Už je to zase tady, rýma, kašel, zvýšená teplota, bolení v krku a strach, jestli nám nebude ještě hůř.
Ale na každou patálii existuje i nějaký přírodní lék, který funguje už po generace. Zkuste ho vyzkoušet dřív, než vyrazíte do lékárny nebo k lékaři.
RÝMA
Neléčená týden, léčená… Znáte to. Jenže tohle pořekadlo vydávající se za lidovou, nebo dokonce lékařskou moudrost vás v případě, že tím nemocným jste vy, vůbec neuklidní. Vy potřebujete pomoc, a to co nejdřív.
Čaje
Heřmánkový
Opravdu pomáhá, protože heřmánek má protizánětlivé účinky. Měli byste ho poté, co trochu zchladne, osladit medem. Použít můžete ale i čajové směsi. Vybírejte ty s obsahem bezu černého, lípy, máty či tymiánu.
Můžete si také připravit domácí zázvorový čaj s medem a citronem. I zázvor má protizánětlivé a antibakteriální účinky a při rýmě snižuje množství hlenu.
Inhalace
Heřmánek je skvělý nejen na pití, ale také jako inhalace. Silný heřmánkový výluh ještě horký dejte do mísy, skloňte nad ni hlavu přikrytou ručníkem a inhalujte. Krásně se vám uvolní dutiny. Stejný postup můžete opakovat i se slanou horkou vodou.
Ta je dobrá, samozřejmě po vychlazení, také na kloktání, pomůže jak nosohltanu, tak i na bolest a dezinfekci krku. Silnější povahy ji mohou použít i jako solnou sprchu, tedy ucpat jednu dírku a tou druhou solný roztok „natáhnout do nosu“.
Horká lázeň
Naložte se do horké vany. Do lázně můžete přidat olej z borovice, eukalyptu nebo tymiánu. Důležité je ale rychle se otřít a okamžitě zalézt do postele. Je velmi pravděpodobné, že se zpotíte, ale to je jen dobře.
Pokud nemáte vanu, dejte si do horké lázně v umyvadle ruce až po lokty a zároveň do lavoru nohy. Poproste někoho, aby vám pomalu přiléval horkou vodu, co snesete. I po této proceduře zůstaňte v teple a na nohy si navlečte teplé vlněné ponožky.
KAŠEL
Dokáže pořádně potrápit, ať už jde o počáteční suchý dráždivý kašel, který nás trápí hlavně v noci, nebo vlhký, kdy už vykašláváme hleny.
Čaje
Cibulový
Je velmi účinný. Stačí, když cibuli nakrájenou na čtvrtky přelijete vařicí vodou, přidáte hrst majoránky, necháte 10 minut odstát, scedíte a osladíte medem. Pijte 3–4× denně.
Z ořechových skořápek
Umyté a vyloupané skořápky vlašských ořechů nechte 12 hodin louhovat. Druhý den výluh i se skořápkami 30 minut povařte a přeceďte přes jemné sítko. Ořechový čaj popíjejte třikrát denně. Dochutit jej můžete medem.
Obklady
Na průdušky podle faráře Ferdy
200 g cibule pokrájejte a poduste se dvěma lžícemi vody asi 4 minuty, poté zabalte do gázy a příjemně teplé přiložte na prsa na 2 hodiny. Můžete překrýt ještě ručníkem.Vhodné je při dušení přidat 2 lžíce anýzu nebo 2 lžíce fenyklu.
Křenová placka
Na 1 lžičku křenu stačí jedna střední brambora. Vše nastrouhejte a smíchejte, vytvarujte placičku, kterou vložte do kusu látky, třeba starého kapesníku.
Namažte kůži mastným krémem, poté přiložte křenovou placku, na to dejte igelitový sáček a na závěr šálu nebo ručník. Po chvilce ucítíte příjemné teplo, ke konci až horko. To je nejvyšší čas placku sundat.
Inhalace
Zkuste třeba eukalyptový olej. Naplňte si dřez či hrnec horkou vodou. Do vody nalijte trochu eukalyptového oleje a dejte si přes hlavu ručník. Pak alespoň půl hodiny inhalujte, dělejte hluboké nádechy a výdechy. Výsledek se zaručeně dostaví. Inhalovat můžete také lety prověřenou Vincentku.
Sirupy
Cibulový s medem
Výhoda je v tom, že je tahle medicína dobrá, takže chutná i dětem. Cibuli oloupejte, nakrájejte, přidejte lžíci medu a nechte odstát. Podávejte po lžičkách.
Existuje i varianta, kdy se cibule prokládá oloupaným citronem, přidá se med a v lednici se vše nechá minimálně 6–8 hodin. Užívá se stejně.
Zázvorový
Oloupaný kořen zázvoru nakrájejte na plátky. Nastrouhejte kůru ze dvou citronů. Do hrnce nalijte 1 šálek vody. Přidejte ¼ šálku zázvorových plátků a asi 2 lžíce kůry. Přiveďte k varu a nechte 5 minut vařit. Pak odstavte.
Nyní nalijte 1 hrnek medu do hrnce a zahřejte ho na nízkou teplotu a do něj přimíchejte zázvorový roztok. Směs míchejte při nízké teplotě několik minut. Studenou nalijte do nádoby. Užívejte 3 až 4 lžíce denně.
Mrkvový
500 g mrkve opláchněte, oloupejte a nakrájejte na kostky. Do hrnce dejte tolik vody, aby mrkev byla ponořená. Vařte, dokud nezměkne. Vodu sceďte, ale nechte bokem odstát a vychladnout. Uvařenou mrkev rozmixujte na kaši.
Do vychladlé vody si pak přimíchejte med a následně vmíchejte pyré. Vše řádně promíchejte a přeceďte a vzniklý sirup uchovejte v uzavíratelné nádobě v lednici. Užívají se 3 až 4 lžíce denně.
——————————————————————
BOLEST V KRKU
I na tu existuje spoustu rad. Nejčastěji se používají obklady.
Priessnitzův obklad
Klasika, která nikdy nezklame. Větší látkový kapesník namočte do studené vody, obalte jím krk, přikryjte mikrotenovým sáčkem a převažte šátkem. Jde o lety prověřenou proceduru, která vede ke zlepšení prokrvení v krku, a tím ke zrychlení hojení. Obklad nechte na krku nejméně hodinu a půl.
Tvarohový zábal
Léčivý účinek má i tvaroh. Působí totiž chladivě, léčí otoky, tlumí bolesti a záněty. Půl kila tvarohu naneste zhruba v půl centimetru silné vrstvě na bavlněný šátek, ohřejte na tělesnou teplotu (například na topení) a oviňte kolem krku.
Přes něj dejte silný ručník a zavažte. Noste, dokud tvaroh nevyschne.
Pomoc přímo do úst
Hřebíček
Vsadit můžete na hřebíček. Látky v něm obsažené brzdí růst mikroorganismů a lokálně tlumí bolest. Hřebíček cucejte přímo v ústech, nebo si z něj připravte odvar zkombinovaný se zázvorem, citronem a medem.
Do 250 ml vody dejte na deset minut vařit asi 20 hřebíčků, potom můžete podle libosti kloktat nebo lehce polykat.
Česnek
Pomoci vám může i česnek. Ten má antibakteriální účinky a posiluje imunitní systém. Oloupaný česnek jednoduše vložte do úst a cumlejte ho jako bonbon. Nebudete sice moc vonět, ale uvolní se z něj antiseptické látky, kterou pomohou utlumit bolest.
Foto: PX FUEL