Domů     Nejlepší vepřová pečínka
Nejlepší vepřová pečínka
11.7.2023

Měla by být měkounká, křehká, aby se jen rozplývala na jazyku, s dostatkem šťávy. Jak toho ale docílit?

Odpověď je nasnadě. Maso se neopeče jen tak samo, potřebuje vaši péči. V tom je celé tajemství. Pokud se o ně budete starat, vykouzlíte zázrak, na který budou vaši hosté či rodina s láskou vzpomínat.

Tuku se nebojte

Mnoho lidí si stále myslí, že je vepřové nezdravé, protože je tučné. Ano i ne.

Samozřejmě, že má více tuku než některá jiná masa, ale vzhledem k tomu, že se dnes vepři nevykrmují na sádlo, ale na maso a porážejí se daleko dřív, není to s tukem tak hrozné jako kdysi. A všechno je relativní.

Když si totiž upečete kuře a sníte je i s kůží, ve výsledku je to stejné, jako když si dáte plátek krkovice. Navíc, a to je důležité si zapamatovat, tuk je nositelem chuti.

Začíná to u řezníka

Máte-li svého, je o starost méně, protože vám určitě vhodný kousek masa vybere nebo alespoň poradí. Když ne, poradíte si sami. Co tedy koupit? Možností je několik.

Krkovička – labužníci tvrdí, že se na pečení hodí nejvíce hlavně proto, že je prorostlá tukem, který zařídí, aby bylo maso šťavnaté. A přitom se z velké části vypeče.

Pečeně – je to libový kus masa, který má prasátko podél páteře. Maso je jemné a světlé, nenajdete v něm žádné blány nebo šlachy. A ani příliš tuku, proto je také sušší.

Chcete-li je péci, zkuste najít kousek, který má na sobě tukovou vrstvu, protože právě ta dodá pokrmu chuť.

Bůček – je tučný (i když už ne tolik jako kdysi). Často se prodává s kůží. S ní ho také můžete péci, ale počítejte s tím, že někdo kůži rád nemá. V tom případě ji před pečením odstraňte.

Péci se dají i další kousky vepřového jako například panenka, ta se ovšem špikuje a obaluje ve slanině, a také ocásky, které mají jemné maso a většinou se pečou s bůčkem. My ale protentokrát zůstaneme u pečeně.

Pečeně s kostí, nebo bez?

Ta s kostí je kotleta, bez kosti se jmenuje karé. Záleží na vašem rozhodnutí. Práce s masem bez kosti je pohodlná a pečení trvá kratší dobu. Jenže s kostí zase získáte daleko lepší chuť šťávy.

Navíc můžete řezníka požádat, aby vám kosti odřízl a dát je při pečení pod maso. Pokud jste jen trochu zruční, můžete to udělat doma sami. Na mase s kostí ale zase ušetříte, protože je levnější než bez ní.

Kolik masa koupit?

Samozřejmě záleží na množství strávníků, ale většinou se pro normální rodinu kupuje okolo kilogramu masa, pokud je s kostí, o něco více. Z něj uděláte asi 5 porcí. Je-li vás méně, můžete si druhý den dát studené maso k večeři.

Péci malé kousky se nevyplatí nejen finančně, ale je tu i nebezpečí, že bude maso příliš suché.

Nepodceňujte přípravu

Než maso skončí v troubě, musíte je náležitě zpracovat. Tedy pokud jste získali pečínku nahoře s tukovou vrstvou, pěkně ji nařežte křížem na čtverečky až k masu. Ale postupujte opatrně, neměli byste zařezávat do masa.

Pokud máte maso jen se zbytky tuku, což bývá bohužel častější případ, opatrně je nařežte také. Místo tukové vrstvy můžete maso obalit slaninou, ale když to neuděláte, nic se nestane.

Následuje solení

Maso musíte osolit jemně a přitom dostatečně, což se zdá jako oříšek. Ale zařídíte to tak, že nebudete sůl jen tak bezhlavě sypat, ale vetřete ji do všech záhybů. Pokud chcete použít koření, vetřete je do masa také.

Svažte je

Pečeně je sice kompaktní, ale i přesto byste ji svázat měli. A to nejenom proto, že získáte váleček, který bude dobře vypadat, ale maso se lépe propeče a zůstane šťavnatější. Samozřejmě použijte kuchyňský provázek, který je z přírodního vlákna.

Nejdříve ji opečte

Někdo to dělá v pekáči, ve kterém pak dá maso do trouby, ale můžete použít i pánev. Maso potřete tukem a pánev nasucho rozehřejte. Pak na ní prudce opékejte maso ze všech stran, aby se takzvaně zatáhlo. Dobře opečené maso by mělo mít zlatavou barvu.

Bude vám to trvat pár minut, než opravdu opečete všechny strany. Rozhodně se nesmí stát, že část zůstane syrová. Z masa by vytekla šťáva. Opečené maso dejte stranou.

Vytvořte základ pro šťávu

Na pánvi zůstal výpek, který se bude hodit. Ztlumte plamen, přidejte nakrájenou cibuli (podle velikosti masa asi 3, někdo dává i trochu česneku) a míchejte, dokud cibule nezměkne a všechno připečené se nerozpustí.

Pokud je to potřeba, můžete přidat pár lžic vody. Tak jste získali základ. Přendejte ho do pekáčku, na něj vložte maso. Podlijte trochou horké vody a můžete dát do trouby.

Pokud se přece jen bojíte, že by maso ve šťávě plavalo, můžete použít pekáček s mřížkou, který vás této starosti zbaví.

Co s kostmi?

Pokud jste se rozhodli pro pečeni s nimi, musíte je také připravit. Omyjte je, osušte, osolte a dejte do pekáčku se lžící oleje. Pečte na 220 °C asi 20 minut, až zezlátnou. Na ně pak přijde cibule a maso.

Pečení s kostmi má nejen vliv na výslednou šťávu, ale nemusíte se bát maso více podlít, protože nehrozí, že by ve šťávě plavalo.

Kouzlo pomalého pečení

Jestli jste až doteď pekli vždycky maso na vysokou teplotu, je pravděpodobné, že jste ho vysušili. Pokud jste pekáč přiklopili pokličkou, mohl být výsledek lepší, ale nešlo o pečení, nýbrž dušení.

Zkuste tentokrát pečení pomalé na nízkou teplotu a uvidíte, že budete výsledkem překvapeni. Nastavte tedy troubu na 120 °C a dejte do ní pekáč s masem. Bude se propékat jen velmi zvolna, takže se nestačí vysušit. A jak dlouho to bude trvat?

Záleží na velikosti masa. Kilo budete péci asi hodinu a 15 minut, kilo a půl 2 hodiny. Maso kontrolujte a nezapomeňte je často polévat výpekem.

Šťáva korunuje dílo

Hotové maso vyndejte na mísu a nechte v teple odpočívat. Pokud jste pekli na kostech, vyhoďte je. Do pekáčku přidejte hrnek vody, zahřejte a důkladně zamíchejte s výpeky. Snažte se vařečkou ze stěn uvolnit do šťávy všechno, co se na stěnách připeklo.

Pak už jen ochutnejte a případně dosolte. Chcete-li mít šťávu hustší, připravte si z másla a mouky hnědou jíšku. Tu postupně přidávejte do pekáčku a dobře míchejte, aby nevznikly hrudky. Vařte za stálého míchání na mírném ohni alespoň 20 minut. Nakonec šťávu přeceďte nebo rozmixujte tyčovým mixérem.

A teď už můžete podávat

Z masa stáhněte provázek a nakrájejte je na plátky. Pokud víte, že se celá pečínka nesní, vyplatí se ukrojit jen tolik, kolik jich budete potřebovat, a zbytek nechat v celku. A s čím je podávat?

Mohou to být knedlíky se zelím, ale klidně jen s bramborem nebo rýží. Druhý den to, co zbylo, oceníte na čerstvém chlebu.

Trhané vepřové

V poslední době je hitem rychlých občerstvení. Udělat si ho můžete klidně doma. Nedá to téměř žádnou práci.

Budete potřebovat 1 kg vepřové krkovice, 1 lžíci rostlinného oleje, 1 lžíci hrubě mletého pepře, 10 g soli

1) Troubu rozehřejte na 100 ˚C.

2) Maso ze všech stran potřete olejem, osolte a opepřete. Dejte je do pekáče, přilijte vodu do výšky 1,5 cm a důkladně překryjte alobalem.

3) Vložte do rozehřáté trouby na 10 hodin. Poté sundejte alobal, maso přelijte výpekem a vraťte do trouby na další 4 hodiny.

4) Vyndejte z trouby a nechte v pekáči částečně vychladnout tak, aby zůstalo jen teplé. Poté ho pomocí vidliček natrhejte přímo v pekáči na malé kousky.

5) Důkladně promíchejte s výpekem.

Servírovat můžete v bagetě, v hamburgerové bulce i na opečeném toustu, které potřete hořčicí nebo BBQ omáčkou, majonézou či kečupem a obložíte cibulí, hlávkovým salátem, rajčaty, prostě tím, co máte rádi.

Zabalit se dá i do wrapu.

Foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
11.7.2024
Vezmete-li do ruky správnou škrabku, brambory s ní máte oloupané dohladka vcukuletu, zeleninu, než bys řekl švec. Ale kde sehnat takovéto pomocníky? Poohlédněte se po nich třeba na internetu. K oloupání brambor leckterá hospodyňka používá nůž na krájení, lepší však bývá škrabka. Za naostřenou čepelí bývá totiž štěrbina a za ní opora, která zabraňuje, aby se čepel zařízla příliš hluboko. Konkrétn
6.7.2024
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice napřed vyndejte úplně vše a důkladně to přeberte. Je
3.7.2024
Nechuť k zelenině je dědičná a prochází generacemi. Proto nemá cenu ji vnucovat dětem, když zeleninu okázale odmítá tatínek i dědeček. Není to bez následků, na zdraví národa je malý podíl zeleniny na jídelníčku znát, takže se držíme celosvětově na špičce ve výskytu rakoviny tlustého střeva. Neslavné je to i s naším cholesterolem a špatné cévy jsou u nás nejčastější příčinou předčasného úmrtí. To
1.7.2024
Rozhodli jste se upéci něco dobrého a nemůžete se rozhodnout? Máme pro vás pár tipů, jak potěšit mlsné jazýčky. Cannoli siciliani (viz úvodní foto) (15 až 20 porcí) 200 g mouky, 20 g změklého sádla nebo másla, 1 lžička neslazeného kakaového prášku, 1 lžička skořice, 1 lžička jemné soli, 1 vejce (asi 50 g), 35 g moučkového cukru, 50 ml vína marsala (lze nahradit vínem cherry nebo madeirou), olej
16.6.2024
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, ale navíc šíří i příjemnou vůni. Do myčky dejte v
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Studio archicraft představuje luxusní sídlo Arden Road. Nachází se v prestižní čtvrti Los Angeles
iluxus.cz
Studio archicraft představuje luxusní sídlo Arden Road. Nachází se v prestižní čtvrti Los Angeles
Rezidence Arden Road, nejnovější počin holešovického studia archicraft, přináší unikátní pohled do světa prominentního bydlení. Projekt zasazený do vyhlášené rezidenční čtvrti Pasadena představuje dům
Smažená zmrzlina
nejsemsama.cz
Smažená zmrzlina
Příprava je trochu složitá, ale tato delikatesa ohromí každou návštěvu. Ingredience na 4 porce: Piškotový plát: ● 6 vajec „M“ ● 160 g krupicového cukru ● 80 ml rostlinného oleje ● 160 g hladké mouky ● zmrzlina (vanilková) Vanilková omáčka: ● 1 l smetany ● 100 g cukru ● 8 žloutků ● 2 vanilkové lusky Na ozdobu: ● vejce na obalení ● plátky mandlí na obalení ● rostlinný olej ke
Dobrodružství v podzemí – Historický cínový důl Jeroným
epochanacestach.cz
Dobrodružství v podzemí – Historický cínový důl Jeroným
Trochu stranou turistických tras leží atraktivní památka, která připomíná slavné dějiny dolování nerostných surovin a drahých kovů ve Slavkovském lese. Štoly, kamenné síně i podzemní jezírka dotvářejí tajuplnou atmosféru cínového dolu, při níž můžete obdivovat zručnost a píli našich předků. Oblast Slavkovského lesa leží v západních Čechách přibližně mezi městy Kynšperk nad Ohří, Karlovy Vary
Spikli se proti Václavovi III. vlastní poddaní?
historyplus.cz
Spikli se proti Václavovi III. vlastní poddaní?
Muž se zakrváceným nožem prchá od místa, kde byl právě ubodán král Václav III. Stráže mají jasno, a dotyčného na místě zabijí. Zahodili tak ale příležitost dozvědět se, proč se domnělý pachatel vlastně činu dopustil…   Celé město již spí, jen krčma se otřásá v základech. „Na zdraví krále!“ zvolá pijan, a než si obsah
Kolik uzvedne nosorožík a další rekordy ze světa zvířat
epochaplus.cz
Kolik uzvedne nosorožík a další rekordy ze světa zvířat
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 13 bilionů tolik sarančat tvořilo hejno, které v roce 1874 napadlo americké státy Iowa Minnesota, Kansas a Texas. Jejich celková váha činila téměř 30 milionů tun. 750 000 000 tun tolik
Kuskus s avokádem
tisicereceptu.cz
Kuskus s avokádem
Voňavé dobroty z Maroka, Tuniska, Turecka i z Bulharska. Mezi oblíbené pokrmy patří i kuskus na různé způsoby. Ingredience na 4 porce 300 g kuskusu 350 ml vroucího kuřecího vývaru 2 avokáda 1
Jak se (ne)povedly naše zásnuby
skutecnepribehy.cz
Jak se (ne)povedly naše zásnuby
Než jsem otěhotněla, rozhodli jsme se s přítelem, že si zaletíme na romantický prodloužený víkend do Paříže. Tedy s prohlídkami památek, nákupy, romantickými snídaněmi v kavárnách. S vínem i vybraným jídlem. Byla jsem natěšená jako blecha a nemohla se dočkat, až konečně uvidím Louvre, katedrálu Notre Dame, Eiffelovu věž. Nikdy jsem totiž v hlavním městě Francie nebyla, ale toužila jsem po tom
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,
Spory o dům Václavu Upírovi Krejčí vzaly zdraví!
nasehvezdy.cz
Spory o dům Václavu Upírovi Krejčí vzaly zdraví!
Konec manželství herce Václava Upíra Krejčí (68) a jeho manželky Kateřiny nebyl vůbec poklidný. Dodnes se táhnou spory o majetkové vyrovnání. Nemohou se dohodnout zejména na luxusním domě v pražských
Dodnes neobjasněné záhady: Dávné artefakty i vzkaz o konci světa
enigmaplus.cz
Dodnes neobjasněné záhady: Dávné artefakty i vzkaz o konci světa
Zajímavým objektem, o kterém si mnozí mysleli, že pochází z doby, kdy na Zemi ještě žili dinosauři, je takzvané Londýnské kladivo. Tento artefakt byl nalezen ve 30. letech 20. století v USA, konkrétně
Z čeho se skládá kosmické záření? Napoví přelomová metoda českého fyzika
21stoleti.cz
Z čeho se skládá kosmické záření? Napoví přelomová metoda českého fyzika
Jeden rok večerního sledování televize, jedna cesta letadlem z východního na západní pobřeží USA nebo 3 dny strávené v Atlantě. Všemi těmito činnosti do sebe průměrný Severoameričan dostane dávku 0,1
Gaius Appuleius Diocles: Nejbohatší sportovec v dějinách
epochalnisvet.cz
Gaius Appuleius Diocles: Nejbohatší sportovec v dějinách
Kam se na něj hrabou všichni ti zazobaní basketbalisté, fotbalisté, hokejisté či golfisté. Oproti římskému vozatajovi to jsou jen chudí příbuzní. Gaius Appuleius Diocles si už v době starověku vydělá za svou kariéru tolik, že ho dosud nikdo nepřekonal a stále je hodnocen jako nejbohatší sportovec historie.   Jedním z center zábavy je ve starém