Domů     Co by nemělo chybět na zahradě, aby tu byla zábava pro všechny?
Co by nemělo chybět na zahradě, aby tu byla zábava pro všechny?
14.7.2023

Co by určitě nemělo chybět na vaší zahradě kromě pohodlného sezení, abyste si ji náležitě využili? A aby se nenudily ani děti?

Někdo má představu dokonalé relaxace na zahradě v podobě pohodlného lehátka, které má poblíž bazénu. Slunit se, občas se zchladit ve vodě a užívat si pohodu, třeba s drinkem v ruce a hromadou časopisů k prohlížení.

Pro jiného je nejlepší trávení volného času pohybem. Pokud i vy patříte k těm, kteří si oblíbili sport, zařiďte si zahradu po svém. Nebo obojí zkombinujte a vyberte si od každého něco.

I. PRO VŠECHNY

I na malé zahrádce to jde, jen je nutné dobře plánovat a vše si promyslet dopředu.

Některé činnosti je lépe zakomponovat do prostoru bokem od hlavního sezení, a to s ohledem na bezpečnost, ale také, aby ti, kteří hrají, nerušili ty, kteří si chtějí posedět a popovídat.

1) Minigolf

Jak si ho jednou vyzkoušíte, už si tento sport zamilujete navždy. Proč tedy zmenšenou verzi nemít na své zahrádce?

Pravda, potřebujete i další pomůcky – minigolfové hole, míčky, podavače na míčky… Ale zato pak nabídnete svým hostům vedle grilovačky i super zábavu a kvalitní využití času, který u vás stráví.

2) Stolní tenis

Ping pong je skvělou zábavou a dokáže i pěkně spálit kalorie. Na trhu jsou ping-pongové stoly v různém provedení. Můžete si koupit takový, který přes zimu snadno složíte a uklidíte. Nebo sáhněte po těch, které mohou být venku celoročně, bez ohledu na počasí.

3) Šachy a jiné „stolové“ hry

Zrovna tento druh zábavy můžete umístit prakticky kamkoli. Navíc figurky i šachovnice vypadají velmi hezky a zahradu krásně ozdobí.

Kromě šachů si můžete pořídit také dámu, domino, člověče, nezlob se… A když pomineme slovo „stolní“, pak hodně oblíbené jsou kuželky.

4) Bosý chodník

Je určený úplně pro všechny. Stačí vám prostor široký asi 1 metr a dlouhý alespoň 4 metry. Na tomto pásu vykopejte zeminu do hloubky asi 15 centimetrů. Vzniklou stezku olemujte obrubníkem. Může být klasický, plastový nebo ze dřeva.

Na zem můžete položit netkanou textilii, aby vám místo neprorůstalo trávou. Pak si chodník rozdělte na jednotlivé části a do nich naskládejte různé materiály. Vhodné jsou přírodní, například šišky, oblázky, písek, jemný štěrk, ale i bahno či voda.

Můžete použít také dřevo, ale to je třeba opracovat a hlídat, aby bylo hladké a nezadřela se vám do nohy tříska. A můžete začít s přirozenou reflexologií, stimulací akupresurních bodů a zdravou masáží chodidel.

Bosý chodník si určitě oblíbí i návštěvy, protože je to něco nového, zajímavého a neobvyklého.

Tip Paní domu: Na začátek chodníčku položte jemný materiál, postupně můžete dávat hrubší výplň a ke konci zase zjemněte.

II. PRO DĚTI

Nahradit profi dětské hřiště se vám nejspíš nepovede. O to víc byste měli přemýšlet, co svým ratolestem na zahradě vybudujete.

Některé prvky jsou vhodné pro ty nejmenší, jiné ocení starší děti a něco jim bude s menšími obměnami sloužit celá léta a poroste s nimi.

1) Trampolína

Často je to jediný herní prvek, který můžete na zahradách vidět. Proč ne, děti trampolína baví a odláká je od počítače. A to je dobře. Jestli jste rozhodnuti, že ani u vás nesmí chybět, vybírejte však pečlivě.

Úrazů, zejména zlomenin a naraženin, bývá na trampolínách opravdu hodně. Důležitá není jen bezpečnost těch, kdo na trampolíně budou skotačit, ale i kvalita a životnost samotné trampolíny. Čeho si všímat?

* Vchod do trampolíny musí být z hlediska bezpečnosti na zip, nebo systém překrytí sítě přes sebe, aby zaručil jednoduchý, a přitom bezpečný vstup a výstup.

* Ochranná síť bývá u nekvalitní trampolíny přišitá k návlekům na tyče, které se po krátké době rozpárají. Mívá nízkou hustotu ok, takže nejsou pružná, což vede k rychlému roztržení.

Často je přichycena k rámu trampolíny pomocí pár šňůrek, což může mít za následky, že skákající osoba vypadne mezi trampolínou a sítí ven.

* Nezbytný je správný ochranný kryt pružin. Ptejte se na výplň ochranného krytu. Měla by být z takového materiálu, který je odolný vůči počasí a povětrnostním podmínkám.

Uchycení krytu by mělo schovat všechny pružiny, skákající k nim tak nemá žádný přístup, čímž se zabrání úrazům, kdy noha nebo ruka zapadne mezi pružiny.

* Konstrukce – rám má být vyroben z kvalitních ocelových trubek, které jsou povrchově ošetřeny, aby odolaly korozi. Trubky musejí být také kvalitně svařené, aby spoj nepraskl.

* Dbejte na volný prostor kolem trampolíny – optimální jsou 2 metry, u trampolíny s ochrannou sítí 1 metr a do výšky 7 metrů.

2) Domečky, prolézačky, lezecké věže

Chce to odvahu a trochu zručnosti si na nich hrát, ale kdo by odolal. Děti tyto dřevěné stavby milují. Vybírejte je nejen podle ceny, i tady sledujte kvalitu provedení a žádejte certifikát.

Většinou jsou stavby vyrobeny ze dřeva, jež je nutné průběžně ošetřovat. Děti by měly být při hře vždy pod dohledem dospělé osoby, která ohlídá, aby zábava byla opravdu bezpečná a bez zbytečných úrazů a bolesti.

Přesto nezapomeňte na bezpečnostní rohože, které slouží jako ochrana před pádem.

Dřevěné stavby bývají složené z více herních prvků, vybírat můžete například různé prolézačky, skluzavky, lezecké stěny a věže, šplhací lana, žebříky, domečky, houpačky (u nich pozor na nosnost) a další, a jak dítě poroste přidávat další.

3) Pískoviště

Je určeno pro ty nejmenší, o to pečlivěji byste ho měli zařídit. Určitě má mít poklop, který zabrání kočkám použít písek jako svou toaletu. Že nemáte kočku?

Stačí, když je mají sousedé, pro tohoto domácího tygříka ploty nejsou překážkou a teritorium, které využívá, si určuje sám. Písek kupte přímo určený pro dětská pískoviště.

4) Minibazénky

Než se děti naučí plavat, je vhodné nabídnout jim minibazének. Na trhu je jich spousta a v různých velikostech i provedeních. Bezpečně a netradičně je můžete místo vody naplnit barevnými plastovými míčky. Dítě osvěží i sprcha, která je pro ně báječnou a zábavnou hrou.

III. PRO PEJSKY

Když už jsme tu vaši zahradu pojali tak trochu netradičně, neměli bychom přitom zapomenout ani na čtyřnohé mazlíčky. Za takovou agility dráhu vám bude váš chlupáč vděčný a jeho radost se odrazí i na vás.

Veškeré pomůcky si můžete koupit, ale mnohé lze snadno vyrobit svépomocí. Co všechno můžete pro pejska připravit?

* Tunely nejspíš koupíte hotové, seženete je také v hračkářství.

* Tyče na slalom si snadno vyrobíte sami.

* Koupit si můžete i speciální pomůcky na přeskoky do výšky. Výhodou těch z obchodu je, že můžete výšku tyče k přeskoku snadno nastavovat dle potřeby a zručnosti psa. Podobnou pomůcku si ale vyrobíte také z obyčejných tyčí.

* Kladinu zhotovíte tak, že postavíte delší prkno například na komínek z cihel, a pak přidáte z obou stran tohoto dlouhého prkna po jednom kratším.

* Z prken si vytvořte i tzv. „áčko“, zapřete dvě prkna o sebe do tvaru A.

* Na dvě pevně ukotvené tyče připevněte obruč, kterou bude pes proskakovat. Můžete využít i vyřazenou pneumatiku.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
2.10.2023
Milujete šlehající plameny, vůni buřtů nebo se chcete jen ohřát? Oheň na zahradě může mít spoustu podob. Můžete si vybudovat třeba ohniště sami, nebo si opatřit přenosné. Záleží i na tom, jestli bude jen na opékání nebo na něm budete chtít i vařit. A taky mu vybrat místo… Je toho víc, co si budete muset rozmyslet. Toho, kdo má r
20.9.2023
O jedlých květinách už jste jistě slyšeli, ale možná nevíte, že jednu z nich máte na zahrádce. Je to ta, jejíž květy kvetou jen jeden den, a odtud také pochází její jméno. Je krásná, a nevyžaduje téměř žádnou péči. Existuje spoustu druhů všech možných barev a vůní, i proto ji máme tak rádi. Vlastně si roste tak nějak sama, plevele ji neohrožují, protože je zadusí, a stanoviště si také moc nevyb
12.9.2023
Co si pořídit na zahradu, aby se větve stromů daly pohodlně stříhat a okapy dobře a bezpečně uklízet? Máte chatu, rodinný dům nebo zahradu se vzrostlými stromy? Pak se vám pořádný žebřík určitě hodí. I když takový žebřík se hodí i do bytu. Víte ale, jak si ho vybrat? K čemu ho využijete? Ze všeho nejdříve si ujasněte, k jakému účelu budete žebřík používat. Důležité je ujasnit si také, jak b
31.8.2023
Zkusili jste někdy spočítat, kolikrát do roka vezmete na zahradě do ruky nůžky? Určitě hodně často. A možná máte víc druhů. Některé na silnější větve, jiné na keře či tvarování buxusu, další na trávy nebo květiny. Když ovšem začnou stříhat špatně, je načase je vyměnit za nové. A v obchodech je výběr obrovský. S jedním nebo se dvěma břity? Na trhu jsou obojí a ještě k tomu existují nůžky uni
23.8.2023
Nemáte zahrádku a chcete pěstovat vlastní zeleninu? Jestli máte balkon nebo lodžii, chopte se práce a vytvořte si svůj zelený koutek. Zeleninu i květiny můžete pěstovat i na malém prostoru. Když nemáte záhonek, pusťte svou zelenou přírodu nahoru, do výšky. Využijte každý kousek, který máte k dispozici… Poslouží vám zeď i zábradlí, sežeňte si palety, vytvořte věž z květináčů, na skobu připevněte
reklama
Šikovné tipy
Zažloutlé nehty a zplihlé vlasy? Zkuste tyhle kosmetické tipy
Fígl na zažloutlé nehty! Pokud si lakujete nehty, pak už víte, že jednu barvu musí vzápětí nahradit nová. Jinak po odlakování zůstane na nehtech nepěkná zažloutlá stopa, někdy až do oranžova. Je to kvůli vpíjení zejména červených pigmentů do vrchní keratinové vrstvy nehtů. A teď ten fígl: Pokud nechcete pro zakrytí zažloutlého nádechu hned nanášet […]
Vydejte se na jeřabiny
Když se na podzim začervenají, je to krása. Možná teprve v tu chvíli si uvědomíte, kolik jich kolem nás roste. Oranžové bobule lákají ptáky, my si je spíše nosíme domů jako dekoraci a to je škoda, protože jeřabiny jsou zdravé. Jen je nesmíte jíst syrové, tedy alespoň ne ve velkém množství, protože obsahují látky, které mohou […]
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Plzeňské pivo si oblíbil i František Palacký
epochaplus.cz
Plzeňské pivo si oblíbil i František Palacký
Co si vybavíte, když se řekne Plzeň? Jednoznačně pivo. Dějiny piva se v tomhle městě táhnou zpátky v čase až do roku 1292, kdy král Václav II. poskytl 260 plzeňským měšťanům právo várečné. Nejslavnější pivařská kapitola ale začíná v 19. století. Obyvatelé Plzně si v roce 1839 zakládají Měšťanský pivovar. Bavorský sládek Josef Groll v něm první pivo uvaří
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Síla motivace: Co ovlivňuje myšlení?
21stoleti.cz
Síla motivace: Co ovlivňuje myšlení?
Přežeňme tu metaforu V seriálu The last of us napadne lidstvo cizopasná houba, která mění myšlení i chování a přinutí člověka, aby jednal v souladu s cíli vetřelce, které nutno říci nejsou zrovna m
W Restaurant & Whiskey Bar: Chrám, kde se gastronomie potkává s byznysem
iluxus.cz
W Restaurant & Whiskey Bar: Chrám, kde se gastronomie potkává s byznysem
V Praze se nachází hodně vytříbených restaurací, které poskytují vhodné zázemí pro obchodní jednání. Jedna z nich je ale v lecčems unikátní. W Restaurant & Whiskey Bar v Maiselově ulici je podnik
Kavky si mě tehdy vybraly, a zahnaly tak mou samotu
skutecnepribehy.cz
Kavky si mě tehdy vybraly, a zahnaly tak mou samotu
Našla jsem ji zraněnou v parku a vzala domů. Kavka se rychle uzdravila, přivolala ale celou svou rodinu. Věděla, jak moc mě trápí, že jsem osamělá. Od chvíle, kdy jsem nastoupila do důchodu, jsem začala žít samotářský život. Plánovala jsem si toho hodně, co budu dělat a na co budu mít čas, najednou bylo ale toho času až
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Tajemná místa z celé planety: Kde se magie cítí jako doma?
enigmaplus.cz
Tajemná místa z celé planety: Kde se magie cítí jako doma?
Jsou místa, která nás nechávají naprosto chladnými. A pak jsou taková, která jsou skrz naskrz prodchnutá tajemnou energií. ENIGMA PLUS vás provede destinacemi, které vyhledávají okultisté z celého svě
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Lásce je konec!
nasehvezdy.cz
Lásce je konec!
Herečka Simona Lewandowská (24) ze Zlaté labutě prožívala donedávna romanci jako z pohádky. S partnerem, hercem Goranem Maiellem (24), začali brzy společně bydlet, klapalo jim to a malovali si pohádko
Ježíšův kříž: Kam se poděla slavná relikvie?
epochalnisvet.cz
Ježíšův kříž: Kam se poděla slavná relikvie?
Náboženské relikvie jsou již od středověku žádaným zbožím mezi obyčejnými věřícími i církví, ty nějak spojované s Kristem obzvlášť. Těch je ale zároveň jen velmi málo. Často se jedná o fragment kříže,
SKOČTE SI DO PARDUBIC
epochanacestach.cz
SKOČTE SI DO PARDUBIC
Podzimní městské slavnosti nabízejí bohatý program: Spanilá jízda kočárů, vystoupení zpěvačky Moniky Absolonové, staročeské tržiště, Pigy a Lily, kapela Electrophonix, HORSE SHOW,  Saxana dětem, Ivana Korolová s kapelou, Oldtimer Corso veteráni, T.J. Sokol Pardubice, Šlapeto, PM Stars, Dny medu, lampionový průvod, Běh Univerzity Pardubice, ELÁN KontraBand, Vinařský minifestival, poutové atrakce, Laserová a světelná show. http://pardubice.eu/podzimni-mestske-slavnosti-6-7-10-2023
Kvůli milenci dostal ihned padáka
nasehvezdy.cz
Kvůli milenci dostal ihned padáka
Když Filip Rajmont (45) začal po škole učit na DAMU, náramně si to užíval; jenže jen chvíli. Praskl na něj totiž poměr se studentem, a dostal okamžitě padáka. Tím nebyl nikdo jiný než herec Ivan Lu