Určitě ji znáte a možná máte svůj recept ještě po babičce, která ho měla také po babičce. Na velikonoce se prostě připravuje nádivka. A nepleťte si to. Nádivka není sekaná.
Už jste se někdy zamysleli, cože to ta nádivka vlastně je, když se do ničeho nenadívá, ale peče se v troubě úplně samostatně? Anglicky bychom ji mohli pojmenovat klidně sufflé. Tomu se totiž nejvíce podobá.
A aby se to ještě více zamotalo, tak je to vlastně hlavička. To je lidový název, který pro tradiční velikonoční nádivku vznikl proto, že se při její přípravě používalo maso z telecí hlavy.
A jestli si chcete hlavu poplést dokonale, pak si do ní zapište také další dva lidové názvy pro velikonoční nádivku – svítek a sekanice.
Co do hlavičky patří
* Jako základ se dávají housky nebo jiné bílé pečivo (a nejíte-li bílé, může být klidně i starší chléb). Nedávejte je čerstvé, ale ani moc tvrdé. Prostě tak akorát.
* Dále budete potřebovat vejce. Můžete je zpracovat celá, ale lepší je, když oddělíte bílky od žloutků a ušleháte z nich tuhý sníh. Nádivka je pak nadýchanější.
* Jako tekutina je nejlepší samozřejmě smetana. Použít ale můžete i mléko, vývar nebo obyčejnou vodu. Pro zjemnění pak vložte kousíček másla nebo sádla.
* Ta tradiční nádivka se neobejde bez uzeného masa. Nahradit ho můžete jakýmkoli jiným podle chuti. Nebo sáhněte po uzenině. Výtečná je slanina, ale pochutnáte si i na klobáse, šunce nebo salámu. Vegetariáni rádi používají místo masa houby, cuketu nebo hrášek.
* Nezapomeňte na zelené bylinky. Bez nich to není ono. Určitě víte, že klasikou jsou mladé kopřivy.
Vhodné jsou také bazalka, tymián, petržel, libeček, kontryhel, celerová nať nebo špenát, a z těch planých využijte mladé lístky sedmikrásky, popenec nebo bršlici kozí nohu.
* V neposlední řadě je důležitý česnek a nezapomeňte ani na koření, které použijte podle chuti, a to muškátový květ nebo oříšek, majoránka, možná cibule a kmín. A sůl…
Tradiční staročeská z kopřiv
5 housek * 4 vejce * máslo * mléko* kousek slaniny * 250 g uzeného masa * 2 hrsti zelených bylinek (mladá kopřiva, petrželka) * sůl * pepř * muškátový oříšek
1) Housky pokrájené na kostičky namočte do mléka. Na kostičky pokrájenou slaninu vyškvařte.
2) Ušlehejte žloutky s máslem, přidejte namočené housky a slaninu. Doplňte bylinkami, okořeňte dle chuti a zamíchejte.
3) Nakonec zlehka vmíchejte sníh a dejte péct.
S kešu oříšky
3 housky * sklenice smetany * 1 cibule * 100 g slaniny * 200 g moravského uzeného * 300 g kuřecích prsíček * 100 g kešu oříšků * 2 hrsti jarních bylinek (kopřiva, řapíkatý celer, petrželová nať) * 5 vajec * 4 stroužky česneku * koření dle chuti (sůl, pepř)
1) Housky nakrájejte na kostičky a namočte do smetany.
2) Obě masa umelte, přidejte prolisovaný česnek, sůl a pepř a na drobno nakrájenou cibuli a vše v míse promíchejte.
3) Přisypte nasekané bylinky, nadrcené oříšky, přidejte žloutky, promíchejte a nakonec jen zlehka vmíchejte sníh z bílků a dejte péct do trouby.
Špenátová se šunkovým kolenem
3 starší housky * 150 ml vývaru z uzeného masa * 100 g anglické slaniny * 200 g šunkového kolena * 3 vejce * 2 stroužky česneku * oříšek másla * 100 g listového špenátu * koření dle chuti (sůl, pepř, muškátový květ)
1) Housky pokrájejte na kostičky a na másle je osmažte do křupava. Pak je vložte do vývaru (může býti i silný hovězí), který do sebe krutonky nasáknou.
2) Mezitím si listy špenátu spařte vroucí vodou a pokrájejte na kousky.
3) Ke krutonkům přidejte rozšlehané žloutky, na drobno pokrájené šunkové koleno a špenát. Přidejte prolisovaný česnek a okořeňte dle chuti. Nakonec zlehka vmíchejte tuhý sníh.
4) Zapékací mísu vyložte plátky anglické slaniny tak, aby se překrývaly. Na ně naskládejte nádivku a pečte podle potřeby.
Z drůbežích jater a červeného vína k plnění kachny
100 g kachních jater * 2 lžíce kvalitního červeného vína * 1 cibule * 1 hrst zelených bylinek (petrželová nebo celerová nať, libeček) * 500 g krůtího mletého masa * koření dle chuti (sůl, pepř, sladká mletá paprika) * tuk (olej nebo sádlo) dle potřeby.
1) Na oleji (sádle) orestujte nadrobno nakrájenou cibuli, až zesklovatí. Pak odstavte, přidejte mleté maso, okořeňte, zalijte vínem a nakonec vložte nakrájené bylinky. Promíchejte a nechte vychladnout. Poté vložte drobné kousky jater a jemně je vmíchejte do směsi.
2) Nádivkou naplňte kachnu a dejte péct.
Foto: Shutterstock