Domů     Skoč pro pár hub… Do sklepa, či na zahradu?
Skoč pro pár hub… Do sklepa, či na zahradu?
17.3.2020

Pravověrní houbaři možná mávnou pohrdlivě rukou, ale co když někdo do lesa z různých důvodů nemůže nebo nechce? A zkusit pěstovat houby doma je docela fajn nápad.

Když se rozhodneme pěstovat houby doma, musíme nejdřív zvážit, pro které máme vhodné podmínky, nebo jsme je schopni vytvořit. Jinak by to byla marná práce a velké zklamání. Ale houby se dají vypěstovat téměř všude – ve sklepě, v garáži i venku mezi stromy.

Pěstební substrát

Nejjednodušší je asi pěstování hub v naočkovaném substrátu. Ten jen zakoupíte, dáte na vhodné místo a sledujete správnou teplotu a vlhkost. Zábavné to bude i pro děti, protože budou moci pozorovat celý proces růstu vlastních hub.

Tímto jednoduchým způsobem se dají pěstovat žampiony, hlíva ústřičná a houba šitake. U tohoto způsobu pěstování se můžete těšit na úrodu v řádu týdnů, jen musíme dát pozor, aby substrát nevyschl.

Pěstování na kolíčcích

To už je o něco náročnější, ale zase ne tak, abyste to nezvládli. Naočkované kolíčky se umístí do zdravého špalku z listnatého stromu nebo do pařezu. Musíte do dřeva vyvrtat otvory o průměru kolíčku.

Kolíček by měl do dřeva jít ztuha, velmi často mu budete muset pomoci kladivem. Otvory vyvrtejte o 3 až 5mm hlubší, než je délka kolíčku, a ten dorazte až na dno. Měl by být pod povrchem dřeva malinko utopený, asi na rozhraní dřeva a kůry.

Při očkování se obvykle setře povrchové podhoubí, ale to nevadí, důležité je to, které je uvnitř kolíčku. Z něho znovu obrazí, z něho se bude rozrůstat. Chceme, aby kolíček a dřevo byly v těsném kontaktu, aby podhoubí mohlo přerůst.

Vyvrtáte-li otvor větší, podhoubí může ve vzduchové mezeře zasychat. Utopený kolíček zakápneme na závěr voskem, který jej chrání před škůdci. Na kolíčcích se dají pěstovat hlíva ústřičná a houba šitake a reishi – leskokorka lesklá.

Při tomto druhu pěstování můžete s první úrodou počítat nejdřív za tři měsíce, spíš déle, ale plodnost kolíčků je až 8 let.

Na zrní

Podhoubí je v tomto případě, jak titulek napovídá, naočkováno na zrní, a to je pak dále vpravováno do různých substrátů, ať už je to sláma, piliny, pařezy či klády listnatých stromů, ale i do trávy pod stromy.

Tak se dá pěstovat bedla, límcovka obří, různé druhy hlívy, ale výsledek vždy záleží na tom, jak se podaří napodobit přirozené prostředí jednotlivých hub.

Houby lesní

Mnozí z vás už v této chvíli sní o tom, že by bylo úžasné pěstovat si svoje hřiby, kozáky, podhříbky. To by bylo, panečku! Ale jde to vůbec? Není to tak nereálné, jak by to mohlo vypadat, ale přes to všechno je tu několik otazníků.

Což o to, sadbu lesních hub lze s trochou štěstí koupit buď práškovou připravenou z podhoubí nebo jako suspenzi s živými zárodky několika druhů hub nebo přímo naočkované stromky. Existují i lidé, kteří si suspenzi umějí vyrobit sami.

Ale měli byste mít připraveno jakési lesní či stromové zákoutí. To není nereálné. Pokud takový hájek nemáte, můžete pár stromků vysadit a připravit si tak stinné a vlhčí místo.

Nezapomeňte přitom, že mnoho hub žije v symbióze s určitými dřevinami, třeba břízou, osikou, borovicí, bukem… A pokud kupujete naočkované stromky, měly by mít vlhký kořenový bal zcela prorostlý podhoubím.

Práškové směsi a suspenze sypeme nebo lijeme přímo ke kořenům stromů do přiměřeně vlhké půdy asi 10–20 cm hluboko a v kruhu asi 1–2 metry kolem kmenu stromu.

Péče o houbovou sadbu

O houbovou násadu se musíte starat i později, zvlášť nutné je udržovat patřičnou vlhkost půdy. Za suchého počasí je třeba půdu kolem stromů i v jejich širším okolí každodenně zavlažovat, avšak pouze kropením, prostě tak trochu imitovat drobný déšť.

Zalévat je nejlepší navečer, kdy už se voda nebude tolik vypařovat, aby podhoubí přes noc vláhou dostatečně nasáklo.

Chceme-li se dočkat dobré úrody, houby nezaléváme pouze po výsadbě, kdy se začíná rozrůstat podhoubí, ale i v době, kdy se tvoří samotná těla hub. Hnojivo houby nepotřebují, zajistí si dostatek živin samy.

Co se mi urodí?

Pro úspěšné pěstování hub potřebujete vhodné místo, trochu trpělivosti a zkušenost. Pak možná budete překvapeni, že ač se vám neurodily všechny druhy, které jste vysadili, přece jen se některým daří.

A pokud se vám to vůbec nepovede, nezbude, než se vydat do lesa. A kdybyste ani tam nic nenašli, můžete si říct, aspoň jsem to zkusil.

1. Šitake – houževnatec jedlý (pěstovaný v substrátu)

Ve starověké Číně byla tato houba považována za elixír života, zajištující dobré zdraví a dlouhověkost. Byla pěstována na dvoře císaře. Také je známá pod názvem houževnatec jedlý.

Houby jsou čerstvé po dobu 5–7 dní, ale vhodné jsou zejména pro sušení, protože pak víc voní. Důležité je, že i po vysušení pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Kromě toho posiluje imunitní systém.

2. Lesklokorka lesklá – reishi (na kolíčcích)

Patří mezi poklady čínské medicíny a je nejznámější léčivou houbou na světě.

Pomáhá při léčbě kardiovaskulárních onemocnění.

Je účinná při léčbě chronické bronchitidy a dalších alergických onemocnění.

Zpomaluje proces stárnutí organismu.

Výtažky z lesklokorky lesklé pomáhají zvyšovat obranyschopnost organismu, mají antibakteriální a protizánětlivý účinek a působí detoxikačně.

Stále se zkoumají její účinky při léčbě rakoviny.

3. Bedla vysoká (podhoubí naočkované na zrní)

S pěstováním můžete začít od března do pozdního podzimu. Nicméně houby rostou od července do října a to znamená, že první houby se můžou objevit až v příštím roce. Bedla je ceněná houba zejména pro kuchyňské použití.

4. Křemenáč osikový

Velmi ceněná jedlá houba. Roste jednotlivě nebo ve skupinách pod osikami a topoly, většinou v hájcích a remízkách. Mnohdy se ho podaří pěstovat i v zahradě.

5. Klouzek sličný roste v symbióze s modříny.

Foto: Shutterstock, ohoubach.cz, ekohouby.cz, sieberz.cz

Text: Eva Hořánková

Související články
3.10.2024
Balkánská je balkánská kuchyně je koncertem vůní a chutí a připomene krásnou dobu letní dovolené. Máme pro vás pár skvělých receptů. Čočková čorba (4 porce) 2 lžíce olivového oleje, 1 středně žlutá cibule nakrájená na kostičky, 1 velká nebo 3 malé mrkve, oloupané a nakrájené na kostičky, 1 střední brambor oloupaný a nakrájený na kostičky, 2 stroužky česneku nakrájené na plátky, 1 lžíce rajčat
30.9.2024
Zakysané mléčné produkty jsou nejen výborným zdrojem bílkovin a vápníku, ale blahodárně působí i na naše střeva. Vyznáte se v nich? Na trhu jich objevíte hned několik. Všechny jsou pro naše zdraví přínosné, však se také řadí mezi superpotraviny. A to pro obsah prospěšných bakterií. Vedle vitaminů A, D a B a kvalitních bílkovin obsahují také fosfor. Množství vápníku je úplně stejné jako v mléce,
27.9.2024
Obdivujete nádherné fondánem nebo marcipánem potažené dorty v kuchařkách i na internetu a přemýšlíte, že se do toho jednou také pustíte, ale pořád ne a ne se k tomu odhodlat? Obavy z toho, jestli potahování zvládnete, jsou pochopitelné, protože práce s marcipánem nebo fondánem už vyžaduje trochu cukrářských zkušeností, a tak by se vám možná hodilo pár rad cukrářky Olgy Ceralové. Nakonec zjistíte,
23.9.2024
Podzim se blíží, ale je ještě přece jen až „za rohem“. Takže ještě hodně grilovaček určitě zvládnete. A připravit si můžete třeba pravé řecké speciality. Souvlaki (viz úvodní foto) 600 g vepřového masa, olivový olej, 50 ml bílého vína, 3 lžíce citronové šťávy, 1 lžička majoránky, 1 lžička tymiánu, 1 bobkový list, sůl, pepř 1) Maso nakrájejte na kostky o průměru 4 centimetry a dejte do mísy. 2)
17.9.2024
Když se řekne těstoviny, asi si každý představí Itálii, i když jejich původ není vůbec tak jasný. Jisté ovšem je, že jsou oblíbené po celém světě. Už kvůli tomu, že i jednoduchou přípravou vykouzlíte spoustu zajímavých a bohatých chutí. Penne a la vodka (4 porce) 1 cibule, 2 stroužky česneku, 300 g penne, 2 lžíce olivového oleje, 1 lžička sušených chilli vloček, 2 lžíce rajského protlaku, 1 ple
reklama
Šikovné tipy
Obrazy z lisovaných květů
Chcete si na stěnu zavěsit skutečný originál? Není to nic nedostupného, dokonce si takovou dekoraci můžete vlastnoručně vyrobit. Inspirací vám může být tradiční japonské umění oshibana. Ačkoli je sušení a lisování květin pro radost a na ozdobu nejspíš skoro tak staré jako lidstvo samo, k dokonalosti a uměleckému směru ho dovedli až Japonci někdy v […]
Domácí kosmetika s vůní medu
Med se k pěstění krásy používá od nepaměti. A ve vlastnoručně vyrobené kosmetice budete mít jistotu, že je ho tam poctivá porce. Med umí hodně. Intenzivně hydratuje pleť i vlasy, hojí rty, regeneruje suchou pokožku, brání infekcím na kůži. Umí dokonce změkčit zatvrdlou kůži na patách. Hodí se pro všechny typy pleti, pozor jen při […]
Vybrat správné ponožky není jen tak
Měli byste jim věnovat stejnou pozornost, jako když si vybíráte boty. Protože i na ponožkách záleží, jak se vám bude chodit a jestli se budete cítit příjemně a pohodlně. Ponožky musí udržet vaše nohy v suchu, v zimě v teple, v létě by zas měly zabraňovat pocení a zápachu, jejich lemy nesmí škrtit a švy by vás neměly nikde […]
Krabička na kapesníky může být hezká
A vyrobit ji vůbec není těžké. Jestli rádi tvoříte, ale netroufáte si zatím na větší věci, tohle je nápad právě pro vás. Budete potřebovat: Krabičku (polotovar koupíte na internetu, v hobby marketech nebo ve výtvarných potřebách), větší a menší štětec, univerzální vodou ředitelné barvy Povrch krabičky před natíráním důkladně zbavte prachu a jiných nečistot. Bílou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nešťastní samečci tarantulí: Hledají lásku, nacházejí smrt
21stoleti.cz
Nešťastní samečci tarantulí: Hledají lásku, nacházejí smrt
Podzimní období v Coloradu přináší zvláštní jev, nastává totiž čas páření tarantulí. Pavoučí milostné hrátky dokonce přitahují nadšence z dalekých koutů, kteří touží spatřit každoroční milostné rituál
Zchlaďte svou žáhu
nejsemsama.cz
Zchlaďte svou žáhu
Pálení žáhy je problém, který může potkat kohokoli, a přestože není nebezpečný, umí být hodně otravný. Podívejme se na to, proč vzniká a jak se ho lze zbavit. Možná jste si právě pochutnala na oblíbeném jídle, a najednou cítíte nepříjemné pálení, které vám stoupá od žaludku až do krku. Ano, přesně tohle je pálení žáhy a není to žádná
Sladký zabiják: Přidaný cukr zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění
epochaplus.cz
Sladký zabiják: Přidaný cukr zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění
Sladká chuť kdysi našim předkům signalizovala, že daná potravina je zdrojem rychle využitelné energie, kterou potřebovali při dlouhých pochodech, namáhavé práci, útěku či při boji. Ovšem s dnešním pohodlnějším způsobem života a dostupností sladkostí prakticky na každém kroku se z cukru stal nepřítel číslo jedna, mimo jiné ohrožuje i naše srdce! Cukry rozlišujeme na v
Červený duch z Arizony: Démon nebo neznámé zvíře?
epochalnisvet.cz
Červený duch z Arizony: Démon nebo neznámé zvíře?
Podle legendy zrozené v roce 1883 v americkém státě Arizona žije na jihovýchodě země podivné stvoření vypadající jako velbloud. Kromě toho, že má jít o děsivého obřího tvora, který útočí na lidi, prý na jeho hřbetě sedí lidská kostra. Jde o ducha nebo tvora z masa a kostí?   Měsíc visí nízko na obloze a krajinu
Pustevny: Stopa architekta Dušana Jurkoviče
epochanacestach.cz
Pustevny: Stopa architekta Dušana Jurkoviče
Dřevo, pestré barvy a lidové tradice. Tak bychom mohli ve zkratce charakterizovat dílo architekta Dušana Jurkoviče. Jeho stavby jsou dodnes perlami mnoha míst naší republiky v čele s Pustevnami nad Rožnovem pod Radhoštěm. Našli bychom jen málo architektů, kteří ve své práci tak důsledně a přitom tvořivě respektovali lidové tradice. Dušan Jurkovič, významný představitel secesní architektury, sice
Herufek: Láska v každém kousku čokolády
iluxus.cz
Herufek: Láska v každém kousku čokolády
Ještě na začátku minulého století patřilo Česko k čokoládovým velmocím, tato tradice byla sice zdecimována válkou a dobou komunismu, ale nikdy úplně nezmizela. Důkazem je také rodinná čokoládovna sídl
Knihovnička Domácí lékař je plná receptů na domácí kurýrování
tisicereceptu.cz
Knihovnička Domácí lékař je plná receptů na domácí kurýrování
Chtěli byste mít doma knížečku, do které můžete nahlédnout kdykoli vás trápí nějaké zdravotní neduhy a najít v ní rovnou i rychlé řešení? Tak právě pro vás je tu náš nový Domácí lékař plný rad na přír
Tajemná sekta ohrožovala dceru
skutecnepribehy.cz
Tajemná sekta ohrožovala dceru
Před lety se moje mladší dcera zapletla s nebezpečnou sektou. Zdravotní následky si bohužel nese dodnes. Dcera propadla temným silám a nebezpečné sektě! Věřila, že čeká dítě se samotným Satanem. Co když to ale byla pravda? Dceřino soukromí jsem respektovala Kdysi dávno lidé věřili, že dívky mohou otěhotnět s ďáblem. Někteří lidé tomu věří i
Záhada švédské kamenné lodě: Byla pohřebištěm, nebo observatoří?
enigmaplus.cz
Záhada švédské kamenné lodě: Byla pohřebištěm, nebo observatoří?
Více než tisíc kamenných lodí najdete po celé Skandinávii. Nejpozoruhodnější z nich se nazývá Ales Stenar a nachází se v jižním Švédsku. V jejích útrobách má být údajně ukryt hrob mýtického krále.
Dovolenkový ráj hokejové legendy
rezidenceonline.cz
Dovolenkový ráj hokejové legendy
Asi pětačtyřicet minut jízdy od Los Angeles po malebné Pacific Coast Highway leží Malibu, destinace báječných rekreačních sídel bohatých a slavných. Na jedné z jejích nejlepších pláží se před lety usadila s rodinou i někdejší dlouholetá hvězda americké NHL, Chris Chelios. Chelly, jak ho s láskou nazývají jeho kolegové, když komentuje NHL pro EPSN, trojnásobný
Pražská asanace: Lidé chodili do bourané čtvrti na exkurzi
historyplus.cz
Pražská asanace: Lidé chodili do bourané čtvrti na exkurzi
Početná skupina zvědavců prochází po vratkých pavlačích z jednoho opuštěného domu do druhého. V ruce třímají pouze svíce. Smutně si přehrávají ten mizející kus pražské historie. Myslí na ten podivný a legendami opředený starosvětský život, jenž v těchto ponurých domech a průchodech ještě nedávno bujel. Brzy bude všemu konec…   Pro jednoho jde o největší zhůvěřilost, jaké se
Proč Patrasovou tak moc trápí?
nasehvezdy.cz
Proč Patrasovou tak moc trápí?
Saxofonista Felix Slováček (81) si stále užívá života naplno. Koncertuje, rád chodí do společnosti a dorazil také na oslavu narozenin hudebního skladatele Zdeňka Bartáka (70). I když měl dvě hodiny