A nejen to. Má i několik dalších výhod. Nemusíte se při práci na něm tolik ohýbat, a několik let bude plodit bez hnojení. A to už stojí za úvahu, jestli se vyplatí si ho vybudovat. My vám povíme proč a jak na to.
Nejen, že se vám bude pohodlně pracovat, ale dalším důvodem proč si záhon udělat je, že zvláštní struktura z různých vrstev rozložitelného materiálu, ze kterých je vytvořen, zajišťuje ve srovnání s nízkým záhonem vyrovnané teplejší mikroklima a také obsahuje spoustu živin.
Další výhodou záhonu je, že pokud jej časně zjara zakryjete netkanou fólií, poslouží i jako pařeniště.
Nejdříve si shromážděte materiál, který budete potřebovat. A není ho málo, ale všechno zlé je k něčemu dobré, protože záhon vůbec nemusíte budovat obrovský a najednou. Můžete postupně doplňovat další pole, podle toho, kolik zeleniny vaše rodina spotřebuje.
Také to, čím záhon osejete, si musíte dobře promyslet. Pravděpodobně bude nejlepší kombinace různých rostlin, aby vám stále něco dozrávalo a abyste mohli od jara do podzimu sklízet čerstvou zeleninu.
1) My jsme se rozhodli pro záhon o ploše 142 x 335, budeme tedy potřebovat dost materiálu, jak prken, tak větví i zeminy.
2) Stavba záhonu začíná vyhloubením jámy cca 30 cm hluboké, velikost záhonu si můžete samozřejmě přizpůsobit svým podmínkám a záměrům.
3) Takhle vypadá rozhraní záhonu. Máme-li obavy z hryzců, vyplatí se natáhnout na dno a boky jámy husté drátěné pletivo
4) Hotová konstrukce z je z prken, která musíte po nařezání naimpregnovat. Ale použít lze i kámen či beton. Prkna mají tu výhodu, že se dají lehce odstranit.
Kolíky uprostřed jsme zatloukli proto, že záhon je přece jen širší Abychom nemuseli šlapat do jeho středu, dají se na ně přidělat prkénka jako lávky.
5) Začínáme vrstvit materiály, první by měly přijít větve a hrubě nadrcený materiál kvůli provzdušnění půdy.
6) Na větve položíme vyrytý obrácený travní drn a vrstvu listí, kterou pokryjeme 20 cm hrubého kompostu, který přihnojíme koňským hnojem
7) Hotový záhon. Poslední vrstvou je zhruba 20 cm silná nastýlka jemného kompostu a zahradní zeminy
8) Vysadit můžeme kombinaci různých plodin, ale začínat bychom měli těmi, které mají vysoké nároky na živiny. Pěstování rostlin ve smíšené kultuře podporuje růst a chrání před silným napadením škůdci.
Dobrých výsledků docílíme např. kombinací rajčata, petržel, mrkev, cibule nebo salát, ředkvička, kerblík, pažitka.
9) Pokud začnete výsadbu raným druhy zeleniny, a pokračovat budete pozdějšími druhy, můžete se z opravdu bohaté úrody radovat po celou sezónu.
Tipy Paní domu:
Chcete-li rostlinkám zajistit optimální využití slunečního svitu a máte-li dost místa, orientujte záhon severojižním směrem.
Během pokládání různých vrstev nezapomeňte záhon prolévat vodou
Kromě koňského hnoje je vhodné ještě záhon pohnojit slepičincem a rohovinou a do svrchní vrstvy vmíchat agroperlit
Text: Eva Hořánková
Foto: Martin Skalák