Domů     Než je ryba na talíři…
Než je ryba na talíři…
16.12.2024

… je třeba ji patřičně připravit. Tedy odstranit šupiny vykuchat, případně nakrájet filety a vybrat způsob přípravy. Těch je několik.

Ryby můžete smažit, péct, zapékat, grilovat, dusit, různě vařit a také udit. Některé je lepší dělat vcelku, jiné raději rozporcovat. Nejlepší jsou samozřejmě ryby čerstvé, ale nemusíte se bát ani chlazených nebo mražených. Obrovskou výhodou ryb je, že jejich příprava netrvá dlouho.

Vaření

Asi nejdietnější a nejšetrnější způsob tepelné úpravy. A i tady existuje několik možností, které je dobré znát.

*Táhnutí – pomalé vaření se hodí k získání vývaru na polévky a omáčky.

*Pošírování – ryby se tepelně upravují v teplotě pod bodem varu.

*V páře – vaření ryb na sítu v páře nad vařící vodou, často je používané v asijské kuchyni.

*Prudkým varem – nepoužívá se příliš často, protože ryba má tendenci při prudkém varu praskat.

Pošírovat či vařit můžete většinu ryb. Ze sladkovodních třeba kapra, pstruha či candáta, obvykle se dělají namodro, úhoř se zase často podává v rybím vývaru. Z mořských se pro pošírování hodí losos, pro pomalé vaření třeba makrela.

V čem vařit?

Na vaření se používají nejčastěji různé vývary, nálevy a koření, samozřejmě podle druhu ryby. Pokud je chuťově nevýrazná, je lepší použít výraznější nálev z koření, bylinek, vína nebo zeleniny a nechat ho předem 10 až 15 minut provařit.

Poté teprve vložit buď celou rybu nebo nakrájenou na porce. A v čem se ryba vaří nejčastěji?

*Zeleninový vývar – připravuje se z kořenové zeleniny a koření, třeba bobkového listu, nového koření a tymiánu. Nejdřív uvaříte samotný vývar a teprve potom v něm připravíte rybu.

Zelenina dodá rybě jemnou chuť, ale někdy může trochu potlačit přirozenou chuť masa. Vývar má tu výhodu, že ho pak lze použít k přípravě rybí polévky nebo omáčky.

*Univerzální nálev – stačí na něj voda, bílé víno, cibule a sůl a použít ho můžete na jakoukoliv rybu.

*Na modro – používá se voda, celý pepř a nové koření, bobkový list, kořenová zelenina a ocet.

*Na mořské ryby – osolená vroucí voda dochucená citronovou šťávou. Hodí se zvláště na ryby, které mají výraznou chuť.

Dušení

Je rychlé, jednoduché a maso ztratí méně hodnotných látek. Hodí se na ně ryby větší a masitější, rozdělené na porce. Obvykle je dusíme v širším kastrolu nebo na hluboké velké pánvi, buď na sporáku, nebo v troubě.

Počítat musíte s tím, že v troubě bude příprava trvat asi o 10 minut déle. Nejchutnější ryby prý jsou na másle s trochou kořenové zeleniny, ale možností je daleko víc.

Použít můžete rybí vývar, bílé nebo červené víno, zeleninový či cibulový základ a různé druhy koření. Přidat můžete i houby, rajčata, papriku nebo smetanu. Z bylinek pak určitě petržel, kopr, mátu, tymián či estragon. V asijských zemích často užívají různé sójové a rybí omáčky.

Smažení

Není sice nejzdravější, ale smažené ryby prostě máme rádi, tak proč ne. Můžete je obalit v trojobalu nebo v těstíčku, nebo je smažit jen tak. Vybírejte ryby, které nemají velké množství malých kostí, což jsou například candát, nebo úhoř a většina ryb mořských.

Druhou možností je větší ryby vyfiletovat a menší kostičky odstranit pinzetou. Ke smažení se nehodí ryby příliš tučné, nebo ty, které byly delší dobu zmražené, protože obsahují mnoho vody.

Důležitá je příprava

Pokud jste se rozhodli rybu obalit, důkladně ji osušte a okořeňte. Můžete zvolit klasický trojobal, nebo těstíčko, ať už klasické nebo s pivem či vínem. Důležité je smažit co nejrychleji a hned podávat.

Pokud se rozhodnete smažit rybu neobalenou, je třeba ji okořenit a osolit, můžete ji pokapat citronovou šťávou, která maso zpevní. Nechte ji ještě alespoň hodinu v chladu, poté obalte v hladké mouce a můžete smažit. I tady se hodí se hodí pár zásad.

*Používejte kvalitní olej, přepuštěné máslo, případně i sádlo. Možná to nevíte, ale ryba smažená na husím sádle je vyhlášenou pochoutkou. Tuku musí být dostatečné množství, aby se nepřepaloval. Kousky ryby by měly v tuku plavat.

*Pokud ryby smažíte v pekáči v troubě, musíte nejdřív olej nechat rozpálit. Vhodné jsou pekáče s nepřilnavou úpravou.

*Ve fritovacím hrnci se připravují ryby obalené a nejdůležitější je, aby byl olej čerstvý.

*Neobalené ryby smažte ze začátku prudce a teprve potom snižte teplotu a dosmažte je.

* Pánve ani pekáče nepřikrývejte pokličkou.

*Hotové ryby nepokládejte nikdy na sebe ani je nedávejte pod pokličku, zvlhly by.

Pečení

Je podobné, jako když pečete drůbež, ale trvá daleko kratší dobu a má mnoho podob. Nejčastěji ryby pečeme v troubě nebo v remosce, péct se ale dají i na ohni na roštu, čehož často využívají rybáři. Poslední dobou je módní také pečení v pergamenu. Tady je pár tipů.

*V troubě – musíte ji vždy důkladně rozehřát na teplotu alespoň 180° Celsia. Doba pečení se řídí velikostí ryby nebo porcí, není však většinou delší než 20 minut.

*Na roštu – obvykle se tak pečou menší ryby vcelku, ty je dobré kolem hřbetu nakrojit, aby se žár snáze dostal do masa, větší pak pečte rozpůlené nebo porcované. Ryby průběžně potírejte olejem nebo máslem, aby se nepřipalovaly.

*V pergamenu – pergamenový papír důkladně potřete olejem nebo máslem a připravenou rybu do něj zabalte. Důležité je balíček dobře uzavřít, aby neunikala pára a šťáva.

Položte na balíček na pekáč a dejte do trouby vyhřáté na 200 °C. Před tím ale nezapomeňte povrch papíru potřít studenou vodou.

————————————————

POSTUP

Kapra nejdřív vykostěte

Však víte, že mnozí lidé ho nejedí jen proto, že jim kosti vadí. Že jste to nikdy nedělali? Všechno je jednou poprvé. A uvidíte, že to zvládnete. Jak na to, nám poradil šéfkuchař Milan Václavík.

1 Čištění

Ať už jste přinesli lysce nebo šupináče, musíte ho nejprve zbavit šupin. To dělejte nejlépe ve dřezu nebo vaničce, jinak budete ještě v létě nacházet šupiny po celé kuchyni.

Nejprve uchopte kapra do utěrky, aby nám neklouzal, a šupiny proti směru odstraňujte tupým nožem. Poté, co kapra zbavíte šupin, je potřeba ho vyvrhnout.

2

Nyní kapra vykuchejte. Je činnost neoblíbená a také riziková. Nesmíte totiž zajet nožem příliš hluboko a dát pozor na žluč, aby se nevylila a nezkazila chuť masa.

Použijte ostrý krátký tenký nůž, hadříkem kapra přidržte, od řitního otvoru mu pomalým pohybem rozřízněte bříško a vyvrhněte ho.

3

Jikry nebo mlíčí schovejte na polévku.

4

Kapra zbaveného šupin a vnitřností můžete porcovat. Začneme rovným řezem od hlavy podél páteře, kopírujte celou páteř až k ocasu.

5

Odřízněte kolem hlavy, a pak od páteře přes žebra stahujte celý filet. Hlavu, ocas, ploutve a zbylý skelet také schovejte na polévku.

6

Poslední částí je začištění bříška, zbavení ploutví a nařezání na finální porce. Filet položte kůží dolů, odřízněte ploutve a spodní tučnou část.

7

Takzvané ypsilonkové kůstky, které se rády zapichují do krku, zneškodníte tak, že filet naříznete v horní páteřní části po zhruba třech milimetrech, až uslyšíme jemné křupnutí.

8

Vadí-li vám kůže, můžete ji stáhnout, tím pádem ale nebudete nařezávat kůstky, protože by se filet rozpadl.

9

Z tříkilového kapra získáte asi 900 gramů čistého masa, které nyní můžete, ale také nemusíte nakrájet na jednotlivé porce. .

Foto: Shutterstock, tesco.cz
Štítky:
Související články
14.1.2025
Knedlíky i malé knedlíčky. Tuhle dobrotu objevily snad všechny kuchyně světa. Liší se jen těstem a složením náplně, oblíbenou národní pochoutkou jsou ale všude. Proto pro vás máme pro inspiraci pár receptů. Knedlíky, knedlíčky a jim podobné těstové taštičky mohou být hlavním jídlem, přílohou a ve sladké podobě i dezertem. Které vybrat? My jsme se tentokrát pro tento článek rozhodli pro knedlíky p
10.1.2025
A nejen podle barvy a velikosti, i když samozřejmě často nakupujeme očima. Daleko důležitější je chuť. Ta se u jednotlivých odrůd liší a nejen to, jablka jsou více či méně šťavnatá, tvrdší, měkčí... Proto se také každé hodí na jiné použití v kuchyni. Nevěříte? Ale nejdřív s námi pojďte na nákup. Dejte si načas Popadnout v supermarketu tácek s jablky a rychle k pokladně, není nejlepší řešení, st
7.1.2025
Bez pečicího papíru se žádná hospodyňka neobejde. A určitě také ví, že se dá využít nejen v troubě, ale i v domácnosti k jiným účelům. Které to jsou? Pečicí papír můžete použít na vyložení jakékoliv nádoby, aby se její obsah nepřichytil na stěnu a nepřipálil. Když ho položíte na váhu, suroviny na ni pak můžete pokládat bez nádoby. I v mikrovlnce je nenahraditelným pomocníkem. A víte, že ho nemusí
31.12.2024
Tradičním přípitkem o silvestrovské půlnoci bývá šampaňské, respektive většinou spíše šumivé nebo perlivé bílé víno. Jenže slavnostní chvíli můžete zapít i svěžím koktejlem. Kromě šumivého vína nebo sektu se u nás „zabydluje“ prosecco. Jde o šumivé víno ze severní Itálie a podle tlaku v láhvi se dělí na prosecco šumivé (spumante) a perlivé (frizzante). Spumante se vyznačuje jemným a dlouhotrvají
30.12.2024
Připíjet si alkoholem není povinné, někomu prostě nechutná, jiný jej nemůže ze zdravotních důvodů. A pak jsou tady i děti a řidiči... A co jim nabídnout namísto nealko sektu mocktail? Jde o nealkoholický koktejl, jehož myšlenka se zrodila v Americe. Často se mu říká i „mock cocktail“, což je v anglickém překladu „falešný koktejl“. Pokud jej pro někoho budete na Silvestra připravovat, dejte si zál
reklama
Šikovné tipy
Jak si kdo lehne, tak se vyspí
Každý z nás má svou oblíbenou polohu při spánku. Že je oblíbená, ovšem zdaleka neznamená, že tělu prospívá. Pro dobrý spánek a regeneraci těla i psychiky hraje důležitou roli nejen správná matrace, ale také poloha při spánku. Pokud se v noci často neklidně převracíte v posteli a ráno se probouzíte s bolestivě ztuhlými svaly, pak […]
Líčení, které ubere roky
Touha být krásná s roky nevyvane, spíš ji nahrazuje rezignace. Nepodléhejte jí, i ve zralém věku vám šikovné líčení udělá radost při pohledu do zrcadla. Signálem mládí je hladká pružná pleť. Ta se sice vrátit nedá, ale šikovně použitým make-upem lze opticky zmírnit nápadnost povadlosti pokožky a nerovnoměrnou pigmentaci, což jsou hlavní známky přibývajících let. […]
Těžké ráno po oslavě?
Kocovině je lépe předcházet, než ji léčit. A pokud se ptáte, jak ji léčit, tak receptů, rad a návodů je mnoho. Ovšem efekt je individuální – na každého totiž platí něco jiného. K typickým příznakům kocoviny patří bolesti hlavy, průjem, nechutenství, třes, únava a nevolnost. Každý z nich vám naruší běžné denní činnosti. Co dělat, […]
Domácí apotéka na svátky
Vánoce a Silvestr jsou svátky rodinného setkávání, ale také dobrého jídla a pití. A málokdo dokáže odolat různým lákadlům a laskominám. Víme, že už máme dost, ale oči a mlsný jazyk nás nutí hodovat dál. A tak není nic divného, že může nastat nějaký problém. Pálí nás žáha, bolí žlučník, třeští hlava… První pomoc lze […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Samotná podstata času v srdci Serpenti
iluxus.cz
Samotná podstata času v srdci Serpenti
Rok 2025, který je podle čínského kalendáře rokem Hada, přináší značce Bulgari jedinečnou příležitost odhalit převratnou reinkarnaci své ikonické legendy Serpenti. Čínský kalendář letos oslavuje tento
Pozor! Neviditelnost je tu!
epochalnisvet.cz
Pozor! Neviditelnost je tu!
Kdo si občas nepřál na chvíli zmizet ze světa, a pak se zase vrátit zpět. Jak ale něco takového zařídit? Jednoduše, stačí se stát neviditelným!   Dlouho to byl jen sen, teď už je skutečností! Neviditelným se může stát úplně každý, stačí si na internetu objednat neviditelný plášť. Nebo přesněji neviditelný štít. Takto jednoduché se
Olomoucké tvarůžky: Velký příběh o výjimečné chuti
epochanacestach.cz
Olomoucké tvarůžky: Velký příběh o výjimečné chuti
Olomoucké tvarůžky jsou zrajícím sýrem z netučného kyselého tvarohu a podle chuti a vůně si je s ničím jiným nespleteme. Vítězí nejen v kuchyních, ale i v diplomacii – Evropská komise je zařadila mezi chráněná zeměpisná označení EU. Tvarůžky jsou výchozí surovinou i způsobem výroby natolik spojeny s mlékem a svým vesnickým domovem, že nebude možné nikdy určit chvíli,
Držíme spolu, a to je nejdůležitější
skutecnepribehy.cz
Držíme spolu, a to je nejdůležitější
Někdy ten náš život vypadal už beznadějně. Díky soudržnosti a taky notné dávce štěstí se nám ale podařilo všechny nástrahy osudu úspěšně překonat. Moji rodiče se velmi milovali a svoji vzájemnou lásku si dávali denně najevo. Tatínek třeba dal jen tak mamince pusu a ona ho jen letmo pohladila po vlasech. Vždycky jsem si přála, abych i já našla podobnou
Nejčastější dotazy pacientů: Potřebuji na virózu antibiotika?
21stoleti.cz
Nejčastější dotazy pacientů: Potřebuji na virózu antibiotika?
Když se necítíme dobře, často hledáme rychlé řešení, jak se co nejdříve uzdravit. Antibiotika jsou mocným nástrojem moderní medicíny, ale ne vždy jsou tou správnou volbou. Zde jsou nejčastější dotazy
Lásku Němcové zabila děsivá tsunami
nasehvezdy.cz
Lásku Němcové zabila děsivá tsunami
Jedné z našich nejslavnějších modelek vzala vlna tsunami přítele. Jeho křik slyší Petra Němcová (45) dodnes. Ona sama měla na čtyřech místech roztříštěnou pánev, utrpěla i další zranění. Největší
Langoš bez kynutí
nejsemsama.cz
Langoš bez kynutí
Klasický maďarský fastfood si můžete dopřát v různých variantách. Tou nejjednodušší a zároveň velmi chutnou je potřít ho prolisovaným stroužkem česneku, ke kterému zkuste přidat trochu sušeného tymiánu. Ingredience: ● 450 g hladké mouky ● 1 vejce ● 250 ml kefíru ● 1 lžíce cukru ● ½ lžičky jedlé sody ● ½ lžičky soli ● 2 lžíce oleje ● olej na smažení Na dohotovení: ● zakysaná smetana ● nastrouhaný sýr Postup: Do mísy
Eleganci i kvalitu a přináší současný design komod
rezidenceonline.cz
Eleganci i kvalitu a přináší současný design komod
Eleganci i kvalitu a přináší současný design komod Jejich historie sahá do sedmnáctého století, kdy francouzští aristokraté včetně samotného krále Ludvíka XIV. měli ve svém mobiliáři umělecky zdobené komody navržené těmi nejlepšími řemeslníky. Tehdy měla tato nábytková klasika podobu modelů s promyšlenými proporcemi, zaoblenými liniemi a ozdobnými nohami, časté bylo zdobení luxusními intarziemi, vyřezávanými detaily
Hovězí na česneku
tisicereceptu.cz
Hovězí na česneku
Vydatný oběd, který má říz, když nešetříte česnekem. Ale buďte bez obav, červené zelí jeho chuť v ústech přirozeně zneutralizuje. Suroviny na 4 porce 800 g hovězí kýty 3 lžíce oleje 2 cibule
Jaký byl důvod exploze raketoplánu Challenger?
epochaplus.cz
Jaký byl důvod exploze raketoplánu Challenger?
Challenger byl v pořadí druhým raketoplánem NASA, vypuštěným na oběžnou dráhu Země. Na první misi vyrazil 4. dubna 1983, následně vykonal ještě osm dalších vesmírných cest. Po necelých třech letech aktivní služby byl zničen při startu své desáté mise. Lety raketoplánů byly následně až do roku 1988 pozastaveny. Podobný osud jako Challenger, ovšem při návratu,
Temné varování: Vize smrti, která se ukázala v zrcadle
enigmaplus.cz
Temné varování: Vize smrti, která se ukázala v zrcadle
Manželé Sally a Tom Batesovi se na podzim roku 1961 vydávají k jednomu z londýnských domů ve viktoriánském stylu, aby si jej prohlédli a zvážili případnou koupi. Vše vypadá přesně tak, jak si vysnili…
Zval bankéř Preiss Masaryka na zabijačky?
historyplus.cz
Zval bankéř Preiss Masaryka na zabijačky?
Přezdívají mu Žralok od Prašné brány nebo Kapitán českého průmyslu. Právník Jaroslav Preiss se nikdy nestane ministrem, přesto více než deset let ovládá prvorepublikovou ekonomiku. A Živnobanka díky němu bude vůbec nejvýznamnější čs. bankou. Jaroslav Preiss (1870–1946) pochází z rodiny berního úředníka v Přešticích u Plzně. Rodiče se brzy přestěhují do Domažlic, kde mladík vychodí gymnázium. Absolvuje