Domů     Co by nemělo chybět na zahradě, aby tu byla zábava pro všechny?
Co by nemělo chybět na zahradě, aby tu byla zábava pro všechny?
14.7.2023

Co by určitě nemělo chybět na vaší zahradě kromě pohodlného sezení, abyste si ji náležitě využili? A aby se nenudily ani děti?

Někdo má představu dokonalé relaxace na zahradě v podobě pohodlného lehátka, které má poblíž bazénu. Slunit se, občas se zchladit ve vodě a užívat si pohodu, třeba s drinkem v ruce a hromadou časopisů k prohlížení.

Pro jiného je nejlepší trávení volného času pohybem. Pokud i vy patříte k těm, kteří si oblíbili sport, zařiďte si zahradu po svém. Nebo obojí zkombinujte a vyberte si od každého něco.

I. PRO VŠECHNY

I na malé zahrádce to jde, jen je nutné dobře plánovat a vše si promyslet dopředu.

Některé činnosti je lépe zakomponovat do prostoru bokem od hlavního sezení, a to s ohledem na bezpečnost, ale také, aby ti, kteří hrají, nerušili ty, kteří si chtějí posedět a popovídat.

1) Minigolf

Jak si ho jednou vyzkoušíte, už si tento sport zamilujete navždy. Proč tedy zmenšenou verzi nemít na své zahrádce?

Pravda, potřebujete i další pomůcky – minigolfové hole, míčky, podavače na míčky… Ale zato pak nabídnete svým hostům vedle grilovačky i super zábavu a kvalitní využití času, který u vás stráví.

2) Stolní tenis

Ping pong je skvělou zábavou a dokáže i pěkně spálit kalorie. Na trhu jsou ping-pongové stoly v různém provedení. Můžete si koupit takový, který přes zimu snadno složíte a uklidíte. Nebo sáhněte po těch, které mohou být venku celoročně, bez ohledu na počasí.

3) Šachy a jiné „stolové“ hry

Zrovna tento druh zábavy můžete umístit prakticky kamkoli. Navíc figurky i šachovnice vypadají velmi hezky a zahradu krásně ozdobí.

Kromě šachů si můžete pořídit také dámu, domino, člověče, nezlob se… A když pomineme slovo „stolní“, pak hodně oblíbené jsou kuželky.

4) Bosý chodník

Je určený úplně pro všechny. Stačí vám prostor široký asi 1 metr a dlouhý alespoň 4 metry. Na tomto pásu vykopejte zeminu do hloubky asi 15 centimetrů. Vzniklou stezku olemujte obrubníkem. Může být klasický, plastový nebo ze dřeva.

Na zem můžete položit netkanou textilii, aby vám místo neprorůstalo trávou. Pak si chodník rozdělte na jednotlivé části a do nich naskládejte různé materiály. Vhodné jsou přírodní, například šišky, oblázky, písek, jemný štěrk, ale i bahno či voda.

Můžete použít také dřevo, ale to je třeba opracovat a hlídat, aby bylo hladké a nezadřela se vám do nohy tříska. A můžete začít s přirozenou reflexologií, stimulací akupresurních bodů a zdravou masáží chodidel.

Bosý chodník si určitě oblíbí i návštěvy, protože je to něco nového, zajímavého a neobvyklého.

Tip Paní domu: Na začátek chodníčku položte jemný materiál, postupně můžete dávat hrubší výplň a ke konci zase zjemněte.

II. PRO DĚTI

Nahradit profi dětské hřiště se vám nejspíš nepovede. O to víc byste měli přemýšlet, co svým ratolestem na zahradě vybudujete.

Některé prvky jsou vhodné pro ty nejmenší, jiné ocení starší děti a něco jim bude s menšími obměnami sloužit celá léta a poroste s nimi.

1) Trampolína

Často je to jediný herní prvek, který můžete na zahradách vidět. Proč ne, děti trampolína baví a odláká je od počítače. A to je dobře. Jestli jste rozhodnuti, že ani u vás nesmí chybět, vybírejte však pečlivě.

Úrazů, zejména zlomenin a naraženin, bývá na trampolínách opravdu hodně. Důležitá není jen bezpečnost těch, kdo na trampolíně budou skotačit, ale i kvalita a životnost samotné trampolíny. Čeho si všímat?

* Vchod do trampolíny musí být z hlediska bezpečnosti na zip, nebo systém překrytí sítě přes sebe, aby zaručil jednoduchý, a přitom bezpečný vstup a výstup.

* Ochranná síť bývá u nekvalitní trampolíny přišitá k návlekům na tyče, které se po krátké době rozpárají. Mívá nízkou hustotu ok, takže nejsou pružná, což vede k rychlému roztržení.

Často je přichycena k rámu trampolíny pomocí pár šňůrek, což může mít za následky, že skákající osoba vypadne mezi trampolínou a sítí ven.

* Nezbytný je správný ochranný kryt pružin. Ptejte se na výplň ochranného krytu. Měla by být z takového materiálu, který je odolný vůči počasí a povětrnostním podmínkám.

Uchycení krytu by mělo schovat všechny pružiny, skákající k nim tak nemá žádný přístup, čímž se zabrání úrazům, kdy noha nebo ruka zapadne mezi pružiny.

* Konstrukce – rám má být vyroben z kvalitních ocelových trubek, které jsou povrchově ošetřeny, aby odolaly korozi. Trubky musejí být také kvalitně svařené, aby spoj nepraskl.

* Dbejte na volný prostor kolem trampolíny – optimální jsou 2 metry, u trampolíny s ochrannou sítí 1 metr a do výšky 7 metrů.

2) Domečky, prolézačky, lezecké věže

Chce to odvahu a trochu zručnosti si na nich hrát, ale kdo by odolal. Děti tyto dřevěné stavby milují. Vybírejte je nejen podle ceny, i tady sledujte kvalitu provedení a žádejte certifikát.

Většinou jsou stavby vyrobeny ze dřeva, jež je nutné průběžně ošetřovat. Děti by měly být při hře vždy pod dohledem dospělé osoby, která ohlídá, aby zábava byla opravdu bezpečná a bez zbytečných úrazů a bolesti.

Přesto nezapomeňte na bezpečnostní rohože, které slouží jako ochrana před pádem.

Dřevěné stavby bývají složené z více herních prvků, vybírat můžete například různé prolézačky, skluzavky, lezecké stěny a věže, šplhací lana, žebříky, domečky, houpačky (u nich pozor na nosnost) a další, a jak dítě poroste přidávat další.

3) Pískoviště

Je určeno pro ty nejmenší, o to pečlivěji byste ho měli zařídit. Určitě má mít poklop, který zabrání kočkám použít písek jako svou toaletu. Že nemáte kočku?

Stačí, když je mají sousedé, pro tohoto domácího tygříka ploty nejsou překážkou a teritorium, které využívá, si určuje sám. Písek kupte přímo určený pro dětská pískoviště.

4) Minibazénky

Než se děti naučí plavat, je vhodné nabídnout jim minibazének. Na trhu je jich spousta a v různých velikostech i provedeních. Bezpečně a netradičně je můžete místo vody naplnit barevnými plastovými míčky. Dítě osvěží i sprcha, která je pro ně báječnou a zábavnou hrou.

III. PRO PEJSKY

Když už jsme tu vaši zahradu pojali tak trochu netradičně, neměli bychom přitom zapomenout ani na čtyřnohé mazlíčky. Za takovou agility dráhu vám bude váš chlupáč vděčný a jeho radost se odrazí i na vás.

Veškeré pomůcky si můžete koupit, ale mnohé lze snadno vyrobit svépomocí. Co všechno můžete pro pejska připravit?

* Tunely nejspíš koupíte hotové, seženete je také v hračkářství.

* Tyče na slalom si snadno vyrobíte sami.

* Koupit si můžete i speciální pomůcky na přeskoky do výšky. Výhodou těch z obchodu je, že můžete výšku tyče k přeskoku snadno nastavovat dle potřeby a zručnosti psa. Podobnou pomůcku si ale vyrobíte také z obyčejných tyčí.

* Kladinu zhotovíte tak, že postavíte delší prkno například na komínek z cihel, a pak přidáte z obou stran tohoto dlouhého prkna po jednom kratším.

* Z prken si vytvořte i tzv. „áčko“, zapřete dvě prkna o sebe do tvaru A.

* Na dvě pevně ukotvené tyče připevněte obruč, kterou bude pes proskakovat. Můžete využít i vyřazenou pneumatiku.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
21.6.2024
A přitom dokáže přinášet radost po převážnou část roku. Existuje spousta druhů, takže si vybere každý. A nebo si můžete na okně vytvořit celou sbírku. Když se o ni budete jen trochu starat, budou vás její květy těšit celá léta. Kde se vzala? Květina pochází z Tanzánie, kde ji v roce 1892 objevil baron Walter von Saint Paul-Illaire. Po něm také rostlina dostala své jméno Saintpaulia, což se v Če
10.6.2024
Petúnie jsou hned po muškátech nejoblíbenějším druhem truhlíkových rostlin. Osázet se jimi dají i mísy na terase, květináče na balkóně a dokonce i záhony. Každoročně se rozsáhlá nabídka petúnií a jejich nejbližších příbuzných surfinií rozrůstá o nové a nové druhy a kultivary. Ty se vzhledem buď prolínají a zdánlivě splývají, nebo se naopak výrazně liší od svých předchůdkyň. Jaké si vybrat? U p
30.5.2024
Milujete houby, ale do lesa už se nedostanete nebo chcete mít na talíři vždycky čerstvé, ať už je houbová sezona jakákoliv? Zkuste si je vypěstovat sami. Samozřejmě to nebudou hřiby, i když pokusy se v tomto směru dělají, jenže s nevalnými výsledky. Hřibovité houby totiž potřebují symbiózu s různými dřevinami a travinami a té v domácích podmínkách nedosáhnete. Vy potřebujete houby, které se živí
19.4.2024
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude mít tvar, jak bude velký i jaký mu určíte os
8.4.2024
Pokud máte rádi ten náš, určitě vaší pozornosti neuniklo japonské wasabi. Minimálně jste je zaznamenali, pokud jste si někdy dali japonské sushi nebo sashimi. V obchodech je nejčastěji dostanete v podobě pasty nebo prášku, ale možná netušíte, že pravého wasabi tyto výrobky obsahují minimum. Většinou je to křen s kořením a zeleným barvivem. To proto, že wasabi je drahé. Pokud je chcete opravdu och
reklama
reklama
Šikovné tipy
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete […]
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
enigmaplus.cz
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
Hrad Svojanov patří mezi naše nejtajemnější hrady. Koluje o něm celá řada záhadných legend a pověstí. Pravděpodobně nejznámější z nich jsou pověsti o tragických osudech místních žen jménem Kateřina
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Láska v duchu feng-šuej
nejsemsama.cz
Láska v duchu feng-šuej
Jste už dlouho sama a nedaří se vám potkat vhodného partnera? Zkuste to podle moudrého učení feng-šuej, které vám může pomoci nejen tipy, jak udělat domov kouzelnějším, ale také jak potkat pana Božského. Když to v dávných dobách nešlo jinak, lidé se uchylovali k milostné magii. A dělají to i dnes. Existují metody, jak přivábit
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
historyplus.cz
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
„Heil Hitler!“ ozývají se 20. února 1939 halasné výkřiky z davu shromážděného v newyorské hale Madison Square Garden. Paže účastníků švihají nahoru v nacistickém pozdravu. Na 22 000 Němců, naturalizovaných v USA, protestuje proti židovskému spiknutí…   Na shromáždění, konaném u příležitosti blížícího se výročí narození prvního amerického prezidenta George Washingtona (1732‒1799), se vedle sebe objevuje jeho
Randová se strachuje o své blízké
nasehvezdy.cz
Randová se strachuje o své blízké
Hvězda seriálu Ulice je prostě smolařka v lásce. Ač Martina Randová (52) vypadá rok od roku stále lépe, toho pravého pořád ne a ne najít. Ještě před dvěma lety otevřeně říkala, že je přesvědčená o
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Matka mi pořád mluví do života
skutecnepribehy.cz
Matka mi pořád mluví do života
Asi nejsem jediná, koho to potkalo. Ale až příliš pozdě jsem zjistila, že mi moje matka řídí život a já tak žiju ten její, nikoliv svůj. Moje máma byla doma vždy generál a táta byl typický podpantoflák… Máma ho jen úkolovala a on ani neodporoval. Rozhodovala o všem Když jsem byla trošku starší, dali mě na výběrovou školu s rozšířenou
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
Houby a těstoviny k sobě pasují jako rajče a bazalka! Takhle je nejraději vaříme my. Ingredience na 4 porce 1 balení oblíbených těstovin 100 g čerstvých hub 1 šalotka 5 snítek tymiánu 300 ml
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
21stoleti.cz
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
Soužití dvou organismů, kdy jeden žije uvnitř těla druhého, se označuje jako endosymbióza. Pokud dojde k jejich splynutí, změní se jednodušší organismus v organelu druhého. Za celou historii naší plan
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
epochaplus.cz
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
Češi si k trávení své dovolené vybírají čím dál exotičtější země. Kromě obohacujícího zážitku si s sebou domů však mohou přivézt i nechtěný suvenýr – některou ze život ohrožujících nemocí, které se u nás nevyskytují, nebo zde již byly vymýceny. Jak tomu zabránit? Vedle úrazů, které jsou nejčastější zdravotní komplikací, postihující turisty na cestách, se jich velká
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,