Domů     To nejlepší z domácí medicíny na nachlazení
To nejlepší z domácí medicíny na nachlazení
14.12.2022

Už je to zase tady, rýma, kašel, zvýšená teplota, bolení v krku a strach, jestli nám nebude ještě hůř.

Ale na každou patálii existuje i nějaký přírodní lék, který funguje už po generace. Zkuste ho vyzkoušet dřív, než vyrazíte do lékárny nebo k lékaři.

RÝMA

Neléčená týden, léčená… Znáte to. Jenže tohle pořekadlo vydávající se za lidovou, nebo dokonce lékařskou moudrost vás v případě, že tím nemocným jste vy, vůbec neuklidní. Vy potřebujete pomoc, a to co nejdřív.

  
  

Čaje

Heřmánkový

Opravdu pomáhá, protože heřmánek má protizánětlivé účinky. Měli byste ho poté, co trochu zchladne, osladit medem. Použít můžete ale i čajové směsi. Vybírejte ty s obsahem bezu černého, lípy, máty či tymiánu.

Můžete si také připravit domácí zázvorový čaj s medem a citronem. I zázvor má protizánětlivé a antibakteriální účinky a při rýmě snižuje množství hlenu.

Inhalace

Heřmánek je skvělý nejen na pití, ale také jako inhalace. Silný heřmánkový výluh ještě horký dejte do mísy, skloňte nad ni hlavu přikrytou ručníkem a inhalujte. Krásně se vám uvolní dutiny. Stejný postup můžete opakovat i se slanou horkou vodou.

Ta je dobrá, samozřejmě po vychlazení, také na kloktání, pomůže jak nosohltanu, tak i na bolest a dezinfekci krku. Silnější povahy ji mohou použít i jako solnou sprchu, tedy ucpat jednu dírku a tou druhou solný roztok „natáhnout do nosu“.

Horká lázeň

Naložte se do horké vany. Do lázně můžete přidat olej z borovice, eukalyptu nebo tymiánu. Důležité je ale rychle se otřít a okamžitě zalézt do postele. Je velmi pravděpodobné, že se zpotíte, ale to je jen dobře.

Pokud nemáte vanu, dejte si do horké lázně v umyvadle ruce až po lokty a zároveň do lavoru nohy. Poproste někoho, aby vám pomalu přiléval horkou vodu, co snesete. I po této proceduře zůstaňte v teple a na nohy si navlečte teplé vlněné ponožky.

KAŠEL

Dokáže pořádně potrápit, ať už jde o počáteční suchý dráždivý kašel, který nás trápí hlavně v noci, nebo vlhký, kdy už vykašláváme hleny.

Čaje

Cibulový

Je velmi účinný. Stačí, když cibuli nakrájenou na čtvrtky přelijete vařicí vodou, přidáte hrst majoránky, necháte 10 minut odstát, scedíte a osladíte medem. Pijte 3–4× denně.

Z ořechových skořápek

Umyté a vyloupané skořápky vlašských ořechů nechte 12 hodin louhovat. Druhý den výluh i se skořápkami 30 minut povařte a přeceďte přes jemné sítko. Ořechový čaj popíjejte třikrát denně. Dochutit jej můžete medem.

Obklady

Na průdušky podle faráře Ferdy

200 g cibule pokrájejte a poduste se dvěma lžícemi vody asi 4 minuty, poté zabalte do gázy a příjemně teplé přiložte na prsa na 2 hodiny. Můžete překrýt ještě ručníkem.Vhodné je při dušení přidat 2 lžíce anýzu nebo 2 lžíce fenyklu.

Křenová placka

Na 1 lžičku křenu stačí jedna střední brambora. Vše nastrouhejte a smíchejte, vytvarujte placičku, kterou vložte do kusu látky, třeba starého kapesníku.

Namažte kůži mastným krémem, poté přiložte křenovou placku, na to dejte igelitový sáček a na závěr šálu nebo ručník. Po chvilce ucítíte příjemné teplo, ke konci až horko. To je nejvyšší čas placku sundat.

Inhalace

Zkuste třeba eukalyptový olej. Naplňte si dřez či hrnec horkou vodou. Do vody nalijte trochu eukalyptového oleje a dejte si přes hlavu ručník. Pak alespoň půl hodiny inhalujte, dělejte hluboké nádechy a výdechy. Výsledek se zaručeně dostaví. Inhalovat můžete také lety prověřenou Vincentku.

Sirupy

Cibulový s medem

Výhoda je v tom, že je tahle medicína dobrá, takže chutná i dětem. Cibuli oloupejte, nakrájejte, přidejte lžíci medu a nechte odstát. Podávejte po lžičkách.

Existuje i varianta, kdy se cibule prokládá oloupaným citronem, přidá se med a v lednici se vše nechá minimálně 6–8 hodin. Užívá se stejně.

Zázvorový

Oloupaný kořen zázvoru nakrájejte na plátky. Nastrouhejte kůru ze dvou citronů. Do hrnce nalijte 1 šálek vody. Přidejte ¼ šálku zázvorových plátků a asi 2 lžíce kůry. Přiveďte k varu a nechte 5 minut vařit. Pak odstavte.

Nyní nalijte 1 hrnek medu do hrnce a zahřejte ho na nízkou teplotu a do něj přimíchejte zázvorový roztok. Směs míchejte při nízké teplotě několik minut. Studenou nalijte do nádoby. Užívejte 3 až 4 lžíce denně.

Mrkvový

500 g mrkve opláchněte, oloupejte a nakrájejte na kostky. Do hrnce dejte tolik vody, aby mrkev byla ponořená. Vařte, dokud nezměkne. Vodu sceďte, ale nechte bokem odstát a vychladnout. Uvařenou mrkev rozmixujte na kaši.

Do vychladlé vody si pak přimíchejte med a následně vmíchejte pyré. Vše řádně promíchejte a přeceďte a vzniklý sirup uchovejte v uzavíratelné nádobě v lednici. Užívají se 3 až 4 lžíce denně.

——————————————————————

BOLEST V KRKU

I na tu existuje spoustu rad. Nejčastěji se používají obklady.

Priessnitzův obklad

Klasika, která nikdy nezklame. Větší látkový kapesník namočte do studené vody, obalte jím krk, přikryjte mikrotenovým sáčkem a převažte šátkem. Jde o lety prověřenou proceduru, která vede ke zlepšení prokrvení v krku, a tím ke zrychlení hojení. Obklad nechte na krku nejméně hodinu a půl.

Tvarohový zábal

Léčivý účinek má i tvaroh. Působí totiž chladivě, léčí otoky, tlumí bolesti a záněty. Půl kila tvarohu naneste zhruba v půl centimetru silné vrstvě na bavlněný šátek, ohřejte na tělesnou teplotu (například na topení) a oviňte kolem krku.

Přes něj dejte silný ručník a zavažte. Noste, dokud tvaroh nevyschne.

Pomoc přímo do úst

Hřebíček

Vsadit můžete na hřebíček. Látky v něm obsažené brzdí růst mikroorganismů a lokálně tlumí bolest. Hřebíček cucejte přímo v ústech, nebo si z něj připravte odvar zkombinovaný se zázvorem, citronem a medem.

Do 250 ml vody dejte na deset minut vařit asi 20 hřebíčků, potom můžete podle libosti kloktat nebo lehce polykat.

Česnek

Pomoci vám může i česnek. Ten má antibakteriální účinky a posiluje imunitní systém. Oloupaný česnek jednoduše vložte do úst a cumlejte ho jako bonbon. Nebudete sice moc vonět, ale uvolní se z něj antiseptické látky, kterou pomohou utlumit bolest.

Foto: PX FUEL

Předchozí článek
Další článek
Související články
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
13.6.2025
Přezdívá se mu sluneční vitamin. Možná nejen díky jeho nejvýznamnějšímu zdroji. Déčko je totiž také hlavní pojistkou pro dobrou náladu. Většina světové populace má vitaminu D nedostatek. Bacily a viry tak mají velkou šanci tělo napadnout a skolit. Co je vitamin D Řadí se mezi vitaminy, ale je to vlastně v tucích rozpustný hormon seco-steroid nezbytně důležitý pro správné fungování lidského tě
11.6.2025
O zdraví koluje nespočet mýtů. Mnoho z nich jsme slyšeli jako už děti a v dobré víře je pak v dospělosti předávali. Mnoho dalších pak přidala doba internetová… Řada z těchto rad má racionální jádro a spolehnlivý účinek. Vedle nich ovšem koluje spousta nepodložených nebo vysloveně nebezpečných mýtů. Místo abychom svému tělu prospěli, můžeme si jejich dodržováním naopak uškodit. 1. Pitný režim se
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
epochalnisvet.cz
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
rezidenceonline.cz
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
V koupelně se zdržujeme stále déle, relaxujeme zde a zbavujeme se stresu. Proto klademe velké nároky na dokonalou sanitu i esteticky působivý nábytek. Koupelna bezprostředně navazuje na ložnici, a proto stejně jako celý moderní interiér mění svůj vzhled. Proměňuje se ve vzdušnou místnost, která vedle praktického využití nabízí také estetický zážitek. Nábytek tvoří variabilní řady skříněk,
Steaky ze svíčkové
nejsemsama.cz
Steaky ze svíčkové
U steaků platí, že se pečou z každé strany tak dlouho, jak jsou vysoké v cm. Pokud máte tedy 3 cm vysoké maso, pečte z každé strany 3 min, aby bylo propečené akorát. Ingredience na 4 porce: 4 plátky ze svíčkové (vysoké 3 cm) 2 lžičky hrubé soli 2 lžičky drceného barevného pepře olivový olej Postup: Maso opláchněte
Tragický sen nás zachránil…
skutecnepribehy.cz
Tragický sen nás zachránil…
S manželem jsme byli před lety na služební cestě v Německu a druhý den jsme měli dál pokračovat vlakem. Naše plány nakonec změnil děsivý sen. Pokud nám hrozí vážné nebezpečí, dobré síly nám mohou poslat poselství, které plně oceníme až se zpětnou platností. Sama jsem něco takového zažila, takže vím, o čem mluvím. Varování před katastrofou Během spánku můžeme
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
V roce 1587 zmizela celá anglická kolonie na ostrově Roanoke bez jediné stopy. Osadníci, včetně žen a dětí, se jednoduše vypařili z povrchu zemského. Co se stalo s těmito lidmi a proč po sobě nezanech
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
epochanacestach.cz
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
Je to jeden z nejvyšších vrcholů Českomoravské vrchoviny, turistický cíl a poutní místo. Vypravte se na Křemešník za zázračnou studánkou, která má prý řadu výjimečných vlastností. Kousek od Pelhřimova se tyčí vrch Křemešník, který je významným poutním místem. Stojí zde kostel Nejsvětější Trojice, konají se sem náboženské poutě a turisty sem přitahuje Zázračná studánka. O
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
nasehvezdy.cz
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
Ještě ani neproběhla svatba s partnerkou Petrou Hebkou, a herec Marek Němec (44) už se chlubí výrazným prstýnkem na prsteníčku. Zvídavým lidem v jeho okolí to nedalo spát a ptali se, jestli to nen
Letní bruschetta s rajčaty
tisicereceptu.cz
Letní bruschetta s rajčaty
Báječná jednoduchá pochoutka, kterou zvládnete za chvíli a s minimem ingrediencí. Ingredience chléb či bagety 4 rajčata 1 svazek čerstvé bazalky sůl a pepř 3 stroužky česneku olivový olej
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
21stoleti.cz
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývo
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
historyplus.cz
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
Faraon Thutmose III. je inteligentní a velkorysý, jedná s rozvahou. Jestli ale něco nesnáší, je to neúspěch. Jeho vojevůdce Džehuti dobře ví, že svého pána nesmí zklamat. Když hrozí, že se obléhání blízkovýchodního města Joppa potáhne příliš dlouho, musí vymyslet lest. Řadu let vyrůstal ve stínu své nevlastní matky, královny Hatšepsut (vláda v letech asi
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
epochaplus.cz
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
26. dubna 1986 otřásly jadernou elektrárnou v Černobylu dvě mohutné exploze, které navždy změnily osud města Pripjať a okolní krajiny. Tato nejhorší jaderná katastrofa v historii lidstva proměnila kdysi prosperující oblast v uzavřenou zónu, kde se život zastavil a příroda pomalu přebírá svou vládu. Navzdory tragické minulosti je dnes Černobyl poměrně bezpečnou destinací pro organizované