Domů     Co by nemělo chybět na zahradě, aby tu byla zábava pro všechny?
Co by nemělo chybět na zahradě, aby tu byla zábava pro všechny?
14.7.2023

Co by určitě nemělo chybět na vaší zahradě kromě pohodlného sezení, abyste si ji náležitě využili? A aby se nenudily ani děti?

Někdo má představu dokonalé relaxace na zahradě v podobě pohodlného lehátka, které má poblíž bazénu. Slunit se, občas se zchladit ve vodě a užívat si pohodu, třeba s drinkem v ruce a hromadou časopisů k prohlížení.

Pro jiného je nejlepší trávení volného času pohybem. Pokud i vy patříte k těm, kteří si oblíbili sport, zařiďte si zahradu po svém. Nebo obojí zkombinujte a vyberte si od každého něco.

I. PRO VŠECHNY

I na malé zahrádce to jde, jen je nutné dobře plánovat a vše si promyslet dopředu.

Některé činnosti je lépe zakomponovat do prostoru bokem od hlavního sezení, a to s ohledem na bezpečnost, ale také, aby ti, kteří hrají, nerušili ty, kteří si chtějí posedět a popovídat.

1) Minigolf

Jak si ho jednou vyzkoušíte, už si tento sport zamilujete navždy. Proč tedy zmenšenou verzi nemít na své zahrádce?

Pravda, potřebujete i další pomůcky – minigolfové hole, míčky, podavače na míčky… Ale zato pak nabídnete svým hostům vedle grilovačky i super zábavu a kvalitní využití času, který u vás stráví.

2) Stolní tenis

Ping pong je skvělou zábavou a dokáže i pěkně spálit kalorie. Na trhu jsou ping-pongové stoly v různém provedení. Můžete si koupit takový, který přes zimu snadno složíte a uklidíte. Nebo sáhněte po těch, které mohou být venku celoročně, bez ohledu na počasí.

3) Šachy a jiné „stolové“ hry

Zrovna tento druh zábavy můžete umístit prakticky kamkoli. Navíc figurky i šachovnice vypadají velmi hezky a zahradu krásně ozdobí.

Kromě šachů si můžete pořídit také dámu, domino, člověče, nezlob se… A když pomineme slovo „stolní“, pak hodně oblíbené jsou kuželky.

4) Bosý chodník

Je určený úplně pro všechny. Stačí vám prostor široký asi 1 metr a dlouhý alespoň 4 metry. Na tomto pásu vykopejte zeminu do hloubky asi 15 centimetrů. Vzniklou stezku olemujte obrubníkem. Může být klasický, plastový nebo ze dřeva.

Na zem můžete položit netkanou textilii, aby vám místo neprorůstalo trávou. Pak si chodník rozdělte na jednotlivé části a do nich naskládejte různé materiály. Vhodné jsou přírodní, například šišky, oblázky, písek, jemný štěrk, ale i bahno či voda.

Můžete použít také dřevo, ale to je třeba opracovat a hlídat, aby bylo hladké a nezadřela se vám do nohy tříska. A můžete začít s přirozenou reflexologií, stimulací akupresurních bodů a zdravou masáží chodidel.

Bosý chodník si určitě oblíbí i návštěvy, protože je to něco nového, zajímavého a neobvyklého.

Tip Paní domu: Na začátek chodníčku položte jemný materiál, postupně můžete dávat hrubší výplň a ke konci zase zjemněte.

II. PRO DĚTI

Nahradit profi dětské hřiště se vám nejspíš nepovede. O to víc byste měli přemýšlet, co svým ratolestem na zahradě vybudujete.

Některé prvky jsou vhodné pro ty nejmenší, jiné ocení starší děti a něco jim bude s menšími obměnami sloužit celá léta a poroste s nimi.

1) Trampolína

Často je to jediný herní prvek, který můžete na zahradách vidět. Proč ne, děti trampolína baví a odláká je od počítače. A to je dobře. Jestli jste rozhodnuti, že ani u vás nesmí chybět, vybírejte však pečlivě.

Úrazů, zejména zlomenin a naraženin, bývá na trampolínách opravdu hodně. Důležitá není jen bezpečnost těch, kdo na trampolíně budou skotačit, ale i kvalita a životnost samotné trampolíny. Čeho si všímat?

* Vchod do trampolíny musí být z hlediska bezpečnosti na zip, nebo systém překrytí sítě přes sebe, aby zaručil jednoduchý, a přitom bezpečný vstup a výstup.

* Ochranná síť bývá u nekvalitní trampolíny přišitá k návlekům na tyče, které se po krátké době rozpárají. Mívá nízkou hustotu ok, takže nejsou pružná, což vede k rychlému roztržení.

Často je přichycena k rámu trampolíny pomocí pár šňůrek, což může mít za následky, že skákající osoba vypadne mezi trampolínou a sítí ven.

* Nezbytný je správný ochranný kryt pružin. Ptejte se na výplň ochranného krytu. Měla by být z takového materiálu, který je odolný vůči počasí a povětrnostním podmínkám.

Uchycení krytu by mělo schovat všechny pružiny, skákající k nim tak nemá žádný přístup, čímž se zabrání úrazům, kdy noha nebo ruka zapadne mezi pružiny.

* Konstrukce – rám má být vyroben z kvalitních ocelových trubek, které jsou povrchově ošetřeny, aby odolaly korozi. Trubky musejí být také kvalitně svařené, aby spoj nepraskl.

* Dbejte na volný prostor kolem trampolíny – optimální jsou 2 metry, u trampolíny s ochrannou sítí 1 metr a do výšky 7 metrů.

2) Domečky, prolézačky, lezecké věže

Chce to odvahu a trochu zručnosti si na nich hrát, ale kdo by odolal. Děti tyto dřevěné stavby milují. Vybírejte je nejen podle ceny, i tady sledujte kvalitu provedení a žádejte certifikát.

Většinou jsou stavby vyrobeny ze dřeva, jež je nutné průběžně ošetřovat. Děti by měly být při hře vždy pod dohledem dospělé osoby, která ohlídá, aby zábava byla opravdu bezpečná a bez zbytečných úrazů a bolesti.

Přesto nezapomeňte na bezpečnostní rohože, které slouží jako ochrana před pádem.

Dřevěné stavby bývají složené z více herních prvků, vybírat můžete například různé prolézačky, skluzavky, lezecké stěny a věže, šplhací lana, žebříky, domečky, houpačky (u nich pozor na nosnost) a další, a jak dítě poroste přidávat další.

3) Pískoviště

Je určeno pro ty nejmenší, o to pečlivěji byste ho měli zařídit. Určitě má mít poklop, který zabrání kočkám použít písek jako svou toaletu. Že nemáte kočku?

Stačí, když je mají sousedé, pro tohoto domácího tygříka ploty nejsou překážkou a teritorium, které využívá, si určuje sám. Písek kupte přímo určený pro dětská pískoviště.

4) Minibazénky

Než se děti naučí plavat, je vhodné nabídnout jim minibazének. Na trhu je jich spousta a v různých velikostech i provedeních. Bezpečně a netradičně je můžete místo vody naplnit barevnými plastovými míčky. Dítě osvěží i sprcha, která je pro ně báječnou a zábavnou hrou.

III. PRO PEJSKY

Když už jsme tu vaši zahradu pojali tak trochu netradičně, neměli bychom přitom zapomenout ani na čtyřnohé mazlíčky. Za takovou agility dráhu vám bude váš chlupáč vděčný a jeho radost se odrazí i na vás.

Veškeré pomůcky si můžete koupit, ale mnohé lze snadno vyrobit svépomocí. Co všechno můžete pro pejska připravit?

* Tunely nejspíš koupíte hotové, seženete je také v hračkářství.

* Tyče na slalom si snadno vyrobíte sami.

* Koupit si můžete i speciální pomůcky na přeskoky do výšky. Výhodou těch z obchodu je, že můžete výšku tyče k přeskoku snadno nastavovat dle potřeby a zručnosti psa. Podobnou pomůcku si ale vyrobíte také z obyčejných tyčí.

* Kladinu zhotovíte tak, že postavíte delší prkno například na komínek z cihel, a pak přidáte z obou stran tohoto dlouhého prkna po jednom kratším.

* Z prken si vytvořte i tzv. „áčko“, zapřete dvě prkna o sebe do tvaru A.

* Na dvě pevně ukotvené tyče připevněte obruč, kterou bude pes proskakovat. Můžete využít i vyřazenou pneumatiku.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
29.2.2024
Počasí brzy začne lákat k posezení na zahradě. Chcete být pěkně pod střechou a přitom na čerstvém vzduchu, i když prší? Nebo si udělat posezení i s místem na vaření? To všechno vám může altán poskytnout. Jen si musíte promyslet několik věcí, bez kterých se při stavbě určitě neobejdete. Altán Syros je zcela otevřený do všech stra
26.2.2024
Přemýšlíte o zahradním jezírku a chtěli byste v něm mít i nějaké ryby? Módní jsou koi kapři, ale v pohodě můžete chovat i jiné druhy. Co ještě můžete ve svém jezírku mít? Zahrada, která žije… To je dnešní trend, a je to tak dobře. Návrat k přirozeným zahradám, ve kterých mají své místo a domov nejrůznější živočichové, je v souladu s ekologií a přírodou. A navíc zahánějí nudu a budete z nich mít o
19.1.2024
Jen si to představte. Sedíte v teple, venku zima a vy pozorujete ptáčky. Není to báječné? Tolik druhů ptáků byste možná ani nečekali, některé snad ani neznáte. Udělejte krmítko A nevymlouvejte se, že to nestojí za to. Do jara je ještě pěkně daleko. Můžete je koupit, ale i vyrobit, a to celkem bez námahy ze dřeva, plechu, plastových hmot, oceli i ze skla. Důležité je vyhnout se ostrým hranám, drá
8.1.2024
Pusťte se s chutí do tvoření, které vám připomene rozkvetlé léto…Milou dekoraci do bytu i do zahrady si vyrobíte z obyčejných houbiček na nádobí. Vlastnoručně vyrobené kvítky potěší nejen na podzim, kdy ostatní květiny pomalu odkvétají, ale také na jaře, než se příroda probudí ze zimního spánku. Ostatně parádu vám mohou dělat po celý rok. Co budete potřebovat ploché pěnové houbičky na
18.12.2023
Co se letos rozhodnout pro bílou? Se svou ledovou krásou se ideálně hodí k vykouzlení iluze zasněžených Vánoc, stačí jen přidat dekorace v bílé barvě. Úžasně vypadají bílé poinsettie v průhledných nádobách se svítícími řetězy uvnitř. Meruňková Působí nezvykle, ale výborně se hodí k přírodním doplňkům ze dřeva a proutí, které rozzáří. Je to i pěkná barva pro vánoční výzdobu na chalupě. Skvěle b
reklama
reklama
Šikovné tipy
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Obrázek ze starého šuplíku
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte […]
Kvítky z pistáciových skořápek
Skořápky z různých ořechů jsou sice výborné místo třísek na podpal, ale skvěle se hodí i na tvoření. Ty pistáciové jsou zvlášť vhodné na výrobu nejrůznějších kvítků. Začněte těmi nejjednoduššími a postupně můžete tvořit náročnější motivy. Co budete potřebovat: skořápky z pistácií * akrylové barvy * tavnou pistoli * tvrdý papír nebo karton * bezbarvý […]
I o šperky je třeba pečovat
Většina žen nosí šperky, které pro ně mají zvláštní význam. Třeba náušnice po babičce nebo řetízek, který dostaly k narození syna nebo dcery. Jak na to, aby neztratily svůj třpyt ani po letech? Existuje pár obecných tipů, které pomohou, aby ozdoby zůstaly čisté a zářivé. Některé jste možná už slyšeli, ale nevěnovali jste jim velkou pozornost. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tolik zklamání! Zůstane raději sama?
nasehvezdy.cz
Tolik zklamání! Zůstane raději sama?
Dramatický osobní život a marné čekání na lásku, to je problém hvězdy seriálu Na vlnách Jadranu Anny Šiškové (63). Blondýnka ze Slovenska to nemá jednoduché. Vdala se za režiséra Juraje Nvotu (69)
Legenda v novém kabátě: Prim Orlík 2024
iluxus.cz
Legenda v novém kabátě: Prim Orlík 2024
Rok 2024 se ponese v duchu hodinářských legend. Po vyprodané exkluzivní zlaté edici SPARTAK RESPEKT LE, přichází novoměstský výrobce hodinek s další novinkou. Ikonický PRIM ORLÍK se každé dva roky pře
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
epochalnisvet.cz
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyp
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g
Skandální odhalení: Napsala Bachova slavná díla jeho manželka?
enigmaplus.cz
Skandální odhalení: Napsala Bachova slavná díla jeho manželka?
Německý hudební skladatel Johann Sebastian Bach prý nebyl až takový génius, jak se dodnes věří. Jeho proslulá díla za něj totiž údajně napsala jeho druhá žena Anna Magdalena! Přijdou vám podobná prohl
Ztráta velkého přátelství
skutecnepribehy.cz
Ztráta velkého přátelství
Byly jsme velké kamarádky už od první třídy. Bohužel pak se stalo něco, co nás rozdělilo. Mohu za to já. Chtěla bych to napravit. Ale jak? S Hankou jsme se poznaly na základní škole, když se přistěhovala v polovině roku. Třída měla už své skupinky kamarádů a ona byla osamělá. Bylo mi to líto a nějak víc jsem se
Šli si pro lup v desítkách milionů. Odnesli si ale zlato v hodnotě přes 2,5 miliardy korun…
epochaplus.cz
Šli si pro lup v desítkách milionů. Odnesli si ale zlato v hodnotě přes 2,5 miliardy korun…
I zločinci potřebují mít ke své práci štěstí. V nenápadném transportním sejfu, v němž zlato čeká pár hodin, než ho přeloží na jiné letadlo, tak místo milionů najdou zlatý kov za miliardy. Jako pachatelé slavné loupeže z Brinks-Mat. Je sobota, 26. listopadu 1983. Do opevněného skladiště Brinks-Mat, které leží v blízkosti slavného londýnského letiště Heathrow, se snaží dostat skupina
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
21stoleti.cz
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyp
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kraj Vysočina: Hvězdné území hejkala a Karafiátových broučků
epochanacestach.cz
Kraj Vysočina: Hvězdné území hejkala a Karafiátových broučků
Zvlněné kopce Českomoravské vrchoviny okouzlují v každém ročním období malebnou přírodou, čistými studánkami a množstvím historicky významných míst. Města Třebíč, Telč a Žďár nad Sázavou se dokonce pyšní zápisem na Seznamu světového dědictví UNESCO. Není divu, že kopcovitá Vysočina už po staletí inspiruje skladatele, malíře i spisovatele k vytvoření jejich nejznámějších děl. Ať už to byla poetická
Kdo se chce na ní přiživit?
nasehvezdy.cz
Kdo se chce na ní přiživit?
Má to těžké, problémy s manželem a teď ještě zprávy, že ji chce nahradit mladší blondýna. Dáda Patrasová (67) však tvrdí, že o ničem neví. Nová Dáda! Tak zněla tisková zpráva, kterou nedávno rozesíla