Také máte pocit, že úklid v kuchyni začíná každý den nanovo? A stejně to nestačí, dřív nebo později bude nutné hloubkové čištění. Máme pro vás pár rad, které možná neznáte a které tu dřinu ulehčí.
Nerezové a chromované povrchy
* Nerezová ocel a chrom mají tu slabinu, že na nich veškeré dotyky, tekutina a mastnota vytvoří tmavší skvrny. Velmi snadno se dají odstranit pomocí jemného hadříku a čističe na sklokeramické desky, kovový povrch rázem prokoukne do své původní krásy a lesku.
* Pokud chcete, aby vodovodní baterie zůstala zářivě lesklá a odpuzovala vodu, vytřete ji po vyčištění pečicím papírem. Totéž samozřejmě funguje i v koupelně.
Sporák
Sklokeramická deska: Pokud se na ní uchytí odolné příškvarky, zkuste je změkčit prací sodou jako v případě pánve. Posypejte znečištění sodou a přelijte trochou horké vody.
Plynový sporák: Zapeklitým problémem bývá mřížka kolem hořáků. Připečenou mastnou špínu je nejlepší přes noc namočit do vany a přidat opět osvědčenou prací sodu jako účinné změkčovadlo.
Elektrický sporák: Zaschlé nečistoty spolehlivě a bez poškrábání vyčistí prostředek na sklokeramické desky. Pokud ho nemáte, můžete zkusit nanést směs sody a citronové šťávy, nechat půlhodinu působit a potom by měla jít nečistota lehce setřít. Totéž platí i pro desky plynového sporáku.
Trouba: Do malého hrnce dejte trochu vody se 2 lžícemi kyseliny citronové a vložte ji do trouby. Zapněte na 10 minut na střední teplotu. Citronová pára se bude usazovat na mastné špíně na stěnách trouby a bude ji rozpouštět.
Až trouba vychladne, vytřete ji papírovými utěrkami a zbylou nečistotu odstraňte čističem určeným na trouby.
Tip: Stejným způsobem se dá vyčistit mikrovlnka.
Pečicí rošt: Výborným pomocníkem na odstranění příškvarků je popel z dřevěného uhlí.
Po vychladnutí ho prosejte a uložte si ho, bude se hodit na čištění nejen roštu, ale i plechu nebo grilu, jde to s ním lépe než s čisticím práškem nebo mlékem. Navíc nezanechává syntetické aroma.
Před použitím do něj rozmíchejte trochu vody, aby vznikla hustá kaše. Tu naberte hadříkem nebo kartáčem a použijte k čištění.
Digestoř
Na lehké znečištění odsávací mřížky stačí papírová utěrka s trochou oleje. Usazeniny jsou rovněž mastné a olej je dobře rozpouští. Pak je samozřejmě nutné ještě otřít vodou se saponátem. Silnější znečištění už je třeba nechat odmočit v horké vodě.
Rozpouštění usazenin urychlí přípravek pro myčky. Poté vyčistěte ručně nebo v myčce.
Tip: Ocelová mřížka bude zářit jako nová, když ji namočíte to lázně s prací sodou. Po umytí ještě opláchněte čistou vodou.
Myčka
Ve vlhku stačí i zcela nepatrné zbytky jídel, aby poskytly živnou půdu bakteriím. Ty pak vytvoří zapáchající a mazlavé usazeniny. Uchytit se tu mohou i některé plísně. Co pomůže? Pro ruční čištění můžete zkusit koncentrovaný roztok lihového octa ve vodě.
Nebo smíchejte ocet s jedlou sodou v poměru 4:1, nalijte do pračky nebo myčky a pusťte program s co nejvyšší teplotou.
Pro odstranění vápenatých usazenin se zase hodí roztok ze 3 lžic kyseliny citronové na 1 l vody.
Tip: Pokud není spotřebič zapnutý, nechávejte dvířka otevřená, aby mohla vlhkost vysychat. Zhoršíte tím plísním a mikrobům životní podmínky.
Porcelán a keramika
Do myčky? Výrobci obvykle uvádějí, že do myčky lze dát bílý a barevně zdobený porcelán, nikoli už kusy se zlacenými nebo platinovými prvky. U staršího servisu ale bývá choulostivý i barevný dekor, takže je lepší čistit je jen ručním mytím.
Starší keramika zase může mít problém s horkou vodou, v níž může popraskat glazura a vytvořit nežádoucí pavučinkovou síť.
Co s nežádoucím zbarvením? Nejen čaj vytváří v porcelánové konvici nános platiny, roky používání žloutnou a tmavnou i talíře, mísy nebo podšálky.
* Nejpohodlnější možností je namočit zbarvený porcelán do lázně s pečicím práškem, pak umýt houbičkou.
* Některá barviva z ovoce, zeleniny a koření jdou také odstranit olejem, kápněte ho na hadřík a zkuste vytírat. Na povlak v čajové konvici má také platit jedlá soda. Nasypte ji trochu opět na hadřík a zkuste vydrhnout.
* Spolehlivě čistí také přípravek na varné desky, jen pozor na dekor. I když je čistič jemnější než písek na mytí, může dekor poškrábat.
Sklenice a další sklo
Jednoduchým a účinným, přitom neškodným pomocníkem je práškovaná kyselina citronová, případně čerstvě vymačkaná citronová šťáva. Čistí, odmašťuje a zbavuje usazenin i jiné materiály, ale právě sklu k tomu všemu dává lesk, který má mít.
V lavoru teplé vody rozpusťte lžíci práškované kyseliny a ponořte do něj skleničky. Nechte působit asi půl hodiny, pak vytřete a opláchněte. Podle potřeby opakujte. Zašlé usazeniny, které nemizí, lze vyčistit kartáčkem a pastou na zuby.
Tip: Kartáček na zuby je také šikovnou pomůckou pro šetrné, přitom hloubkové vyčištění broušeného skla.
Prkénka
Problematické jsou měkčí materiály, kde při krájení vznikají rýhy, v nichž se pak udržuje nečistota a mikroby. Po vyčištění je tedy vhodné ještě prkénko ošetřit kuchyňskou dezinfekcí nebo aspoň přelít vroucí vodou.
Dřevo: Zázraky dokáže rejžák a citronová šťáva. Pomáhá také delší naložení do lázně s jedlou sodou, ale to je metoda vhodná spíš pro dřevěné vařečky, špachtle a další kuchyňské náčiní, které se ve vodě nerozlepí.
Plast: Překvapivě dobře se dá plast čistit olejem, protože rozpouští rostlinná barviva i mastnotu, která váže nečistoty.
Stopy mrkve nebo červené řepy z plastového prkénka čisticí chemií nedostanete, přitom olejem to jde docela dobře, ať už je zbarvení čerstvé, nebo zastaralé. Stačí kápnout na papírovou utěrku a vytírat, dokud zabarvení nezmizí. Teprve pak přijde ke slovu saponát, i když jen k odmaštění od oleje.
Tip: Olejem se dá zbarvení ovocem, zeleninou nebo kořením jako kari odstranit samozřejmě i z plastových nádob, bílých rukojetí kuchyňských spotřebičů nebo dílů robota.
Hrnce a pánve
* Nerezová ocel: Čistí se snadno, vzdorovat mohou jen tmavší skvrny, zejména na dně. Zmizí, když je vytřete hadříkem s neředěným octem. Dočistit můžete rozpůleným syrovým bramborem nebo hadříkem s troškou navlhčeného škrobu.
Tip: Pro bezpracné vyčištění, aby hrnec vypadal jako nový, existuje jednoduchý trik. Povařte v něm špenátové listy. Ty jsou totiž bohaté na kyselinu šťavelovou, která se o slibovaný efekt postará.
Použít se dají i spodní listy nebo další části špenátu, které by jinak skončily v odpadu. Stačí lehce naklepat, aby pustily více šťávy, a dát do hrnce. Kromě špenátu obdobně působí také rebarbora a plevelně rostoucí šťavel nebo šťovík. Tip zabírá rovněž na hliníkové hrnce.
* Smalt: Prospívá jemné vytření hadříkem s trochou navlhčené soli, ale pozor, nedrhnout silou.
* Měď: Na vyčištění mnohdy postačí citronová šťáva a hadřík. Pro silnější účinek se dá použít ocet se solí – tu je ale nutné před čištěním zcela rozpustit, aby povrch nepoškrábaly krystalky.
Tím stále ještě možnosti z domácích zdrojů nekončí, doporučuje se i kečup. Nakapejte ho na papírovou utěrku a pánev jím vytřete. Kečup dokáže neutralizovat nechtěné tmavé skvrny, takže po vyčištění bude měď zase jasná a lesklá.
* Pánve: Připálené zbytky jídla? Zkuste dát na pánev trochu vody a lžičku prací sody (nikoli jedlé sody). Povařte a nechte odmočit. Příškvarky by měly povolit. Pokud něco zůstane, dejte novou vodu a trochu sody.
* Keramické pokličky: Vápenaté usazeniny, které na nich časem vzniknou, se dají obvykle odstranit, když pokličku vytřete papírovou utěrkou s trochou oleje.
Kávovar
Pro odstranění vodního kamene v kávovaru rozpusťte v 1 l vody 2 lžíce kyseliny citronové a nalijte do nádoby na vodu. Polovinu nechte protéct a pak kávovar vypněte, aby roztok působil aspoň hodinu. Poté opět zase zapněte a nechte protéct zbytek citronové vody. Vylijte a důkladně propláchněte čistou vodou.
Odpadkový koš
Koš je třeba nejen umýt, ale také zlikvidovat populací mikrobů, kterým se tam výborně daří. K tomu se hodí běžné čisticí přípravky na bázi chlóru, zlikvidují nejen bakterie, ale i plísně, které bývají viditelné jako začernalá patina.
Pokud chcete ještě koš zbavit nepříjemného pachu, pak ho stačí vypláchnout octem a otevřený nechat přes noc vyschnout a vyčichnout.
Foto: Shutterstock