Domů     Přestaň kouřit, zachráníš si život
Přestaň kouřit, zachráníš si život
11.4.2023

A nejen ten svůj. U každého, kdo přestane kouřit, klesne riziko akutního onemocnění srdce a cév i riziko plicního onemocnění.

Ale také riziko, že se ocitne na nemocničním lůžku, které by třeba potřeboval někdo jiný. Většina kuřáků si uvědomuje, že nejde jen o nepříjemný zlozvyk, ale o závislost. A není snad mezi nimi žádný, který by nechtěl přestat. A přesto toto rozhodnutí odkládají, jakmile dostanou chuť na cigaretu.

Strach přestat

Jak kouření škodí organismu, asi každý ví. Že škodí i pleti, že jsou kuřáci náchylnější k nemocem, vyprazdňuje peněženku a nakonec ubližuje i všem blízkým, kteří musejí kouř vdechovat, je také jasné. Chodníky našich měst by o kuřácích mohly vyprávět.

A to je jen malý výčet toho, co kouření způsobuje. Méně se mluví o psychické závislosti na cigaretách. A tu nelze podceňovat, protože právě tam se rodí strach přestat.

Projděte si situace, kdy kouříte

– Kdykoliv pijete kávu.

– Když pijete alkohol.

– Ve společnosti přátel.

– Když jste nervózní.

– Ve stresu.

– Při únavě.

– Při telefonování.

– Po jídle.

Vraťte se na začátek

Když se vrátíte do minulosti, zjistíte, že takhle to nebylo vždycky. Proč jste začali kouřit? Bylo to proto, že jste se chtěli vyrovnat přátelům, nebo se naopak něčím odlišovat, prostě jste to jen zkoušeli? Připadali jste si dospělejší?

Určitě vám cigareta na začátku nechutnala, a pokud tvrdíte, že ano, lžete sami sobě. Ty okolnosti, za kterých saháte po cigaretě, přišly až později. Co se tedy stalo?

Vytvořili jste si návyk

Nikotin totiž ovlivňuje receptory v mozku. Stimuluje produkci dopaminu, což vyvolává pocit štěstí. A zároveň vás nutí brzy sáhnout po další cigaretě. Je to stejné jako u jiných drog. Už při prvních pokusech kouření omezit pocítíte abstinenční příznaky.

Dostaví se nejen chuť na cigaretu, ale můžete trpět i depresemi, nesoustředěností, poruchami spánku, jste podráždění, nervózní, máte větší chuť k jídlu, dostavit se mohou zažívací potíže. Proto také většina kuřáků svou snahu přestat vzdává hned na počátku.

Varování nepomáhají

Pokud se přece jen rozhodnete přestat, nebude to pravděpodobně po výčtu zdravotních rizik, která každý kuřák zná. Vždyť o škodlivosti kouření se přesvědčujete na každém kroku.

Denně o něm slyšíte v televizi, na krabičkách jsou odporné fotografie a ani lékař se netváří přívětivě, když zjistí, že jste kuřáci. Přesto to příliš nepomáhá. Jednoduše si důsledky nedovedete představit. Tedy dokud se něco nestane.

Hodně kuřáků přestává při prvních zdravotních komplikacích. To je pozdě, protože právě těm komplikacím se dalo předejít. Co tedy s tím?

Zkuste pozitivní motivaci

Představte si, co všechno byste mohli mít a dělat, kdybyste nekouřili. Pro každého bude ta nejsilnější motivace jiná, ale vyplatí se ji najít.

Pár příkladů

– Nebudu kouřit a potěším rodinu i všechny, kterým to vadí.

– Budu mít víc peněz a koupím si něco hezkého.

– Ušetřím na dovolenou.

– Bude se mi lépe dýchat při chůzi i při sportu.

– Vrátí se mi chutě. Každé jídlo pro mě bude daleko větším zážitkem.

– Ucítím více vůní.

– Prodloužím si život, který mě tak baví.

Postupně, nebo najednou?

Názory se liší. Někomu se postupným ubíráním spotřebovaných cigaret podaří dostat do stadia, kdy sám sobě položí otázku, proč to vlastně dělá. A čím jsou pauzy mezi kouřením delší, tím méně mu cigarety chutnají. Většinou je lepší přestat najednou.

Prostě krabičku zahodit a už si jinou nekupovat. Bude to těžké, ale je třeba vydržet.

Najděte si berličky

Zkuste všem ve svém okolí říci o svém rozhodnutí. Asi vás budou obdivovat, podporovat, nebo vám nebudou věřit. Vám ovšem bude trapné si pak zapálit.

Změňte své chování

– Neveďte nekonečné telefonní hovory.

– Kdykoliv vás přepadne chuť na cigaretu, dejte si sklenici vody. Pro ten samý případ je vhodné mít u sebe bonbon, kousek ovoce.

– Kávu vyměňte alespoň dočasně za čaj.

– Nepijte alkohol, a když už, nepřehánějte to. Alkohol vaši chuť podporuje a zeslabuje vaši vůli.

Pozor na stres

Velkým nebezpečím jsou stresové situace. Asi se jim nelze zcela vyhnout, takže naučte relaxovat. Stejně vám pomůže, když si zvyknete na pravidelné cvičení. To také zabrání přibírání na váze, ke kterému často dochází, když cigaretu vyměníte za pamlsky.

Najděte si zábavu

Pokud máte nějakého koníčka, na kterého jste neměli čas, zkuste se k němu vrátit. Nebo si najděte nového. Teď budete mít totiž času daleko víc.

Jen si spočítejte, že pokud jste denně vykouřili 20 cigaret a pokaždé to trvalo 10 minut, ušetříte něco přes tři hodiny.

Když to sami nezvládnete

Nezbyde, než se obrátit na odborníky. Center pro odvykání kouření je u nás dost. Výhodou je, že když se svěříte do jejich péče, budete mít nad sebou dohled. A navíc vám lékař může předepsat preparáty, které vám pomohou.

Zázraky ale nečekejte, protože chtít musíte sami. A taky se připravte, že vás to bude stát nějaké peníze. Rozhodně však menší, než jste prokouřili. Nadějí pro vás je, že úspěšnost takové léčby bývá 30 %.

Pokud budete vy ti šťastní, musíte si ale uvědomit, že kuřákem jste už navždy. Čili abstinence musí být doživotní.

Štítky:
reklama
Související články
19.5.2024
Tlak, tep a dokonce ani hladinu krevního cukru už nemusí lékař sledovat pouze v ordinaci, pomocí techniky si pacienta může zkontrolovat „na dálku“. Přes chytrý telefon či notebook. Každý obyvatel Česka navštíví průměrně jedenáctkrát za rok lékaře, oproti tomu v sousedním Rakousku je to polovina a ve Švédsku jde dokonce jen o tři kontakty ročně. Telemedicínou by ale šlo návštěvy u lékaře výrazně
12.5.2024
Proti nepříjemné tvorbě lupů je třeba zasáhnout co nejdříve. Než sáhnete po koupených přípravcích, zkuste pomocníky, které najdete doma. Pomohou vám i oplachy bylinkami. Za nadměrnou tvorbou lupů bývá většinou skryté doprovodné onemocnění nebo prostě jen nevhodný jídelníček. Někdy k vyřešení problému stačí zvýšit příjem vitaminů B. K tomu dobře poslouží pivovarské kvasnice, tedy pangamin. Do jíde
9.5.2024
Je to opravdu tak, že o výpadcích dýchání při chrápání nemusíte vůbec vědět. Jen se budíte nevyspalí a unavení. Tento jev se nazývá syndrom spánkové apnoe a je dost nebezpečný. Chrápete? Možná ano, ale ani to nevíte. Někdo se dokonce vlastním chrápáním vzbudí. A někomu o tom řekne partner. Chrápání je sice nepříjemné, hlavně pro lidi, kteří jsou blízko chrápajícího, mnohem větším problémem ale je
6.5.2024
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co vám to přinese? Kromě zlepšující se kondice pocítíte lepší n
2.5.2024
Trénovat, trénovat, trénovat... To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo průlomové zjištění. A netýká se pouze starších lidí, ale ta
reklama
reklama
Šikovné tipy
Ať se to jen blýská!
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě […]
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
iluxus.cz
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
Značka Louis Vuitton odhalila novou kapitolu ve své proslulé kampani Core Values v podání známé fotografky Annie Leibovitzové. Hvězdami inspirativní kampaně jsou dva z nejuznávanějších tenisových šamp
Nehoda měla šťastný konec
skutecnepribehy.cz
Nehoda měla šťastný konec
Milovala jsem sport. Nehledě na to, že jsem byla v pokročilém stadiu těhotenství, rozhodla jsem se jít na kolečkové brusle. Otěhotněla jsem ve dvaceti, ale tehdejší přítel mě opustil. Rozhodla jsem se dítě si nechat, i za předpokladu, že s ním zůstanu sama. Měla jsem dost přátel a rodiče. Na miminko se všichni těšili. „Postaráme se o tebe i o malé,“ ubezpečovali
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
historyplus.cz
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
Moctezuma přivítá Španěly květinami či zlatými dary a jedná s nimi s vybranou zdvořilostí. Nejspíš tak chce odhalit jejich slabosti, aby je mohl snáze porazit. Cortés je ale ostražitý a aztéckého vládce v jeho úmyslech předběhne…   Janovský mořeplavec Kryštof Kolumbus (asi 1451–1506) v roce 1492 definitivně objevil pro Evropany Ameriku. Záhy do Nového světa připlouvá mnoho španělských conquistadorů
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
tisicereceptu.cz
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
Není nad to dát si porci guláše s knedlíkem a k tomu půllitr vychlazeného piva. Umíte si ale tuto českou klasiku připravit i doma? Guláš má neprávem pověst jídla náročného na přípravu, ovšem není tomu
Jak odhodit věčnou smůlu?
nejsemsama.cz
Jak odhodit věčnou smůlu?
Asi znáte období, kdy se vám nic nedaří, vše vám padá z rukou a pokazí se všechno, co může. Co když se vás ale smůla drží déle? Zapracujte na tom magicky. Máme pro vás tipy, jak smůlu vyprovodíte ze dveří. Váš život se často podobá zebře, bílý úsek radostí střídá černé pásmo smůly a pak
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Australský zázrak: Lastura v zálivu
21stoleti.cz
Australský zázrak: Lastura v zálivu
Co patří mezi symboly Austrálie? Bezesporu klokan, koala, Jižní kříž, Vánoce na pláži a také budova opery v Sydney. Tato stavba je mnohými experty považována za jednu z nejpovedenějších, jakou kdy arc
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
enigmaplus.cz
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
V irském hrabství Cork se nachází ostrov Spike. Dlouhá staletí byla tato lokalita běžným smrtelníkům zapovězena, protože se zde nacházela strategická vojenská pevnost i obávané vězení. Co můžete čekat
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
epochaplus.cz
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
nasehvezdy.cz
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
Ačkoli jejich lásce zpočátku nikdo nedával velkou šanci, dnes jsou spolu herec Jakub Prachař (40) a herečka z Jedné rodiny Sara Sandeva (26) několik let. Až nedávno se ale ukázalo, že herečka na sta
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,