Domů     Velký úklid v kuchyni
Velký úklid v kuchyni
16.10.2023

Také máte pocit, že úklid v kuchyni začíná každý den nanovo? A stejně to nestačí, dřív nebo později bude nutné hloubkové čištění. Máme pro vás pár rad, které možná neznáte a které tu dřinu ulehčí.

Nerezové a chromované povrchy

* Nerezová ocel a chrom mají tu slabinu, že na nich veškeré dotyky, tekutina a mastnota vytvoří tmavší skvrny. Velmi snadno se dají odstranit pomocí jemného hadříku a čističe na sklokeramické desky, kovový povrch rázem prokoukne do své původní krásy a lesku.

* Pokud chcete, aby vodovodní baterie zůstala zářivě lesklá a odpuzovala vodu, vytřete ji po vyčištění pečicím papírem. Totéž samozřejmě funguje i v koupelně.

Sporák

Sklokeramická deska: Pokud se na ní uchytí odolné příškvarky, zkuste je změkčit prací sodou jako v případě pánve. Posypejte znečištění sodou a přelijte trochou horké vody.

Plynový sporák: Zapeklitým problémem bývá mřížka kolem hořáků. Připečenou mastnou špínu je nejlepší přes noc namočit do vany a přidat opět osvědčenou prací sodu jako účinné změkčovadlo.

Elektrický sporák: Zaschlé nečistoty spolehlivě a bez poškrábání vyčistí prostředek na sklokeramické desky. Pokud ho nemáte, můžete zkusit nanést směs sody a citronové šťávy, nechat půlhodinu působit a potom by měla jít nečistota lehce setřít. Totéž platí i pro desky plynového sporáku.

Trouba: Do malého hrnce dejte trochu vody se 2 lžícemi kyseliny citronové a vložte ji do trouby. Zapněte na 10 minut na střední teplotu. Citronová pára se bude usazovat na mastné špíně na stěnách trouby a bude ji rozpouštět.

Až trouba vychladne, vytřete ji papírovými utěrkami a zbylou nečistotu odstraňte čističem určeným na trouby.

Tip: Stejným způsobem se dá vyčistit mikrovlnka.

Pečicí rošt: Výborným pomocníkem na odstranění příškvarků je popel z dřevěného uhlí.

Po vychladnutí ho prosejte a uložte si ho, bude se hodit na čištění nejen roštu, ale i plechu nebo grilu, jde to s ním lépe než s čisticím práškem nebo mlékem. Navíc nezanechává syntetické aroma.

Před použitím do něj rozmíchejte trochu vody, aby vznikla hustá kaše. Tu naberte hadříkem nebo kartáčem a použijte k čištění.

Digestoř

Na lehké znečištění odsávací mřížky stačí papírová utěrka s trochou oleje. Usazeniny jsou rovněž mastné a olej je dobře rozpouští. Pak je samozřejmě nutné ještě otřít vodou se saponátem. Silnější znečištění už je třeba nechat odmočit v horké vodě.

Rozpouštění usazenin urychlí přípravek pro myčky. Poté vyčistěte ručně nebo v myčce.

Tip: Ocelová mřížka bude zářit jako nová, když ji namočíte to lázně s prací sodou. Po umytí ještě opláchněte čistou vodou.

Myčka

Ve vlhku stačí i zcela nepatrné zbytky jídel, aby poskytly živnou půdu bakteriím. Ty pak vytvoří zapáchající a mazlavé usazeniny. Uchytit se tu mohou i některé plísně. Co pomůže? Pro ruční čištění můžete zkusit koncentrovaný roztok lihového octa ve vodě.

Nebo smíchejte ocet s jedlou sodou v poměru 4:1, nalijte do pračky nebo myčky a pusťte program s co nejvyšší teplotou.

Pro odstranění vápenatých usazenin se zase hodí roztok ze 3 lžic kyseliny citronové na 1 l vody.

Tip: Pokud není spotřebič zapnutý, nechávejte dvířka otevřená, aby mohla vlhkost vysychat. Zhoršíte tím plísním a mikrobům životní podmínky.

Porcelán a keramika

Do myčky? Výrobci obvykle uvádějí, že do myčky lze dát bílý a barevně zdobený porcelán, nikoli už kusy se zlacenými nebo platinovými prvky. U staršího servisu ale bývá choulostivý i barevný dekor, takže je lepší čistit je jen ručním mytím.

Starší keramika zase může mít problém s horkou vodou, v níž může popraskat glazura a vytvořit nežádoucí pavučinkovou síť.

Co s nežádoucím zbarvením? Nejen čaj vytváří v porcelánové konvici nános platiny, roky používání žloutnou a tmavnou i talíře, mísy nebo podšálky.

* Nejpohodlnější možností je namočit zbarvený porcelán do lázně s pečicím práškem, pak umýt houbičkou.

* Některá barviva z ovoce, zeleniny a koření jdou také odstranit olejem, kápněte ho na hadřík a zkuste vytírat. Na povlak v čajové konvici má také platit jedlá soda. Nasypte ji trochu opět na hadřík a zkuste vydrhnout.

* Spolehlivě čistí také přípravek na varné desky, jen pozor na dekor. I když je čistič jemnější než písek na mytí, může dekor poškrábat.

Sklenice a další sklo

Jednoduchým a účinným, přitom neškodným pomocníkem je práškovaná kyselina citronová, případně čerstvě vymačkaná citronová šťáva. Čistí, odmašťuje a zbavuje usazenin i jiné materiály, ale právě sklu k tomu všemu dává lesk, který má mít.

V lavoru teplé vody rozpusťte lžíci práškované kyseliny a ponořte do něj skleničky. Nechte působit asi půl hodiny, pak vytřete a opláchněte. Podle potřeby opakujte. Zašlé usazeniny, které nemizí, lze vyčistit kartáčkem a pastou na zuby.

Tip: Kartáček na zuby je také šikovnou pomůckou pro šetrné, přitom hloubkové vyčištění broušeného skla.

Prkénka

Problematické jsou měkčí materiály, kde při krájení vznikají rýhy, v nichž se pak udržuje nečistota a mikroby. Po vyčištění je tedy vhodné ještě prkénko ošetřit kuchyňskou dezinfekcí nebo aspoň přelít vroucí vodou.

Dřevo: Zázraky dokáže rejžák a citronová šťáva. Pomáhá také delší naložení do lázně s jedlou sodou, ale to je metoda vhodná spíš pro dřevěné vařečky, špachtle a další kuchyňské náčiní, které se ve vodě nerozlepí.

Plast: Překvapivě dobře se dá plast čistit olejem, protože rozpouští rostlinná barviva i mastnotu, která váže nečistoty.

Stopy mrkve nebo červené řepy z plastového prkénka čisticí chemií nedostanete, přitom olejem to jde docela dobře, ať už je zbarvení čerstvé, nebo zastaralé. Stačí kápnout na papírovou utěrku a vytírat, dokud zabarvení nezmizí. Teprve pak přijde ke slovu saponát, i když jen k odmaštění od oleje.

Tip: Olejem se dá zbarvení ovocem, zeleninou nebo kořením jako kari odstranit samozřejmě i z plastových nádob, bílých rukojetí kuchyňských spotřebičů nebo dílů robota.

Hrnce a pánve

* Nerezová ocel: Čistí se snadno, vzdorovat mohou jen tmavší skvrny, zejména na dně. Zmizí, když je vytřete hadříkem s neředěným octem. Dočistit můžete rozpůleným syrovým bramborem nebo hadříkem s troškou navlhčeného škrobu.

Tip: Pro bezpracné vyčištění, aby hrnec vypadal jako nový, existuje jednoduchý trik. Povařte v něm špenátové listy. Ty jsou totiž bohaté na kyselinu šťavelovou, která se o slibovaný efekt postará.

Použít se dají i spodní listy nebo další části špenátu, které by jinak skončily v odpadu. Stačí lehce naklepat, aby pustily více šťávy, a dát do hrnce. Kromě špenátu obdobně působí také rebarbora a plevelně rostoucí šťavel nebo šťovík. Tip zabírá rovněž na hliníkové hrnce.

* Smalt: Prospívá jemné vytření hadříkem s trochou navlhčené soli, ale pozor, nedrhnout silou.

* Měď: Na vyčištění mnohdy postačí citronová šťáva a hadřík. Pro silnější účinek se dá použít ocet se solí – tu je ale nutné před čištěním zcela rozpustit, aby povrch nepoškrábaly krystalky.

Tím stále ještě možnosti z domácích zdrojů nekončí, doporučuje se i kečup. Nakapejte ho na papírovou utěrku a pánev jím vytřete. Kečup dokáže neutralizovat nechtěné tmavé skvrny, takže po vyčištění bude měď zase jasná a lesklá.

* Pánve: Připálené zbytky jídla? Zkuste dát na pánev trochu vody a lžičku prací sody (nikoli jedlé sody). Povařte a nechte odmočit. Příškvarky by měly povolit. Pokud něco zůstane, dejte novou vodu a trochu sody.

* Keramické pokličky: Vápenaté usazeniny, které na nich časem vzniknou, se dají obvykle odstranit, když pokličku vytřete papírovou utěrkou s trochou oleje.

Kávovar

Pro odstranění vodního kamene v kávovaru rozpusťte v 1 l vody 2 lžíce kyseliny citronové a nalijte do nádoby na vodu. Polovinu nechte protéct a pak kávovar vypněte, aby roztok působil aspoň hodinu. Poté opět zase zapněte a nechte protéct zbytek citronové vody. Vylijte a důkladně propláchněte čistou vodou.

Odpadkový koš

Koš je třeba nejen umýt, ale také zlikvidovat populací mikrobů, kterým se tam výborně daří. K tomu se hodí běžné čisticí přípravky na bázi chlóru, zlikvidují nejen bakterie, ale i plísně, které bývají viditelné jako začernalá patina.

Pokud chcete ještě koš zbavit nepříjemného pachu, pak ho stačí vypláchnout octem a otevřený nechat přes noc vyschnout a vyčichnout.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
8.12.2023
Jemná masová pasta, která se maže na krajíčky čerstvého chleba nebo na opečené bagetky. I tak by se dala popsat paštika. Pokrm, který může být i luxusní delikatesou. V každém obchodě s potravinami a v lahůdkářství si můžete za pár korun nakoupit paštiky různých chutí a provedení. Přesto se pusťte do vlastní výroby a připravte si paštiku domácí. Až ji jednou zkusíte, nejspíš už nikdy nebudete chtí
5.12.2023
Tahle nebeská pochoutka obsahuje kakaové boby, které v sobě mají velké množství flavonoidů, látek, jež tělo zbavují škodlivin a také regenerují a zpevňují cévy. To samozřejmě není hlavní a jediný důvod, proč saháme po tmavě hnědé, tenké a omamně vonící tabulce, abychom z ní s jemným křupnutím odloupli čtvereček a téměř rituálním způsobem si ho vložili do úst a nechali rozplynout na jazyku. Co nám
29.11.2023
Francouzská kuchyně má skvělou pověst. Ale nejde jen o takzvanou vysokou gastronomii. Jídla mohou být i docela jednoduchá. Pojďte s námi některá vyzkoušet. Nejlepší cibulačka (4 porce) 1 kg cibule, 60 g másla, 2 lžíce oleje, 2 lžíce mouky, 125 ml suchého bílého vína, 1,25 l hovězího vývaru, 1 bobkový list, 2 lžičky tymiánových lístků, mořská sůl, kajenský pepř, čerstvě strouhaný muškátový oříše
24.11.2023
Jestli jste do této chvíle dělali jen švestková, je čas to vyzkoušet. Budou vám určitě chutnat. Výroba je snadná a postup je podobný jako u švestek. Budete potřebovat 3 kg hrušek, 450 g cukru krupice, 1 lžičku skořice, 2 lžíce octa, pár kapek rumu (nemusí být) 1) Hrušky zbavte stopek a jádřinců a nakrájejte na kousky. Tvrdší hrušky můžete oloupat. 2) Do pekáče dejte pečicí papír a na něj hru
22.11.2023
Také rádi vaříte nebo pečete? Pak pro vás máme hrst tipů, které mohou ulehčit práci a zlepšit výsledek * Jak na dokonalé zákusky? - Děláte cukrovou polevu a chcete, aby se vám zaručeně povedla? Ušlehejte 1 bílek se 150 g moučkového cukru, který dvakrát prosejete. Aby se poleva z moučníku neloupala a příliš rychle netuhla, přidejte do ní 2 kapky oleje či citronové šťávy. - Když moučkový cukr
reklama
reklama
Šikovné tipy
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu […]
Podzim se vybarvil
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit […]
Pořiďte si paludárium…
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium […]
Trochu jiné figurky z kaštanů
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Přišla Forejtovi na milenku?
nasehvezdy.cz
Přišla Forejtovi na milenku?
Bojuje se syndromem vyhoření, to ale asi není nejhorší. Eva Burešová (30) se trápí, podle mnoha informací za to může její partner Přemek Forejt (36). Našel si jinou ženu? Je slavná, má peníze a spous
Silný vývar z hovězí oháňky
tisicereceptu.cz
Silný vývar z hovězí oháňky
Chcete si udělat skutečně silný vývar? Použijte hovězí oháňku a spoustu petržele. Suroviny 1 kg hovězí oháňky 1 velká cibule 2 velké mrkve ½ menšího celeru 5 kuliček nového koření 6 kuliček
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
21stoleti.cz
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
Je tomu zhruba 75 milionů let, co si jistý dinonosaurus dal k obědu stehno z předka dnešního krocana. Asi netušil, že je to poslední jídlo v jeho životě, protože pár dní poté jej dostihla smrt v koryt
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
epochaplus.cz
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
Ráno přijdete do koupelny, vyčistíte si zuby a sáhnete na poličku pro svůj deodorant… , ale žádný tam není! Co teď? Pojďte s námi hledat jiný. Ovšem ne do obchodu, ale do historie! Proboha, co je to za hrozné zvíře, které si na vás brousí zuby? Ocitli jste se v pravěku a během odpočinku v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
iluxus.cz
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
Společnost DS Automobiles představila od svého vzniku velké množství nových modelů v Muzeu Louvre a jeho okolí, pod jeho pyramidou a v Tuilerijských zahradách. Exkluzivní prezentace a výjimečné výstav
Nenávist trvala i po jejich smrti
skutecnepribehy.cz
Nenávist trvala i po jejich smrti
Stála jsem u hrobu a vzpomínala na svého strýce, když se zničehonic začaly dít neuvěřitelné věci, které se rozumem vysvětlit nedají. Negativní emoce si mohou lidé přenést až do záhrobí! Nenávist mých příbuzných se přenesla až na onen svět! Na vlastní oči jsem viděla, jak zuřivý boj mezi dvěma lidmi probíhal ještě po jejich smrti. Do oka
Ořechy s krémem
tisicereceptu.cz
Ořechy s krémem
Plněné ořechy nesmí chybět. Potřebujete 100 g mletých vlašských ořechů 250 g hladké mouky 150 g másla 70 g cukru moučky lžičku kakaa 1 vejce 1/2 lžičky kypřicího prášku olej a mouku na vy
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
epochanacestach.cz
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
V letošním roce trh potrvá až do 7. ledna 2024 včetně Silvestra a Tří králů. Veletrh bude otevřen každý den kromě: • 24. prosince 2023 (Štědrý den) – v tento den bude veletrh uzavřen • 25. prosince 2023 (1. svátek vánoční) – v tento den bude veletrh uzavřen • 26. prosince , 2023 (2. svátek vánoční) – v tento den Jarmark
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
enigmaplus.cz
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
Na skutečnost, že naše pohoří mají své patrony-strážce, můžeme být patřičně hrdí. Krakonoš v Krkonoších, Praděd pečující o Jeseníky, Rampušák hospodařící v Orlických horách. Záhadou ale zůstává duch M
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
nasehvezdy.cz
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
Když herec, režisér a moderátor Ondřej Sokol (52) opustil komediální pořad Partička, diváci byli velmi zklamaní. A ihned se začaly rojit spekulace, co za tím stálo. To teď rozsekl přímo Sokol, kte