Někdo je má rád, někomu nechutnají. Jsou lidé, kteří je nejedli nikdy, nebo jen jako součást pikantních rybích oček, jiní se s nimi setkali až na dovolené ve Středomoří.
Přitom když se začteme do starých kuchařek, zjistíme, že se dříve běžně používaly. Třeba Jindřich Vaňha, majitel proslulé Rybí restaurace, která sídlila na Václavském náměstí, ve své knize Rybí kuchyně mimo jiné píše:
Dobré kapary mají příjemnou nakyslou chuť a vůni, jsou tmavě zelené s malými červenavými skvrnkami a jsou pevně uzavřeny.
A stěžuje si, že do obchodů přicházejí i falšované, ke kterým se přidává měď, aby byly pěkně zelené, a jsou to poupata úplně jiných rostlin, nejčastěji petrklíče a blatouchu nebo řeřichy. Inu, ono nikdy nešlo o nejlevnější pochoutku.
Do svých jídel kapary hojně přidávala i Magdalena Dobromila Rettigová a nazývala je kaprlata. Ta už se nebránila radám, jak je nahradit. Nejčastěji je přidávala k rybám, na obložené mísy a do smetanových omáček.
Kde se vlastně berou?
Jde o poupata květů kapary trnité. Tenhle keř roste především ve Středomoří, v arabských zemích, a pěstuje se i ve Francii, zejména v Provence. Daří se mu na skalách, ale vyrůstá i na zdech starobylých městeček.
Jedině tam také můžete obdivovat nádherné květy, protože v místech, kde se keř pěstuje kvůli zeleným poupatům, se samozřejmě nesmí nechat vykvést. Syrová poupata by vás ovšem zklamala. Vůbec nejsou dobrá.
Svou lahodnou chuť získávají až dalším zpracováním, tedy naložením do soli nebo do octového nálevu, který může být velmi jemný, nebo naopak ostrý, podle místních zvyklostí.
Kde je použít?
Přidávají se do jídel řecké, španělské, italské a francouzské kuchyně. Jako vodítko nám může sloužit to, že se hodí všude, kam bychom dali olivy. Ostatně právě s nimi se skvěle snášejí.
Využijeme je v salátech, na jednohubkách a chlebíčcích, dávají se do majonéz. Vynikající jsou v kombinaci s rybami, zejména s tuňákem. Nevadí jim ani vaření, takže je můžete použít na těstoviny či na pizzu, hodí se i do omáček se smetanou či s rajčaty.
Jen je musíte přidat až ke konci tepelné úpravy, protože při dlouhém vaření mohou zhořknout. Pokud jsou naložené v soli, měli byste je opravdu dobře propláchnout a i při dosolování pokrmu být opatrní.
Nejsou všechny stejné
Samozřejmě se liší podle nálevu, který dodává chuť, ale existuje i rozdělení podle velikosti. Nejmenší a nechutnější prý jsou nonpareilles, které nejsou větší než 7 milimetrů.
Za nimi následují surfines, cappucines, capotes, fines a největší jsou grossos, které mají víc než 13 milimetrů.
Pro zdraví
Staří Římané a Řekové prý jim přisuzovali afrodiziakální účinky. Kdo ví. Jisté je, že jsou močopudné, při kašli zase pomáhají uvolnit hleny. Obsahují i vitaminy a minerální látky, ale vzhledem k tomu, kolik kaparů dokážeme sníst, je to asi zanedbatelné.
Ponechme si je prostě jako pochoutku, která může potěšit naše smysly a jídlo ozvláštnit.
Trochu problém by mohla být sůl, které obsahují poměrně velké množství, ale když je vždy před použitím propláchnete a nebudete to s jejich konzumací přehánět, nic vám nehrozí.
Falešné kapary
Obchodníkům bychom tenhle podvod neodpustili, ale sami doma si můžeme falešné kapary zkusit udělat. Třeba z pampeliškových poupat nebo později v létě z poupat lichořeřišnice.
Pampeliškové kapary
Budete potřebovat: 300 g pevných uzavřených poupat pampelišky, 3 lžičky soli, 70 ml octa, 250 ml vody
1) Poupata odřízněte z rostliny co nejdříve, než se stonek vytáhne. Pečlivě je omyjte, plňte do skleniček a průběžně prosypávejte solí. Skleničky uzavřete a nechte odpočívat 24 hodin. Občas s nimi potřeste.
2) Druhý den svařte ocet s vodou, nalijte na poupata, zavřete a víčko sterilujte. Pokud nemáte zavařovací hrnec, stačí dát na dno obyčejného utěrku, nalít vodu asi do tří čtvrtin skleniček a vařit zvolna 20 minut. Pak nechte vychladnout.
3) Množství soli můžete zvolit podle svého, chce to ze začátku trochu experimentovat. V každém případě, pokud se poupata slehnou, budete potřebovat i víc nálevu, takže s tím raději počítejte.
Náš tip: Existuje i druhá možnost. Pokud si chcete vyrobit jen skleničku na ochutnání, zalijte poupata horkým nálevem na okurky. Nechte 14 dní odležet a můžete konzumovat.
Tatarka s kapary
2 žloutky, 150 ml slunečnicového oleje, šťáva z ½ citronu, 2 lžičky dijonské hořčice, sůl, pepř, 2 lžíce husté zakysané smetany, 2 lžíce kaparů, 1 šalotka, 3 nakládané okurky
1) Nejdřív si udělejte majonézu: žloutky, olej, šťávu z citronu a hořčici dejte do nádoby tyčového mixéru. Mixér ponořte až na dno, zapněte jej a velmi pomalu s ním vyjíždějte nahoru. Za pár vteřin je hotovo. Podle chuti osolte a opepřete.
2) Majonézu přendejte do mísy, opatrně vmíchejte smetanu, kapary, najemno nakrájenou šalotku a kyselé okurky.
Foto: Shutterstock