic vody. Tak jste získali základ. Přendejte ho do pekáčku, na něj vložte maso. Podlijte trochou horké vody a můžete dát do trouby.

Pokud se přece jen bojíte, že by maso ve šťávě plavalo, můžete použít pekáček s mřížkou, který vás této starosti zbaví.

Co s kostmi?

Pokud jste se rozhodli pro pečeni s nimi, musíte je také připravit. Omyjte je, osušte, osolte a dejte do pekáčku se lžící oleje. Pečte na 220 °C asi 20 minut, až zezlátnou. Na ně pak přijde cibule a maso.

Pečení s kostmi má nejen vliv na výslednou šťávu, ale nemusíte se bát maso více podlít, protože nehrozí, že by ve šťávě plavalo.

Kouzlo pomalého pečení

Jestli jste až doteď pekli vždycky maso na vysokou teplotu, je pravděpodobné, že jste ho vysušili. Pokud jste pekáč přiklopili pokličkou, mohl být výsledek lepší, ale nešlo o pečení, nýbrž dušení.

Zkuste tentokrát pečení pomalé na nízkou teplotu a uvidíte, že budete výsledkem překvapeni. Nastavte tedy troubu na 120 °C a dejte do ní pekáč s masem. Bude se propékat jen velmi zvolna, takže se nestačí vysušit. A jak dlouho to bude trvat?

Záleží na velikosti masa. Kilo budete péci asi hodinu a 15 minut, kilo a půl 2 hodiny. Maso kontrolujte a nezapomeňte je často polévat výpekem.

Šťáva korunuje dílo

Hotové maso vyndejte na mísu a nechte v teple odpočívat. Pokud jste pekli na kostech, vyhoďte je. Do pekáčku přidejte hrnek vody, zahřejte a důkladně zamíchejte s výpeky. Snažte se vařečkou ze stěn uvolnit do šťávy všechno, co se na stěnách připeklo.

Pak už jen ochutnejte a případně dosolte. Chcete-li mít šťávu hustší, připravte si z másla a mouky hnědou jíšku. Tu postupně přidávejte do pekáčku a dobře míchejte, aby nevznikly hrudky. Vařte za stálého míchání na mírném ohni alespoň 20 minut. Nakonec šťávu přeceďte nebo rozmixujte tyčovým mixérem.

A teď už můžete podávat

Z masa stáhněte provázek a nakrájejte je na plátky. Pokud víte, že se celá pečínka nesní, vyplatí se ukrojit jen tolik, kolik jich budete potřebovat, a zbytek nechat v celku. A s čím je podávat?

Mohou to být knedlíky se zelím, ale klidně jen s bramborem nebo rýží. Druhý den to, co zbylo, oceníte na čerstvém chlebu.

Trhané vepřové

V poslední době je hitem rychlých občerstvení. Udělat si ho můžete klidně doma. Nedá to téměř žádnou práci.

Budete potřebovat 1 kg vepřové krkovice, 1 lžíci rostlinného oleje, 1 lžíci hrubě mletého pepře, 10 g soli

1) Troubu rozehřejte na 100 ˚C.

2) Maso ze všech stran potřete olejem, osolte a opepřete. Dejte je do pekáče, přilijte vodu do výšky 1,5 cm a důkladně překryjte alobalem.

3) Vložte do rozehřáté trouby na 10 hodin. Poté sundejte alobal, maso přelijte výpekem a vraťte do trouby na další 4 hodiny.

4) Vyndejte z trouby a nechte v pekáči částečně vychladnout tak, aby zůstalo jen teplé. Poté ho pomocí vidliček natrhejte přímo v pekáči na malé kousky.

5) Důkladně promíchejte s výpekem.

Servírovat můžete v bagetě, v hamburgerové bulce i na opečeném toustu, které potřete hořčicí nebo BBQ omáčkou, majonézou či kečupem a obložíte cibulí, hlávkovým salátem, rajčaty, prostě tím, co máte rádi.

Zabalit se dá i do wrapu.

Foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
2.10.2023
Tahle nebeská pochoutka obsahuje kakaové boby, které v sobě mají velké množství flavonoidů, látek, jež tělo zbavují škodlivin a také regenerují a zpevňují cévy. To samozřejmě není hlavní a jediný důvod, proč saháme po tmavě hnědé, tenké a omamně vonící tabulce, abychom z ní s jemným křupnutím odloupli čtvereček a téměř rituálním způsobem si ho vložili do úst a nechali rozplynout na jazyku. Co ná
26.9.2023
Existuje spousta prostředků, které kynutí pomohou či nakypří těsto. Někdy jsme ovšem na rozpacích, jaký vybrat. Použít můžeme prášek do pečiva, jedlou sodu, vinný kámen nebo droždí, a to jak sušené, tak čerstvé. Droždí Potřebujeme je do všech kynutých těst. V těch nám různé kypřicí prášky moc nepomohou. Droždí totiž zachovává v kynutých těstech šťavnatost a jemnost, což jiná kypřidla nezvládnou
20.9.2023
O jedlých květinách už jste jistě slyšeli, ale možná nevíte, že jednu z nich máte na zahrádce. Je to ta, jejíž květy kvetou jen jeden den, a odtud také pochází její jméno. Je krásná, a nevyžaduje téměř žádnou péči. Existuje spoustu druhů všech možných barev a vůní, i proto ji máme tak rádi. Vlastně si roste tak nějak sama, plevele ji neohrožují, protože je zadusí, a stanoviště si také moc nevyb
14.9.2023
Písečné pláže, slunce, moře všudypřítomná modrá a bílá, to je Řecko. A samozřejmě kuchyně, která chutná snad každému. A kdyby ta dovolená letos nevyšla, co si nějakou tu dobrotu připravit doma? Citronová polévka (4 porce) 1 malé kuře, 1 cibule i se slupkou do vývaru, svazeček z natě celeru, petrželky a bobkového listu, 2 kuličky pepře, kousek kůry z bio citronu, 1 lžička soli, šálek rýže, 2
12.9.2023
Zapomeňte na buchty, knedlíky, lívance a pečivo. Čarujte s kvasnicemi jinak a připravte drožďovou polévku, knedlíčky nebo výtečnou pomazánku. Že je droždí zdravé, o tom není pochyb. Poskytuje tělu celou řadu živin a vitaminů, a přitom šetří kalorie. Nejen to už je důvodem, proč droždí zařadit do jídelníčku častěji. Co se v kvasnicích skrývá Především jsou to vitaminy typu B: * Vitamin B1 (
reklama
Šikovné tipy
Zažloutlé nehty a zplihlé vlasy? Zkuste tyhle kosmetické tipy
Fígl na zažloutlé nehty! Pokud si lakujete nehty, pak už víte, že jednu barvu musí vzápětí nahradit nová. Jinak po odlakování zůstane na nehtech nepěkná zažloutlá stopa, někdy až do oranžova. Je to kvůli vpíjení zejména červených pigmentů do vrchní keratinové vrstvy nehtů. A teď ten fígl: Pokud nechcete pro zakrytí zažloutlého nádechu hned nanášet […]
Vydejte se na jeřabiny
Když se na podzim začervenají, je to krása. Možná teprve v tu chvíli si uvědomíte, kolik jich kolem nás roste. Oranžové bobule lákají ptáky, my si je spíše nosíme domů jako dekoraci a to je škoda, protože jeřabiny jsou zdravé. Jen je nesmíte jíst syrové, tedy alespoň ne ve velkém množství, protože obsahují látky, které mohou […]
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Plzeňské pivo si oblíbil i František Palacký
epochaplus.cz
Plzeňské pivo si oblíbil i František Palacký
Co si vybavíte, když se řekne Plzeň? Jednoznačně pivo. Dějiny piva se v tomhle městě táhnou zpátky v čase až do roku 1292, kdy král Václav II. poskytl 260 plzeňským měšťanům právo várečné. Nejslavnější pivařská kapitola ale začíná v 19. století. Obyvatelé Plzně si v roce 1839 zakládají Měšťanský pivovar. Bavorský sládek Josef Groll v něm první pivo uvaří
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Síla motivace: Co ovlivňuje myšlení?
21stoleti.cz
Síla motivace: Co ovlivňuje myšlení?
Přežeňme tu metaforu V seriálu The last of us napadne lidstvo cizopasná houba, která mění myšlení i chování a přinutí člověka, aby jednal v souladu s cíli vetřelce, které nutno říci nejsou zrovna m
W Restaurant & Whiskey Bar: Chrám, kde se gastronomie potkává s byznysem
iluxus.cz
W Restaurant & Whiskey Bar: Chrám, kde se gastronomie potkává s byznysem
V Praze se nachází hodně vytříbených restaurací, které poskytují vhodné zázemí pro obchodní jednání. Jedna z nich je ale v lecčems unikátní. W Restaurant & Whiskey Bar v Maiselově ulici je podnik
Kavky si mě tehdy vybraly, a zahnaly tak mou samotu
skutecnepribehy.cz
Kavky si mě tehdy vybraly, a zahnaly tak mou samotu
Našla jsem ji zraněnou v parku a vzala domů. Kavka se rychle uzdravila, přivolala ale celou svou rodinu. Věděla, jak moc mě trápí, že jsem osamělá. Od chvíle, kdy jsem nastoupila do důchodu, jsem začala žít samotářský život. Plánovala jsem si toho hodně, co budu dělat a na co budu mít čas, najednou bylo ale toho času až
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Tajemná místa z celé planety: Kde se magie cítí jako doma?
enigmaplus.cz
Tajemná místa z celé planety: Kde se magie cítí jako doma?
Jsou místa, která nás nechávají naprosto chladnými. A pak jsou taková, která jsou skrz naskrz prodchnutá tajemnou energií. ENIGMA PLUS vás provede destinacemi, které vyhledávají okultisté z celého svě
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Lásce je konec!
nasehvezdy.cz
Lásce je konec!
Herečka Simona Lewandowská (24) ze Zlaté labutě prožívala donedávna romanci jako z pohádky. S partnerem, hercem Goranem Maiellem (24), začali brzy společně bydlet, klapalo jim to a malovali si pohádko
Ježíšův kříž: Kam se poděla slavná relikvie?
epochalnisvet.cz
Ježíšův kříž: Kam se poděla slavná relikvie?
Náboženské relikvie jsou již od středověku žádaným zbožím mezi obyčejnými věřícími i církví, ty nějak spojované s Kristem obzvlášť. Těch je ale zároveň jen velmi málo. Často se jedná o fragment kříže,
SKOČTE SI DO PARDUBIC
epochanacestach.cz
SKOČTE SI DO PARDUBIC
Podzimní městské slavnosti nabízejí bohatý program: Spanilá jízda kočárů, vystoupení zpěvačky Moniky Absolonové, staročeské tržiště, Pigy a Lily, kapela Electrophonix, HORSE SHOW,  Saxana dětem, Ivana Korolová s kapelou, Oldtimer Corso veteráni, T.J. Sokol Pardubice, Šlapeto, PM Stars, Dny medu, lampionový průvod, Běh Univerzity Pardubice, ELÁN KontraBand, Vinařský minifestival, poutové atrakce, Laserová a světelná show. http://pardubice.eu/podzimni-mestske-slavnosti-6-7-10-2023
Kvůli milenci dostal ihned padáka
nasehvezdy.cz
Kvůli milenci dostal ihned padáka
Když Filip Rajmont (45) začal po škole učit na DAMU, náramně si to užíval; jenže jen chvíli. Praskl na něj totiž poměr se studentem, a dostal okamžitě padáka. Tím nebyl nikdo jiný než herec Ivan Lu