Domů     Skoč pro pár hub… Do sklepa, či na zahradu?
Skoč pro pár hub… Do sklepa, či na zahradu?
17.3.2020

Pravověrní houbaři možná mávnou pohrdlivě rukou, ale co když někdo do lesa z různých důvodů nemůže nebo nechce? A zkusit pěstovat houby doma je docela fajn nápad.

Když se rozhodneme pěstovat houby doma, musíme nejdřív zvážit, pro které máme vhodné podmínky, nebo jsme je schopni vytvořit. Jinak by to byla marná práce a velké zklamání. Ale houby se dají vypěstovat téměř všude – ve sklepě, v garáži i venku mezi stromy.

Pěstební substrát

Nejjednodušší je asi pěstování hub v naočkovaném substrátu. Ten jen zakoupíte, dáte na vhodné místo a sledujete správnou teplotu a vlhkost. Zábavné to bude i pro děti, protože budou moci pozorovat celý proces růstu vlastních hub.

Tímto jednoduchým způsobem se dají pěstovat žampiony, hlíva ústřičná a houba šitake. U tohoto způsobu pěstování se můžete těšit na úrodu v řádu týdnů, jen musíme dát pozor, aby substrát nevyschl.

Pěstování na kolíčcích

To už je o něco náročnější, ale zase ne tak, abyste to nezvládli. Naočkované kolíčky se umístí do zdravého špalku z listnatého stromu nebo do pařezu. Musíte do dřeva vyvrtat otvory o průměru kolíčku.

Kolíček by měl do dřeva jít ztuha, velmi často mu budete muset pomoci kladivem. Otvory vyvrtejte o 3 až 5mm hlubší, než je délka kolíčku, a ten dorazte až na dno. Měl by být pod povrchem dřeva malinko utopený, asi na rozhraní dřeva a kůry.

Při očkování se obvykle setře povrchové podhoubí, ale to nevadí, důležité je to, které je uvnitř kolíčku. Z něho znovu obrazí, z něho se bude rozrůstat. Chceme, aby kolíček a dřevo byly v těsném kontaktu, aby podhoubí mohlo přerůst.

Vyvrtáte-li otvor větší, podhoubí může ve vzduchové mezeře zasychat. Utopený kolíček zakápneme na závěr voskem, který jej chrání před škůdci. Na kolíčcích se dají pěstovat hlíva ústřičná a houba šitake a reishi – leskokorka lesklá.

Při tomto druhu pěstování můžete s první úrodou počítat nejdřív za tři měsíce, spíš déle, ale plodnost kolíčků je až 8 let.

Na zrní

Podhoubí je v tomto případě, jak titulek napovídá, naočkováno na zrní, a to je pak dále vpravováno do různých substrátů, ať už je to sláma, piliny, pařezy či klády listnatých stromů, ale i do trávy pod stromy.

Tak se dá pěstovat bedla, límcovka obří, různé druhy hlívy, ale výsledek vždy záleží na tom, jak se podaří napodobit přirozené prostředí jednotlivých hub.

Houby lesní

Mnozí z vás už v této chvíli sní o tom, že by bylo úžasné pěstovat si svoje hřiby, kozáky, podhříbky. To by bylo, panečku! Ale jde to vůbec? Není to tak nereálné, jak by to mohlo vypadat, ale přes to všechno je tu několik otazníků.

Což o to, sadbu lesních hub lze s trochou štěstí koupit buď práškovou připravenou z podhoubí nebo jako suspenzi s živými zárodky několika druhů hub nebo přímo naočkované stromky. Existují i lidé, kteří si suspenzi umějí vyrobit sami.

Ale měli byste mít připraveno jakési lesní či stromové zákoutí. To není nereálné. Pokud takový hájek nemáte, můžete pár stromků vysadit a připravit si tak stinné a vlhčí místo.

Nezapomeňte přitom, že mnoho hub žije v symbióze s určitými dřevinami, třeba břízou, osikou, borovicí, bukem… A pokud kupujete naočkované stromky, měly by mít vlhký kořenový bal zcela prorostlý podhoubím.

Práškové směsi a suspenze sypeme nebo lijeme přímo ke kořenům stromů do přiměřeně vlhké půdy asi 10–20 cm hluboko a v kruhu asi 1–2 metry kolem kmenu stromu.

Péče o houbovou sadbu

O houbovou násadu se musíte starat i později, zvlášť nutné je udržovat patřičnou vlhkost půdy. Za suchého počasí je třeba půdu kolem stromů i v jejich širším okolí každodenně zavlažovat, avšak pouze kropením, prostě tak trochu imitovat drobný déšť.

Zalévat je nejlepší navečer, kdy už se voda nebude tolik vypařovat, aby podhoubí přes noc vláhou dostatečně nasáklo.

Chceme-li se dočkat dobré úrody, houby nezaléváme pouze po výsadbě, kdy se začíná rozrůstat podhoubí, ale i v době, kdy se tvoří samotná těla hub. Hnojivo houby nepotřebují, zajistí si dostatek živin samy.

Co se mi urodí?

Pro úspěšné pěstování hub potřebujete vhodné místo, trochu trpělivosti a zkušenost. Pak možná budete překvapeni, že ač se vám neurodily všechny druhy, které jste vysadili, přece jen se některým daří.

A pokud se vám to vůbec nepovede, nezbude, než se vydat do lesa. A kdybyste ani tam nic nenašli, můžete si říct, aspoň jsem to zkusil.

1. Šitake – houževnatec jedlý (pěstovaný v substrátu)

Ve starověké Číně byla tato houba považována za elixír života, zajištující dobré zdraví a dlouhověkost. Byla pěstována na dvoře císaře. Také je známá pod názvem houževnatec jedlý.

Houby jsou čerstvé po dobu 5–7 dní, ale vhodné jsou zejména pro sušení, protože pak víc voní. Důležité je, že i po vysušení pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Kromě toho posiluje imunitní systém.

2. Lesklokorka lesklá – reishi (na kolíčcích)

Patří mezi poklady čínské medicíny a je nejznámější léčivou houbou na světě.

Pomáhá při léčbě kardiovaskulárních onemocnění.

Je účinná při léčbě chronické bronchitidy a dalších alergických onemocnění.

Zpomaluje proces stárnutí organismu.

Výtažky z lesklokorky lesklé pomáhají zvyšovat obranyschopnost organismu, mají antibakteriální a protizánětlivý účinek a působí detoxikačně.

Stále se zkoumají její účinky při léčbě rakoviny.

3. Bedla vysoká (podhoubí naočkované na zrní)

S pěstováním můžete začít od března do pozdního podzimu. Nicméně houby rostou od července do října a to znamená, že první houby se můžou objevit až v příštím roce. Bedla je ceněná houba zejména pro kuchyňské použití.

4. Křemenáč osikový

Velmi ceněná jedlá houba. Roste jednotlivě nebo ve skupinách pod osikami a topoly, většinou v hájcích a remízkách. Mnohdy se ho podaří pěstovat i v zahradě.

5. Klouzek sličný roste v symbióze s modříny.

Foto: Shutterstock, ohoubach.cz, ekohouby.cz, sieberz.cz

Text: Eva Hořánková

reklama
Související články
22.7.2024
Že by zelenina měla mít na jídelníčku podstatnější roli, než tomu obvykle bývá, slýcháme často. A právě léto je obdobím, kdy se čerstvá zelenina dá nejsnáze upravit nebo uložit do zásoby. Máme pro vás pár šikovných tipů. Salát uchováme čerstvý celý týden tak, že listy rozebereme a vložíme do mikrotenového sáčku. Z lednice potom bereme jen to množství, které potřebujeme. Pokud jsme je nestihli
11.7.2024
Vezmete-li do ruky správnou škrabku, brambory s ní máte oloupané dohladka vcukuletu, zeleninu, než bys řekl švec. Ale kde sehnat takovéto pomocníky? Poohlédněte se po nich třeba na internetu. K oloupání brambor leckterá hospodyňka používá nůž na krájení, lepší však bývá škrabka. Za naostřenou čepelí bývá totiž štěrbina a za ní opora, která zabraňuje, aby se čepel zařízla příliš hluboko. Konkrétn
6.7.2024
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice napřed vyndejte úplně vše a důkladně to přeberte. Je
3.7.2024
Nechuť k zelenině je dědičná a prochází generacemi. Proto nemá cenu ji vnucovat dětem, když zeleninu okázale odmítá tatínek i dědeček. Není to bez následků, na zdraví národa je malý podíl zeleniny na jídelníčku znát, takže se držíme celosvětově na špičce ve výskytu rakoviny tlustého střeva. Neslavné je to i s naším cholesterolem a špatné cévy jsou u nás nejčastější příčinou předčasného úmrtí. To
1.7.2024
Rozhodli jste se upéci něco dobrého a nemůžete se rozhodnout? Máme pro vás pár tipů, jak potěšit mlsné jazýčky. Cannoli siciliani (viz úvodní foto) (15 až 20 porcí) 200 g mouky, 20 g změklého sádla nebo másla, 1 lžička neslazeného kakaového prášku, 1 lžička skořice, 1 lžička jemné soli, 1 vejce (asi 50 g), 35 g moučkového cukru, 50 ml vína marsala (lze nahradit vínem cherry nebo madeirou), olej
reklama
reklama
Šikovné tipy
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete […]
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhadný hrob XYZ: Kdo v něm leží?
epochalnisvet.cz
Záhadný hrob XYZ: Kdo v něm leží?
Na hřbitově v městečku Deep River v americkém Connecticutu stojí náhrobek s podivným nápisem XYZ. Podle místních patří neznámému muži, který se v roce 1899 pokusil vyloupit místní banku. Hrob 40 let navštěvuje záhadná žena zahalená v černé róbě, přesto dodnes nikdo netuší, kým onen kriminálník byl. Co se pokazilo při loupeži? A proč o muži nic nevíme?   Je
V IKEMu provedli transplantaci pěti orgánů najednou
21stoleti.cz
V IKEMu provedli transplantaci pěti orgánů najednou
Lékaři z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) znovu přepsali dějiny medicíny. V rámci patnáctihodinové operace totiž pacientovi transplantovali hned pět orgánů najednou. Jmenuje se P
Citronová bábovka
tisicereceptu.cz
Citronová bábovka
Ozdobit ji můžete kandovanou kůrou z pomeranče. Suroviny šťáva a kůra z 1 citronu 4 vejce 100 ml oleje 160 g hladké mouky 1 balení vanilkového pudinkového prášku ½ prášku do pečiva 100 g k
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
epochaplus.cz
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera
Hrad Zvíkov: Bezedná studnice nevysvětlitelných tajemství
epochanacestach.cz
Hrad Zvíkov: Bezedná studnice nevysvětlitelných tajemství
Majestátně se tyčí uprostřed ostrých skal u Orlické přehrady. Jeho krása i strategické postavení udivují návštěvníky dodnes. Pro badatele a záhadology je hrad Zvíkov něčím naprosto výjimečným. S každým novým poznatkem o gotickém hradě jsou paradoxně blíž světu tajemna. Zvíkov totiž skrývá několikerá tajemství a jejich vysvětlení rozhodně nehodlá dát snadno! První hodnověrné zmínky o
Skončila Hanychová v posteli s Jágrem?
nasehvezdy.cz
Skončila Hanychová v posteli s Jágrem?
Hodně zajímavou historku z minulosti odhalila exmodelka Agáta Hanychová (39). Ve svém internetovém pořadu prozradila, že měla pletky s legendárním hokejistou Jaromírem Jágrem (52)! Když jí bylo pou
Mlsala Sisi fialkové bonbony?
historyplus.cz
Mlsala Sisi fialkové bonbony?
Půvabný obličej vyniká alabastrovou pletí a lemuje ho hříva dlouhých a pečlivě česaných vlasů. Ve 2. polovině 19. století není v Evropě krásnější ženy, než je rakousko-uherská císařovna Sisi. Všechno ale má jeden háček. Svoje ústa nikdy nepromění v zářivý úsměv.   Svojí postavou a pletí je posedlá. Od svých 35 let nevystavuje obličej slunci. Zakrývá ho
Domácí kečup
nejsemsama.cz
Domácí kečup
Můžete ho dochutit podle potřeby. Pokud dáváte přednost pikantnějším chutím, přidejte chilli papričku, pokud raději chcete kečup aromatičtější, přidejte oblíbené bylinky. Ingredience 2 skleničky: ● 1 kg rajčat ● 2 jablka ● 1 cibule ● 1 lžíce lístků bazalky ● 70 g cukru ● 60 ml octa ● 60 ml vody ● 1 lžička soli ● 3 bobkové listy ● 5 kuliček pepře ● 5 kuliček
Rozdělila nás jeho žena
skutecnepribehy.cz
Rozdělila nás jeho žena
Iva jsem potkala až po čtyřicítce. Do té doby jsem myslela, že každý chlap musí být jen prevít. On byl však jiný. Byla to náhoda. Ivo tenkrát dojel do hospody ve vsi, kde jsem byla na chalupě. Nečekané setkání Normálně jsem do těchto zařízení nechodila, pozvali mne však sousedé. S Ivem jsme do sebe vrazili na
Svítidla povznesou interiér
rezidenceonline.cz
Svítidla povznesou interiér
Designové osvětlení je nejen základním prvkem interiéru, ale také klíčovým elementem, který ovlivňuje atmosféru a celkový dojem z prostoru. S rozvojem moderních technologií přicházejí nové možnosti, jak vytvářet jedinečné inovativní světelné scénáře. Svítidla přinášejí do bydlení estetiku, mohou sloužit jako umělecké dílo a stát se dominantou místnosti, zdůraznit architektonické prvky, vytvořit kontrast, nebo dodat prostoru
MIDO slaví výročí kolekce Ocean Star novými modely
iluxus.cz
MIDO slaví výročí kolekce Ocean Star novými modely
Švýcarská značka MIDO oslavuje 80. výročí populární kolekce Ocean Star, spjaté s podmořským světem. Do portfolia voděodolných hodinek nově přibyly přitažlivé modely s tenčím pouzdrem o velikosti 39 mm
Tajemství Albrechta Dürera: Co skrývá číselný kód v magickém čtverci?
enigmaplus.cz
Tajemství Albrechta Dürera: Co skrývá číselný kód v magickém čtverci?
Jeden z největších umělců evropské renesance, Albrecht Dürer, zanechal rozsáhlé dílo, z něhož nejzáhadnější je rytina Melencolia I. Kromě melancholické ženské postavy obsahuje řadu objektů, jejichž vý