Domů     Před operací se hlavně ptejte
Před operací se hlavně ptejte
21.8.2020

Strach z narkózy a nereálná očekávání od zákroku, to jsou běžné duševní stravy před operací. Nejlépe by bylo lékařů se na všechny nevysvětlené otázky vyptat, jenže to udělá málokdo.

Směs neobjasněných otázek a strachu přiživeného historkami známých se může zvrtnout a vyústit v paniku těsně před zákrokem. Proto je velmi důležité už od počátku, kdy padne zmínka o operaci, klást otázky. Nejprve odborníkovi, proč vás vlastně na zákrok posílá.

Zní to banálně, ale cílem je zjistit, zda neexistuje šetrnější alternativa léčby.

Na co se zeptat:

Co přesně zákrok změní? U odstranění znaménka nebo bulky je to jasné, ale například před ortopedickou operací by měl lékař názorně vysvětlit, co se dá od zákroku očekávat.

Jak uleví bolestivému kloubu nebo vychýlené ploténce, zda bude efekt okamžitý, nebo zda bude třeba operaci podpořit rehabilitací a následnou péčí.

Přinese trvalé zlepšení? Přednosti a nevýhody navrhované chirurgické léčby je třeba zvážit i z hlediska perspektivy, na jak dlouho zlepší vaše zdravotní potíže. Někdy je efekt trvalý, jindy může zaručit jen dočasné řešení. Pak je na místě se ptát, zda není vhodnější jiný typ léčby.

Jaká rizika a komplikace mohou nastat? Zeptejte se, jak velké je nebezpečí silného pooperačního krvácení, zda může hrozit infekce nebo silnější bolesti.

Přinese operace jen zdravotní výhody? Nebývá tomu tak vždy. Zásah do organizmu může způsobit i různě významné následné potíže. Kupříkladu poměrně „banální“ odstranění žlučníku způsobí změny v trávení.

Žluč se už pak nedostává do zažívacího traktu nárazově, když se najíte, ale odtéká v nepatrném množství do dvanáctníku průběžně. To může vést k nadýmání, průjmům a poruchám trávení. To je jedna možná komplikace.

Tou druhou je možná tvorba žlučových usazenin ve žlučovodech. O tom všem je třeba s lékařem před zákrokem mluvit, jinak vás může výsledek operace zklamat, přestože je nutná. Obdobně tomu může být i u zákroků z jiných zdravotních důvodů.

Jak dlouho bude trvat zotavování? Vyptejte se na předpokládanou dobu, kterou strávíte po operaci na lůžku, zda bude nutný pobyt na speciálním oddělení a kdy můžete počítat s obnovením dobré kondice a sebeobsluhy.

Předoperační vyšetření

K čemu vlastně slouží? Především k minimalizaci možných komplikací během operace a po ní. Proto je nutné získat aktuální přehled o práci orgánů, především srdce, plic a ledvin.

Měří se EKG, dělá se rentgenový snímek plic a srdce, laboratorně se vyšetřuje krev i moč.

Rozsah vyšetření závisí na závažnosti zákroku, u odstranění znaménka se provádějí jen základní vyšetření, při operativním řešení závažných nemocí vnitřních mohou lékaři potřebovat k posouzení komplikací i další údaje.

Narkóza čili anestezie

Zajistí nejen bezbolestný průběh zákroku, ale současně uvolní kosterní svalstvo. Operatéři se tak snáze a bez poškození dostanou k hlubším partiím těla, kde je nutné operovat.

Celková anestezie účinkuje velice rychle, většina lidí přestane vnímat okolí do 10 vteřin po vstříknutí anestetika do žíly. Nejde ovšem o spánek, ale o uměle navozené bezvědomí.

Mozek pak přestává být schopen kontrolovat dýchací pohyby, proto je musí zajišťovat přístroj.

Rizika

Není třeba se zbytečně obávat. K úmrtí jako následku podání anestetik dochází nesmírně vzácně, je to jeden případ na 185 tisíc operací.

Samozřejmě u všech anestetik jak pro celkové, tak místní znecitlivění může dojít k nežádoucím účinkům a u všech může také nastat alergická reakce. Proto nezapomeňte před operací uvést, jestli trpíte alergií na nějaké látky nebo materiály.

Anesteziolog posuzuje každý případ individuálně a váš údaj o alergiích vezme v úvahu při výběru vhodných látek.

U starších lidí pak představuje vyšší riziko celková anestezie, proto pokud je to možné, pak se dává přednost místnímu znecitlivění. Rozhodně se ptejte nejen na rizika věku, ale i na vše ostatní, co vás zajímá. I pro anesteziologa je důležité, aby o operovaném věděl co nejvíce.

2 formy místního znecitlivění:

– Svodná anestezie

Znecitlivěná je pouze partie, kde se zákrok provádí. Anestetika se přitom vpíchnou buď přímo do okolí operovaného místa, to bývá třeba při odstraňování kožních znamének, nebo se aplikují k příslušným nervům, aby se vyřadilo vedení bolesti do mozku.

Další variantou je vstříknutí anestetika do páteřního kanálu, což je tzv. epidurální anestezie, známá hlavně z porodních sálů. Využívá se ale i v jiných případech, hlavně u ortopedických zákroků v kloubech.

Svodná anestezie má i své nevýhody, omezení citlivosti může trvat i několik hodin po zákroku, někdy se také objevují úporné bolesti hlavy.

– Algosedace

Používá se při lehčích zákrocích, třeba při vyšetření tlustého střeva a je to kombinace léků proti bolesti a přípravků uklidňujících a lehce uspávajících.

Před operací se nesmí:

jíst a pít. V hlubokém utlumení totiž přestávají fungovat obranné reflexy těla. Přitom anestetika mohou dráždit ke zvracení. Pak může dojít k vdechnutí zvratků, což přivodí dušení a zánět dýchacích cest.

kouřit. Určité látky v cigaretovém kouři značně zvyšují riziko infarktu a současně omezují dodávku kyslíku tkáním, čímž je ohrožen především mozek. Pro podstatné oslabení jejich účinku je vhodné nekouřit aspoň dva týdny před zákrokem.

Text: Lenka Korandová

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
16.4.2024
Bolesti mají různé příčiny, ale obvykle jen jedno společné řešení – tabletku. Ta ne vždy pomůže, zato při častějších bolestech uškodí především játrům a ledvinám. Proto se vyplatí dát šanci alternativním metodám tišení bolesti. Jak uvidíte, není jich málo. Pomáhá i obyčejný pohyb – a to zejména u nejrozšířenějších typů bolesti, které postihují hlavu nebo klouby. Má to svůj důvod: Bolesti hlavy ča
13.4.2024
Téměř každý z nás má v průběhu života zkušenosti s bolestí v zádech. S těmito potížemi navštěvujeme nejen praktické lékaře, ale i neurology, rehabilitační lékaře, ortopedy, revmatology či psychology, neboť do páteře se promítá i duševní bolest. Jak si uchovat zdravou páteř? Je několik věcí, jež by měl vědět každý, kdo si chce páteř uchovat zdravou přiměřeně svému věku. Být průtočným jezírkem V
12.4.2024
Někdy je to zkrátka vrozená kondice nervové soustavy, ale mnohdy se za nervozitou skrývají jiná onemocnění. Úleva při správném léčení tedy může být dvojnásobná. Vnitřní neklid dá zabrat nejen nervóznímu člověku, ale stejnou měrou i jeho okolí, zejména těm nejbližším. Psychické napětí se často ventiluje vztahovačností, útočností, ale i hektickou činorodostí nebo uzavřeností. Vztahy v rodině tím zn
10.4.2024
A to během šesti týdnů: Stačí k tomu úprava večerních rituálů a nácvik jednoduchých technik. Za potíže se spánkem mohou někdy zdravotní problémy a ty je samozřejmě třeba řešit s lékařem, většinou jsou však příčinou jen špatné návyky či přímo zlozvyky, které oddalují a kradou spánek. Dobrou zprávou je, že s trochou snahy a vytrvalosti je můžeme natolik změnit, že spánku už bránit nebudou. Zkuste
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
iluxus.cz
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
Značka Goldbergh, oblíbená mezi milovníky sportovního oblečení, s hrdostí představuje svou nejnovější fitness kolekci. Tento rok je poprvé obohacena o kompletní řadu oblečení pro resort wear, což přin
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
nasehvezdy.cz
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
Chvíle hrůzy si prožila herečka Halle Berry (57), které byla mylně diagnostikována pohlavní nemoc. Nakonec se ale jednalo o příznaky menopauzy. „Cítím, jako bych měla v pochvě břitvy,“ přiběhla tehd
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Muž četl moje myšlenky…
skutecnepribehy.cz
Muž četl moje myšlenky…
Lidé kolem nás mohou mít schopnosti, o kterých nemáme ani tušení. Na lázeňském pobytu jsem zažila něco neuvěřitelného. Stalo se to před necelými třemi lety, když jsem byla na měsíčním lázeňském pobytu po jedné komplikované operaci a potřebovala jsem čas na zotavenou. Nezapomenutelné setkání Během těch několika týdnů jsem tam poznala několik zajímavých lidí, ale
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
enigmaplus.cz
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
Zříceninu hradu Trosky najdeme na vrcholu stejnojmenného kopce v okrese Semily v Libereckém kraji. Nachází se na území Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Jde o jeden z našich nejnavštěvovanějších hr
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Churchill chystal útok na SSSR
historyplus.cz
Churchill chystal útok na SSSR
„Vracím se s pevným přesvědčením, že jsme šťastně vykročili na cestě ke světovému míru,“ nechá se krátce po jaltské konferenci slyšet americký prezident Roosevelt. Setkání protihitlerovské koalice se podle něj vyvinulo více než dobře. To britský premiér Churchill je opatrnější. Tuší, že Rusové si demokracii interpretují po svém… Zatímco Evropa slaví konec největšího konfliktu v dějinách, britský
Využijte sílu Měsíce
nejsemsama.cz
Využijte sílu Měsíce
Sluneční rytmus určuje roční období i to, jak se fyzicky cítíte. Měsíční fáze souvisejí naopak s vaším duchovním světem. Nejvíc energie cítíte při úplňku a po něm dochází k poklesu sil. Také, když se díváte v noci na stříbrný svit měsíce, cítíte fascinaci a údiv? Celá Země je spojena s jeho měnícími se tvářemi – přibýváním, úplňkem, ubýváním a novem. Úplněk Měsíc v úplňku má největší
Polévka z červené řepy, která zahřeje
tisicereceptu.cz
Polévka z červené řepy, která zahřeje
Opravdu zahřeje a dodá vám nálož vitaminů. Ozdobit ji můžete nejen smetanou a bylinkami, ale třeba také slunečnicovými semínky apod. Potřebujete 1 kg červené řepy 2 lžíce másla 1 cibuli 400 g
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
21stoleti.cz
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
Bolest hlavy trápí až 85 % dospělých, častěji se objevuje u žen a více než polovina pacientů bývá do věku 45 let. Nejčastěji se bolest hlavy, která není spojena s jiným onemocněním, například virózou,
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
epochaplus.cz
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek,