Domů     Víte, co s kapary?
Víte, co s kapary?
15.7.2023

Někdo je má rád, někomu nechutnají. Jsou lidé, kteří je nejedli nikdy, nebo jen jako součást pikantních rybích oček, jiní se s nimi setkali až na dovolené ve Středomoří.

Přitom když se začteme do starých kuchařek, zjistíme, že se dříve běžně používaly. Třeba Jindřich Vaňha, majitel proslulé Rybí restaurace, která sídlila na Václavském náměstí, ve své knize Rybí kuchyně mimo jiné píše:

Dobré kapary mají příjemnou nakyslou chuť a vůni, jsou tmavě zelené s malými červenavými skvrnkami a jsou pevně uzavřeny.

A stěžuje si, že do obchodů přicházejí i falšované, ke kterým se přidává měď, aby byly pěkně zelené, a jsou to poupata úplně jiných rostlin, nejčastěji petrklíče a blatouchu nebo řeřichy. Inu, ono nikdy nešlo o nejlevnější pochoutku.

Do svých jídel kapary hojně přidávala i Magdalena Dobromila Rettigová a nazývala je kaprlata. Ta už se nebránila radám, jak je nahradit. Nejčastěji je přidávala k rybám, na obložené mísy a do smetanových omáček.

Kde se vlastně berou?

Jde o poupata květů kapary trnité. Tenhle keř roste především ve Středomoří, v arabských zemích, a pěstuje se i ve Francii, zejména v Provence. Daří se mu na skalách, ale vyrůstá i na zdech starobylých městeček.

Jedině tam také můžete obdivovat nádherné květy, protože v místech, kde se keř pěstuje kvůli zeleným poupatům, se samozřejmě nesmí nechat vykvést. Syrová poupata by vás ovšem zklamala. Vůbec nejsou dobrá.

Svou lahodnou chuť získávají až dalším zpracováním, tedy naložením do soli nebo do octového nálevu, který může být velmi jemný, nebo naopak ostrý, podle místních zvyklostí.

Kde je použít?

Přidávají se do jídel řecké, španělské, italské a francouzské kuchyně. Jako vodítko nám může sloužit to, že se hodí všude, kam bychom dali olivy. Ostatně právě s nimi se skvěle snášejí.

Využijeme je v salátech, na jednohubkách a chlebíčcích, dávají se do majonéz. Vynikající jsou v kombinaci s rybami, zejména s tuňákem. Nevadí jim ani vaření, takže je můžete použít na těstoviny či na pizzu, hodí se i do omáček se smetanou či s rajčaty.

Jen je musíte přidat až ke konci tepelné úpravy, protože při dlouhém vaření mohou zhořknout. Pokud jsou naložené v soli, měli byste je opravdu dobře propláchnout a i při dosolování pokrmu být opatrní.

Nejsou všechny stejné

Samozřejmě se liší podle nálevu, který dodává chuť, ale existuje i rozdělení podle velikosti. Nejmenší a nechutnější prý jsou nonpareilles, které nejsou větší než 7 milimetrů.

Za nimi následují surfines, cappucines, capotes, fines a největší jsou grossos, které mají víc než 13 milimetrů.

Pro zdraví

Staří Římané a Řekové prý jim přisuzovali afrodiziakální účinky. Kdo ví. Jisté je, že jsou močopudné, při kašli zase pomáhají uvolnit hleny. Obsahují i vitaminy a minerální látky, ale vzhledem k tomu, kolik kaparů dokážeme sníst, je to asi zanedbatelné.

Ponechme si je prostě jako pochoutku, která může potěšit naše smysly a jídlo ozvláštnit.

Trochu problém by mohla být sůl, které obsahují poměrně velké množství, ale když je vždy před použitím propláchnete a nebudete to s jejich konzumací přehánět, nic vám nehrozí.

Falešné kapary

Obchodníkům bychom tenhle podvod neodpustili, ale sami doma si můžeme falešné kapary zkusit udělat. Třeba z pampeliškových poupat nebo později v létě z poupat lichořeřišnice.

Pampeliškové kapary

Budete potřebovat: 300 g pevných uzavřených poupat pampelišky, 3 lžičky soli, 70 ml octa, 250 ml vody

1) Poupata odřízněte z rostliny co nejdříve, než se stonek vytáhne. Pečlivě je omyjte, plňte do skleniček a průběžně prosypávejte solí. Skleničky uzavřete a nechte odpočívat 24 hodin. Občas s nimi potřeste.

2) Druhý den svařte ocet s vodou, nalijte na poupata, zavřete a víčko sterilujte. Pokud nemáte zavařovací hrnec, stačí dát na dno obyčejného utěrku, nalít vodu asi do tří čtvrtin skleniček a vařit zvolna 20 minut. Pak nechte vychladnout.

3) Množství soli můžete zvolit podle svého, chce to ze začátku trochu experimentovat. V každém případě, pokud se poupata slehnou, budete potřebovat i víc nálevu, takže s tím raději počítejte.

Náš tip: Existuje i druhá možnost. Pokud si chcete vyrobit jen skleničku na ochutnání, zalijte poupata horkým nálevem na okurky. Nechte 14 dní odležet a můžete konzumovat.

Tatarka s kapary

2 žloutky, 150 ml slunečnicového oleje, šťáva z ½ citronu, 2 lžičky dijonské hořčice, sůl, pepř, 2 lžíce husté zakysané smetany, 2 lžíce kaparů, 1 šalotka, 3 nakládané okurky

1) Nejdřív si udělejte majonézu: žloutky, olej, šťávu z citronu a hořčici dejte do nádoby tyčového mixéru. Mixér ponořte až na dno, zapněte jej a velmi pomalu s ním vyjíždějte nahoru. Za pár vteřin je hotovo. Podle chuti osolte a opepřete.

2) Majonézu přendejte do mísy, opatrně vmíchejte smetanu, kapary, najemno nakrájenou šalotku a kyselé okurky.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
15.4.2024
Tak se to říkávalo a platí to i dnes. Jakmile ucítíte typickou vůni, je jasné, že nastala doba bezová. Vezměte košík a nůžky a vydejte se na lov. Uvidíte, že budete blahořečit chvíli, kdy jste překonali lenost. Na co se hodí? Čerstvé květy můžete použít na výrobu jednoduchých limonád, které vznikají vymáčením květů, nebo těch složitějších, které se nechávají nějaký čas kvasit. - Vynikající j
8.4.2024
Pokud máte rádi ten náš, určitě vaší pozornosti neuniklo japonské wasabi. Minimálně jste je zaznamenali, pokud jste si někdy dali japonské sushi nebo sashimi. V obchodech je nejčastěji dostanete v podobě pasty nebo prášku, ale možná netušíte, že pravého wasabi tyto výrobky obsahují minimum. Většinou je to křen s kořením a zeleným barvivem. To proto, že wasabi je drahé. Pokud je chcete opravdu och
4.4.2024
Aby ne, jeho pověst je hodně pošramocená. Kolem glutamátu se vznáší strašák alergie, syndromu čínské restaurace, nabírání na váze i vážných nemocí, jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba. Stačí říct glutamát a vybavíte si vydatně přichucenou nudlovou polévku z podřadných surovin nebo misku s chipsy, od níž se nedá odtrhnout, dokud není prázdná. Kaloricky často bohaté, ale výživově chudé jídl
1.4.2024
V obchodech se objevují už nějaký ten rok, přesto v naší kuchyni ještě nezdomácněly. A co je škoda. Díky své  krásně oranžové barvě jsou na talíři lákavé a nezklamou ani chuťově. Batáty jsou hlízy rostliny povijnice batátové nebo také jedlé. Pochází ze Střední Ameriky, a i když jsou některé tvarem trochu podobné bramborům, společného s nimi nemají nic. Dokonce batáty do Evropy přicestovaly dale
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a
Masakr z ostrova Öland: Kdo má na svědomí desítky mrtvých?
enigmaplus.cz
Masakr z ostrova Öland: Kdo má na svědomí desítky mrtvých?
Jak scéna z amerického seriálu Hra o trůny vypadá podivný výjev, který zkoumají archeologové na švédském ostrově Öland. Důvodem je nalezení ostatků téměř tří desítek mužů, kteří zemřeli za více než po
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Děti se připravují na nové učitele. Budou jimi chatboti
21stoleti.cz
Děti se připravují na nové učitele. Budou jimi chatboti
Umělá inteligence je tu, ať se to někomu líbí nebo ne. Nabízí přehršel možností, ale také ukrývá nemálo čertových kopýtek. A tak je tomu i v oblasti vzdělávání. Sal Khan, výkonný ředitel Khan Academy
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Bude Vondráčková tančit ve Stardance?
nasehvezdy.cz
Bude Vondráčková tančit ve Stardance?
Další řada taneční show StarDance se nezadržitelně blíží. Postupně se odkrývá, kdo z řady známých osobností v ní bude tančit. Jednou z účastnic má být podle internetových médií herečka ze seriálu U
Lečo v modernějším provedení
nejsemsama.cz
Lečo v modernějším provedení
Papriky, rajčata a samozřejmě vejce, to v leču nesmí chybět. My přidáme ještě spoustu bylinek. Suroviny: 4 vejce 1 červená paprika 2 stroužky česneku 100 g rajčatového protlaku 1 konzerva loupaných rajčat sůl, pepř 1 menší cibule hrst čerstvé petrželky hrst čerstvého koriandru 1 lžička mleté uzené papriky 2 lžíce olivového oleje Postup: V pánvi na oleji nechte
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
iluxus.cz
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
Značka Goldbergh, oblíbená mezi milovníky sportovního oblečení, s hrdostí představuje svou nejnovější fitness kolekci. Tento rok je poprvé obohacena o kompletní řadu oblečení pro resort wear, což přin
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
epochaplus.cz
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde
Oddanou lásku utnula gilotina
historyplus.cz
Oddanou lásku utnula gilotina
Na popravčí pódium vstupuje s hlavou pyšně vztyčenou, ale vzápětí ho dostihne zpráva o uvěznění milované manželky. Hrdý revolucionář se mění v lidskou trosku, která se bude marně vzpírat katům. Velká francouzská revoluce prochází další fází. Její největší osobnosti se názorově štěpí. V nově zřízeném Národním konventu mají hlavní slovo girondisté, některým jejich dosavadním spolubojovníkům však připadají příliš
Záviděla mi i cizího tatínka
skutecnepribehy.cz
Záviděla mi i cizího tatínka
Byly jsme sestry i kámošky. Pak jsme vyrostly. A naše cesty se začaly rozcházet, když šlo o peníze. Dodnes nechápu, proč se tak změnila. I když… Změnila. Ona byla vždy na peníze, ale mě se až tak nedotýkalo, když šmelila nějaký koruny, co jí dala máma na svačiny. Nikdy by mě však nenapadlo, že naši rodinu může něco až