Domů     Přestaň kouřit, zachráníš si život
Přestaň kouřit, zachráníš si život
11.4.2023

A nejen ten svůj. U každého, kdo přestane kouřit, klesne riziko akutního onemocnění srdce a cév i riziko plicního onemocnění.

Ale také riziko, že se ocitne na nemocničním lůžku, které by třeba potřeboval někdo jiný. Většina kuřáků si uvědomuje, že nejde jen o nepříjemný zlozvyk, ale o závislost. A není snad mezi nimi žádný, který by nechtěl přestat. A přesto toto rozhodnutí odkládají, jakmile dostanou chuť na cigaretu.

Strach přestat

Jak kouření škodí organismu, asi každý ví. Že škodí i pleti, že jsou kuřáci náchylnější k nemocem, vyprazdňuje peněženku a nakonec ubližuje i všem blízkým, kteří musejí kouř vdechovat, je také jasné. Chodníky našich měst by o kuřácích mohly vyprávět.

A to je jen malý výčet toho, co kouření způsobuje. Méně se mluví o psychické závislosti na cigaretách. A tu nelze podceňovat, protože právě tam se rodí strach přestat.

Projděte si situace, kdy kouříte

– Kdykoliv pijete kávu.

– Když pijete alkohol.

– Ve společnosti přátel.

– Když jste nervózní.

– Ve stresu.

– Při únavě.

– Při telefonování.

– Po jídle.

Vraťte se na začátek

Když se vrátíte do minulosti, zjistíte, že takhle to nebylo vždycky. Proč jste začali kouřit? Bylo to proto, že jste se chtěli vyrovnat přátelům, nebo se naopak něčím odlišovat, prostě jste to jen zkoušeli? Připadali jste si dospělejší?

Určitě vám cigareta na začátku nechutnala, a pokud tvrdíte, že ano, lžete sami sobě. Ty okolnosti, za kterých saháte po cigaretě, přišly až později. Co se tedy stalo?

Vytvořili jste si návyk

Nikotin totiž ovlivňuje receptory v mozku. Stimuluje produkci dopaminu, což vyvolává pocit štěstí. A zároveň vás nutí brzy sáhnout po další cigaretě. Je to stejné jako u jiných drog. Už při prvních pokusech kouření omezit pocítíte abstinenční příznaky.

Dostaví se nejen chuť na cigaretu, ale můžete trpět i depresemi, nesoustředěností, poruchami spánku, jste podráždění, nervózní, máte větší chuť k jídlu, dostavit se mohou zažívací potíže. Proto také většina kuřáků svou snahu přestat vzdává hned na počátku.

Varování nepomáhají

Pokud se přece jen rozhodnete přestat, nebude to pravděpodobně po výčtu zdravotních rizik, která každý kuřák zná. Vždyť o škodlivosti kouření se přesvědčujete na každém kroku.

Denně o něm slyšíte v televizi, na krabičkách jsou odporné fotografie a ani lékař se netváří přívětivě, když zjistí, že jste kuřáci. Přesto to příliš nepomáhá. Jednoduše si důsledky nedovedete představit. Tedy dokud se něco nestane.

Hodně kuřáků přestává při prvních zdravotních komplikacích. To je pozdě, protože právě těm komplikacím se dalo předejít. Co tedy s tím?

Zkuste pozitivní motivaci

Představte si, co všechno byste mohli mít a dělat, kdybyste nekouřili. Pro každého bude ta nejsilnější motivace jiná, ale vyplatí se ji najít.

Pár příkladů

– Nebudu kouřit a potěším rodinu i všechny, kterým to vadí.

– Budu mít víc peněz a koupím si něco hezkého.

– Ušetřím na dovolenou.

– Bude se mi lépe dýchat při chůzi i při sportu.

– Vrátí se mi chutě. Každé jídlo pro mě bude daleko větším zážitkem.

– Ucítím více vůní.

– Prodloužím si život, který mě tak baví.

Postupně, nebo najednou?

Názory se liší. Někomu se postupným ubíráním spotřebovaných cigaret podaří dostat do stadia, kdy sám sobě položí otázku, proč to vlastně dělá. A čím jsou pauzy mezi kouřením delší, tím méně mu cigarety chutnají. Většinou je lepší přestat najednou.

Prostě krabičku zahodit a už si jinou nekupovat. Bude to těžké, ale je třeba vydržet.

Najděte si berličky

Zkuste všem ve svém okolí říci o svém rozhodnutí. Asi vás budou obdivovat, podporovat, nebo vám nebudou věřit. Vám ovšem bude trapné si pak zapálit.

Změňte své chování

– Neveďte nekonečné telefonní hovory.

– Kdykoliv vás přepadne chuť na cigaretu, dejte si sklenici vody. Pro ten samý případ je vhodné mít u sebe bonbon, kousek ovoce.

– Kávu vyměňte alespoň dočasně za čaj.

– Nepijte alkohol, a když už, nepřehánějte to. Alkohol vaši chuť podporuje a zeslabuje vaši vůli.

Pozor na stres

Velkým nebezpečím jsou stresové situace. Asi se jim nelze zcela vyhnout, takže naučte relaxovat. Stejně vám pomůže, když si zvyknete na pravidelné cvičení. To také zabrání přibírání na váze, ke kterému často dochází, když cigaretu vyměníte za pamlsky.

Najděte si zábavu

Pokud máte nějakého koníčka, na kterého jste neměli čas, zkuste se k němu vrátit. Nebo si najděte nového. Teď budete mít totiž času daleko víc.

Jen si spočítejte, že pokud jste denně vykouřili 20 cigaret a pokaždé to trvalo 10 minut, ušetříte něco přes tři hodiny.

Když to sami nezvládnete

Nezbyde, než se obrátit na odborníky. Center pro odvykání kouření je u nás dost. Výhodou je, že když se svěříte do jejich péče, budete mít nad sebou dohled. A navíc vám lékař může předepsat preparáty, které vám pomohou.

Zázraky ale nečekejte, protože chtít musíte sami. A taky se připravte, že vás to bude stát nějaké peníze. Rozhodně však menší, než jste prokouřili. Nadějí pro vás je, že úspěšnost takové léčby bývá 30 %.

Pokud budete vy ti šťastní, musíte si ale uvědomit, že kuřákem jste už navždy. Čili abstinence musí být doživotní.

Štítky:
reklama
Související články
9.6.2023
Přírodě to v plném květu sluší, tak proč kousek její krásy nevyužít pro sebe. Mezi čerstvými bylinami se najde leckterá, která svědčí kůži i vlasům. Máme pro vás pár praktických návodů. Heřmánková péče Heřmánek báječně pomáhá na problémovou pleť – zklidňuje podráždění, regeneruje, urychluje hojení drobných oděrek i popraskané suché kůže. U té je třeba ale po koupeli kůži důkladně namazat mastným
8.6.2023
Koření obsahuje tolik éterických olejů, že už v nepatrném množství změní chuť jídla. A stejně mocně může působit na zdraví. Účinek se přirozeně liší druh od druhu, a to nejen v působení, ale i jeho intenzitě. Tentokrát jsme vybrali pět nejsilnějších druhů koření na nejběžnější neduhy. Skořice Ačkoli si toto koření spojujeme především s báječnou vůní moučníků a cukroví, dopřávat by si ho měli hl
6.6.2023
Zaměřit se na příjemné emoce, vracet se ke kladným životním zážitkům a zkušenostem. Rozvíjet své dobré vlastnosti – optimismus, smysl pro humor a sebedůvěru. O tom všem je pozitivní psychologie. Žijeme v uspěchané době, plné chaosu a stresových situací, která s sebou mimo jiné také nese potřebu svěřit se do péče psychologů, psychoanalytiků, koučů… Jestli o takové péči také uvažujete, zvolte odbor
4.6.2023
Přemýšleli jste někdy, jak se liší veganské, vegetariánské, RAW a bezlepkové jídlo oproti tomu běžnému, klasickému? Víte, co v nich chybí a čím je vhodné nedostatky nahradit? Každý ví, že strava by měla být pestrá, rozmanitá, výživná a hlavně zdravá. Přesto máme své vyzkoušené recepty, které rádi a často opakujeme a střídáme. Ve spíži máme své oblíbené potraviny a – ruku na srdce – ne vždy je náš
1.6.2023
Víme, že játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů, a přesto se o ně většinou nestaráme tak, jak bychom měli. Spoléháme na to, že mají velkou schopnost regenerace. Jenže aby mohlo k jejich očistě a obnově dojít, musíme jim pomoci a ne jim škodit. Jak? Začněte stravou. Jsou totiž potraviny, které játrům škodí, nebo alespoň neprospívají, a jiné, které byste naopak jíst měli. A které to jsou? Seřa
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Libštejn: Vězení nešťastného ducha
epochanacestach.cz
Libštejn: Vězení nešťastného ducha
Jen o pár kilometrů od Krašova nás uprostřed lesů zaujme vypínající se věž zříceniny hradu Libštejn. Byl založen ve 14. století a svého času býval také proslulým vězením. Pro obléhání však neměl ideální umístění, protože sice stál na vysokém kopci, ale několik ještě vyšších bylo poblíž, takže odtud mohlo nepřátelské dělostřelectvo pálit ostošest. V období vrcholného
Plněná vejce
tisicereceptu.cz
Plněná vejce
Vejce vařená natvrdo podáváme s různými přílohami, rozpůlená plníme nebo obkládáme, při jejich přípravě používáme pomazánky, saláty i pěny. Jsou proto velmi vděčnou variantou ultra rychlého pohoštění,
Tajemství Aljašského trojúhelníku: Kam zmizelo 16 000 lidí?
epochalnisvet.cz
Tajemství Aljašského trojúhelníku: Kam zmizelo 16 000 lidí?
Bermudský trojúhelník zná každý, ten Aljašský je tak trochu v jeho stínu. Přitom jen od roku 1988 v něm zmizí více než 16 000 lidí! I v tomto případě obestírají místo nejrůznější konspirační teorie, p
Spojila se s matkou před narozením?
skutecnepribehy.cz
Spojila se s matkou před narozením?
Když mi matka řekla, že za ní naše Lucka ve snu chodí, říkala jsem si, že se už zbláznila. Pak mi to ale po letech dcera potvrdila. V rodině jsem nikdy nezažila moc dobré vztahy. Zejména s matkou jsem si rozuměla docela špatně. Štvalo mě, jak mi do všeho mluví a jak je přehnaně emotivní, někdy téměř až
Čeští polárníci: Rakousko-uherská výprava měla jednu oběť z našich řad
epochaplus.cz
Čeští polárníci: Rakousko-uherská výprava měla jednu oběť z našich řad
Jeho druh každé sousto pečlivě a labužnicky přežvýkává. Trvá dlouho, než ho konečně spolkne. V civilizaci by mu kamarádovo chování nevadilo, ale tady ho přítelovy rituály dohánějí k šílenství. Ponorko
Rybí filety s bramborovou kaší
tisicereceptu.cz
Rybí filety s bramborovou kaší
Rybí maso je také lehké, zdravé a výživné, s kmínem si velmi dobře rozumí a s bramborovou kaší je to lahůdka. Potřebujete 800 g rybích filet (nebo filé) sůl drcený kmín mletou sladkou papriku
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Proč od sebe Frejová odhání chlapy?
nasehvezdy.cz
Proč od sebe Frejová odhání chlapy?
Co se týče vztahů, je herečka Kristýna Frejová (51) ze Zákonů vlka tajemná jako hrad v Karpatech. Šuškalo se, že randí s jakýmsi Honzou, tomu je však už, zdá se, konec. Nedávno se totiž nechala slyš
Zruší Písařovicová plánovanou svatbu?
nasehvezdy.cz
Zruší Písařovicová plánovanou svatbu?
Bude svatba? Anebo z ní vzhledem k nynějším politováníhodným událostem sejde? Zamilovaná Daniela Písařovicová (44) se již definitivně přestěhovala k Ondřeji Brzobohatému (40). Zdálo se tudíž, že j
Užijte si léto s bublinkami Cava Non Plus Ultra
iluxus.cz
Užijte si léto s bublinkami Cava Non Plus Ultra
Teplé letní dny jsou konečně tady, a jak si je lépe vychutnat než v příjemné společnosti. Ať už zamíříte ven s přáteli, s partnerem na romantickou večeři či si dopřejete chvilku o samotě v pohodlí dom
Pronikněte do molekul, vesmíru i přírody. Dnes začíná Veletrh vědy 2023
21stoleti.cz
Pronikněte do molekul, vesmíru i přírody. Dnes začíná Veletrh vědy 2023
Veletrh vědy, největší vědecká akce v České republice, otevírá své brány široké veřejnosti. Ode dneška se v areálu PVA EXPO PRAHA v Letňanech bude prezentovat více než 100 vědeckých pracovišť, firem i
VIDEO: Sezona kruhů v obilí začíná! Tady je letošní první obrazec z Anglie
enigmaplus.cz
VIDEO: Sezona kruhů v obilí začíná! Tady je letošní první obrazec z Anglie
První letošní kruh v obilí ve Velké Británii se objevil 28. května, když ho ráno našel farmář v Broad Hintonu v hrabství Wiltshire. Podle odborníků by mohl poukazoval na blížící se sluneční události,